Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, LocoD είπε

Καλησπέρα! Εχω θέμα με την μπαταρία του μπάνιου. Οταν είναι γυρισμένο στην βρύση, έχει κανονικά ζεστό νερο. Όταν το γυρίσω στο τηλέφωνο, μετά απο λίγο κρυώνει. Υποψιάζομαι πως είναι η αλλαγή πίεσης γιατί το τηλέφωνο δεν βγάζει τόσο νερό όσο η βρύση. Η μπαταρία πιστεύω πως ειναι ΟΚ (αν και ασχετος με αυτα).Αλλαγή μπαταρίας θα έφτιαχνε το πρόβλημα; Η μήπως υπάρχει άλλη λύση; Το θέμα δημιουργήθηκε μετά απο εγκατάσταση νέου ηλιακού. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Μήπως το τηλέφωνο έχει πιάσει άλατα;;;;;;;

Για κάνε τεστ ξεβιδώνοντας  το τηλέφωνο και άνοιξε το ζεστό να δεις πως τρέχει από τη σωλήνα.Αν δεν δεις διαφορά τότε κάτι γίνεται με την πίεση.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μήπως το τηλέφωνο έχει πιάσει άλατα;;;;;;;

Για κάνε τεστ ξεβιδώνοντας  το τηλέφωνο και άνοιξε το ζεστό να δεις πως τρέχει από τη σωλήνα.Αν δεν δεις διαφορά τότε κάτι γίνεται με την πίεση.

οχι δεν ειναι θεμα  αλατων, δοκιμασα και στον νιπτηρα και εκει εχει το ιδιο θεμα. μαλλον ειναι θεμα σκουριας/αμμου/πετραδακια στον ζεστο σωληνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bakxos είπε

Έχω την εντύπωση μαντεμενια 

Αν τη χτυπήσεις με το χέρι θα το καταλάβεις , εάν είναι μεταλλική ή πλαστική. Εάν είναι μαντεμενια βάλε στόκο πλακιδίων , εάν είναι πλαστική βάλε ειδική μαστίχα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θέλω να αλλάξω μια μπαλκονόπορτα αλουμινίου σε παράθυρο. Επειδή η μπαλκονόπορτα είναι σχετικά καινούρια και είχα δώσει αρκετά λεφτά σκέφτομαι μήπως καταφέρω κάπως και την πουλήσω μετά.  Γίνεται όμως να ξηλωθεί η μπαλκονόπορτα και η κάσα της χωρίς να τις καταστρέψω?

Επίσης έχει εξωτερικό ρολο με μοτέρ το οποίο θέλω να κρατήσω και για το παράθυρο. Πόσο εύκολο είναι να το ρυθμίσω ώστε να σταματάει πιο ψηλά, στο μάρμαρο του παραθύρου δηλαδή?

Γενικά πιάνουν τα χέρια μου αλλά με κουφώματα-ρολά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, katbo είπε

Καλημέρα. Θέλω να αλλάξω μια μπαλκονόπορτα αλουμινίου σε παράθυρο. Επειδή η μπαλκονόπορτα είναι σχετικά καινούρια και είχα δώσει αρκετά λεφτά σκέφτομαι μήπως καταφέρω κάπως και την πουλήσω μετά.  Γίνεται όμως να ξηλωθεί η μπαλκονόπορτα και η κάσα της χωρίς να τις καταστρέψω?

Επίσης έχει εξωτερικό ρολο με μοτέρ το οποίο θέλω να κρατήσω και για το παράθυρο. Πόσο εύκολο είναι να το ρυθμίσω ώστε να σταματάει πιο ψηλά, στο μάρμαρο του παραθύρου δηλαδή?

Γενικά πιάνουν τα χέρια μου αλλά με κουφώματα-ρολά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Τη μπαλκονόπορτα την ξεβιδωνεις και βγαίνει με όλο το πλαίσιο ( αφού βγάλεις κάτι περιμετρικά πιχακια που έχει πιασμένα στον τοίχο , και φυσικά έχεις βγάλει και τα τζάμια 😉 )  , η ψευτοκασα όμως είναι πιασμένη μέσα στο σοβά , οπότε δεν αξίζει τον κόπο να μπεις στη διαδικασία να την ξηλωσεις , θα κάνεις πολύ μεγάλα μερεμετια. Το κοστολογιο να φτιάξεις μια ψευτοκασα είναι μικρό , οπότε όποιος την πάρει μπορεί να φτιάξει , αν και υπάρχουν αρκετοί που βάζουν τα αλουμίνια απ'ευθείας , χωρίς κάσα. Και επίσης η κάσα θα σου χρειαστεί για να βιδωσεις το παράθυρο σου. 

