Προς το περιεχόμενο

E-pass διοδίων


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Και μία σχετική/άσχετη ερώτηση για τα κάθε μορφής e-pass.

Έχει παρατηρηθεί εγκληματική δραστηριότητα (σπάσιμο τζαμιού ή γενικά άνοιγμα αυτοκινήτου) με στόχο το e-pass? Προφανώς είναι μια συσκευή με πολύ συγκεκριμένη χρήση και δεν είναι εμφανές το ποσό που έχει "μέσα" αλλά οι καιροί είναι περίεργοι και μπορεί να γίνεις στόχος μόνο και μόνο επειδή άφησες δύο 2ευρα στη ποτηροθήκη.

Ρωτάω γιατί για την μικρή χρήση που θα του έκανα μήπως θα ήταν πιο ασφαλές να είναι στο ντουλαπάκι και απλά να το κρατάμε στο παρμπρίζ κατά τις διελεύσεις (ξέρω ότι έχει βάση που το βάζεις/βγάζεις αλλά και πάλι η βάση δηλώνει την ύπαρξή του, αν όντως είναι κάτι που κάποιοι τα "μαζεύουν")

Κι αν ακόμη το κλέψει κάποιος, για να περάσει δωρεάν διόδια (αν υποθέσουμε ότι έχει μέσα η κάρτα), θα καταγραφεί στις κάμερες με το αυτοκίνητό του κι ίσως ο ίδιος (το αυτοκίνητο κι αυτό κλεμμένο; έστω...θα προδώσει πολλά στοιχεία για τη διαδρομή του στους αυτοκινητοδρόμους, όπου μπορεί να δεις πινακίδες για βιντεοσκόπηση για λόγους ασφαλείας).

Αυτό που μου κάνει εμενα εντύπωση το τελευταίο μήνα που έκανα ~1400χλμ σε αυτοκινητοδρόμους, ελάχιστοι έχουν οποιοδήποτε πομποδέκτη (κ ελληνικές πινακίδες, όχι ξένοι, προφανώς)

Παρά τη καθυστέρηση που είχε προηγηθεί στην έκδοση πομποδεκτών το 2021 κυρίως, το βρίσκω περίεργο, να κάνουν ουρές στις διελεύσεις με ταμεία και ποτέ να μη βρήκα παρά μόνο 1 αυτοκίνητο μπροστά μου για διέλευση με πομποδέκτη

...λες κι έχει τελειώσει κι η πανδημία (κ μάλιστα καλοκαίρι & με αυξανόμενα περιστατικά monkeypox) και ψάχνουν να ανταλλάξουν νομίσματα με όσους κάνουν έμμεση χειραψία με εκατοντάδες άτομα κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 354
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Spoiler
8 λεπτά πριν, definitio είπε

& με αυξανόμενα περιστατικά monkeypox) και ψάχνουν να ανταλλάξουν νομίσματα

Το συγκεκριμενο θελει να παρεις ή να εισαγεις το κερμα σε συγκεκριμενο σημειο :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε πειράζει εσένα, άστους στις ουρές τους κι εσύ να περνάς αέρας.

Γιατί αν είναι να έχεις epass και να περιμένεις και στην ουρά είναι δύο φορές τραγικό σε σχέση με τους άλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Τι σε πειράζει εσένα, άστους στις ουρές τους κι εσύ να περνάς αέρας.

Γιατί αν είναι να έχεις epass και να περιμένεις και στην ουρά είναι δύο φορές τραγικό σε σχέση με τους άλλους.

Το ‘χω πάθει κανα 2 φορές σε μικρά διόδια (όχι Ελευσίνα κλπ), 5-6 αμάξια με epass, και ένα στο ταμείο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εκεί κλαις, είναι όπως όταν πας στο express ταμείο στο supermarket και η ουρά είναι μέχρι πίσω (σύνηθες στους καιρούς που ζούμε), και πας στα κανονικά για πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, phanispal είπε

Τι σε πειράζει εσένα, άστους στις ουρές τους κι εσύ να περνάς αέρας.

Γιατί αν είναι να έχεις epass και να περιμένεις και στην ουρά είναι δύο φορές τραγικό σε σχέση με τους άλλους.

Το e-pass έγινε για να ελαχιστοποιηθεί ο χρόνος αναμονής και να μειωθεί το chokepoint που δημιουργείται στα διόδια ομαλοποιώντας τη κίνηση (και σε καιρό πανδημίας έχει πρόσθετα οφέλη, ίσως μαζί με τη πρακτική μείωση του φυσικού χρήματος σε ένα τομέα συναλλαγής)...
....δεν είναι προνόμιο για λίγους να περνούν πιο γρήγορα...είναι για να περνούν όλοι πιο γρήγορα.

Με το καθολικό epass σε όλους τους αυτοκινητοδρόμους να κλείνει δύο χρόνια το Νοέμβριο, είναι παράδοξο ότι η μεγάλη πλειοψηφία δεν τους αξιοποιεί...ακόμη παραδοξότερο εν καιρώ πανδημίας (και κρίσης monkeypox)...

