Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Αρχικα λεω να βαλω σιλικονη στεγανοποιησης στην ενωση μεταξυ τοιχοι και μπανιερας.

Μπορεί να έχει σπάσει ο σωλήνας που συνδέει τη μπανιέρα με την αποχέτευση. Να δεις το ταβάνι του από κάτω αν έχει τίποτα περίεργα σημάδια και να ετοιμάζεσαι για σπασίματα, δε νομίζω να γίνεται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μπορεί να έχει σπάσει ο σωλήνας που συνδέει τη μπανιέρα με την αποχέτευση. Να δεις το ταβάνι του από κάτω αν έχει τίποτα περίεργα σημάδια και να ετοιμάζεσαι για σπασίματα, δε νομίζω να γίνεται αλλιώς.

Ο σωληνας που συνδεει την μπανιερα με την αποχετευση ειναι στην εντελως αντιθετη πλευρα, στην δεξια, προς την λεκανη αν δεις την φωτο. Μου φαινεται λιγο δυσκολο να τρεχει απο την αριστερη γωνια. Τι να πω, θα το δουμε και αυτο.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες αγόρασα ένα καλοριφέρ και μου ήρθε σκέτο χωρίς τάπες, σωλήνες ανακύκλωσης κλπ. Το μόνο αξεσουάρ που είχε ήταν η βάση για τον τοίχο.

Έτσι έπρεπε να έρθει ή κακώς λείπουν;

Ξέρετε πως τα ζητάω τα λοιπά συμπραγκαλα;

 

Ευχαριστώ!

1573315511750920689148634058477.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Εδω και αρκετο καιρο (απο το καλοκαιρι) η πιεση στο σπιτι ηταν χαμηλη, αλλα παλευοταν οποτε δεν πολυασχοληθηκα μεχρι προτινος. Καθε φορα που ανοιγα τη βρυση, ειχε για  0.5-1 δευτερολεπτα αρκετη (κανονικη ας πουμε) πιεση και μετα χαμηλωνε μεχρι ενα σημειο οπου και εμενε.

Μιλησα με τον ιδιοκτητη και του ειπα για το προβλημα και μου ειπε να αλλαξω φιλτρο νερου μιας και ειχε να αλλαχτει τουλαχιστον εναμιση χρονο που ειμαι εγω σπιτι. Το εκανα αυτο σημερα, αλλα αντι να φτιαξει το προβλημα της πιεσης, χειροτερεψε, σε σημειο που ισα ισα εχω νερο. Απ την αλλη, τωρα, καθε φορα που ανοιγω τη βρυση εχει αρκετα εντονη πιεση και σκασιματα για 1-2 δευτερολεπτα και μετα χαμηλωνει παρα πολυ... Σκεφτομουν μηπως εχει μαζεψει αερα η κεντρικη παροχη απο την ΕΥΑΘ της πολυκακοικιας, καθως το σπιτι μου βρισκεται κατω απο το επιπεδο του κεντρικου αγωγου της πολυκατοικιας - εκει που ειναι τα ρολογια (η πολυκατοικια ειναι σε λοφο και το διαμερισμα μου κατω απο το επιπεδο της κεντρικης εισοδου), αλλα το ρολοι μου βρισκεται στην υψηλοτερη θεση.

Ευχαριστω προκαταβολικα!

paroxi.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ardi21 είπε

Oχι δεν ειναι αλλα τα παντα στο σπιτι εκεινος τα φτιαχνει.

Χτες που εκανα μπανιο αμεσως μετα ετρεξε παλι λιγο νερο. Οποτε εχω καταληξει οτι τρεχει μονο οταν χρησιμοποιει καποιος την μπανιερα πανω απο ενα 10 λεπτο π.χ με σχετικα αρκετο νερο.

Αρχικα λεω να βαλω σιλικονη στεγανοποιησης στην ενωση μεταξυ τοιχοι και μπανιερας.

Πρέπει να κάνεις ένα μερεμετι στα πλακάκια , από τη μεριά της βαλβίδας , για να δεις τι γίνεται. Πολύ πιθανό έχει πρόβλημα η σύνδεση της αποχέτευσης.

2 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Παίδες αγόρασα ένα καλοριφέρ και μου ήρθε σκέτο χωρίς τάπες, σωλήνες ανακύκλωσης κλπ. Το μόνο αξεσουάρ που είχε ήταν η βάση για τον τοίχο.

