Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω πως είναι η ίδια εταιρεία η Hikvision και η Dahua. 

https://www.securitywholesalers.com.au/faqs/difference-hikvision-dahua-one-better/

H Hikvision έχει την Ezviz για τα οικιακά συστήματα, που είναι φθηνότερες. Η Dahua νομίζω δεν έχει κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/2/2022 στις 10:08 ΜΜ, acmegr7 είπε

Ναι. Το βασικό όμως είναι να μπορέσω να το πιάσω στο κουτί. 

Βρήκα αυτά τα οποία ίσως κάνουν, ίσως και όχι... Ξέρει κανείς;

Ο παλιός διακόπτης έχει ήδη αυτά τα "αυτάκια". Θα τα βγάλεις και θα τα βάλεις στον smart. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, jsi είπε

έχει να προτείνει κάποιος smartbulb  που να δουλεύει με  ΗΑ ?

xiaomi και yeelight διαβάζω ότι δεν υποστηρίζονται πια.

απο ποτε; εγω yeelight πρπει να χω σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2022 στις 10:33 ΜΜ, Bourdoulas είπε

Ο παλιός διακόπτης έχει ήδη αυτά τα "αυτάκια". Θα τα βγάλεις και θα τα βάλεις στον smart. 

θα το δοκιμάσω αύριο που θα τον βγάλω. Πάντως μια πρίζα που έχω, βγαίνουν τα αυτάκια μόνα τους και μάλλον θα χρειαστώ παξιμάδι ή κάτι τέτοιο για να μπορέσω να τα βάλω στο άλλο.

επίσης αυτό και κάποια εκτύπωση του 3d printer πιθανόν να βοηθήσουν αρκετά.

2 ώρες πριν, jsi είπε

https://alerts.home-assistant.io/#yeelight.markdown

από μία έκδοση firmware και μετά

κάποιες yeelight που έχω τις βλέπει κανονικά και δεν έχω firmware update pending. Η μόνη που δεν υποστηρίζεται πλέον από όσες έχω, είναι η bedside lamp 2, η οποία είναι βασικά xiaomi compatible με yeelight (ή κάτι τέτοιο). Πάρε μια να δοκιμάσεις και βλέπεις.

Επεξ/σία από acmegr7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Η μόνη που δεν υποστηρίζεται πλέον από όσες έχω, είναι η bedside lamp 2, η οποία είναι βασικά xiaomi compatible με yeelight (ή κάτι τέτοιο). 

Κάποιος έκανε reverse engineer και έχει βγάλει custom firmware με ESPHome για το bedside lamp 2: https://community.home-assistant.io/t/custom-firmware-esphome-xiaomi-bslamp2/284406

Για όποιον το έχει ήδη αξίζει να προσπαθήσει, για όποιον δεν το έχει πρέπει να ξέρει οτι χρειάζεται αποσυναρμολόγηση, soldering, flashing με USB-to-serial καλώδιο, οπότε μόνο αν έχετε τα κατάλληλα εργαλεία, την εμπειρία και τη διάθεση να ασχοληθείτε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jsi είπε

https://alerts.home-assistant.io/#yeelight.markdown

από μία έκδοση firmware και μετά

αυτές είναι λάμπες που έχει φτιάξει η yeelight αλλά με ονομασία Xiaomi πάνω. Οι καθαρά yeelight λάμπες δεν νομίζω να έχουν τέτοιο πρόβλημα κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liaskt είπε

Κάποιος έκανε reverse engineer και έχει βγάλει custom firmware με ESPHome για το bedside lamp 2: https://community.home-assistant.io/t/custom-firmware-esphome-xiaomi-bslamp2/284406

Για όποιον το έχει ήδη αξίζει να προσπαθήσει, για όποιον δεν το έχει πρέπει να ξέρει οτι χρειάζεται αποσυναρμολόγηση, soldering, flashing με USB-to-serial καλώδιο, οπότε μόνο αν έχετε τα κατάλληλα εργαλεία, την εμπειρία και τη διάθεση να ασχοληθείτε.

Την έχω περάσει μεσω homekit. Δεν είναι το ιδανικό αλλά δουλεύει...

Thanks πάντως για τη πληροφορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jsi είπε

έχει να προτείνει κάποιος smartbulb  που να δουλεύει με  ΗΑ ?

xiaomi και yeelight διαβάζω ότι δεν υποστηρίζονται πια.

έχω της tplink LB110 που έχει integration. Μια χαρά λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω, αν κάποιοι αισθητήρες zigbee είναι πάνω στο ΗΑ, πλέον δεν μπορούν να είναι και πάνω στο gateway του κατασκευαστή, σωστά; Ή υπάρχει κάποιος τρόπος και δεν τον έχω βρει;

Επεξ/σία από aardwolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τις έχω καταργήσει από το gateway, δεν με ενδιαφέρει απ' τη στιγμή που είναι στο ΗΑ αλλά η λογική λέει ότι αφού τις βάλεις σε pairing mode, θα τις χάσει το gateway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, aardwolf είπε

Να ρωτήσω, αν κάποιοι αισθητήρες zigbee είναι πάνω στο ΗΑ, πλέον δεν μπορούν να είναι και πάνω στο gateway του κατασκευαστή, σωστά; Ή υπάρχει κάποιος τρόπος και δεν τον έχω βρει;

Λογικα οχι δεν μπορει να ειναι και στα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OK, για να μην ψάχνω κάτι άλλο και χάνω χρόνο. Έκανα και την πρώτη παραγγελία στην Shelly και περιμένω να δοκιμάσω το 1L και το 2PM για τα ρολά.

Δεν έχω κάποια άλλη εξέλιξη στα υπόλοιπα, δεν είχα χρόνο να το ψάξω.

Αυτό για να κάνω δοκιμές και να δω αν λειτουργούν σωστά και κατόπιν βλέπω. Το κόστος τους είναι στο 1/3 ή παρακάτω από τα Legrand Netatmo.

Επεξ/σία από aardwolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...