Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, divo είπε

Μέσα από το ξυλο τι εχεις;  Δε μου φαινεται να ειναι του ξύλου. Αν ηταν στο ξυλο θα εβγαινε σε χρωμα του ξυλου και οχι λευκο. 

Μου φαινεται σαν ασβεστοποιηση υλικών. πανω απο το ξυλο υπαρχει σοβαντισμενο ταβανι? παντως θα σου ελεγα να το δει καποιος τοπικος μαστορας μηπως και βγαινει τιποτα ιδιαιτερο εκει.

Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου, αυτό που βλέπεις είναι ο παραδοσιακός τρόπος που έκαναν κάποτε τα ταβάνια. Ξύλινοι δοκοι για στήριξη, από πάνω καλαμωτη, από πάνω χόρτα, χώμα κ μετα τσιμεντο.

Αυτό στο περίπου μου είχε περιγράψει ο πατέρας μου κ αυτό διάβασα κ στο ίντερνετ ότι είναι ο τρόπος που χρησιμοποιούσαν για να φτιάξουν τα ταβάνια. 

Σε αναζήτηση μου τώρα, ταιριάζει αυτό που ποσταρα, σε καποιες φωτο, με το "λευκή μούχλα" (while mold).

 

Αυτό που βλέπεις στις φωτο , δεν βγαίνει κ πέφτει από τν πάνω πλευρά των καλαμιων αλλά δημιουργείται σαν πάχνη πάνω στα καλάμια κ με ένα απλό πέρασμα με σκούπα, απομακρύνεται.

 

 

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, divo είπε

εγω θα προτιμουσα αλουμινια με πλαστικοποίηση και πολυουρεθάνη μέσα. Πλαστικοποιηση για να μην παγώνει ουτε το αλουμίνιο, το χειμωνα και πολυουραθανη για να μην μεταφερετε τιποτα απο θερμοκρασια απο το κενο αερα που εχουν.

Γνωρίζω από αλουμίνια αλλά την πλαστικοποίηση πρώτη φορά την ακούω. Μήπως εννοείς πλαστικά κουφώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ανακαίνιση μπάνιου που θα κάνω, θέλω ο αρμόστοκος να φαίνεται ωραίος και καινούριος όσο το δυνατό περισσότερο.  Να μη μαυρίσει. 

Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω αντιμουχλικό αλλά και κάποια σκούρα γκρι απόχρωση (στον στόκο) ώστε να μη λερώνει (όταν λερώνει να μη φαίνεται).  Επίσης μου είπαν ότι αν έχουν αρκετή απόσταση τα πλακάκια (3-5 mm) καθαρίζεται ο αρμός πιο εύκολα.  Στο παλιό πάτωμα ο αρμός ούτε ένα χιλιοστό δεν είναι.

Σκέφτομαι σωστά?

Επίσης για τα πλακάκια δαπέδου.  Όλοι λένε να βάλω ΜΑΤ (όχι γυαλιστερά) στο πάτωμα, για να μη γλυστράνε.  Τα ΜΑΤ μήπως έχουν περισσότερους πόρους, τραβάνε υγρασία και πιάνουν μούχλα?

Για την χτιστή ντουζιέρα, στο πάτωμα της ντουζιέρας να βάλω ίδια πλακάκια που θα έχω στο πάτωμα του μπάνιου?  Μήπως κάτι πιο γυαλιστερό, πιο αδιάβροχο?

 

 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, bobptz είπε

Στην ανακαίνιση μπάνιου που θα κάνω, θέλω ο αρμόστοκος να φαίνεται ωραίος και καινούριος όσο το δυνατό περισσότερο.  Να μη μαυρίσει. 

Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω αντιμουχλικό αλλά και κάποια σκούρα γκρι απόχρωση (στον στόκο) ώστε να μη λερώνει (όταν λερώνει να μη φαίνεται).  Επίσης μου είπαν ότι αν έχουν αρκετή απόσταση τα πλακάκια (3-5 mm) καθαρίζεται ο αρμός πιο εύκολα.  Στο παλιό πάτωμα ο αρμός ούτε ένα χιλιοστό δεν είναι.

Σκέφτομαι σωστά?

Επίσης για τα πλακάκια δαπέδου.  Όλοι λένε να βάλω ΜΑΤ (όχι γυαλιστερά) στο πάτωμα, για να μη γλυστράνε.  Τα ΜΑΤ μήπως έχουν περισσότερους πόρους, τραβάνε υγρασία και πιάνουν μούχλα?

