Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, divo είπε

Δες μόνος σου στο τέλος της σελιδας σε τι ειναι ευαίσθητος και τι οχι. Προσωπικά δεν τον ξέρω απλα βλεπω σε προδιαγραφες της kerakol οτι ειναι 2 συστατικων και γενικα με καλες αντοχες. 

Βλέπω πχ ότι σε παρατεταμένη έκθεση στο Υποχλωριώδες νάτριο 1.5% έχει ανεπαρκή αντίσταση.  Η χλωρίνη είναι Υποχλωριώδες νάτριο 4%, αλλά πάντα τη χρησιμοποιούμε διαλυμένη, ίσως και 1:100.  Να υποθέσω ότι δε θα έχω πρόβλημα?

Από το μαγαζί μου είπαν ότι γενικά για τα είδη υγιεινής, να μη χρησιμοποιώ ποτέ χλωρίνη.  Η γυναίκα διαφώνησε, οπότε θα χρησιμοποιούμε χλωρίνη.  

Με αυτό το δεδομένο, να επιλέξω ακριβά επώνυμα ή φτηνά κινέζικα είδη υγιεινής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, bobptz είπε

Με αυτό το δεδομένο, να επιλέξω ακριβά επώνυμα ή φτηνά κινέζικα είδη υγιεινής

Αυτό φίλε μου δεν έχει σχέση με τη χρήση ή μη χλωρίνης.

Επωνυμα θα επιλέξεις για την εγγύηση κ την ποιότητα τούς κ την αντοχή τους στο χρόνο συν την δυνατή εύρεσης ανταλλακτικών.

Κινέζικα θα επιλέξεις λόγω τιμής.

Τώρα η χλωρίνη δεν πρόκειται να κάνει τίποτα ούτε στα επώνυμα ούτε στα κινέζικα ακόμα κ αδιάλυτη.

Προσοχή μόνο στη χρήση της σε ακρυλικές μπανιέρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να συνδεσω φουρνο ανω παγκου (χωρις κουμπια για εστιες δλδ) και αυτονομιες εστιες στην κεντρικη παροχη που βγαζει 3 καλωδια (καφε φαση, μπλε ουδετερο, πρασινοκιτρινο γειωση) οπως φαινεται εδω:

image.png.e0a67d320da0d7206e5c2704ca8dd574.png

Τοσο ο φουρνος οσο και οι εστιες, βγαζουν ακριβως τα ιδια 3 καλωδια ο καθενας σαν αυτα στη φωτο (μπλε, καφε, πρασινοκιτρινο):

image.png.ce92190ee3dce4e0108f24ca5c24ee29.png

 

Πως μπορω να συνδεσω τοσο τις εστιες οσο και το φουρνο με την παροχη? Υπαρχει καποιο μαραφετι που μεσα βαζω 2 καλωδια και βγαινει 1 το οποιο συνδεω τελικα στην παροχη? (1 για καθε χρωμα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Θελω να συνδεσω φουρνο ανω παγκου (χωρις κουμπια για εστιες δλδ) και αυτονομιες εστιες στην κεντρικη παροχη που βγαζει 3 καλωδια (καφε φαση, μπλε ουδετερο, πρασινοκιτρινο γειωση) οπως φαινεται εδω:

image.png.e0a67d320da0d7206e5c2704ca8dd574.png

Τοσο ο φουρνος οσο και οι εστιες, βγαζουν ακριβως τα ιδια 3 καλωδια ο καθενας σαν αυτα στη φωτο (μπλε, καφε, πρασινοκιτρινο):

image.png.ce92190ee3dce4e0108f24ca5c24ee29.png

Πως μπορω να συνδεσω τοσο τις εστιες οσο και το φουρνο με την παροχη? Υπαρχει καποιο μαραφετι που μεσα βαζω 2 καλωδια και βγαινει 1 το οποιο συνδεω τελικα στην παροχη? (1 για καθε χρωμα)

Θα  πάρεις μεγαλύτερες  κλέμες και θα συνδέσεις από την μια πλευρά τα δύο καλώδια φούρνου και εστιών και από την άλλη τα καλώδια που βγαίνουν  από τον τοίχο ( μονά). Να σφίξεις καλά για μην κάνουν τόξο οι επαφές. (Arc).