Έτσι έπρεπε να έρθει ή κακώς λείπουν;

Ξέρετε πως τα ζητάω τα λοιπά συμπραγκαλα;

Ευχαριστώ!

1573315511750920689148634058477.jpg

Σίγουρα πρέπει να έχει μια τάπα και ένα εξαεριστικό. Διακόπτη πρέπει να πάρεις έξτρα , εξαρτάται από το σύστημα θέρμανσης που έχεις . (Μονοσωληνιο ή δισωληνιο και τι σωλήνες έχεις , χαλκό,πλαστικό , κ.α ).

1 ώρα πριν, Alouvatar είπε

Καλησπερα,

Εδω και αρκετο καιρο (απο το καλοκαιρι) η πιεση στο σπιτι ηταν χαμηλη, αλλα παλευοταν οποτε δεν πολυασχοληθηκα μεχρι προτινος. Καθε φορα που ανοιγα τη βρυση, ειχε για  0.5-1 δευτερολεπτα αρκετη (κανονικη ας πουμε) πιεση και μετα χαμηλωνε μεχρι ενα σημειο οπου και εμενε.

Μιλησα με τον ιδιοκτητη και του ειπα για το προβλημα και μου ειπε να αλλαξω φιλτρο νερου μιας και ειχε να αλλαχτει τουλαχιστον εναμιση χρονο που ειμαι εγω σπιτι. Το εκανα αυτο σημερα, αλλα αντι να φτιαξει το προβλημα της πιεσης, χειροτερεψε, σε σημειο που ισα ισα εχω νερο. Απ την αλλη, τωρα, καθε φορα που ανοιγω τη βρυση εχει αρκετα εντονη πιεση και σκασιματα για 1-2 δευτερολεπτα και μετα χαμηλωνει παρα πολυ... Σκεφτομουν μηπως εχει μαζεψει αερα η κεντρικη παροχη απο την ΕΥΑΘ της πολυκακοικιας, καθως το σπιτι μου βρισκεται κατω απο το επιπεδο του κεντρικου αγωγου της πολυκατοικιας - εκει που ειναι τα ρολογια (η πολυκατοικια ειναι σε λοφο και το διαμερισμα μου κατω απο το επιπεδο της κεντρικης εισοδου), αλλα το ρολοι μου βρισκεται στην υψηλοτερη θεση.

Ευχαριστω προκαταβολικα!

paroxi.png

Πρέπει να βάλεις ένα μανόμετρο ώστε να δεις τι πίεση έχεις , αν και το πιο πιθανό είναι να έχει βουλώσει μπροστά από το ρολόι του νερού. Μήπως είχαν γίνει έργα κοντά στη περιοχή σου?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, troi.g είπε

Πρέπει να βάλεις ένα μανόμετρο ώστε να δεις τι πίεση έχεις , αν και το πιο πιθανό είναι να έχει βουλώσει μπροστά από το ρολόι του νερού. Μήπως είχαν γίνει έργα κοντά στη περιοχή σου?

Καλησπέρα, σε ευχαριστω για την απαντηση.
Η αληθεια ειναι πως το προβλημα ξεκινησε το καλοκαιρι, αλλα δεν ηταν τοσο εντονο κ δεν πολυασχοληθηκα τοτε, οποτε πολυ πιθανο να ειχαν γινει εργα τοτε . Διαβαζοντας στο ιντερνετ λιγο για το προβλημα μαλλον και γω πιστευω οτι εχουν βουλωσει μετα το ρολοι (υψηλη πιεση για 1-2 δευτερολεπτα σε ολες τι βρυσες και μετα πολυ χαμηλη). Σημερα που αλλαξα το φιλτρο και κοπανησα και λιγο τους σωληνες μπορει να μετακινηθηκε κι αλλη βρωμια και να βουλωσε παραπανω. Φανταζομαι οτι δεν μπορω να κανω κατι μονος, και πρεπει να φωναξω υδραυλικο σωστα;

Σε ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Alouvatar είπε

Διαβαζοντας στο ιντερνετ λιγο για το προβλημα μαλλον και γω πιστευω οτι εχουν βουλωσει μετα το ρολοι

