Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1 ώρα πριν, μπιπ μπιπ είπε

Ναι στην κουζίνα έπρεπε να κάνει πολλά γεμίσματα ο πλακάς γιατί όλο το σπίτι είναι ανισόπεδο (κλασικοί ερασιτεχνισμοί σπιτιών του '70). Δε γνωρίζω για το laminate για αυτό ρωτάω εδώ. Τι περιορισμούς έχει;

Περιορισμούς γιατί να έχει;;;;;;

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την πόρτα εισόδου γιατί θα σηκωθεί γύρω στους 2 πόντους περίπου κανένα άλλο πρόβλημα,πράγμα όμως που θα γίνει και με πλακάκι..Και υπόψιν το πρωί ξεκινάς και το βράδυ κάθεσαι ή περπατάς πάνω του.

Το έχω βάλει πάνω από 12 χρόνια πάνω από πλακάκι στο σαλόνι και είναι μια χαρά.Και να φανταστείς ότι η σύζυγος αν και με νευριάζει (λες να το κάνει επίτηδες;;;;;) το περνάει και αρκετές φορές με βρεγμένη σφουγγαρίστρα.Και που ξέρεις κάποιος μελλοντικά μπορεί να γουστάρει το μωσαικό οπότε το βγάζει και έτοιμο πάλι το μωσαικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, boubaras είπε

Αδερφε ευχαριστώ. Σε λίγο βγάζω φώτο και την στέλνω 

Λοιπόν έβγαλα φωτο. Μπορείτε να καταλάβετε από αυτές?

20200517_221507.jpg

1 λεπτό πριν, boubaras είπε

Λοιπόν έβγαλα φωτο. Μπορείτε να καταλάβετε από αυτές?

20200517_221507.jpg

 

20200517_221446.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, zio10 είπε

Για την κατασκευή που έλεγα (αποθήκη-σπίτι) σκεφτόμουν πιο πολύ το ytong. 

Αν κατάλαβα καλά θέλει μόνο σοβάτισμα και κάψιμο βάψιμο χωρίς έξτρα μόνωση;

ytong ή Αblock. ιδια γευση κοινως πορομπετον.

Το σπατουλαρεις ακομα και με την ιδια του την κολλα και τελειωσες ή βαζεις μιας στρωσεις σοβα ετοιμο θα ελεγα μαρμολαιν που ειναι και φτηνος. Δεν ξερω ποσο ψυλο θα το κανεις και αν θα βαλεις σκεπες επανω, θα σου ελεγα παντως ανα 1 μετρο περιπου να βαλεις και ενα σεναζακι για παν ενδεχομενο. Προσεξε μονο την πρωτη στρωση να ειναι καλα αλφαδιασμενη.

9 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Καλησπέρα.

Ελπίζω να είμαι στο σωστό νήμα.

Έχω πρόβλημα μούχλας σε δύο ταβάνια σε διαφορετικά δωμάτια.

Είναι αποτέλεσμα χρόνιας υγρασίας -10+ ετών- και φέτος πρέπει να επιτέλους να κάνω σωστή δουλειά.

Κάθε καλοκαίρι καθαρίζω ταβάνια και το χειμώνα ξαναμαυρίζουν.

Φέτος όμως, έχει κατασκευαστεί στέγη, που δεν είχαμε, και έγινε εξωτερική μόνωση.

Οπότε, μένει το καθάρισμα και το βάψιμο.

Θέλω τη βοήθειά σας, λοιπόν.

Στη φωτο 1, κάθε χρόνο καθαρίζεται με αντιμουχλικό και βάφεται με πλαστικό Bioni Nature interior. Φέτος, είναι απείραχτο, και ιδού χάλι.

Στη φωτο 2, κάθε χρόνο καθαρίζεται με αντιμουχλικό και βάφεται με απλό υδρόχρωμα, καθώς έτσι ήταν βαμμένο από παλιά.

Η φωτο 3 είναι από τον τοίχο της φωτο 2, που συγγενεύει με το μπάνιο, το οποίο είναι μέσα στην υγρασία.

Επειδή δεν ήξερα, πήγα στο χρωματοπωλείο, εξήγησα την περίπτωσή μου και να τι μου πρότειναν:

Για τη φωτο 1, πλαστικό Marmoline - Decor Flying Colours, High Quality Emulsion (καλυπτικότητα 13-14 m2/lt, αραίωση 5-10% νερό)

Για τη φωτο 2 (και 3), απλό υδρόχρωμα εσωτερικού χώρου Berling 3lt

+ των παραπάνω Αστάρι Berling Acrylic Emulsion Primer.

