Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να αποσυνδέσω αυτό το σώμα απο ένα διαμέρισμα (είναι το μοναδικό). Δεν θα το αντικαταστήσω, απλά θα βάλω τάπες στους σωλήνες. Η θέρμανση της πολυκατοικίας είναι κεντρική και δεν έχει χρησιμοποιηθεί εδώ και πολλά χρόνια (είναι κτίριο γραφείων). Αν κλείσω την βάνα που φαίνεται πάνω μπορώ να προχωρήσω στην αφαίρεση του σώματος ή θα πλημμυρίσω?

20200520_124151.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, didaskalop είπε

Καλησπέρα. Θέλω να αποσυνδέσω αυτό το σώμα απο ένα διαμέρισμα (είναι το μοναδικό). Δεν θα το αντικαταστήσω, απλά θα βάλω τάπες στους σωλήνες. Η θέρμανση της πολυκατοικίας είναι κεντρική και δεν έχει χρησιμοποιηθεί εδώ και πολλά χρόνια (είναι κτίριο γραφείων). Αν κλείσω την βάνα που φαίνεται πάνω μπορώ να προχωρήσω στην αφαίρεση του σώματος ή θα πλημμυρίσω?

20200520_124151.jpg

Εεπιδή στη φώτο δε φαίνεται καλά,

η κάτω σύνδεση του σώματος είναι "στον αέρα";

Μου μοιάζει σαν να έχει β΄γαλει κάποιος την κάτω βάνα και να έχει ταπώσει εκεί και η κάτω σύνδεση να είναι ελεύθερη στον αέρα.

Αν ναι  τότε το σωμα προφανώς είναι ήδη άδειο και είτε η πάνω βάνα είναι κλειστή είτε όλο το σύστημα/κύκλωμα του κριρίου είναι αδειο

οπότε ναι κλείνεις την βάνα και αποσυνδέσεις στο πάνω σημείο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, DrLo said:

Εεπιδή στη φώτο δε φαίνεται καλά,

η κάτω σύνδεση του σώματος είναι "στον αέρα";

Μου μοιάζει σαν να έχει β΄γαλει κάποιος την κάτω βάνα και να έχει ταπώσει εκεί και η κάτω σύνδεση να είναι ελεύθερη στον αέρα.

Αν ναι  τότε το σωμα προφανώς είναι ήδη άδειο και είτε η πάνω βάνα είναι κλειστή είτε όλο το σύστημα/κύκλωμα του κριρίου είναι αδειο

οπότε ναι κλείνεις την βάνα και αποσυνδέσεις στο πάνω σημείο

Όχι, βγαίνει ο σωλήνα από το πάτωμα και πάει στο σώμα. Επισυνάπτω και μια πλαινή φώτο.

20200520_130514.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Όχι, βγαίνει ο σωλήνα από το πάτωμα και πάει στο σώμα. Επισυνάπτω και μια πλαινή φώτο.

20200520_130514.jpg

α, τώρα φαίνεται καλύτερα.

Προχειροδουλειά.

Τότε θα πρεπει να ταπάωσεις καιτο κάω σημείο πχ με κάποιο "τυφλό" ή βια κλειστή βάνα που θα μπορεί να συνδέεται στο σπείρωμα που θα μείνει βγαζοντας το σώμα (η στη θέση αυτής της "γωνίας" που από όσο βλέπω είναι βιδωτή και  δε χρειάζεται αν βγάλεις το σώμα για να είναι πιο "μαζεμένο" μετά).

Το θέμα είναι ότι για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να αδιεάσει το κύκλωμα πριν ξεβιδώσεις το σώμα. Από ότι λες δε χρησιμοποιείται έτσι κι αλλιώς αλλά μπορεί να είναι ακόμα γεμάτο ή και ακόμα συνδεδεμένο με τη πλήρωση). Δεν είναι κατι τρομερό απλά έχε το υπόψη σου. Μη πιάσεις και το λύσεις χωρίς βάνα κάτω. 

Αν είχε βάνα και κάτω θα ήταν πολύ πιο ευκολο.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, DrLo said:

α, τώρα φαίνεται καλύτερα.

Προχειροδουλειά.

Τότε θα πρεπει να ταπάωσεις καιτο κάω σημείο πχ με κάποιο "τυφλό" ή βια κλειστή βάνα που θα μπορεί να συνδέεται στο σπείρωμα που θα μείνει βγαζοντας το σώμα (η στη θέση αυτής της "γωνίας" που από όσο βλέπω είναι βιδωτή και  δε χρειάζεται αν βγάλεις το σώμα για να είναι πιο "μαζεμένο" μετά).