...το ότι δεν έχει γίνει κανόνας (οι περισσότεροι διάδρομοι να είναι με πομποδέκτη), αποτελεί περισσότερο αναγνώριση της αργής προσαρμογής - ακόμη και σε θετικά βήματα/αλλαγές - από το κοινό στο οποίο απευθύνεται & διευκολύνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to e pass Αυστραλια που ειμαι 6 μηνες το χρονο το εχουν ολοι.....αν δεν εχεις σου ερχεται ο λογαριασμος στο σπιτι

διόδια με προσωπικό δεν υπάρχουν ούτε τα βλέπεις μόνο ακούς το beep ,εχουν κάμερες σε αερογέφυρες εκεί που θα ήταν τα διοδια

η βασική διαφορά είναι ότι εκεί συνήθως έχουν διάρκεια 5-10 χρόνια ανάλογα με το έργο ενώ εδώ τα έχουμε εφ όρου ζωής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας τη διαδρομή Βέροια - Έβρος, ειδικά τέτοιους μήνες, 2 κυρίως διόδια έχουν πολύ αναμονή αυτά των Μαλγαρων και κυρίως αυτά της Ασπροβαλτας... Όπου κάποιοι "έξυπνοι" χωνονται στή μεσαία epass λωρίδα, πάνε τρων άκυρο και μετά πάνε και κάνουν τα γλύκα μάτια σε οσους περιμένουν ακόμα και 500μ ουρά για να περάσουν, αν περνάς αναμεσα από τις 2 ουρες αναμονής σε κοιτάνε και λένε το κλασσικό, εμείς μαμακες ειμαστε που περιμένουμε κι εσύ έξυπνος;; περνάς αέρας από την epass λωρίδα και καταλαβαίνουν ποίος είναι ο "έξυπνος"... 

Κι ένα ταξίδι να πας είναι βολικό, δε θα χάσεις τα χρήματα που θα βάλεις, δε πληρώνεις και συνδρομή. 

Τελευταία και στου Πολυμυλου (μετά από την Βέροια ανεβαίνοντας για Κοζάνη - Γιάννενα κτλ) έχει αναμονή στις κανονικές λωρίδες. 

Οπως και να έχει είναι εργαλείο.! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, terry308 είπε

Κάνοντας τη διαδρομή Βέροια - Έβρος, ειδικά τέτοιους μήνες, 2 κυρίως διόδια έχουν πολύ αναμονή αυτά των Μαλγαρων και κυρίως αυτά της Ασπροβαλτας... Όπου κάποιοι "έξυπνοι" χωνονται στή μεσαία epass λωρίδα, πάνε τρων άκυρο και μετά πάνε και κάνουν τα γλύκα μάτια σε οσους περιμένουν ακόμα και 500μ ουρά για να περάσουν, αν περνάς αναμεσα από τις 2 ουρες αναμονής σε κοιτάνε και λένε το κλασσικό, εμείς μαμακες ειμαστε που περιμένουμε κι εσύ έξυπνος;; περνάς αέρας από την epass λωρίδα και καταλαβαίνουν ποίος είναι ο "έξυπνος"... 

Κι ένα ταξίδι να πας είναι βολικό, δε θα χάσεις τα χρήματα που θα βάλεις, δε πληρώνεις και συνδρομή. 

Τελευταία και στου Πολυμυλου (μετά από την Βέροια ανεβαίνοντας για Κοζάνη - Γιάννενα κτλ) έχει αναμονή στις κανονικές λωρίδες. 

Οπως και να έχει είναι εργαλείο.! 

Ένας από τους χειρότερους σταθμούς διοδίων μαζί με αυτούς που ανέφερες,  είναι μετά τον Πολύμυλο, με κατεύθυνση προς Ιωάννινα,  της Σιάτιστας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τυχαίες φάσεις(1 στις 4 χονδρικά) μου πετάει “NO PASS” παρότι κάνει το μπιπ και δεν ξεκολλάει με τίποτα. Αναγκάζομαι κάνω όπισθεν και πληρώνω με το barcode στο ταμείο.

ΔΕΝ το έχουμε κολλήσει στο παρμπρίζ αλλά το κρατάμε ψηλά με το χέρι και η πλευρά με το τηλέφωνο δείχνει σε εμάς. 
 

Εχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο θέμα; Παίζει να έχει πρόβλημα η συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, προσωπικά δε μου έχει συμβεί καμιά φορά μέχρι στιγμής (πομποδέκτης Εγνατίας).

Το έχω κολλημένο πίσω από τον καθρέφτη...

...τηρείς αποστάσεις από τον μπροστινό κ δε μπαίνεις με >20χλμ/ώρα στη λωρίδα;

Ποιάς εταιρείας είναι; Νέος, παλιότερος; Καλύτερα να ρωτήσεις τους ίδιους, βέβαια, αν έχουν συχνά παράπονα, θα ξέρουν και θα στον αλλάξουν, αν και μπορεί να φταίει κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Σε τυχαίες φάσεις(1 στις 4 χονδρικά) μου πετάει “NO PASS” παρότι κάνει το μπιπ και δεν ξεκολλάει με τίποτα. Αναγκάζομαι κάνω όπισθεν και πληρώνω με το barcode στο ταμείο.

ΔΕΝ το έχουμε κολλήσει στο παρμπρίζ αλλά το κρατάμε ψηλά με το χέρι και η πλευρά με το τηλέφωνο δείχνει σε εμάς. 
 

Εχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο θέμα; Παίζει να έχει πρόβλημα η συσκευή;

Μου το είχε κάνει και μένα στα διόδια στον Πολύμυλο. Το έδωσα και μου το σκαναραν και άνοιξε η μπάρα. Η λύση ήταν πολύ απλή. Κολλήστε το πάνω στο τζάμι. Από τη στιγμή που το κόλλησα λύθηκαν όλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Το κόλλησα στο παρμπρίζ. Ελπίζω να δουλεύει πάντα σωστά απο εδώ και πέρα. 

Εμένα μου το έκανε στο eway αλλά μου είχε πει μια υπάλληλος ότι είναι πρόβλημα επειδή δεν το είχα κολλημένο. Έκτοτε δεν ξανά είχα προβλημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...