Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κι αυτό το τούμπανο https://www.skroutz.gr/s/16910231/Bresser-Ασύρματος-Μετεωρολογικός-Σταθμός-Weather-Center-5-in-1-WLAN-Prof-Sensor-7002580.html?from=favorites_popup

για το οποίο είχε φτιάξει κάποιος custom HA integration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όποιος γνωρίζει αν μπορεί να βοηθήσει

έχω 1 χρόνο στην γκαραζόπορτα συνδέσει ενα d1mini με μαγνητική επαφή η οποία δούλευε τέλεια (με χιόνια βροχές κλπ)

το d1 είναι προφυλαγμένο στην αποθήκη. (έχω τραβήξει καλώδιο). Πριν 2 ημέρες άρχισε όταν άνοιγε η πόρτα να δείχνει απανωτά open-close σε δευτερόλεπτα. Επειδή είχα κάνει εγώ την σύνδεση (είμαι σκράπας) θεώρησα ότι κάτι γινόταν με τις επαφές. Αφού τα ξήλωσα όλα και έβαλα άλλη επαφή σταμάτησε να δουλευει και δείχνει μόνο close. 

ξήλωσα και τις συνδέσεις του d1 το ανέβασα σπίτι και πράγματι δείχνει μόνο close. Το έχω με esphome έχω κάνει όλα τα update - recompile και τίποτα. Ενώ συνδέεται στο δίκτυο δεν δουλεύει με τίποτα η μαλ@κ@@. 

ο κώδικας του είναι ο πάρακατω

esphome:
  name: garage-d1mini
  platform: ESP8266
  board: d1_mini

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:

ota:
  password: "xxxxxx"

wifi:
  ssid: "xxxxx"
  password: "xxxxx"
  manual_ip:
    static_ip: 192.168.1.xxx
    gateway: 192.168.1.1
    subnet: 255.255.255.0

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "Garage-D1Mini Fallback Hotspot"
    password: "xxxxxx"

captive_portal:


binary_sensor:
  - platform: gpio
    pin:
      number: D5
      mode: INPUT_PULLUP
    name: "Garage Door d1mini"
    filters:
      delayed_on: 1000ms
    device_class: door

 

Έχω ενα ακόμά d1 mini pro (παλιότερο) και είπα να το δοκιμάσω. Όμως όταν του περνάω το κώδικα binary sensor μου βγάζει σφάλμα 

κώδικας

esphome:
  name: garage-d1-mini-new

esp8266:
  board: esp01_1m

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:

ota:
  password: "xxxxx"

wifi:
  ssid: !secret wifi_ssid
  password: !secret wifi_password

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "Garage-D1-Mini-New"
    password: "xxxxx"

captive_portal:

binary_sensor:
  - platform: gpio
    pin: D5
    name: "Living Room Window"
    device_class: window

σφάλμα

INFO Reading configuration /config/esphome/garage-d1-mini-new.yaml...
Failed config

binary_sensor.gpio: [source /config/esphome/garage-d1-mini-new.yaml:28]
  platform: gpio
  
  Cannot resolve pin name 'D5' for board esp01_1m.
  pin: D5 [source /config/esphome/garage-d1-mini-new.yaml:29]
  name: Living Room Window
  device_class: window

 

2 ερωτήσεις.

1.Τι μπορεί να έχει πάθει το πρωτο d1 mini και αν μπορεί να διορθωθεί (και πως) 

2 Τι θέλει το 2ο για να δουλέψει? προφανώς κάτι έχει να κάνει με την ονομασία του d5 αλλά δεν έχω βρει τι χρειάζεται να αλλάξω.. 

 

Εννοείτε ότι ιδανικά θα ήθελα να φτιάξω το αρχικό αλλά έστω να κάνω να δουλέψει το 2ο. 

 

 

 

 

20220406_205341.jpg

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, userAnon είπε

όποιος γνωρίζει αν μπορεί να βοηθήσει

έχω 1 χρόνο στην γκαραζόπορτα συνδέσει ενα d1mini με μαγνητική επαφή η οποία δούλευε τέλεια (με χιόνια βροχές κλπ)

το d1 είναι προφυλαγμένο στην αποθήκη. (έχω τραβήξει καλώδιο). Πριν 2 ημέρες άρχισε όταν άνοιγε η πόρτα να δείχνει απανωτά open-close σε δευτερόλεπτα. Επειδή είχα κάνει εγώ την σύνδεση (είμαι σκράπας) θεώρησα ότι κάτι γινόταν με τις επαφές. Αφού τα ξήλωσα όλα και έβαλα άλλη επαφή σταμάτησε να δουλευει και δείχνει μόνο close. 

ξήλωσα και τις συνδέσεις του d1 το ανέβασα σπίτι και πράγματι δείχνει μόνο close. Το έχω με esphome έχω κάνει όλα τα update - recompile και τίποτα. Ενώ συνδέεται στο δίκτυο δεν δουλεύει με τίποτα η μαλ@κ@@. 