Μπορεί να είναι η φωτογραφία που ξεγελάει αλλά νομίζω ότι η διατομή των καλωδίων που βγαίνει από τον τοίχο είναι σημαντικά μικρότερη  από αυτή των καλωδίων της συσκευή σου. Οπότε καλό θα ήταν να ελέγξεις αν η καλωδίωση σου και η ασφάλεια  σηκώνει το φορτίο. Σε αυτή την περίπτωση  ένας  ηλεκτρολόγος θα ήταν χρήσιμος. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Θα  πάρεις μεγαλύτερες  κλέμες και θα συνδέσεις από την μια πλευρά τα δύο καλώδια φούρνου και εστιών και από την άλλη τα καλώδια που βγαίνουν  από τον τοίχο ( μονά). Να σφίξεις καλά για μην κάνουν τόξο οι επαφές. (Arc).

Μπορεί να είναι η φωτογραφία που ξεγελάει αλλά νομίζω ότι η διατομή των καλωδίων που βγαίνει από τον τοίχο είναι σημαντικά μικρότερη  από αυτή των καλωδίων της συσκευή σου. Οπότε καλό θα ήταν να ελέγξεις αν η καλωδίωση σου και η ασφάλεια  σηκώνει το φορτίο. Σε αυτή την περίπτωση  ένας  ηλεκτρολόγος θα ήταν χρήσιμος. 

Η ασφαλεια μονο για το φουρνο/ματια ειναι 40αρα και σιγουρα τα σηκωνει, ειναι ηλεκτρολογικη εγκατασταση 15ετιας οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα.

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τα καλωδια που βγαινουν απο τον τοιχο μοιαζουν με θηλυκα....ενω τα καλωδια των συσκευων αρσενικα. Ιδανικα θα ηθελα κατι που να βαζω τα 2 καλωδια των συσκευων και να βγαινει 1 καλωδιο το οποιο θα βαλω στη θηλυκη υποδοχη που βγαινει απ'τον τοιχο. Εναλλακτικα, αν σου ειναι ευκολο κανε λινκ μια τετοια κλεμα που λες.

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panos4tw είπε

Η ασφαλεια μονο για το φουρνο/ματια ειναι 40αρα και σιγουρα τα σηκωνει, ειναι ηλεκτρολογικη εγκατασταση 15ετιας οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τα καλωδια που βγαινουν απο τον τοιχο μοιαζουν με θηλυκα....ενω τα καλωδια των συσκευων αρσενικα. Ιδανικα θα ηθελα κατι που να βαζω τα 2 καλωδια των συσκευων και να βγαινει 1 καλωδιο το οποιο θα βαλω στη θηλυκη υποδοχη που βγαινει απ'τον τοιχο. Εναλλακτικα, αν σου ειναι ευκολο κανε λινκ μια τετοια κλεμα που λες.

Φιλε μου χωρις να θελω να σε προσβαλω φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα απο ηλεκτρολογικα και το ρευμα δεν ειναι παιχνιδι.......ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ 

Με καθε φιλικη διαθεση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, bill999r είπε

Επωνυμα θα επιλέξεις για την εγγύηση κ την ποιότητα τούς κ την αντοχή τους στο χρόνο συν την δυνατή εύρεσης ανταλλακτικών.

Κινέζικα θα επιλέξεις λόγω τιμής.

Επέλεξα κινέζικα, στο 1/3 της τιμής των Ιταλικών.  Ακόμα κι αν έχουν το μισό χρόνο ζωής, με συμφέρει οικονομικά να τα αλλάξω και στα 15-20 χρόνια να βάλω πάλι καινούριο (κινέζικο).  Όσο για τα ανταλακτικά (πχ το καπάκι της λεκάνης) η διάσταση είναι ίδια με πάρα πολλά άλλα μοντέλα και κάτι θα ταιριάξει.

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, bobptz είπε

 να τα αλλάξω και στα 15-20 χρόνια να βάλω πάλι καινούριο (κινέζικο).

Κινέζικα και 15-20 χρόνια δεν πάνε μαζί. 

 

Μακαρι να σε βγάλουν τόσο βέβαια.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Κινέζικα και 15-20 χρόνια δεν πάνε μαζί. 

Δώσε μου την εκτίμησή σου.  Δε θα κρατήσει 10 χρονια?  Θα ραγίσει?  Θα κιτρινίσει?  Τι να περιμένω?

Εγώ προτιμώ το φτηνό που θα το αλλάξω γρήγορα, παρά κάτι "αθάνατο" που έχει 3 φορές πάνω τιμή, αλλά σε 20 χρόνια θα το έχω σκυλοβαρεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bobptz είπε

Δώσε μου την εκτίμησή σου.  Δε θα κρατήσει 10 χρονια?  Θα ραγίσει?  Θα κιτρινίσει?  Τι να περιμένω?

