Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, iraklis8090 είπε

δεν τρεχει καθολου νερο οταν ανοιγω το ζεστο σε ποιαδηποτε βρυση

Απο που έρχεται;Θερμοσύφονα; Εχει νερό;Μπας και είναι κλειστή η παροχή του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Έτρεχε;

ναι κανονικά,εχω λεβητα αερίου

5 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Έτρεχε;

 

10 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Έτρεχε;

 

10 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Έτρεχε;

ναι πριν δυο μέρες ετρεχε και εχω λεβητα αερίου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα πλαστικό εξάρτημα που έχω βιδωνει αρσενικό ρακορ 1,5 ιντσας. Θέλω να συνδέσω διακόπτη pvc(όχι απαραίτητα απευθείας στο εξάρτημα) κ να συνεχίσω με γκρι pvc αποχέτευσης. Γιατί μου λένε ότι θα χρειαστώ φ50 σωλήνα κδιακόπτη ; Αφού ο φ50 ο γκρι είναι μεγαλύτερος από τον πράσινο σωλήνα αντλίας 1,5 ιντσας που έχω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πλακάκια μπάνιου διαφέρουν σε κάτι από τα άλλα ή είναι μόνο σχεδίου;

Ένα απλό πλακάκι δαπέδου δηλαδή μπορώ να το βάλω και σε μπάνιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τα πλακάκια μπάνιου διαφέρουν σε κάτι από τα άλλα ή είναι μόνο σχεδίου;

Ένα απλό πλακάκι δαπέδου δηλαδή μπορώ να το βάλω και σε μπάνιο;

Παίζει ρόλο η ολισθηροτητα. 

Συνήθως στα μπάνια βάζουμε πλακάκια αντιολισθητικα η έστω μέσα στην ντουζιέρα για να μην σκοτωθείς από καμιά γλυστρα με τα νερά.  😁

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Doubt είπε

Πως επισκευάζονται αυτά;

IMG-20200528-173911.jpg

Τα λευκά που φαίνονται είναι φελιζόλ.

IMG-20200528-173858.jpg

Φουσκωμένος, κούφιος σοβάς κι από κάτω σαπίλα.

Βρήκα και εγώ τετοιο φενιζόλ σε τοίχο που είχε φουσκώσει στο σημείο αυτό.

υποθέτω ότι το έβαλε αυτός που έχτισε 40 χρόνια πριν για να αφήσει τρύπα για να περάσει κάτι (σωλήνα ;?; ) και τελικά το άφησε.

Λέω να το γεμίσω επισκευαστικό τσιμέντο.

Με ενδιαφέρει και εμένα όποια συμβουλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DrLo είπε

Βρήκα και εγώ τετοιο φενιζόλ σε τοίχο που είχε φουσκώσει στο σημείο αυτό.

υποθέτω ότι το έβαλε αυτός που έχτισε 40 χρόνια πριν για να αφήσει τρύπα για να περάσει κάτι (σωλήνα ;?; ) και τελικά το άφησε.

Λέω να το γεμίσω επισκευαστικό τσιμέντο.

Με ενδιαφέρει και εμένα όποια συμβουλή.

Παλιοί σοβάδες που φεύγουν γιατί δεν είχαν τα κατάλληλα υλικά.Φυσικά με επισκευαστικό τσιμέντο ή αν είναι μικρότερης έκτασης και βάθους μπορεί να γίνει και με ακρυλικό στόκο παρετίνα στην οποία βάζουμε και λίγη κόλα πλακιδίων.

Όπου υπάρχουν σίδερα φυσικά θα καθαριστούν - τριφτούν καλό είναι να περαστούν με λίγο μίνιο και το υλικό που θα μπεί εκεί να έχει μόνο τσιμέντο και να μην έχει μέσα ασβέστη ο οποίος διαβρώνει τα μέταλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Doubt είπε

Πως επισκευάζονται αυτά;

IMG-20200528-173911.jpg

Τα λευκά που φαίνονται είναι φελιζόλ.

IMG-20200528-173858.jpg

Φουσκωμένος, κούφιος σοβάς κι από κάτω σαπίλα.

