Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, fuzz είπε

Ποιο πρόσθετο να βάλω για rtl sdr ?

καπως το κατάφερα , παιρνω ενδειξεις και τι βλεπω στο lovelace

το grafana μου βγαζει αυτο 

Αυτό το πρόσθετο δεν είναι συμβατό με τον επεξεργαστή της συσκευής σας ή το λειτουργικό σύστημα που έχετε εγκαταστήσει στη συσκευή σας.

εχω Pi4 kai ebala to 64bit ΗΑ (εκανα βλακεία?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2021 στις 3:36 ΜΜ, fuzz είπε

καπως το κατάφερα , παιρνω ενδειξεις και τι βλεπω στο lovelace

το grafana μου βγαζει αυτο 

Αυτό το πρόσθετο δεν είναι συμβατό με τον επεξεργαστή της συσκευής σας ή το λειτουργικό σύστημα που έχετε εγκαταστήσει στη συσκευή σας.

εχω Pi4 kai ebala to 64bit ΗΑ (εκανα βλακεία?)

Όχι σωστά έκανες. Το 64bit είναι αυτό που συνίσταται. HAOS δεν έχεις βάλει; Για δείξε το system health σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο χωριό έχω έναν θερμοστάτη BS-850/KIT WiFi της Olympia Electronics. Όλα καλά στην λειτουργία είτε από το control είτε μέσω του app για κινητά.

Σήμερα τυχαία έπεσα σε αυτό το custom component integration, αλλά δεν παίζει. Βασικά βγάζει μήνυμα "Platform error climate.olympia_electronics - Integration 'olympia_electronics' not found".

Προφανώς είτε έχει εγκαταλειφθεί και δεν δουλεύει, είτε κάτι κάνω λάθος, αν και μου φαίνεται παράξενο μόνο με το py αρχείο να παίζει όταν άλλα έχουν επιπλέον αρχεία και ρυθμίσεις.

Μπορεί να του ρίξει μια ματιά κάποιος σχετικός, τουλάχιστον να μην το ψάξω περαιτέρω και να παραμείνω στο app;

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Στο χωριό έχω έναν θερμοστάτη BS-850/KIT WiFi της Olympia Electronics. Όλα καλά στην λειτουργία είτε από το control είτε μέσω του app για κινητά.

Σήμερα τυχαία έπεσα σε αυτό το custom component integration, αλλά δεν παίζει. Βασικά βγάζει μήνυμα "Platform error climate.olympia_electronics - Integration 'olympia_electronics' not found".

Προφανώς είτε έχει εγκαταλειφθεί και δεν δουλεύει, είτε κάτι κάνω λάθος, αν και μου φαίνεται παράξενο μόνο με το py αρχείο να παίζει όταν άλλα έχουν επιπλέον αρχεία και ρυθμίσεις.

Μπορεί να του ρίξει μια ματιά κάποιος σχετικός, τουλάχιστον να μην το ψάξω περαιτέρω και να παραμείνω στο app;

Ναι είναι λίγο παλιό όντως. Πρώτα απ'όλα τώρα πια δεν μπορείς να βάλεις ένα αρχείο σκέτο αλλά πρέπει να έχεις φάκελο για το καθένα. Και επίσης χρειάζεται ένα manifest αρχείο επίσης https://developers.home-assistant.io/docs/creating_integration_manifest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έχω βάλει στο σωστό φάκελο και διαδρομή (όπως και τα άλλα) και με το manifest αρχείο, αλλά πάλι τίποτα.

{
  "domain": "olympia_electronics",
  "name": "olympia_electronics",
  "documentation": "https://github.com/cwi-vvatsos/home-assistant-olympia-electronics",
  "issue_tracker": "https://github.com/cwi-vvatsos/home-assistant-olympia-electronics/issues",
  "codeowners": ["@cwi-vvatsos"],
  "dependencies": [],
  "requirements": [],
  "codeowners": [],
  "iot_class": "cloud_polling"
}

 

Olympia.png

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, than2031995 είπε

Όχι σωστά έκανες. Το 64bit είναι αυτό που συνίσταται. HAOS δεν έχεις βάλει; Για δείξε το system health σου

HAOS?? HACS ηθελες να γραψεις? σημερα το έβαλα....(πριν 3 μερες εγκατεστησα το HA και εχω μαυρα μεσανυχτα...πολυ διαβασμα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Τα έχω βάλει στο σωστό φάκελο και διαδρομή (όπως και τα άλλα) και με το manifest αρχείο, αλλά πάλι τίποτα.


{
  "domain": "olympia_electronics",
  "name": "olympia_electronics",
  "documentation": "https://github.com/cwi-vvatsos/home-assistant-olympia-electronics",
  "issue_tracker": "https://github.com/cwi-vvatsos/home-assistant-olympia-electronics/issues",
  "codeowners": ["@cwi-vvatsos"],
  "dependencies": [],
  "requirements": [],
  "codeowners": [],
  "iot_class": "cloud_polling"
}

 

Olympia.png

Το manifest δεν είναι σωστό. Λείπει το version key. Θα δεις πάνω πάνω στα logs έχεις error ότι custom component was blocked form execution because of a missing version key ή κάπως έτσι. 

 

9 λεπτά πριν, fuzz είπε

HAOS?? HACS ηθελες να γραψεις? σημερα το έβαλα....(πριν 3 μερες εγκατεστησα το HA και εχω μαυρα μεσανυχτα...πολυ διαβασμα...)

Όχι HAOS εννοούσα. Η ερώτηση ήταν για το 32/64 bit. Αυτό αναφέρεται για το λειτουργικό. 

 

Έλα και εσύ στο discord μας να συνεννοηθούμε πιο εύκολα να βοηθήσουμε όπου μπορούμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πως εχετε βαλειι tts να βαραει στο κινιτο. μου εχει επιλογες μονο σε συσκευες με chromecast (sony tv kai mibox)

ok to βρηκα

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μόλις παρατήρησα ότι στην grafana δεν μου δείχνει πλεον τα στατιστικά του περασμένου έτους. είχα μετρήσεις από πέρυσι τον οκτώβριο και τώρα βλέπω μόνο από περυσι τον Δεκέμβριο. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το διορθωσω?

 

edit: μάλλον στην database influxdb είναι το πρόβλημα. το είχα 365 ημέρες και προφανώς τα προηγούμενα δεδομένα χάθηκαν. ευτυχώς το πήρα χαμπάει σχετικά νωρίς..

το έβαλα 2 χρόνια. 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lambros είπε

Θα ήταν πάντως καλό σαν δυνατότητα να κάνεις export την database αλλού

οταν βρω χρονο θα δω τι μπορω να κανω, δεν θελω να χανω τοσα δεδομενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, userAnon είπε

μόλις παρατήρησα ότι στην grafana δεν μου δείχνει πλεον τα στατιστικά του περασμένου έτους. είχα μετρήσεις από πέρυσι τον οκτώβριο και τώρα βλέπω μόνο από περυσι τον Δεκέμβριο. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το διορθωσω?

 

edit: μάλλον στην database influxdb είναι το πρόβλημα. το είχα 365 ημέρες και προφανώς τα προηγούμενα δεδομένα χάθηκαν. ευτυχώς το πήρα χαμπάει σχετικά νωρίς..

το έβαλα 2 χρόνια. 

Σε τι μηχάνημα τρέχεις το ha;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...