Εγώ προτιμώ το φτηνό που θα το αλλάξω γρήγορα, παρά κάτι "αθάνατο" που έχει 3 φορές πάνω τιμή, αλλά σε 20 χρόνια θα το έχω σκυλοβαρεθεί.

Οτι και να αποφασίσεις μην πάρεις κινέζικες μπαταρίες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bobptz είπε

Δώσε μου την εκτίμησή σου.  Δε θα κρατήσει 10 χρονια?  Θα ραγίσει?  Θα κιτρινίσει?  Τι να περιμένω?

Εγώ προτιμώ το φτηνό που θα το αλλάξω γρήγορα, παρά κάτι "αθάνατο" που έχει 3 φορές πάνω τιμή, αλλά σε 20 χρόνια θα το έχω σκυλοβαρεθεί.

Μωρέ δεν ξέρω, δεν είμαι μέσα στα υλικά, αλλά μέσο όρο λέμε βάση αυτά που βάζουμε δεν κρατάνε πολύ. 

Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που καμιά φορά βάζεις κάτι φθηνό και κρατάει αρκετά. Είναι τι θα τύχει. 

56 λεπτά πριν, dalain είπε

Οτι και να αποφασίσεις μην πάρεις κινέζικες μπαταρίες....

Και εγω αυτής της άποψης είμαι. 

Καλύτερα να δίνεις παραπάνω και να πάρεις καμία ιταλική κτλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dalain είπε

Φιλε μου χωρις να θελω να σε προσβαλω φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα απο ηλεκτρολογικα και το ρευμα δεν ειναι παιχνιδι.......ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ 

Με καθε φιλικη διαθεση.

Φιλε δεν με προσβαλεις, ερωτηση εκανα δεν ηρθα να σου φτιαξω τα ηλεκτρολογικα στο σπιτι. Παρολα αυτα, απαντηση σαν τη δικια σου την εχω δει πολλες φορες ονλαιν οποτεδηποτε καποιος ρωταει οτιδηποτε για τα ηλεκτρολογικα,. Ε δεν γινεται να μαθεις χωρις να ασχοληθεις και ουτε νομιζω ειναι τοσο δυσκολο ή επκινδυνο να κατεβασω τον γενικο, να μετρησω οτι δεν εχει ρευμα, να κανω τη συνδεση και μετα να ανεβασω το γενικο για να δω οτι οντως δουλευει.

Αν θες να με βοηθησεις, παρακαλω εξηγησε μου πως μπορω να το κανω αυτο με ασφαλεια και επιτυχια μονος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, panos4tw είπε

Η ασφαλεια μονο για το φουρνο/ματια ειναι 40αρα και σιγουρα τα σηκωνει, ειναι ηλεκτρολογικη εγκατασταση 15ετιας οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τα καλωδια που βγαινουν απο τον τοιχο μοιαζουν με θηλυκα....ενω τα καλωδια των συσκευων αρσενικα. Ιδανικα θα ηθελα κατι που να βαζω τα 2 καλωδια των συσκευων και να βγαινει 1 καλωδιο το οποιο θα βαλω στη θηλυκη υποδοχη που βγαινει απ'τον τοιχο. Εναλλακτικα, αν σου ειναι ευκολο κανε λινκ μια τετοια κλεμα που λες.

 

4 ώρες πριν, dalain είπε

Φιλε μου χωρις να θελω να σε προσβαλω φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα απο ηλεκτρολογικα και το ρευμα δεν ειναι παιχνιδι.......ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ 

Με καθε φιλικη διαθεση.

 

19 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Φιλε δεν με προσβαλεις, ερωτηση εκανα δεν ηρθα να σου φτιαξω τα ηλεκτρολογικα στο σπιτι. Παρολα αυτα, απαντηση σαν τη δικια σου την εχω δει πολλες φορες ονλαιν οποτεδηποτε καποιος ρωταει οτιδηποτε για τα ηλεκτρολογικα,. Ε δεν γινεται να μαθεις χωρις να ασχοληθεις και ουτε νομιζω ειναι τοσο δυσκολο ή επκινδυνο να κατεβασω τον γενικο, να μετρησω οτι δεν εχει ρευμα, να κανω τη συνδεση και μετα να ανεβασω το γενικο για να δω οτι οντως δουλευει.

Αν θες να με βοηθησεις, παρακαλω εξηγησε μου πως μπορω να το κανω αυτο με ασφαλεια και επιτυχια μονος μου.