ο κώδικας του είναι ο πάρακατω

esphome:
  name: garage-d1mini
  platform: ESP8266
  board: d1_mini

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:

ota:
  password: "xxxxxx"

wifi:
  ssid: "xxxxx"
  password: "xxxxx"
  manual_ip:
    static_ip: 192.168.1.xxx
    gateway: 192.168.1.1
    subnet: 255.255.255.0

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "Garage-D1Mini Fallback Hotspot"
    password: "xxxxxx"

captive_portal:


binary_sensor:
  - platform: gpio
    pin:
      number: D5
      mode: INPUT_PULLUP
    name: "Garage Door d1mini"
    filters:
      delayed_on: 1000ms
    device_class: door

 

Έχω ενα ακόμά d1 mini pro (παλιότερο) και είπα να το δοκιμάσω. Όμως όταν του περνάω το κώδικα binary sensor μου βγάζει σφάλμα 

κώδικας

esphome:
  name: garage-d1-mini-new

esp8266:
  board: esp01_1m

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:

ota:
  password: "xxxxx"

wifi:
  ssid: !secret wifi_ssid
  password: !secret wifi_password

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "Garage-D1-Mini-New"
    password: "xxxxx"

captive_portal:

binary_sensor:
  - platform: gpio
    pin: D5
    name: "Living Room Window"
    device_class: window

σφάλμα

INFO Reading configuration /config/esphome/garage-d1-mini-new.yaml...
Failed config

binary_sensor.gpio: [source /config/esphome/garage-d1-mini-new.yaml:28]
  platform: gpio
  
  Cannot resolve pin name 'D5' for board esp01_1m.
  pin: D5 [source /config/esphome/garage-d1-mini-new.yaml:29]
  name: Living Room Window
  device_class: window

 

2 ερωτήσεις.

1.Τι μπορεί να έχει πάθει το πρωτο d1 mini και αν μπορεί να διορθωθεί (και πως) 

2 Τι θέλει το 2ο για να δουλέψει? προφανώς κάτι έχει να κάνει με την ονομασία του d5 αλλά δεν έχω βρει τι χρειάζεται να αλλάξω.. 

 

Εννοείτε ότι ιδανικά θα ήθελα να φτιάξω το αρχικό αλλά έστω να κάνω να δουλέψει το 2ο. 

 

 

 

 

20220406_205341.jpg

Σε άλλο πιν εκτός του 5 το δοκίμασες; 
 

για το mini pro νομίζω ότι το board που έχεις δηλώσει είναι λάθος… λογικά πρέπει να βάλεις 

d1_mini_pro

Δες το λινκ που υπάρχει σε αυτή τη σελίσα: https://esphome.io/devices/esp8266.html


 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nkarama είπε

Σε άλλο πιν εκτός του 5 το δοκίμασες; 
 

για το mini pro νομίζω ότι το board που έχεις δηλώσει είναι λάθος… λογικά πρέπει να βάλεις 

δεν είχα δοκιμάσει άλλο pin. το έβαλα στο 6 και δουλεύει! Αλλά γιατί το 5 σταμάτησε να παίζει? Δεν είχα κάνει κάποια αλλαγή.

Θα δοκιμάσω αύριο να αυτό που λες για το mini pro. Βέβαια δεν το δήλωσα εγώ, έτσι μπήκε στο ΗΑ όταν το σύνδεσα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολλά esp στο σύστημα. 3-4 και μέχρι τώρα δούλευαν όλα ρολόι. Μου την έσπασε πολύ σήμερα γιατί ξήλωσα αρκετές συνδέσεις, και πρέπει να τα ξαναφτιάχνω τσάμπα.. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, userAnon είπε

δεν είχα δοκιμάσει άλλο pin. το έβαλα στο 6 και δουλεύει! Αλλά γιατί το 5 σταμάτησε να παίζει? Δεν είχα κάνει κάποια αλλαγή.

Θα δοκιμάσω αύριο να αυτό που λες για το mini pro. Βέβαια δεν το δήλωσα εγώ, έτσι μπήκε στο ΗΑ όταν το σύνδεσα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολλά esp στο σύστημα. 3-4 και μέχρι τώρα δούλευαν όλα ρολόι. Μου την έσπασε πολύ σήμερα γιατί ξήλωσα αρκετές συνδέσεις, και πρέπει να τα ξαναφτιάχνω τσάμπα.. 

Ευχαριστώ 

Κάτι θα έγινε και κάηκε λογικά. Δεν είναι και δύσκολο καθώς αυτές οι πλακετίτσες είναι σχεδιασμένες για ανάπτυξη και όχι για παραγωγική χρήση. Δεν έχουν καμμία προστασία στις εισόδους για παρασιτικές τάσεις, transient ρεύματα κτλ κτλ. παρα μόνο ότι έχει προβλέψει ο κατασκευαστής του chip. 
 

Οσον αφορά το mini pro αν αφήσεις αυτό το generic board που επβαλες θα πρέπει να δηλώσεις το πιν σε gpio μορφή. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nkarama είπε

Κάτι θα έγινε και κάηκε λογικά. Δεν είναι και δύσκολο καθώς αυτές οι πλακετίτσες είναι σχεδιασμένες για ανάπτυξη και όχι για παραγωγική χρήση. Δεν έχουν καμμία προστασία στις εισόδους για παρασιτικές τάσεις, transient ρεύματα κτλ κτλ. παρα μόνο ότι έχει προβλέψει ο κατασκευαστής του chip. 