Πολλοι μαστορες απλα θα βαλουν κολλα πλακιδιων και μετα στοκαρισμα. Αυτο ειναι οπλισμος; Μηπως πηρε υγρασια απο καπου και φουσκωσε; υπαρχουν πολλοι τροποι να φτιαχτει παντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πολλοι μαστορες απλα θα βαλουν κολλα πλακιδιων και μετα στοκαρισμα. Αυτο ειναι οπλισμος; Μηπως πηρε υγρασια απο καπου και φουσκωσε; υπαρχουν πολλοι τροποι να φτιαχτει παντως 

Από την ταράτσα έγιναν όλα αυτά, τώρα πλέον έχει επισκευαστεί και τα σημεία αυτά είναι εντελώς στεγνά. Πήγα σε ένα τοπικό κατάστημα και μου έδωσαν συρματόβουρτσα και ferroseal για τα σίδερα και έτοιμο επισκευαστικό κονίαμα για το σοβάτισμα.

megacret-40-gkri-5kg-inoplismeno-episkev

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Από την ταράτσα έγιναν όλα αυτά, τώρα πλέον έχει επισκευαστεί και τα σημεία αυτά είναι εντελώς στεγνά. Πήγα σε ένα τοπικό κατάστημα και μου έδωσαν συρματόβουρτσα και ferroseal για τα σίδερα και έτοιμο επισκευαστικό κονίαμα για το σοβάτισμα.

megacret-40-gkri-5kg-inoplismeno-episkev

Μια χαρά είναι το συγκεκριμένο.Όπως φαίνεται στη 2η φωτογραφία το μπετό καλό πρέπει να είναι.Δεν φαίνεται για σαθρό.Δεν νομίζω να έχει φύγει μπετό απλά ο μάστορας που έριχνε τότε την πλάκα δεν  δόνισε καλά με αποτέλεσμα να μην πιάσει το σίδερο μέσα το τσιμέντο.Γίνεται τέτοιες αστοχίες αλλά αμέσως μετά οι μαστόροι πρέπει να κλείσουν τυχόν τρύπες που φαίνονται σίδερα.Παλιά θυμάμαι όταν δούλευα οικοδομή τα  κλείναμε  με ενα μίγμα  που φτιάχναμε μετά το ξεκαλούπωμα με  άμμο ποταμίσιο και τσιμέντο.Στο δικό σου μάλλον δεν το έκαναν.

Τρίψε καλά το σίδερο κάλυψέ το με το υλικό και αφού έφτιαξες μόνωση στην ταράτσα δεν θα έχεις ξανά πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Μια χαρά είναι το συγκεκριμένο.Όπως φαίνεται στη 2η φωτογραφία το μπετό καλό πρέπει να είναι.Δεν φαίνεται για σαθρό.Δεν νομίζω να έχει φύγει μπετό απλά ο μάστορας που έριχνε τότε την πλάκα δεν  δόνισε καλά με αποτέλεσμα να μην πιάσει το σίδερο μέσα το τσιμέντο.Γίνεται τέτοιες αστοχίες αλλά αμέσως μετά οι μαστόροι πρέπει να κλείσουν τυχόν τρύπες που φαίνονται σίδερα.Παλιά θυμάμαι όταν δούλευα οικοδομή τα  κλείναμε  με ενα μίγμα  που φτιάχναμε μετά το ξεκαλούπωμα με  άμμο ποταμίσιο και τσιμέντο.Στο δικό σου μάλλον δεν το έκαναν.

Τρίψε καλά το σίδερο κάλυψέ το με το υλικό και αφού έφτιαξες μόνωση στην ταράτσα δεν θα έχεις ξανά πρόβλημα.

Τα σαθρά έφυγαν σχετικά εύκολα κι αυτά που φαίνονται είναι γερά. Τώρα πως έφτασε το νερό από την ταράτσα σχεδόν στο πάτωμα..πιθανόν είχε μικρές "φωλιές" αέρα ανάμεσα στα σίδερα και το χαλίκι και με τα χρόνια έγινε η ζημιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...