Αγαπητέ μου πανο δυστυχώς έχει δίκιο ο dalain και τέλος φιλικά θα σου πω τα ίδια. Όταν αναφέρεις θυληκα και αρσενικά καλώδια αναφερόμενος στις Κλέμενς είναι σαφές ότι δεν έχεις ιδέα από ηλεκτρολογικά. Και εγώ στη θέση σου θα προβληματίζομουν και χωρίς δεύτερη σκέψη θα έπαιρνα ηλεκτρολόγο το ρεύμα σκοτώνει δεν είναι παιχνίδι. 

Εάν παρόλα αυτά επιμένεις και δε θες με τίποτα να δωσεις τα 20-30€ σε έναν ηλεκτρολόγο θα πας να πάρεις όπως ειπωθηκε μεγαλύτερες Κλέμες και θα βάλεις από τη μια μεριά τα καλώδια του τοίχου και από την άλλη μεριά και τα δυο καλώδια των συσκευών. 

Να αναφέρω επίσης και εγώ ότι η διατομή των καλωδίων του τοίχου φαίνεται μικρότερη από αυτήν που απαιτειται. Επισησ Συνηθίζεται τα καλώδια για κουζίνες να είναι 4Χ6-εγώ δε βλέπω σίγουρα 4 και φυσικά αμφιβάλλω για το 6. Η ασφάλεια δε λέει τίποτα απολύτως πολλοί κάφροι «μάστορες» βάζουν μεγαλύτερες χωρίς να υπάρχουν οι κατάλληλες γραμμές...και φυσικα η κουζίνα δεν θέλει 40αρα ασφάλεια-τόση χρειάζεται το σπίτι όλο γενική (κ ούτε καν). Το ότι είναι εγκατάσταση 15ετιας μάλλον δε λέει τίποτα-εκτιμώ ότι την έκανε άσχετος πολύμάστορας βορειος γείτονας (no offence από αυτούς που φτιάχνουν από πήλινα μέχρι διαστημόπλοιο για 50€ μεροκάματο)

αυτα από έναν αυτοδίδακτο κατσαβίδι και-ηλεκτρολόγο-ηλεκτρονικό που εκεί που αρχίζει και ζορίζεται σταματάει προτού γίνει κανένα κακό. 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αγαπητέ μου πανο δυστυχώς έχει δίκιο ο dalain και τέλος φιλικά θα σου πω τα ίδια. Όταν αναφέρεις θυληκα και αρσενικά καλώδια αναφερόμενος στις Κλέμενς είναι σαφές ότι δεν έχεις ιδέα από ηλεκτρολογικά. Και εγώ στη θέση σου θα προβληματίζομουν και χωρίς δεύτερη σκέψη θα έπαιρνα ηλεκτρολόγο το ρεύμα σκοτώνει δεν είναι παιχνίδι. 

Εάν παρόλα αυτά επιμένεις και δε θες με τίποτα να δωσεις τα 20-30€ σε έναν ηλεκτρολόγο θα πας να πάρεις όπως ειπωθηκε μεγαλύτερες Κλέμες και θα βάλεις από τη μια μεριά τα καλώδια του τοίχου και από την άλλη μεριά και τα δυο καλώδια των συσκευών. 

Να αναφέρω επίσης και εγώ ότι η διατομή των καλωδίων του τοίχου φαίνεται μικρότερη από αυτήν που απαιτειται. Επισησ Συνηθίζεται τα καλώδια για κουζίνες να είναι 4Χ6-εγώ δε βλέπω σίγουρα 4 και φυσικά αμφιβάλλω για το 6. Η ασφάλεια δε λέει τίποτα απολύτως πολλοί κάφροι «μάστορες» βάζουν μεγαλύτερες χωρίς να υπάρχουν οι κατάλληλες γραμμές...και φυσικα η κουζίνα δεν θέλει 40αρα ασφάλεια-τόση χρειάζεται το σπίτι όλο γενική (κ ούτε καν). Το ότι είναι εγκατάσταση 15ετιας μάλλον δε λέει τίποτα-εκτιμώ ότι την έκανε άσχετος πολύμάστορας βορειος γείτονας (no offence από αυτούς που φτιάχνουν από πήλινα μέχρι διαστημόπλοιο για 50€ μεροκάματο)

αυτα από έναν αυτοδίδακτο κατσαβίδι και-ηλεκτρολόγο-ηλεκτρονικό που εκεί που αρχίζει και ζορίζεται σταματάει προτού γίνει κανένα κακό. 