Για την χτιστή ντουζιέρα, στο πάτωμα της ντουζιέρας να βάλω ίδια πλακάκια που θα έχω στο πάτωμα του μπάνιου?  Μήπως κάτι πιο γυαλιστερό, πιο αδιάβροχο?

Για μένα σε καμία περίπτωση γυαλιστερό πλακάκι σε μπάνιο...χώρια ο κίνδυνος να φάει κάποιος τα μούτρα του που πίστεψέ με είναι μεγάλος, αργεί πάρα πολύ να στεγνώσει εκτός αν είσαι συνέχεια με μία σφουγγαρίστρα στο χέρι. Είχαμε στο εξοχικό και ήταν πάρα πολύ άβολο. Για την υγρασία και τους πόρους που λες στο ΜΑΤ δεν έχω ακούσει, ούτε είχαμε ποτέ πρόβλημα στο σπίτι που είμαστε τώρα 15 χρόνια. Αν όμως θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για υγρασίες στο δάπεδο μπορείς να περάσεις 2 χέρια Kerakoll Nanodefense Eco πριν βάλεις το πλακάκι. Είναι σαν πηχτή μπογιά που το περνάς στο πάτωμα που θέλεις να στεγανοποιήσεις και μετά βάζεις το πλακάκι.

Αρμό όσο πάει αποφεύγουν να βάζουν οι πλακάδες ειδικά στα μπάνια. Αν όμως σου αρέσει και το θέλεις ισχύει ότι 3-5 mm είναι πιο εύκολο στο καθάρισμα. Και λιγότερο να πάρεις αν δεν θες τόσο χοντρό πάλι καθαρίζεται απλά είναι περισσότερο λεπτοδουλειά, χώρια που νομίζω πλέον υπάρχουν χημικά προϊόντα που καθαρίζουν εύκολα και είναι ειδικά για όλες αυτές τις δουλείες.  Μην νομίζεις ότι θα το κάνεις κάθε μέρα. Μια φορά κάθε μερικά χρόνια οπότε γνώμη μου βάλε τον αρμό που σου αρέσει στο πάχος που σου αρέσει και μην το σκέφτεσαι.

Επεξ/σία από akiz90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, akiz90 είπε

στο δάπεδο μπορείς να περάσεις 2 χέρια Kerakoll Nanodefense Eco πριν βάλεις το πλακάκι

Είναι το στεγανωτικό που βάζουν κάτω από το πλακάκι της χτιστής ντουζιέρας, ή διαφορετικό?

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, bobptz είπε

Είναι το στεγανωτικό που βάζουν κάτω από το πλακάκι της χτιστής ντουζιέρας, ή διαφορετικό?

Λογικά ναι γιατί και εγώ κάτω απο ντουζιέρα το έβαλα αλλα γενικά μπορείς να το βάλεις κάτω από οποιοδήποτε δάπεδο βρέχετε και θέλεις να αποφύγεις πιθανές διαρροές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akiz90 είπε

Kerakoll Nanodefense Eco

Το συγκεκριμένο προϊόν έχει κάποιο προτέρημα?  Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο που προτείνουν για στεγανοποίηση κάτω από τη χτιστή ντουζιέρα, σωστά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, bobptz είπε

Το συγκεκριμένο προϊόν έχει κάποιο προτέρημα?  Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο που προτείνουν για στεγανοποίηση κάτω από τη χτιστή ντουζιέρα, σωστά?

Προσφατα εκανα μπανιο σε χωρο οπου γυρω γυρω το πατωμα ειναι σανιδι οποτε εγινε σχετικη ερευνα για την υγρασια. Αρχικα δεν τιθεται θεμα αναμεσα σε γυαλιστερα/ματ πλακακια να τραβαν υγρασια....η οποια υγρασια θα περασει μεσα απο τους αρμους. Εκτος απο το οποιο στεγανωτικο, μπορεις να χρησιμοποιησεις και κολλα πλακιδιων ανωτερη απο την προβλεπομενη π.χ. H30 αντί για H20. Υπαρχουν αρκετα στεγανωτικα που μπορεις να βαλεις, εμεις βαλαμε ενα που καλυψε ολο το πατωμα και στη συνεχεια ανεβηκε και 1 μετρο στους τοιχους, σαν προστατευτικη μεβρανη περιπου.

 

Το τι πλακακι θα βαλεις στο πατωμα της ντουζιερας ειναι μαλλον δικο σου καθαρα αισθητικο θεμα, ισως ειδικα εκει να μην βαλεις γυαλιστερα γιατι γλιστράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

 

Μετακομισα προσφατα και ηρθα σε σπιτι με παντζουρια ρολα. Μαλλον ειναι πλαστικα και πρεπει να ειναι δεκαπενταετιας.

