Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, DioNiSis_000 είπε

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις static ip στο nuc την ip που εχεις βαλει και στο ρουτερ ώστε να μην ξανασυμβεί.

Θα το δοκιμάσω αυτό που λες. Ελπίζω να βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 15/12/2021 στις 9:53 ΠΜ, userAnon είπε

Καλημέρα

έχω ένα θέμα με το NUC (ubuntu 18.04 desktop) που τρέχει τον ΗΑ. 

Όταν για κάποιο λόγο πέφτει το ρεύμα στο σπίτι και αφού επανέλθει, αν και ο υπολογιστής ανάβει (θυμάμαι κάτι είχα πειράξει στο bios) και αφου επενέλθει και το ρουτερ (συνδέονται όλες οι συσκευές στο δίκτυο) το NUC (το οποίο είναι συνδεδεμένο με ethernet) δεν σύνδεεται. Χρειάζεται να του κάνω επανεκκίνηση για να συνδεθεί και αυτό. 

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω ώστε να μην χρειάζεται επανεκκίνηση? 

Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να βάλεις ups στο router και στο pc, και να τελειώνεις.

Επίσης στατική ip και στο pc αλλά και στο router (μην "πάρει" άλλη συσκευή, την διεύθυνση).
Επίσης κάνε καλού - κακού ένα bios update! Δεν αποκλείεται, να είναι και θέμα του nuc, αυτό που λες!

Στις 15/12/2021 στις 9:53 ΠΜ, userAnon είπε

Καλημέρα

έχω ένα θέμα με το NUC (ubuntu 18.04 desktop) που τρέχει τον ΗΑ. 

Όταν για κάποιο λόγο πέφτει το ρεύμα στο σπίτι και αφού επανέλθει, αν και ο υπολογιστής ανάβει (θυμάμαι κάτι είχα πειράξει στο bios) και αφου επενέλθει και το ρουτερ (συνδέονται όλες οι συσκευές στο δίκτυο) το NUC (το οποίο είναι συνδεδεμένο με ethernet) δεν σύνδεεται. Χρειάζεται να του κάνω επανεκκίνηση για να συνδεθεί και αυτό. 

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω ώστε να μην χρειάζεται επανεκκίνηση? 

Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να βάλεις ups στο router και στο pc, και να τελειώνεις.

Επίσης στατική ip και στο pc αλλά και στο router (μην "πάρει" άλλη συσκευή, την διεύθυνση).
Επίσης κάνε καλού - κακού ένα bios update! Δεν αποκλείεται, να είναι και θέμα του nuc, αυτό που λες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυο ερωτησεις αν ξερει καποιος!

1) Στο shelly μου εμφανίζει αυτο, Καμια ίδεα;

 

Logger: homeassistant.helpers.entity
Source: helpers/entity.py:549
First occurred: December 15, 2021, 10:25:25 PM (6 occurrences)
Last logged: December 15, 2021, 10:25:33 PM

Entity binary_sensor.shelly_shsw_25_68c63af8fc2d_2_switch (<class 'custom_components.shelly.binary_sensor.ShellySwitch'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Entity cover.blinds (<class 'custom_components.shelly.cover.ShellyCover'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Entity sensor.shelly_shsw_25_68c63af8fc2d_1_current_consumption (<class 'custom_components.shelly.sensor.ShellySensor'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Entity sensor.shelly_shsw_25_68c63af8fc2d_total_consumption (<class 'custom_components.shelly.sensor.ShellyInfoSensor'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Entity sensor.shelly_shsw_25_68c63af8fc2d_1_total_consumption (<class 'custom_components.shelly.sensor.ShellyInfoSensor'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.

2) Βλεπω αυτο εδω το μηνυμα, τρεχω docker σε debian. Δεν νομιζω οτι εκανα καποια αλλαγη και εμφανισε αυτο το μηνυμα

You are running an unsupported installation
Below is a list of issues found with your installation, click on the links to learn how you can resolve the issues.

OS Agent
Unsupported software detected

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να βάλεις ups στο router και στο pc, και να τελειώνεις.

Είχα ένα μικρό ups (το έδινε η cosmote) και όταν το έβαλα αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα. δηλαδή δεν έκλεινε το nuc αλλά και πάλι έπρεπε να κάνω restart. Το έβγαλα πριν λίγο καιρό για να δω τι θα γίνει αλλά πάλι το ίδιο πρόβλημα υπάρχει. (βέβεια δεν είχα ups στο ρουτερ)  Update το bios θέλει εδώ και καιρό αλλά γενικά φοβάμαι μην γίνει καμια μλκ@ια και δεν το έχω κάνει.. (αν δουλεύει μην το πειράζεις κλπ). Θα κάνω και update το ΣΚ αν βρω χρόνο.