Επειδή έχει γίνει σοβαρή μόνωση, επιτέλους, θέλω να απαλλαγώ μια και καλή από τη μούχλα.

Ερωτήσεις:

1) Τι διαδικασία ακολουθώ;

2) Τι αντιμουχλικό να πάρω; Κάτι γιατροσόφια με οξυζενέ και χυμό λεμονιού ισχύουν;

3) Αντιρρήσεις για τα υλικά;

4) Χρειάζομαι κάποιο επιπλέον εργαλείο;

Παρακαλώ, σώστε με.

Υ.Γ. Στη φωτο 1 ο σοβάς είναι οκ, ενώ στη φωτο 2 έχει θέμα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

IMG_20200517_084802_new1.jpg

IMG_20200517_084829_new2.jpg

IMG_20200517_084840_new3.jpg

α)φοτο 1 & φοτο 2 εσωτερικη υγρασια δεν εχεις θεμα ιδιαιτερο ειναι ευκολη η λυση του. Δημιουργειτε απο διαφορα θερμοκρασιας. εξω κρυο μεσα πιο ζεστα, και καθολου εξαερισμος.

β) Φοτο 3 περναει νερο απο εξω και σου δημιουργεί υγρασίες

α) καλο καθαρισμα με αντιμουχλικο ή χλωρινη. για να το καθαρισεις το περνας το αφηνεις καμια ωρα το σκουπιζεις με βρεγμενο πανι, επαναλαμβανεις το ιδιο 2, 3 φορες. Στεγνωνει το περνας ασταρι και πλαστικο οτι θες. απο καθαριστικα και αντιμουχλικα εγω προτιμω newline. αν εχεις κανει πλεον σκεπη και εχει μονοση λογικα θα σταματισει και να σου μαζευει.

ασταρι και πλαστικο για τη πρωτη φοτο. Για εκει που εχεις υδροχρωμα προσοπικα θα το εβγαζα μια και αργα ή γρυγορα θα σου ερθει κατω απο τα πολλα χερια. Ειναι φτυνο εχει αερισμο ο τοιχος αλλα δεν εχει αντοχη και οτι ακουμπισει πανω του γινεται ασπρο. και βασικα δεν πλενετε. Εγω θα το χρησιμιποιουσα μονο σε καμια αποθηκη, οχι για σπιτι σημερα. Αν θελεισεις να το βγαλεις σου λεω και πως βγαινει ευκολα και τι θα βαλεις για να εχεις τις απαιτουμενες προσφύσεις.

β) αν δεν βρεις απο που σου μπαινει νερο τσαμπα κόπος ειναι ολα. Το μονο που κανεις ειναι να μην φαινεται. Για να το φτιαξεις απλα ασταρι (διαλυτη ή μταλων) και μετα πλαστικο.  

@papoys1 αυτο που λες δεν ειναι κακο, αλλα θα το προτιμούσα για του χρονου. αν συνεχίσει να βγαζει καποια στιγμη θα ξερασει και στη γυψοσανιδα. οχι αμεσα αλλα μετα απο 5-6 χρονια.

Επεξ/σία από mandata
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, boubaras είπε

Λοιπόν έβγαλα φωτο. Μπορείτε να καταλάβετε από αυτές?

20200517_221507.jpg

20200517_221446.jpg

Εδώ φαίνεται για 2,5άρι άρα δεν έχει πρόβλημα αλλά είναι τρίκλωνο ΝΥΜ και όχι ηλεκτρολογικά εγκατάστασης.

Είπαμε και ξαναλέμε αν δεν ανοιχτεί το κουτί πάνω από το διακόπτη όλα τα άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εδώ φαίνεται για 2,5άρι άρα δεν έχει πρόβλημα αλλά είναι τρίκλωνο ΝΥΜ και όχι ηλεκτρολογικά εγκατάστασης.

Είπαμε και ξαναλέμε αν δεν ανοιχτεί το κουτί πάνω από το διακόπτη όλα τα άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε.

Γιατί δε κάνει το ΝΥΜ για ηλεκτρολογική εγκατάσταση;

9 ώρες πριν, boubaras είπε

Λοιπόν έβγαλα φωτο. Μπορείτε να καταλάβετε από αυτές?

20200517_221507.jpg

20200517_221446.jpg

Το φώς αυτό σε τι ασφάλεια είναι πάνω; (10Α ή 16Α πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, boubaras είπε

Λοιπόν έβγαλα φωτο. Μπορείτε να καταλάβετε από αυτές?