 

Τα κατεβαζω τερμα κατω αλλα δε κλεινουν ολες οι γριλιες τελειως και τρελαινομαι οταν με ξυπναει το φως καθε μερα στις 7.

 

Μπορω να κανω κατι, π.χ. να τα λαδωσω, να τα καθαρισω ή τελος παντων κατι για να κλεινουν τελειως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, divo είπε

Μια και το εχω προσφατο. Πηρα προσφορά φέτος το χειμωνα, απο συνεργείο που ηδη τον εχει χρησιμοποιησει φιλος και κανει μονο αυτες τις δουλειες. Για 82τμ 3190€ 37€ το τετραγωνικο περιπου με 5αρι και 2αρι μόνωση και χρωμοσοβα. Αυτο για τοιχοποιία. και 1550€ για 40τμ ταρατσα. Για την ταρατσα 5αρι, ρήσεις και μόνωση με τσιμεντοειδες. Αυτα για δουλειες 2  οροφου σπιτιου, που αυτο σημαίνει σκαλωσιες, καθώς και τηλεσκοπικου γερανου για τη μεταφορα των υλικών μια και εχει δυσκολη προσβαση στην ταρατσα.

Ο άνθρωπος φαινοταν επαγγελματιας. Ηρθε μέτρησε και έστειλε γραπτή προσφορά. Αυτα για το φτιαξιμο. Δεν ξερω αν θελεις να μπεις στο εξυκονομο ή οχι γιατι εκει θες και αλλα πραγματα. Το βασικο μου προβλημα ηταν ενα δωματιο ανατολικο και εκτεθιμενο στο βορια, που απο πανω του εχει ταρατσα σε σπιτι του 65.  Τελικα δεν το εκανα οπως το σκεπτομουνα για αλλους λογους. Εκανα εσωτερικη θερμομόνωση.

Που κόλλησα. Στο οτι ο βορινός τοιχος ειναι και αυλη για τον γειτονα. Αυτο συνεπάγεται οτι καλλιστα μπορει καποια στιγμή να καρφώσει κανα καρφι και να μου σπασει το σοβα. Οποτε εκει πηγαινα σε χειροτερα πραγματα. Και στο θεμα της ταρατσας δεν εγινε λογω φορτιων.  Τελικα εγιναν ολα εσωτερικα και ηδη τουλαχιστον με τη ζεστη αυτη τη στιγμη εχω δει διαφορα. Για το χειμωνα δεν ξερω θα διξει... Δεν ειναι η καλυτερη λυση η εσωτερικη θερμομονοση, απλα ειναι μια λυση που εχει και αυτη αποτελεσμα. Η καλυτερη ειναι η εξωτερικη. 

1) θα σου έλεγα πρώτα κουφώματα, για να μην σπάσεις τη μόνωση αν τα κάνεις σε δεύτερο χρόνο.  

2) Η θερμομονωση εχει 2 εχθρους για μενα. Τα κρακελαρισματα (σπασιματα) του σοβα. Ητε κατα το κτισιμο ητε μετα. Γι αυτο ας πουμε δεν θα εκανα ποτε θερμονονωση νταλα κατακαλοκαιρο. και φυσικα και ο μαστορας.

3) Συνηθως αυτοι που αναλαμβανουν τετοιες δουλειες εχουν και συνεργασίες με συνεργία και για κουφώματα. Οποτε μπορει ισως να σου συστησει ή ακομα και να σου δωσει ο ιδιος προσφορα για ολα. Αν τα ξυλινα κουφωματα που λες εχουν και τα παλια ξυλινα ρολα με τα εσωτερικα ξυλινα κουτια, θα εχεις αρκετο μερεμετι. οπως και βαψιματα μετα λογο των καινων που αφηνουν τα κουτια των ρολων. Τα παλια μα τα καινουργια αλουμινένια κουτια ειναι το 1/3 σε μεγεθος. Τ αλουμινια που λες δεν τα γνωριζω, αλλα εγω θα προτιμουσα αλουμινια με πλαστικοποίηση και πολυουρεθάνη μέσα. Πλαστικοποιηση για να μην παγώνει ουτε το αλουμίνιο, το χειμωνα και πολυουραθανη για να μην μεταφερετε τιποτα απο θερμοκρασια απο το κενο αερα που εχουν. 