H ευδαπ στο παρελθόν (δεν ξερω αν ισχυει ακομα )  ζητούσε  μετά τον μετρητή να μπαίνει  βαλβίδα αντεπιστροφης πρώτη φωτο αριστερό εξάρτημα   Αυτη  μπορεί να κολαει και να μην αφήνει να περνά το νερό  Ίσως να υπάρχει και κάνα διακόπτης μισανοικτος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Παίδες αγόρασα ένα καλοριφέρ και μου ήρθε σκέτο χωρίς τάπες, σωλήνες ανακύκλωσης κλπ. Το μόνο αξεσουάρ που είχε ήταν η βάση για τον τοίχο.

Έτσι έπρεπε να έρθει ή κακώς λείπουν;

Ξέρετε πως τα ζητάω τα λοιπά συμπραγκαλα;

Ευχαριστώ!

1573315511750920689148634058477.jpg

Μαζι δίνουν τάπα, εξαεριστικο κτλπ κτλπ

Λείπουν, οπότε ζήτησε τα. 

8 ώρες πριν, Alouvatar είπε

Καλησπέρα, σε ευχαριστω για την απαντηση.
Η αληθεια ειναι πως το προβλημα ξεκινησε το καλοκαιρι, αλλα δεν ηταν τοσο εντονο κ δεν πολυασχοληθηκα τοτε, οποτε πολυ πιθανο να ειχαν γινει εργα τοτε . Διαβαζοντας στο ιντερνετ λιγο για το προβλημα μαλλον και γω πιστευω οτι εχουν βουλωσει μετα το ρολοι (υψηλη πιεση για 1-2 δευτερολεπτα σε ολες τι βρυσες και μετα πολυ χαμηλη). Σημερα που αλλαξα το φιλτρο και κοπανησα και λιγο τους σωληνες μπορει να μετακινηθηκε κι αλλη βρωμια και να βουλωσε παραπανω. Φανταζομαι οτι δεν μπορω να κανω κατι μονος, και πρεπει να φωναξω υδραυλικο σωστα;

Σε ευχαριστω και παλι.

Λύνεις ρολόι, βλέπεις αν έχει πιάσει βρωμια (από πιθανόν έργα κτλπ) αν έχεις βαλβίδα αντεπιστροφης πιθανόν να έχει κολλήσει, πιάσει σκουπίδια, κολλημενη, χαλασμένη, και διάφορα άλλα που παθαίνουν με τα χρόνια. Κλασική περίπτωση είναι αυτή με την αυξημένη πίεση και μετά 1-2 sec να πέφτει ακαριαία. 

Εννοείται φωνάζεις υδραυλικό αν δεν έχεις γνώσεις κτλπ γιατί θέλεις και κλειδί να κλείσεις το ρολοι σου, να το λύσεις και μετά να το ξαναβάλεις κτλπ κτλπ.

 

 

**(γενική απάντηση αυτή σε όλους, συγνώμη παιδιά αν δεν απαντάω σε όλους η δεν μπαίνω συχνά, απλά λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνω) 

Καλό σαββατόβραδο 👍😎🙏

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

H ευδαπ στο παρελθόν (δεν ξερω αν ισχυει ακομα )  ζητούσε  μετά τον μετρητή να μπαίνει  βαλβίδα αντεπιστροφης πρώτη φωτο αριστερό εξάρτημα   Αυτη  μπορεί να κολαει και να μην αφήνει να περνά το νερό  Ίσως να υπάρχει και κάνα διακόπτης μισανοικτος 

 

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Λύνεις ρολόι, βλέπεις αν έχει πιάσει βρωμια (από πιθανόν έργα κτλπ) αν έχεις βαλβίδα αντεπιστροφης πιθανόν να έχει κολλήσει, πιάσει σκουπίδια, κολλημενη, χαλασμένη, και διάφορα άλλα που παθαίνουν με τα χρόνια. Κλασική περίπτωση είναι αυτή με την αυξημένη πίεση και μετά 1-2 sec να πέφτει ακαριαία. 

Εννοείται φωνάζεις υδραυλικό αν δεν έχεις γνώσεις κτλπ γιατί θέλεις και κλειδί να κλείσεις το ρολοι σου, να το λύσεις και μετά να το ξαναβάλεις κτλπ κτλπ.

