Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Θέλω στην διακοπή ρεύματος ή σε κάποιους αισθητήρες να παίρνω sms στο κινητό μου

δεν έστελνα ποτέ sms. δεν γνωρίζω αν στέλνει. γιατί δεν το βάζεις να περνεις ειδοποιήσεις από στο κινητό απευθείας από το ΗΑ? δουλευει μια χαρά εδώ και καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, userAnon είπε

δεν έστελνα ποτέ sms. δεν γνωρίζω αν στέλνει. γιατί δεν το βάζεις να περνεις ειδοποιήσεις από στο κινητό απευθείας από το ΗΑ? δουλευει μια χαρά εδώ και καιρό

Με το app του ΗΑ στο κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

Με το app του ΗΑ στο κινητό;

ναι

αυτός είναι ο πιο απλος τρόπος

  action:
    - service: notify.ονομασία κινητού σου
      data:
        title: 'Move in Living Room'
        message: "Someone is in Living Room"

μπορείς να έχεις και δόνηση

  action:
    - service: notify.mobile_app_samsung
      data:
        title: 'Προσοχή'
        message: "Άνοιξε η πόρτα της αποθήκης!"
        data:
          color: '#2DF56D'
          vibrationPattern: "1000, 500, 1000, 500, 1000, 500, 1000, 500, 1000, 500, 1000, 500, 1000, 500, 1000, 500, 1000, 500" # The pattern you wish to set for vibrations
          ledColor: "blue"
          channel: Home Assistant notify channel # name of the channel you wish to create or utilize
          importance: high
          priority: high
          ttl: 0

 

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2021 στις 12:31 ΜΜ, leuteris107 είπε

Θέλω στην διακοπή ρεύματος ή σε κάποιους αισθητήρες να παίρνω sms στο κινητό μου.

Γιατί στέλνει SMS του Pushbullet? Δεν βασίζεται στο γεγονός ότι το κινητό πρέπει να έχει ίντερνετ για να επικοινωνήσει με το κινητό σου και να στείλει το SMS? 

Αν ξέρεις ότι θα έχεις πάντα internet θα έλεγα όπως έιπαν ήδη με την εφαρμογή του ΗΑ (έχει πάρα πάρα πολλές δυνατότητες μέχρι και TTS). Απλά τσέκαρε ότι δεν αργούν να έρθουν και ότι το κινητό δεν κάνει κάποιο battery optimisation στην εφαρμογή γιατί τυχαίνει μερικές φορές να μου αργεί. 

Εγώ για τα πολύ σημαντικά θέλω να το βάλω να με παίρνει τηλέφωνο. Αλλά δεν έχω προλάβει να το φτιάξω. Και δεν είνα και εντελώς τζάμπα

Επεξ/σία από than2031995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Γιατί στέλνει SMS του Pushbullet? Δεν βασίζεται στο γεγονός ότι το κινητό πρέπει να έχει ίντερνετ για να επικοινωνήσει με το κινητό σου και να στείλει το SMS? 

Αν ξέρεις ότι θα έχεις πάντα internet θα έλεγα όπως έιπαν ήδη με την εφαρμογή του ΗΑ (έχει πάρα πάρα πολλές δυνατότητες μέχρι και TTS). Απλά τσέκαρε ότι δεν αργούν να έρθουν και ότι το κινητό δεν κάνει κάποιο battery optimisation στην εφαρμογή γιατί τυχαίνει μερικές φορές να μου αργεί. 

Εγώ για τα πολύ σημαντικά θέλω να το βάλω να με παίρνει τηλέφωνο. Αλλά δεν έχω προλάβει να το φτιάξω. Και δεν είνα και εντελώς τζάμπα

Το tts παίζει άψογα πάντως.

Πλάκα έχει κιόλας.

Τις προάλλες ήμουν σε σύσκεψη με διευθυντές, υποδιευθυντες κτλ και κάποια στιγμή ακούγεται μια γυναικεία φωνή:

"Έφυγαν άπαντες από το σπίτι. Ο συναγερμός οπλίζει".

Έπεσε τρελό ψαρωμα. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τις προάλλες ήμουν σε σύσκεψη με διευθυντές, υποδιευθυντες κτλ και κάποια στιγμή ακούγεται μια γυναικεία φωνή:

"Έφυγαν άπαντες από το σπίτι. Ο συναγερμός οπλίζει".