Και μια φιλικη συμβουλη, σαν παθων. Τα αλουμινια ανοιγουν ακομα και τα ανοιγομενα σαν βούτυρο. Δεν χρειαζεται καν λοστος για να ανοιξουν. Οποτε θωράκισε τα οσο καλυτερα μπορεις

 

12 ώρες πριν, bill999r είπε

Θα τα κάνεις μαζί γτ το  τελικό πάχος του τοίχου μετά τη θερμοπροσοψη θα είναι μεγαλύτερο με αποτέλεσμα να θές έξτρα μερεμετια στα ανοίγματα (μαρμαροποδιες κτλ)

Επίσης τα salamander είναι από τα καλύτερα επωνυμα pvc κουφώματα.

Μια χαρά είναι οι ppr με πιστοποιητικά καταλληλότητας για πόσιμο νερό.

Γρήγορη εγκατάσταση, με όλα τα καλά του πλαστικού, δηλαδή αντοχή σε θερμοσυστολες κ μειωμένος κίνδυνος σπασίματος κ διαρροών συν το μειωμένο κόστος.

Ευχαριστώ για τα αναλυτικά ποστ! Θα τα έχω υπόψη! Το ρολό βέβαια και τα κουφώματα θα είναι pvc, όχι αλουμίνιο. Αυτό το κουτί είναι όντως τεράστιο, αλλά σκέφτομαι μήπως κρατήσω τα ξύλινα για έξτρα ασφάλεια. Πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα; Θα μπορέσω να τα θωρακίσω κάπως, γιατί τα νυν κουτιά είναι τελείως τρύπια και ως προς τον ήχο και ως προς τον αέρα, εκ κατασκευής;

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

2 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα; Θα μπορέσω να τα

Όχι, είναι λάθος ιδέα....

Μπορείς να βάλεις ρόλο με φυλλαράκι αλουμίνιου για έξτρα ασφάλεια.

Το ξέρω ότι το κόστος θα ανέβει κάπως αλλά καλύτερα κάνε υπομονή κ βάλε κάτι που να σε καλύπτει παρά να το κάνεις βιαστικά κ πρόχειρα. 

Το κενό που δημιουργείται από το παλιό κουτί θα κλείσει με πετροβάμβακα κ γυψοσανίδα-τσιμεντοσανιδα κ θα είσαι καλυμμένος κ ως προς την ηχομόνωση κ την θερμομόνωση.

Αν δεν βγαίνεις οικονομικά άλλαξε σε πρώτη φάση τα κουφώματα κ βάζεις μετά τη θερμοπροσοψη όπως σου είπε κ ο divo για να μην έχεις μερεμετια κ σπασίματα.

Απλά ενημέρωσε τον αλουμίνα για το τι θές να κάνεις μεταγενέστερα ώστε να μονταρει αναλόγως τα κούφωματα.

Ίσως βέβαια να μην χρειάζεται κ τίποτα ιδιαίτερο όσον αφορά την εγκατάσταση μιας κ μιλάμε για ρολά κ όχι για παντζούρια που θέλουν προεκτάσεις για να ανοιγοκλείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, bobptz είπε

Αυτό τι είναι?

Θεσσαλονίκη είμαι.

Γι αυτό σου είπα, οι περισσότεροι στα βόρεια δουλεύουν ppr. Τώρα τι εννοώ με συλλέκτη. Μπαίνει ένας πίνακας υδροληψίας , όπου πηγαίνει η κεντρική παροχή του σπιτιού. Εκεί μπαίνει ο συλλέκτης από  τον οποίο φεύγουν οι σωλήνες,  με διακοπτακια για το κάθε σκεύος ανεξάρτητα, δηλαδή μια σωληνα  για το καζανάκι, μια για την μπανιέρα κλπ. Με αυτόν τον τρόπο , δεν έχεις τυφλές ενώσεις , και αν σου χαλάσει κάτι (π.χ η μπαταρία στη μπανιέρα, όπου δεν έχει διακόπτες να την κλείσεις) δε χρειάζεται να κλείσεις όλο το σπίτι, κλείνεις μόνο όπου υπάρχει το πρόβλημα. Το μόνο μειονέκτημα που έχει το συγκεκριμένο σύστημα, είναι ότι χρειάζεται να σκάψεις  κάποιον τοίχο για να το βάλεις, και πρέπει να είναι σχετικά προσβάσιμος, και επίσης όπως καταλαβαίνεις έχει μεγαλύτερο κοστολογιο λόγο υλικών και πολλών μέτρων σωλήνων. Αν είναι να το κάνεις με χαλκό, έχεις πολύ μεγάλο κοστολογιο, αλλά υπάρχουν και άλλες σωλήνες π.χ πολυστρωματικες, πολυαιθυλενίου. Πάντως εγώ σου προτείνω αφού έχεις διαλέξει μάστορα , να βάλεις ότι ξέρει να δουλεύει. Δηλαδή, μου έχει τύχει σε φίλο , ο μάστορας τού δεν είχε δουλέψει ποτέ πολυαιθυλένιο, (εγώ το προτιμώ απ' όλες τις σωλήνες) και επειδή έχει κάποιες ιδιαιτερότητες στο στρώσιμο, τελικά προτίμησαν και έβαλαν χαλκό. Μπορεί το υλικό (οποιοδήποτε) να είναι χρυσό , εάν ο μάστορας δεν το ξέρει , μόνο ζημιά μπορεί να γίνει.