Το θέμα είναι ότι για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να αδιεάσει το κύκλωμα πριν ξεβιδώσεις το σώμα. Από ότι λες δε χρησιμοποιείται έτσι κι αλλιώς αλλά μπορεί να είναι ακόμα γεμάτο ή και ακόμα συνδεδεμένο με τη πλήρωση). Δεν είναι κατι τρομερό απλά έχε το υπόψη σου. Μη πιάσεις και το λύσεις χωρίς βάνα κάτω. 

Αν είχε βάνα και κάτω θα ήταν πολύ πιο ευκολο.

Σίγουρα είναι γεμάτο γιατί λίγο που το ξέσφιξα άδειασα τουλάχιστον 10 μπώλ.Ο πάνω διακόπτης τί ρόλο έχει αν επιτρέπεται να ρωτήσω... Να αδειάσω το κύκλωμα φαντάζομαι είναι εύκολο εφόσον αποκτήσω πρόσβαση στον καυστήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Σίγουρα είναι γεμάτο γιατί λίγο που το ξέσφιξα άδειασα τουλάχιστον 10 μπώλ.Ο πάνω διακόπτης τί ρόλο έχει αν επιτρέπεται να ρωτήσω... Να αδειάσω το κύκλωμα φαντάζομαι είναι εύκολο εφόσον αποκτήσω πρόσβαση στον καυστήρα. 

Τα 2 σημεία σύνδεσης είναι η είσοδος/έξοδος του νερού στο/από το σώμα.

Ο πάνω διακόπτης υπάρχει έτσι κι αλλιώς για να μπορείς να ρυθμίζεις το πόσο πολύ νερό θα μπαίνει στο σώμα αλλά για να το απόμονωσεις θες προφανώς και πάνω και κάτω.

Θα είναι ευκολο αν υπάρχει πρόβλεψη για ευκολο άδειασμα και - το σημαντικότερο - κάποιο σημείο που μπορεί να πάει το νερό / αποχετευση κάπου εκεί κοντά.

Σε τι όροφο είσαι ; 

-

καλού κακού τάπωσε και πάνω άσχετα αν έχει βάνα γιατί μπορεί να μην απομονώνει 100%.

-

ΥΓ

Ξέχασα: Τα παραπάνω υπό την προυπόθεση ότι δεν υπάρχει κάπου κολλεκτερ που είναι συνδεδεμένο το σωμα αυτό και εκεί υπάρχουν βάνες που απομονωνουν. γιατί τότε αρκει να αδειάσεις από εκείνο το σημεό και μέχρι το σώμα, όχι όλο το κύκλωμα. Απλά μου φάνηκε παλιό το σύστημα και η πολυκατοικία και πιαθανότατα δεν υπάρχει.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, DrLo said:

Τα 2 σημεία σύνδεσης είναι η είσοδος/έξοδος του νερού στο/από το σώμα.

Ο πάνω διακόπτης υπάρχει έτσι κι αλλιώς για να μπορείς να ρυθμίζεις το πόσο πολύ νερό θα μπαίνει στο σώμα αλλά για να το απόμονωσεις θες προφανώς και πάνω και κάτω.

Θα είναι ευκολο αν υπάρχει πρόβλεψη για ευκολο άδειασμα και - το σημαντικότερο - κάποιο σημείο που μπορεί να πάει το νερό / αποχετευση κάπου εκεί κοντά.

Σε τι όροφο είσαι ; 

-

καλού κακού τάπωσε και πάνω άσχετα αν έχει βάνα γιατί μπορεί να μην απομονώνει 100%.

-

ΥΓ

Ξέχασα: Τα παραπάνω υπό την προυπόθεση ότι δεν υπάρχει κάπου κολλεκτερ που είναι συνδεδεμένο το σωμα αυτό και εκεί υπάρχουν βάνες που απομονωνουν. γιατί τότε αρκει να αδειάσεις από εκείνο το σημεό και μέχρι το σώμα, όχι όλο το κύκλωμα. Απλά μου φάνηκε παλιό το σύστημα και η πολυκατοικία και πιαθανότατα δεν υπάρχει.

Αρχικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις.  Δυστυχώς ειμαι στο ισόγειο και έχω 5 ορόφους από πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, katbo είπε

Οκ, χωρίς ψευτόκασα σίγουρα γίνεται, χωρίς βίδες όμως? Στην δικιά μου μπαλκονόπορτα βλέπω 2 βίδες μόνο κάτω που βιδώνουν στο πάτωμα. Είναι δυνατόν να στηριζεται μονο εκεί και στις υπόλοιπες πλευρές να έχει μόνο αφρό?