Όσον αφορά το ρολό δε γνωρίζω 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, troi.g είπε

Τη μπαλκονόπορτα την ξεβιδωνεις και βγαίνει με όλο το πλαίσιο ( αφού βγάλεις κάτι περιμετρικά πιχακια που έχει πιασμένα στον τοίχο , και φυσικά έχεις βγάλει και τα τζάμια 😉 )  , η ψευτοκασα όμως είναι πιασμένη μέσα στο σοβά , οπότε δεν αξίζει τον κόπο να μπεις στη διαδικασία να την ξηλωσεις , θα κάνεις πολύ μεγάλα μερεμετια. Το κοστολογιο να φτιάξεις μια ψευτοκασα είναι μικρό , οπότε όποιος την πάρει μπορεί να φτιάξει , αν και υπάρχουν αρκετοί που βάζουν τα αλουμίνια απ'ευθείας , χωρίς κάσα. Και επίσης η κάσα θα σου χρειαστεί για να βιδωσεις το παράθυρο σου. 

Σ'ευχαριστώ, είσαι διαφωτιστικότατος! Απλα στο δικό μου κούφωμα βλέπω να έχει βίδες μόνο κάτω. Στα πλαϊνά και πάνω τίποτα, εκτός αν είναι πίσω από τα λάστιχα. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι βιδωμένο στα πλαϊνά και να έχει μόνο αφρό? Μήπως ο μάστορας ήθελε να αποφύγει τις βίδες στα πλαϊνά γιατί βλέπω περνάει κάθετα και καλώδιο ρεύματος 10-15cm από το άνοιγμα

Ψευτοκάσα επίσης απ'οσο θυμάμαι δεν είχαν βάλει, ούτε είχα σκοπό να βάλω τώρα στο καινούριο παράθυρο. Είναι απαραίτητη?

 

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, katbo είπε

Σ'ευχαριστώ, είσαι διαφωτιστικότατος! Απλα στο δικό μου κούφωμα βλέπω να έχει βίδες μόνο κάτω. Στα πλαϊνά και πάνω τίποτα, εκτός αν είναι πίσω από τα λάστιχα. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι βιδωμένο στα πλαϊνά και να έχει μόνο αφρό? Μήπως ο μάστορας ήθελε να αποφύγει τις βίδες στα πλαϊνά γιατί βλέπω περνάει κάθετα και καλώδιο ρεύματος 10-15cm από το άνοιγμα

Ψευτοκάσα επίσης απ'οσο θυμάμαι δεν είχαν βάλει, ούτε είχα σκοπό να βάλω τώρα στο καινούριο παράθυρο. Είναι απαραίτητη?

Για το ρολό θα βγάλεις μάρμαρο 3-4 πόντους έξω από τον τοίχο και θα σταματάει εκεί.Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις.

Για βίδες αν δεν το δει μάστορας ή αν δεν βάλεις εικόνες δεν μπορεί να σου πει κάποιος κάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Για το ρολό θα βγάλεις μάρμαρο 3-4 πόντους έξω από τον τοίχο και θα σταματάει εκεί.Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις.

Για βίδες αν δεν το δει μάστορας ή αν δεν βάλεις εικόνες δεν μπορεί να σου πει κάποιος κάτι.

Για το ρολό φαντάζομαι δεν αρκεί το μάρμαρο, πρέπει να γίνει και ρύθμιση για να κοψει το ρεύμα, αλλιώς θα συνεχίσει να ξετυλίγει από πάνω αν δεν αφήσεις τον διακόπτη ή αν έχει αυτόματο σταμάτημα όπως το δικό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, katbo είπε

Σ'ευχαριστώ, είσαι διαφωτιστικότατος! Απλα στο δικό μου κούφωμα βλέπω να έχει βίδες μόνο κάτω. Στα πλαϊνά και πάνω τίποτα, εκτός αν είναι πίσω από τα λάστιχα. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι βιδωμένο στα πλαϊνά και να έχει μόνο αφρό? Μήπως ο μάστορας ήθελε να αποφύγει τις βίδες στα πλαϊνά γιατί βλέπω περνάει κάθετα και καλώδιο ρεύματος 10-15cm από το άνοιγμα

Ψευτοκάσα επίσης απ'οσο θυμάμαι δεν είχαν βάλει, ούτε είχα σκοπό να βάλω τώρα στο καινούριο παράθυρο. Είναι απαραίτητη?