γνωρίζεις αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για προστασία?

 

7 λεπτά πριν, nkarama είπε

Οσον αφορά το mini pro αν αφήσεις αυτό το generic board που επβαλες θα πρέπει να δηλώσεις το πιν σε gpio μορφή.

 

μόλις του περασα τον κώδικα από το d1 mini και δουλεύει πλέον κανονικά και αυτό.

Αλλά πως εννοείς ότι θα έπρεπε να δηλώσω το πιν σε gpio μορφή?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

γνωρίζεις αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για προστασία?

Η απλή λύση είναι μια zener 3V3 σε κάθε pin εισόδου που δουλεύεις. Υπάρχουν και οι TVS Diodes που είναι ακόμα πιο γρήγορες στο χρόνο αντίδρασης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, userAnon είπε

γνωρίζεις αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για προστασία?

 

6 ώρες πριν, alefgr είπε

Η απλή λύση είναι μια zener 3V3 σε κάθε pin εισόδου που δουλεύεις. Υπάρχουν και οι TVS Diodes που είναι ακόμα πιο γρήγορες στο χρόνο αντίδρασης.

Για ακόμα ποιο πρόχειρα, μπορείς να βάλεις και μια αντισταση χαμηλής τιμής (πχ 100Ωμ) σε σειρά με την είσοδο. 

Καλύτερα να αφαιρέσεις και την INTERNAL_PULLUP και να την βάλεις και αυτή εσωτερική.

Μια TVS δίοδος όμως είναι ο σωστός τρόπος...

ίσως και ένας κεραμικός πυκνωτής επίσης μικρής χωρητικότητας ( μέχρι πχ 100nF) για φιλτράρισμα υψηλόσυχνων θορύβων. Δεν θα επηρεάσει σε τέτοια λειτουργία μιας και δεν σε ενδιαφέρει η μικρή καθυστέρηση που μπορεί να προσθέσει... 2-3mS ανάλογα με την αντίσταση εισόδου του μικροελεγκτή...

Επίσης τα μη χρησιμοποιούμενα Pins τα θέτουμε εισόδους και τα γειώνουμε... 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nkarama είπε

Για ακόμα ποιο πρόχειρα, μπορείς να βάλεις και μια αντισταση χαμηλής τιμής (πχ 100Ωμ) σε σειρά με την είσοδο. 

Καλύτερα να αφαιρέσεις και την INTERNAL_PULLUP και να την βάλεις και αυτή εσωτερική.

Μια TVS δίοδος όμως είναι ο σωστός τρόπος...

ίσως και ένας κεραμικός πυκνωτής επίσης μικρής χωρητικότητας ( μέχρι πχ 100nF) για φιλτράρισμα υψηλόσυχνων θορύβων. Δεν θα επηρεάσει σε τέτοια λειτουργία μιας και δεν σε ενδιαφέρει η μικρή καθυστέρηση που μπορεί να προσθέσει... 2-3mS ανάλογα με την αντίσταση εισόδου του μικροελεγκτή...

Επίσης τα μη χρησιμοποιούμενα Pins τα θέτουμε εισόδους και τα γειώνουμε... 

Σας ευχαριστώ παιδιά. Θα το ψάξω να βρω κανένα video γιατί δεν σκαμπάζω και ελπίζω να τα καταφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γνώνη για τα παρακάτω μοντέλα ωστε να ξεκινήσω τα πρώτα βήματα στο HA?

 

https://www.ebay.com/itm/325178065994

https://www.ebay.com/itm/313963302591

Επεξ/σία από Tsigalkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι. Εγώ έχω ένα HP Thin Client που πάνω-κάτω είναι στα ίδια με τα NUC και παίζει μια χαρά.

Πριν το είχα σε ένα Laptop HP G240 με i3-4005U (χαλασμένη οθόνη) που ήταν δυνατότερος, αλλά το άλλαξα καθώς δεν δούλευε με τίποτα το WOL και σε διακοπή ρεύματος (όταν τέλειωνε η μπαταρία) δεν μπορούσες να το ξεκινήσεις με τίποτα εκ του μακρόθεν, παρά μόνον με φυσική παρουσία.

Αυτό που πήρα και το WOL δουλεύει αλλά έχει ρύθμιση να ανοίγει αυτόματα όταν επανέρχεται το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω κι εγώ ένα για χαμηλή κατανάλωση (τώρα έχω διαθέσιμα 2 desktop κ κάνω δοκιμές).

Το μόνο που δεν έχω προσδιορίσει ακόμα, είναι τι επεξεργαστής χρειάζεται, για να σηκώνει άνετα το frigate με κάνα 4ρι κάμερες. Έχω και coral βέβαια δεν βασίζομαι στην cpu, αλλά βοηθάει να είναι άνετα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...