(γενική απάντηση αυτή σε όλους, συγνώμη παιδιά αν δεν απαντάω σε όλους η δεν μπαίνω συχνά, απλά λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνω) 

Καλό σαββατόβραδο 👍😎🙏

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Διακοπτες τους τσεκαρα και οι δυο, ενας πριν το ρολοι και ενας μετα το φιλτρο, ορθανοιχτοι ηταν.

Ανεπιστροφη δεν ειμαι σιγουρος αν εχω (ειμαι και θεσσαλονικη οχι αθηνα), θα το κοιταξω αυριο.

Θα καλεσω υδραυλικο αυριο/Δευτερα να το δει αν ειναι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, troi.g είπε

.Σίγουρα πρέπει να έχει μια τάπα και ένα εξαεριστικό. Διακόπτη πρέπει να πάρεις έξτρα , εξαρτάται από το σύστημα θέρμανσης που έχεις . (Μονοσωληνιο ή δισωληνιο και τι σωλήνες έχεις , χαλκό,πλαστικό , κ.α ).

Για να καταλάβετε καλύτερα τι έχει γίνει:

 

Είχαμε ένα σώμα ΑΚΑΝ και θέλουμε να το αλλάξουμε. Οπότε ο διακόπτης υπάρχει. Το σύστημα είναι δισωληνιο. Απλά λείπουν τα συμπραγκαλα του καινούριου σώματος.

15733913677574616073075018296560.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για μονοσωλήνιο το βλέπω το σύστημα. Σε μαγαζί με υδραυλικά μπορείς να ζητήσεις ένα εξαερωτικό σώματος και όσες τάπες σου λείπουν για να κλείσεις τις τρύπες στο σώμα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Για να καταλάβετε καλύτερα τι έχει γίνει:

Είχαμε ένα σώμα ΑΚΑΝ και θέλουμε να το αλλάξουμε. Οπότε ο διακόπτης υπάρχει. Το σύστημα είναι δισωληνιο. Απλά λείπουν τα συμπραγκαλα του καινούριου σώματος.

15733913677574616073075018296560.jpg

Το σύστημα σου είναι μονοσωληνιο, το σώμα που έβγαλες το πέταξες? θα μπορούσες να πάρεις το εξωτερικό βρόγχο και να τον βάλεις στο καινούργιο. Εν πάση περιπτώσει , ο διακόπτης σου είναι της brass form , οπότε στο έσχατο αγοράζεις έναν και του παίρνεις τον βρόγχο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, troi.g είπε

Το σύστημα σου είναι μονοσωληνιο, το σώμα που έβγαλες το πέταξες? θα μπορούσες να πάρεις το εξωτερικό βρόγχο και να τον βάλεις στο καινούργιο. Εν πάση περιπτώσει , ο διακόπτης σου είναι της brass form , οπότε στο έσχατο αγοράζεις έναν και του παίρνεις τον βρόγχο.

Ευχαριστώ για την παρατήρηση όσον αφορά το μονοσωληνιο 😃 

 

Το προηγούμενο σώμα το έχω ακόμα. Σίγουρα βγαίνει ο βρόγχος; Θα το πάρω μια φωτογραφία να μου πείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειας σας παιδια.

Πως κλείνω τρύπες βάθους 10cm+ με διάμετρο περίπου όσο ο δείκτης του χεριού ενός μέσου ανθρώπου? Αν η λύση είναι ο στόκος, μετά θα μπορέσω να ξανανοίξω τρύπα στο ίδιο σημείο ή δομικά θα είναι ασταθές. Σκοπέυω να στηρίξω βάση τηλεόρασης σε εκείνο ακριβώς το σημείο οπότε θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο σταθερό. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2019 στις 3:10 ΜΜ, Mpiftekis είπε

Για να καταλάβετε καλύτερα τι έχει γίνει:

Είχαμε ένα σώμα ΑΚΑΝ και θέλουμε να το αλλάξουμε. Οπότε ο διακόπτης υπάρχει. Το σύστημα είναι δισωληνιο. Απλά λείπουν τα συμπραγκαλα του καινούριου σώματος.

15733913677574616073075018296560.jpg

καταρχάς ρίξε κανένα σφουγγάρισμα μια-δυο φορές τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...