 

** αν έχετε να προτείνετε κάποιο οικονομικό ups για το nuc πείτε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θελω και μπλεκω με τεοια.....!!!έστησα σε ενα ΡΙ4 ενα ΗΑ , τι το ηθελα...εδω και 4 ωρες εχω κάψει εγκεφαλικά κύτταρα.

κατάφερα έβαλα μια dahua camera να την βλέπω στο LOVELACE ...διάβασα ξαναδιάβασα μέχρι που έπεσα πάνω σας...

δευτερο β'ημα ειναι να προσθεσω ενα σταθμο που έφτιαξα με esp32 και διάφορους σένσορες ...βοήθεια!!!

βλεπω βιντεάκια , διαβάζω αρθρα (τα αγγλικα μου ειναι απαισια)

ερωτηση:στην τελευταια έκδοση έχουν αλλαξει θεση τα εικονίδια ?

το supervisor μου το εμφανίζει μεσα στο ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-ΣΥΣΚΕΥΕΣ Κ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ και δεν βρισκω ακρη για να εγκταστησω το esp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fuzz είπε

το supervisor μου το εμφανίζει μεσα στο ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-ΣΥΣΚΕΥΕΣ Κ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ και δεν βρισκω ακρη για να εγκταστησω το esp

Ναι, στην τελευταία εκδοση που μόλις κυκλοφόρησε έχουν αλλαξει τα μενου που αναφέρεις.. ακόμα δεν έχω κάνει αναβάθμιση. Όσο για την βοήθεια που χρειάζεσαι θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ναι, στην τελευταία εκδοση που μόλις κυκλοφόρησε έχουν αλλαξει τα μενου που αναφέρεις.. ακόμα δεν έχω κάνει αναβάθμιση. Όσο για την βοήθεια που χρειάζεσαι θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος.

 

να βαλω μια προηγουμενη έκδοση τοτε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή που έχεις τώρα έχει ορισμένα προβλήματα με το hue integration & tuya. Δεν νομίζω ότι σε επηρεάζει σε αυτά που θέλεις να κάνεις. Λογικά σε 1 εβδομάδα θα τα έχουν διορθώσει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Spect~ είπε

Δυο ερωτησεις αν ξερει καποιος!

1) Στο shelly μου εμφανίζει αυτο, Καμια ίδεα;

 


Logger: homeassistant.helpers.entity
Source: helpers/entity.py:549
First occurred: December 15, 2021, 10:25:25 PM (6 occurrences)
Last logged: December 15, 2021, 10:25:33 PM

Entity binary_sensor.shelly_shsw_25_68c63af8fc2d_2_switch (<class 'custom_components.shelly.binary_sensor.ShellySwitch'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Entity cover.blinds (<class 'custom_components.shelly.cover.ShellyCover'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Entity sensor.shelly_shsw_25_68c63af8fc2d_1_current_consumption (<class 'custom_components.shelly.sensor.ShellySensor'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Entity sensor.shelly_shsw_25_68c63af8fc2d_total_consumption (<class 'custom_components.shelly.sensor.ShellyInfoSensor'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.
Entity sensor.shelly_shsw_25_68c63af8fc2d_1_total_consumption (<class 'custom_components.shelly.sensor.ShellyInfoSensor'>) implements device_state_attributes. Please report it to the custom component author.

2) Βλεπω αυτο εδω το μηνυμα, τρεχω docker σε debian. Δεν νομιζω οτι εκανα καποια αλλαγη και εμφανισε αυτο το μηνυμα


You are running an unsupported installation
Below is a list of issues found with your installation, click on the links to learn how you can resolve the issues.

OS Agent
Unsupported software detected

 

1) Είχα παρόμοιο μήνυμα στην ενσωμάτωση του smartir και μετά από μερικές ημέρες βγήκε update και διορθώθηκε, κάτι τέτοιο θα είναι και εσένα.

2) Τώρα στο έβγαλε αυτό το μήνυμα ή τώρα το είδες; Μου το δείχνει και εμένα, αλλά είμαι σε raspbian που εις γνώσιν μου είναι unsupported.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, AgMa είπε

1) Είχα παρόμοιο μήνυμα στην ενσωμάτωση του smartir και μετά από μερικές ημέρες βγήκε update και διορθώθηκε, κάτι τέτοιο θα είναι και εσένα.

2) Τώρα στο έβγαλε αυτό το μήνυμα ή τώρα το είδες; Μου το δείχνει και εμένα, αλλά είμαι σε raspbian που εις γνώσιν μου είναι unsupported.

Δεν ξέρω πότε αλλά σίγουρα όταν το είχα στήσει στην αρχή δεν το είχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε
4 ώρες πριν, AgMa είπε

1) Είχα παρόμοιο μήνυμα στην ενσωμάτωση του smartir και μετά από μερικές ημέρες βγήκε update και διορθώθηκε, κάτι τέτοιο θα είναι και εσένα.