Η ψευτόκασα είναι παλιά τεχνική, σπάνια χρησιμοποιείται πλέον. Αφού βγουν οι βίδες, πρέπει να αφαιρεθεί η σιλικόνη και μετά κόψιμο ο αφρός και χτύπημα σίγα σιγά με ματσόλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πήρα ένα κάδρο από Leroy και έχει αυτό το πιαστρακι και επειδή είναι μεγάλο 50x70 δεν θέλω να το διακυνδυνεψω με ένα καρφακι όπως έχω κάνει σε ένα πιο μικρό. Έχει κάνεις ιδέα που μπορώ να βρω το αντίστοιχο πιαστρακι του τοιχου,?

IMG_20200520_203323_compress21.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Καλησπέρα πήρα ένα κάδρο από Leroy και έχει αυτό το πιαστρακι και επειδή είναι μεγάλο 50x70 δεν θέλω να το διακυνδυνεψω με ένα καρφακι όπως έχω κάνει σε ένα πιο μικρό. Έχει κάνεις ιδέα που μπορώ να βρω το αντίστοιχο πιαστρακι του τοιχου,?

IMG_20200520_203323_compress21.jpg

Συνήθως για κάδρα είναι τα 2,3,4 και 5.

https://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=index&cPath=6_331_323

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/5/2020 στις 5:51 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Για τα βολτ δεκτόν γιατί οι τάσεις είναι κοντινές.

Αυτό που είχα δει όμως από φωτογραφίες των εργαλείων των λινκ που έβαλες μου φάνηκε πως είχαν διαφορετικό κούμπωμα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

https://asset.conrad.com/media10/isa/160267/c1/-/en/1380245_BB_00_FB/image.jpghttps://d.scdn.gr/images/sku_main_images/012548/12548675/20200305135307_bosch_gst_12v_70_06015a1005.jpeg

Και ακόμα έτσι το βλέπω από τις φωτογραφίες. Ειδικά τα πλαστικά αυτιά που κουμπώνουν στο σώμα του εργαλείου φαίνονται λίγο διαφορετικά. Αν τώρα φαίνονται έτσι από την οπτική γωνία και είναι ολόιδια, πάω πάσο

Όχι, έχεις δίκιο, δεν είναι ίδιο το κούμπωμα από τις μπαταρίες από το κατσαβίδι που έχω και από τα άλλα εργαλεία οπότε λόγω ασυμβατότητας κουμπώματος δεν ταιριάζουν οι μπαταρίες από το ενα εργαλείο στο άλλο. Παρ'όλα αυτά οι φορτιστές είναι συμβατοί και με τούς δύο τύπους μπαταρίας που σημαίνει οτι ταιριάζουν και τα δυο κουμπώματα στον φορτιστή και τα ρεύματα τους επίσης. Μπορείς να φορτίσεις μπαταρία 10,8 (που στην πραγματικότητα είναι 12αρα) σε φορτιστή 12V.
Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Επεξ/σία από animale
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Alejandro είπε

Η ψευτόκασα είναι παλιά τεχνική, σπάνια χρησιμοποιείται πλέον. Αφού βγουν οι βίδες, πρέπει να αφαιρεθεί η σιλικόνη και μετά κόψιμο ο αφρός και χτύπημα σίγα σιγά με ματσόλα.

Σε οσα νεα σπιτια βλεπω ακομα βαζουν. Πια ειναι η νεα μεθοδος;

10 ώρες πριν, Amaretos είπε

Καλησπέρα πήρα ένα κάδρο από Leroy και έχει αυτό το πιαστρακι και επειδή είναι μεγάλο 50x70 δεν θέλω να το διακυνδυνεψω με ένα καρφακι όπως έχω κάνει σε ένα πιο μικρό. Έχει κάνεις ιδέα που μπορώ να βρω το αντίστοιχο πιαστρακι του τοιχου,?

IMG_20200520_203323_compress21.jpg

Μια χαρα μου φαινεται βαλε μεγαλυτερη προκα δε παει πουθενα.

Στις 18/5/2020 στις 10:10 ΜΜ, janus5555 είπε

Ξέρει κανείς να με βοηθήσει πως μπορώ να καθαρίσω άλατα από πήλινη γλάστρα;

Ισως με κιτρικο οξυ σε σφουγγαρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω (αν υπάρχει) σόκορο μελαμίνης ΜΑΥΡΟ;

όχι σκούρο γκρι, "αλουμινι" ή κάτι τέτοιο ... μαύρο ντιπ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω (αν υπάρχει) σόκορο μελαμίνης ΜΑΥΡΟ;

όχι σκούρο γκρι, "αλουμινι" ή κάτι τέτοιο ... μαύρο ντιπ :)

Δες στον κατσικερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...