Γενικα μπορεις να βιδώσεις το κουφαμά σου χωρίς ψευτόκασα και στις τέσσερις πλευρες του παραθυρου υπαρχουν ποια ιδικες βιδες που περναει κατευρθειαν απο το κουφωμα μεσα στο τουβλο , μπετο , αλαφαμπλοκ οτι εσυ εχεις  απο μεσα... φυσικα με τρυπανι πρωτα και μετα .. εγω προσφατα εβαλα κουφωμα κατευθειαν σε σοβα και τουβλο και σε  μπετο ... και λιγο αφρο βεβαια για να εισαι σωστος στα καινά σου...το μαρματο που βαλεις επειδει ειναι παραθυρο απο την εξω πλευτα οπως σου ειπαν τα παιδια πιον πανω 2-3 ποντους να εχει αυλακι απο την κατω πλευρα για τα νερα να μην τα αφηνει και γλείφουν τον τοιχο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, katbo είπε

Για το ρολό φαντάζομαι δεν αρκεί το μάρμαρο, πρέπει να γίνει και ρύθμιση για να κοψει το ρεύμα, αλλιώς θα συνεχίσει να ξετυλίγει από πάνω αν δεν αφήσεις τον διακόπτη ή αν έχει αυτόματο σταμάτημα όπως το δικό μου

Να ξετυλίξει να πάει που;;;;;;;; Λέμε ότι θα τερματίσει στο μάρμαρο που θα προεξέχει από τον τοίχο πρώτο για τα νερά και δεύτερο για αυτό το λόγο.

'Εχω την εντύπωση πως αυτά μοτεράκια  κλείνουν αυτόματα μόλις τερματίσει το ρολό που απαιτείται,η μόλις μαζέψει τελείως.Τα παράθυρα δεν είναι ίδια.Μπορεί να είναι 1 μέτρο , 1,20 , 1,40 κ.λ.π. .Δεν νομίζω πως υπάρχουν μοτέρ διαφόρων διαστάσεων;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@katbo

Το ρόλο έχει όρια που ρυθμίζονται από τον κινητήρα. Η μόνη περίπτωση να σταματήσει μόνο του είναι αν έχει αντίληψη εμποδίου. Σε εκείνη την περίπτωση όμως θα σταματήσει και θα ανέβει πάλι επάνω.

Τα όρια ρυθμίζονται είτε πάνω από τον κινητήρα (με διακόπτες ή βιδωτά, ανάλογα τη μάρκα), είτε με το χειριστήριο, αν ο κινητήρας έχει αυτόματη ρύθμιση ορίων.

Αν δεν ρυθμιστούν τα όρια, όταν κατέβει και πατήσει στο μάρμαρο, θα συνεχίσει να γυρίζει το μοτέρ και θα αρχίσει το ρόλο να τυλίγει ανάποδα οπότε και θα καταστραφεί.

Επεξ/σία από Alejandro
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Να ξετυλίξει να πάει που;;;;;;;;

Δες τι γράφει ο Alejandro:

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Αν δεν ρυθμιστούν τα όρια, όταν κατέβει και πατήσει στο μάρμαρο, θα συνεχίσει να γυρίζει το μοτέρ και θα αρχίσει το ρόλο να τυλίγει ανάποδα οπότε και θα καταστραφεί.

Γι αυτή τη ρύθμιση ρώτησα. Προφανώς θα σταματήσει στο μάρμαρο αλλά το μοτέρ πως θα το καταλάβει για να κόψει? Θέλει κάποια ρύθμιση. Τελοσπάντων, νομίζω αυτό θα το βρω. Περισσότερο το ξήλωμα της παλιάς μπαλκονόπορτας με τρομάζει:

8 ώρες πριν, Misfits296 είπε

Γενικα μπορεις να βιδώσεις το κουφαμά σου χωρίς ψευτόκασα και στις τέσσερις πλευρες του παραθυρου

Οκ, χωρίς ψευτόκασα σίγουρα γίνεται, χωρίς βίδες όμως? Στην δικιά μου μπαλκονόπορτα βλέπω 2 βίδες μόνο κάτω που βιδώνουν στο πάτωμα. Είναι δυνατόν να στηριζεται μονο εκεί και στις υπόλοιπες πλευρές να έχει μόνο αφρό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, katbo είπε

Στην δικιά μου μπαλκονόπορτα βλέπω 2 βίδες μόνο κάτω που βιδώνουν στο πάτωμα. Είναι δυνατόν να στηριζεται μονο εκεί και στις υπόλοιπες πλευρές να έχει μόνο αφρό?

Θα είναι κάτω από τα αρμοκάλυπτρα και δεν φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα σε όλους σκέφτομαι να αγοράσω δύο φθηνά ρόπαλα του baseball και ώστε να διακοσμήσω έναν τοίχο.Έχετε καμία ιδέα πως θα μπορούσαν να στερεωθούν σε τοίχο σε αυτή την διάταξη (Χιαστί) με τις λιγότερες δυνατές επεμβάσεις πάνω σε αυτόν ?? Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

3-39310_crossed-bats-baseball-crossed-baseball-bat-png-clipart.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...