20 ώρες πριν, bobptz είπε

Αυτό τι είναι?

Θεσσαλονίκη είμαι.

Γι αυτό σου είπα, οι περισσότεροι στα βόρεια δουλεύουν ppr. Τώρα τι εννοώ με συλλέκτη. Μπαίνει ένας πίνακας υδροληψίας , όπου πηγαίνει η κεντρική παροχή του σπιτιού. Εκεί μπαίνει ο συλλέκτης από  τον οποίο φεύγουν οι σωλήνες,  με διακοπτακια για το κάθε σκεύος ανεξάρτητα, δηλαδή μια σωληνα  για το καζανάκι, μια για την μπανιέρα κλπ. Με αυτόν τον τρόπο , δεν έχεις τυφλές ενώσεις , και αν σου χαλάσει κάτι (π.χ η μπαταρία στη μπανιέρα, όπου δεν έχει διακόπτες να την κλείσεις) δε χρειάζεται να κλείσεις όλο το σπίτι, κλείνεις μόνο όπου υπάρχει το πρόβλημα. Το μόνο μειονέκτημα που έχει το συγκεκριμένο σύστημα, είναι ότι χρειάζεται να σκάψεις  κάποιον τοίχο για να το βάλεις, και πρέπει να είναι σχετικά προσβάσιμος, και επίσης όπως καταλαβαίνεις έχει μεγαλύτερο κοστολογιο λόγο υλικών και πολλών μέτρων σωλήνων. Αν είναι να το κάνεις με χαλκό, έχεις πολύ μεγάλο κοστολογιο, αλλά υπάρχουν και άλλες σωλήνες π.χ πολυστρωματικες, πολυαιθυλενίου. Πάντως εγώ σου προτείνω αφού έχεις διαλέξει μάστορα , να βάλεις ότι ξέρει να δουλεύει. Δηλαδή, μου έχει τύχει σε φίλο , ο μάστορας τού δεν είχε δουλέψει ποτέ πολυαιθυλένιο, (εγώ το προτιμώ απ' όλες τις σωλήνες) και επειδή έχει κάποιες ιδιαιτερότητες στο στρώσιμο, τελικά προτίμησαν και έβαλαν χαλκό. Μπορεί το υλικό (οποιοδήποτε) να είναι χρυσό , εάν ο μάστορας δεν το ξέρει , μόνο ζημιά μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, divo said:

Τα ειχα δει πριν χρονια σε έκθεση. Δεν ηταν τα pvc ουτε και ηλεκτροστατικης βαφης. Ειχα πιασει κουβεντα με τον ανθρωπο εκει και ειχε και ενα κομματι και το βλεπαμε. Ειχε εξωτερικα πλαστικο pvc ή δε θυμαμε τι ηταν καποια χιλιοστα μεσα αλουμινιο και στο κεντρο πολυουρεθάνη. τοτε ηταν που ειχαν πρωτοβγει τα απομιμησης ξυλου και τον ρωταγα για κατι αναλογο αλλα σε εβγαινε. Μονο σε ral χρωματα. θυμαμαι οτι ηταν απο Θεσσαλονικη καπου, με εργοστασιο στο εξωτερικο. Βεβαια δεν εχω ψαξει παραπανω να δω αν υπαρχουν εταιρειες που βγαζουν εδω μια και δε μου εχουν χρειαστει.

Μπας κι ήταν αλουμίνια με εσωτερική επένδυση ξύλου? Πχ http://www.elvial.gr/0A370F41.el.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

Αρμοστοκο σε μπανιο να βαλεις οπωσδηποτε.

Στο μαγαζί που ρώτησα μου πρότειναν για αρμόστοκο να βάλω Fugalite Eco της KeraKoll  :

https://www.skroutz.gr/c/3303/stokos.html?keyphrase=kerakoll+fugalite+eco

Αντιμουχλικός και 100% αδιάβρχος.  Για να περάσει υγρασία, μόνο αν φύγει ο στόκος από τη θέση του.   Έτσι μου είπαν. 

Συμφωνείτε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...