Έπεσε τρελό ψαρωμα. 😅

Χαχα πρέπει να βρεις σωστό condition να μην στο λέει όταν είσαι σε σύσκεψη :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για το αν είναι online o HA έχω σετάρει (δεν θυμάμαι πλεον πως) και δωρεάν και αυτό

https://uptimerobot.com/

σε περίπτωση που βγει offline (διακοπή ρεύματος κλπ) μου στέλνει ειδοποίηση

 

----------------------------------------------------- Συγχωνεύθηκαν τα post  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κάτι που βαριόμουν να φτιάξω αλλά τελικά αναγκάστικα είναι το παρακάτω με custom buttons

Πλέον έχω εικόνα του 80% της δραστηριότητας του σπιτιού μέσα από την παρακάτω οθόνη. Το έχω φτιάξει μικρό για να χωράει άνετα και στο κινητό (παίρνει τα 2/3 της οθόνης) και είναι απίστευτα βολικό.

Ότι είναι λευκό (background) με μπλε γράμματα σημαίνει ότι είναι σε "επιθυμητά" επίπεδα.

Όταν κιτρινίζουν τα εικονίδια των δωματίων σημαίνει ότι έχει πέσει η θερμοκρασία κάτω από το ζητούμενο ή πχ στο power ότι υπάρχει κατανάλωση. Όταν ανοιγοκλείνουν τα παράθυρα ή η γκαραζόπορτα το background γίνεται μπλε. Βλέπω σε ποια δωμάτια είναι ανοιχτά τα φώτα κλπ και σε τι φάση είναι τα παντζούρια και τα κλιματιστικά ανά δωμάτιο.

Όταν πατήσω τα κουμπιά ανοίγει η καρτέλα με όλα τα διαθέσιμες επιλογές ανά δωμάτιο ή μεταφέρομαι στο αντίστοιχο tab πχ του συναγερμού. 

Πλέον δεν χρειάζεται να πηγαινοέρχομαι στα tabs και όλα σχεδόν γίνονται από το παράκάτω "dashboard"

image.png.c69c04f8239a953d4383ffa433d10dee.png

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, userAnon είπε

για το αν είναι online o HA έχω σετάρει (δεν θυμάμαι πλεον πως) και δωρεάν και αυτό

https://uptimerobot.com/

σε περίπτωση που βγει offline (διακοπή ρεύματος κλπ) μου στέλνει ειδοποίηση

 

----------------------------------------------------- Συγχωνεύθηκαν τα post  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κάτι που βαριόμουν να φτιάξω αλλά τελικά αναγκάστικα είναι το παρακάτω με custom buttons

Πλέον έχω εικόνα του 80% της δραστηριότητας του σπιτιού μέσα από την παρακάτω οθόνη. Το έχω φτιάξει μικρό για να χωράει άνετα και στο κινητό (παίρνει τα 2/3 της οθόνης) και είναι απίστευτα βολικό.

Ότι είναι λευκό (background) με μπλε γράμματα σημαίνει ότι είναι σε "επιθυμητά" επίπεδα.

Όταν κιτρινίζουν τα εικονίδια των δωματίων σημαίνει ότι έχει πέσει η θερμοκρασία κάτω από το ζητούμενο ή πχ στο power ότι υπάρχει κατανάλωση. Όταν ανοιγοκλείνουν τα παράθυρα ή η γκαραζόπορτα το background γίνεται μπλε. Βλέπω σε ποια δωμάτια είναι ανοιχτά τα φώτα κλπ και σε τι φάση είναι τα παντζούρια και τα κλιματιστικά ανά δωμάτιο.

Όταν πατήσω τα κουμπιά ανοίγει η καρτέλα με όλα τα διαθέσιμες επιλογές ανά δωμάτιο ή μεταφέρομαι στο αντίστοιχο tab πχ του συναγερμού. 

Πλέον δεν χρειάζεται να πηγαινοέρχομαι στα tabs και όλα σχεδόν γίνονται από το παράκάτω "dashboard"

image.png.c69c04f8239a953d4383ffa433d10dee.png

Πολύ ωραίο dashboard. Το Paradox πως το κατάφερες; Παιδεύομαι μήνες με το IP150 χωρίς επιτυχία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Theo X είπε

Το Paradox πως το κατάφερες; Παιδεύομαι μήνες με το IP150 χωρίς επιτυχία

το έχω βάλει με αυτό

GitHub - maragelis/ParadoxRs232toMqtt: esp8266, serial bus to mqtt for Paradox alarm systems

αλλά χωρίς το IP150

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2021 στις 1:09 ΜΜ, userAnon είπε

το έχω βάλει με αυτό

GitHub - maragelis/ParadoxRs232toMqtt: esp8266, serial bus to mqtt for Paradox alarm systems

αλλά χωρίς το IP150

επιβεβαιώνω και εγω οτι λειτουργεί και έχει γινει πολυ και καταπληκτική δουλεια σε αυτο το προτζεκτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

έχω ένα θέμα με το NUC (ubuntu 18.04 desktop) που τρέχει τον ΗΑ. 