2) Τώρα στο έβγαλε αυτό το μήνυμα ή τώρα το είδες; Μου το δείχνει και εμένα, αλλά είμαι σε raspbian που εις γνώσιν μου είναι unsupported.

Επέκταση  

Δεν ξέρω πότε αλλά σίγουρα όταν το είχα στήσει στην αρχή δεν το είχα 

δες εδω

https://community.home-assistant.io/t/you-are-running-an-unsupported-installation-what-does-it-mean/350715

 

φαντάζομαι κάτι θα βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Spect~ είπε

Δυο ερωτησεις αν ξερει καποιος!

1) Στο shelly μου εμφανίζει αυτο, Καμια ίδεα;

Το device_state_attributes έγινε deprecated και στην θέση του χρησιμοποιείται κάτι άλλο. Πρέπει αυτός που διατηρεί το custom component να το διορθώσει. Η πιο σοβαρή ερώτηση θα έπρεπε να είναι γιατί χρησιμοποιείς custom component ενώ υπάρχει core integration που απ'όσο ξέρω είναι υπερβολική καλή. Σου προσφέρει κάτι παραπάνω το custom? 

Αναφορά σε κείμενο

2) Βλεπω αυτο εδω το μηνυμα, τρεχω docker σε debian. Δεν νομιζω οτι εκανα καποια αλλαγη και εμφανισε αυτο το μηνυμα







You are running an unsupported installation
Below is a list of issues found with your installation, click on the links to learn how you can resolve the issues.

OS Agent
Unsupported software detected

 

Σου λείπει ο OS Agent. Δες εδώ πως να τον προσθέσεις είναι αναγκαίος για να μπορεί ο Supervisor να επικοινωνεί με το OS  https://github.com/home-assistant/os-agent Είχε αναφερθεί σε blog post τον Αύγουστο.

Για το άλλο δεν το θυμάμαι 100% αλλά έχω την εντύπωση ότι το βγάζει όταν υπάρχουν άλλα containers που δεν είναι addons και εξού δεν μπορεί να τα χειριστεί ο Supervisor (θεωρητικά έχει κουμπί που σου εξηγεί τι σημαίνει). 

Α και έχεις κάνει update σε Debian 11 ή έχεις ακόμη 10? Γιατί θα σου βγάλει και εκεί θέμα σύντομα. Είσαι στο τέλος των 4 μηνών του grace period από όταν βγήκε το Debian 11. 

___________________________________________________________________________________________

11 ώρες πριν, fuzz είπε

να βαλω μια προηγουμενη έκδοση τοτε???

όχι καλό είναι να μένουμε με την πιο νέα έκδοση. Για σένα είναι και εύκολο να το συνηθίσεις. Εμείς που το είχαμε αριστερά στη μπάρα τόσα χρόνια θα πάρει καιρό. Muscle memory που λένε (ή το προσθέτουμε ξανά αριστερά "παράνομα" χαχαχα)

4 ώρες πριν, fuzz είπε

πως μπορω να προσθέσω ενα μετεορωλογικο σταθμο που εχω φτιαξει με esp32 κ δινω δεδομενα στο weather underground ?

Αυτό εξαρτάται αρκετά στο πως παρέχει το ESP σου τα δεδομένα και τι firmware έχει επάνω. Έχεις κάποιο API, με MQTT; Ανάλογα υπάρχουν τρόποι. Δεν υπάρχει κάποιο μαγικό κουμπί για να εγκαταστήσεις ένα ESP στο ΗΑ. Πρώτα πρέπει να μας πεις τι έχεις βάλει πάνω στο ESP σαν firmware και πως παίρεις τα δεδομένα από αυτό για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

 

Υ.Γ.

όχι να κλέψω κόσμο από τα παιδιά εδώ αλλά έχουμε και discord για πιο άμεση/εύκολη συνομολία 👇 😁

Επεξ/σία από than2031995
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 ώρες πριν, than2031995 είπε

Η πιο σοβαρή ερώτηση θα έπρεπε να είναι γιατί χρησιμοποιείς custom component ενώ υπάρχει core integration που απ'όσο ξέρω είναι υπερβολική καλή. Σου προσφέρει κάτι παραπάνω το custom? 

ποιο ειναι το core integration? Γιατι δεν βρηκα κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

ποιο ειναι το core integration? Γιατι δεν βρηκα κατι

Add integration --> Shelly 

Δεν έχει άλλο αονομα. Αποκλείεται να μην το βρίσκεις. Άσε που υποτίθεται πρέπει να στο έχει κάνει autodiscover. Τσεκαρε ότι δεν το έχεις κάνει ignore η disable από πιο παλιά και γι'αυτό δεν το βγάζει (πάνω δεξιά εχει το filter)

https://www.home-assistant.io/integrations/shelly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...