Συμφωνώ και εγώ μαζί σας παιδιά. 

👍👍👍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αγαπητέ μου πανο δυστυχώς έχει δίκιο ο dalain και τέλος φιλικά θα σου πω τα ίδια. Όταν αναφέρεις θυληκα και αρσενικά καλώδια αναφερόμενος στις Κλέμενς είναι σαφές ότι δεν έχεις ιδέα από ηλεκτρολογικά. Και εγώ στη θέση σου θα προβληματίζομουν και χωρίς δεύτερη σκέψη θα έπαιρνα ηλεκτρολόγο το ρεύμα σκοτώνει δεν είναι παιχνίδι. 

Εάν παρόλα αυτά επιμένεις και δε θες με τίποτα να δωσεις τα 20-30€ σε έναν ηλεκτρολόγο θα πας να πάρεις όπως ειπωθηκε μεγαλύτερες Κλέμες και θα βάλεις από τη μια μεριά τα καλώδια του τοίχου και από την άλλη μεριά και τα δυο καλώδια των συσκευών. 

Να αναφέρω επίσης και εγώ ότι η διατομή των καλωδίων του τοίχου φαίνεται μικρότερη από αυτήν που απαιτειται. Επισησ Συνηθίζεται τα καλώδια για κουζίνες να είναι 4Χ6-εγώ δε βλέπω σίγουρα 4 και φυσικά αμφιβάλλω για το 6. Η ασφάλεια δε λέει τίποτα απολύτως πολλοί κάφροι «μάστορες» βάζουν μεγαλύτερες χωρίς να υπάρχουν οι κατάλληλες γραμμές...και φυσικα η κουζίνα δεν θέλει 40αρα ασφάλεια-τόση χρειάζεται το σπίτι όλο γενική (κ ούτε καν). Το ότι είναι εγκατάσταση 15ετιας μάλλον δε λέει τίποτα-εκτιμώ ότι την έκανε άσχετος πολύμάστορας βορειος γείτονας (no offence από αυτούς που φτιάχνουν από πήλινα μέχρι διαστημόπλοιο για 50€ μεροκάματο)

αυτα από έναν αυτοδίδακτο κατσαβίδι και-ηλεκτρολόγο-ηλεκτρονικό που εκεί που αρχίζει και ζορίζεται σταματάει προτού γίνει κανένα κακό. 

Ευχαριστω για την απαντηση, θα τα ψαξω περισσοτερο και θα δω τι μπορω να κανω. Παντως μια φωτογραφια μιας τετοιας κλεμμας με την συνδεσμολογια θα βοηθουσε σημαντικα. Μηπως 3 κλεμες θα ηταν καλυτερα με την εννοια να βαλω απο τη μια μερα 2 φασεις των συσκευων και απο την αλλη τη φαση του τοιχου,  ομοιως για γειωση και για ουδετερο?  3 τετοια ισως  https://www.leroymerlin.gr/gr/ilektrologika/sundeseis-kai-diakladoseis/klemes/klema-62132266/ (σε καλυτερη τιμη:O)

Για την ιστορια, γνωριζω τι ειναι οι κλεμες, εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες για να συνδεσω φωτιστικα και αλλα. Απλα αυτες που βγαινουν τον τοιχο εχουν και μια χοντρη υποδοχη στα πλαγια που δεν ειχα ξαναδει.

Επισης, μια 40αρα ασφαλεια ειναι λογικη για κουζινα , ασφαλεια για 40Α  αντιστοιχει σε 9000 watt περίπου συμφωνα με οτι εχω καταλαβει. Ενα τυπικο μοντελο 4 αυτονομων εστιων ειναι 6000++ watt ευκολα αν ειναι αναμμενες ολες μαζι (ας πουμε 4.500+ για τις 3 ταυτοχρονα που ειναι ρεαλιστικο σεναριο) και 3500+ ο φουρνος, ευκολα πλησιαζουμε στις 9000.

Οσο για την εγκατασταση, η πολυκατοικια εχει γινει απο εργολαβο που εχει φτιαξει καμια 100αρια ακομα. Φανταζομαι ειχε σταθερο καλο συνεργατη ηλεκτρολογο και απ' οτι εχω δει μεχρι στιγμης απο την ποιοτητα της εγκαταστασης (π.χ. εχει τηρηθει ο χρωματικος κωδικας των καλωδιων, ξεχωριστη ασφαλεια για aircondition, πλυντηρια κτλπ), δεν εχω λογο να αμφιβαλλω.

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...