Όταν για κάποιο λόγο πέφτει το ρεύμα στο σπίτι και αφού επανέλθει, αν και ο υπολογιστής ανάβει (θυμάμαι κάτι είχα πειράξει στο bios) και αφου επενέλθει και το ρουτερ (συνδέονται όλες οι συσκευές στο δίκτυο) το NUC (το οποίο είναι συνδεδεμένο με ethernet) δεν σύνδεεται. Χρειάζεται να του κάνω επανεκκίνηση για να συνδεθεί και αυτό. 

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω ώστε να μην χρειάζεται επανεκκίνηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

έχω ένα θέμα με το NUC (ubuntu 18.04 desktop) που τρέχει τον ΗΑ. 

Όταν για κάποιο λόγο πέφτει το ρεύμα στο σπίτι και αφού επανέλθει, αν και ο υπολογιστής ανάβει (θυμάμαι κάτι είχα πειράξει στο bios) και αφου επενέλθει και το ρουτερ (συνδέονται όλες οι συσκευές στο δίκτυο) το NUC (το οποίο είναι συνδεδεμένο με ethernet) δεν σύνδεεται. Χρειάζεται να του κάνω επανεκκίνηση για να συνδεθεί και αυτό. 

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω ώστε να μην χρειάζεται επανεκκίνηση? 

Λογικά πρέπει να είχες αλλάξει την επιλογή:

Restore on AC/Power Loss” ή “AC Power Recovery” ή κάτι παρόμοιο. Μήπως την ip του nuc προλαβαίνει και την παίρνει άλλη συσκευή εκείνη τη στιγμή; Είναι καρφωτή;

Με ipconfig σου δείχνει αν το pc έχει πάρει ip;

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, AgMa είπε

Λογικά πρέπει να είχες αλλάξει την επιλογή:

Restore on AC/Power Loss” ή “AC Power Recovery” ή κάτι παρόμοιο. Μήπως την ip του nuc προλαβαίνει και την παίρνει άλλη συσκευή εκείνη τη στιγμή; Είναι καρφωτή;

Με ipconfig σου δείχνει αν το pc έχει πάρει ip;

Θα ξανακοιτάξω τις επιλογές στο Bios κάτι τέτοιο που λες ήταν. Όλες οι ip είναι δηλωμένες στο ρουτερ, αποκλείεται να την παίρνει καποια άλλη συσκευή. Εξάλλου στην επανεκκίνηση δουλεύει κανονικά. Δεν το έχω κοιτάξει με ipconfig θα το κοιτάξω την επομενη φορά. Κάποιο bug πρέπει να είναι αλλά δεν βρίσκω τι πρέπει να κάνω για να το διορθώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, userAnon είπε

Θα ξανακοιτάξω τις επιλογές στο Bios κάτι τέτοιο που λες ήταν. Όλες οι ip είναι δηλωμένες στο ρουτερ, αποκλείεται να την παίρνει καποια άλλη συσκευή. Εξάλλου στην επανεκκίνηση δουλεύει κανονικά. Δεν το έχω κοιτάξει με ipconfig θα το κοιτάξω την επομενη φορά. Κάποιο bug πρέπει να είναι αλλά δεν βρίσκω τι πρέπει να κάνω για να το διορθώσω

επειδή γράφεις οτι είναι η ip δηλωμένη στο ρουτερ,

υπάρχει μια πιθανότητα, αν μετα τη διακοπή του ρεύματος το nuc κανει πιο γρήγορα boot απο το ρουτερ, να βλέπει οτι υπάρχει  συσκευή στην αλλη άκρη του καλωδίου ethernet αλλα να μην του δίνει ip και να κάνει fallback σε κάποια ip εκτός lan. Αν συμβαίνει κατι τέτοιο λογικά αν δοκιμάσεις να βγαλεις-βαλεις το ethernet αργότερα θα πάρει ip απο το ρουτερ.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις static ip στο nuc την ip που εχεις βαλει και στο ρουτερ ώστε να μην ξανασυμβεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...