20200517_221507.jpg

20200517_221446.jpg

Δε βλέπω κάτι μεμπτό. 2.5 δε πρέπει να είναι αλλά λογικά 1.5 ωστόσο με το μάτι Και φωτό δε βγαίνει άκρη στο θέμα καλώδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mandata είπε

 

ασταρι και πλαστικο για τη πρωτη φοτο. Για εκει που εχεις υδροχρωμα προσοπικα θα το εβγαζα μια και αργα ή γρυγορα θα σου ερθει κατω απο τα πολλα χερια. Ειναι φτυνο εχει αερισμο ο τοιχος αλλα δεν εχει αντοχη και οτι ακουμπισει πανω του γινεται ασπρο. και βασικα δεν πλενετε. Εγω θα το χρησιμιποιουσα μονο σε καμια αποθηκη, οχι για σπιτι σημερα. Αν θελεισεις να το βγαλεις σου λεω και πως βγαινει ευκολα και τι θα βαλεις για να εχεις τις απαιτουμενες προσφύσεις.

 

@papoys1

Ευχαριστώ. Όλα καλά. 

Απλά με μπέρδεψες λίγο στα bold. 

Τι εννοείς πώς να βγάλω το υδροχρωμα; 

Να το περάσω πλαστικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Βλέπω στα praktiker δύο καθαριστικά για μάρμαρα. Ένα isomat και ένα durostic. Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο ή να πάρω όποιο να'ναι;

d-21-1200x1200.jpg.10b8edafb11d1f9344db75e04ad7a3b1.jpg

PP_343513.jpg.7a17ea8a3a3961d4ee04e3d3890d6564.jpg

Durostick . Μην αρχίσουμε τα πως και γιατί. Προϊόντα της isomat δεν παίρνω ποτέ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Ευχαριστώ. Όλα καλά. 

Απλά με μπέρδεψες λίγο στα bold. 

Τι εννοείς πώς να βγάλω το υδροχρωμα; 

Να το περάσω πλαστικό; 

Εννοεί να αφαιρέσεις τις παλιές στρώσεις και να φτιαχτεί από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Βλέπω στα praktiker δύο καθαριστικά για μάρμαρα. Ένα isomat και ένα durostic. Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο ή να πάρω όποιο να'ναι;

d-21-1200x1200.jpg.10b8edafb11d1f9344db75e04ad7a3b1.jpg

PP_343513.jpg.7a17ea8a3a3961d4ee04e3d3890d6564.jpg

Durostick εγγύηση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, boubaras είπε

Λοιπόν έβγαλα φωτο. Μπορείτε να καταλάβετε από αυτές?

20200517_221507.jpg

20200517_221446.jpg

σου είπαν και τα παιδιά..το μόνο που απομένει να βρεις το κουτί που έρχεται το καλώδιο για 100% και να βγάλεις μια φωτο να δούμε τι διατομες έχουν τραβήξει..πιθανολογώ την ίδια

αν το καλώδιο είναι ίδιο όλα οκ να βαλεις τη πρίζα σου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Durostick . Μην αρχίσουμε τα πως και γιατί. Προϊόντα της isomat δεν παίρνω ποτέ.

Γιατί όμως; Παντως με τη μικρη μου εμπειρία στο σπιτι που φτιάχνω τα υλικά της durostick φαίνονται καλύτερα ακόμα και ο επισκευαστικός σοβάς. Και ο μαστορας που εβαλε στοκο  σπατουλασρισματος durostick του φανηκε πολυ καλυτερος απο της isomat. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γιατί όμως; Παντως με τη μικρη μου εμπειρία στο σπιτι που φτιάχνω τα υλικά της durostick φαίνονται καλύτερα ακόμα και ο επισκευαστικός σοβάς. Και ο μαστορας που εβαλε στοκο  σπατουλασρισματος durostick του φανηκε πολυ καλυτερος απο της isomat. 

Δεν έχει γιατί . Απάντησες μόνο σου.οχι μόνο φαινετε αντέχει πιο πολυ.Γενικα  η duristick είναι πολυ καλή εταιρία. Πάντα αυτήν προτοιμω. Και στις μπογιές μόνο vitex. Ότι αρέσει στον καθένα φυσικα. Εγω επιλέγω durostick προϊόντα και στις μπογιές vitex. Ο καθένας με τα γούστα του και με τις παραξενιές του ( αντε και με τα κολλήματα του σε κάποιες εταιρίες)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...