Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, someone- said:

μιλαμε για κομπλε σύστημα με σχαρα απ πανω 400-450 ευρω οκ ειπαμε τοσα δε δινω. geberit θα βαλω εντοιχιζόμενο καζανακι ξερω ειναι κορυφή απλα μου φαίνονται πολλα για το σιφωνι.

θα ψαξω καλυτερα αλλα παντου τοσο παιζει, οσον αφορα το υψος ειναι ολικη ανακαίνιση μπάνιου οπότε νομιζω δε θα εχω θεμα.

 

Μόνο σε αυτήν την τιμή θα το βρείς τώρα. Μη νομίζεις, κι εγώ λίγο φτηνότερο το είχα βρει

Εντιχοιζόμενο καζανάκι θα ήταν καλό να μπεί με κάτι τέτοιο για αποφυγή μελλοντικών προβληματων/σπασιματων πλακιδίων κτλ; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να κάνω κι εγώ ένα εντοιχιζόμενο σε ένα πολύ μικρό μπανάκι για να κερδίσω χώρο. Αλλά τα εντοιχιζόμενα αργά ή γρήγορα θα βγάλουν πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Μόνο σε αυτήν την τιμή θα το βρείς τώρα. Μη νομίζεις, κι εγώ λίγο φτηνότερο το είχα βρει

Εντιχοιζόμενο καζανάκι θα ήταν καλό να μπεί με κάτι τέτοιο για αποφυγή μελλοντικών προβληματων/σπασιματων πλακιδίων κτλ; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να κάνω κι εγώ ένα εντοιχιζόμενο σε ένα πολύ μικρό μπανάκι για να κερδίσω χώρο. Αλλά τα εντοιχιζόμενα αργά ή γρήγορα θα βγάλουν πρόβλημα

βλεπω υπαρχει μια εταιρια pestan και εχει σιφώνι confluo preniumline, ισως της karag που λέγεται και αυτο confluo premium line και ειναι ιδιο οπτικα να είναι φασον.

 

εγω θα βαλω εντοιχιζόμενο geberit για επιδαπέδια λεκανι οχι κρεμαστή,μονο ένα μοντέλο βγάζουν τετοιο.

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, someone- said:

βλεπω υπαρχει μια εταιρια pestan και εχει σιφώνι confluo preniumline, ισως της karag που λέγεται και αυτο confluo premium line και ειναι ιδιο οπτικα να είναι φασον.

εγω θα βαλω εντοιχιζόμενο geberit για επιδαπέδια λεκανι οχι κρεμαστή,μονο ένα μοντέλο βγάζουν τετοιο.

Ο Καραγιάννης έχω την εντύπωση ότι φέρνει κινέζικα, άρα με αυτό σαν βάση, λογικά θα είναι ίδια.

 

Αυτό για το εντοιχιζόμενο ήταν γενικότερη ερώτηση όχι απαραίτητα και μόνο προς εσένα για να δω αν είναι καλό σαν σκέψη/λύση στη δική μου περίπτωση ας πούμε. Από πάνω λογικά θα το έκανα με πατητή βέβαια και όχι με πλακάκι, αλλά δεν έχει πολύ σημασία αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, chdeal είπε

Προς Θεού όμως, μην την εγκαταστήσεις με φίσα ραδιοφώνου αυτοκινήτων :-) Είναι για άλλες τάσεις και άλλα ρεύματα.
Όπως ειπώθηκε νωρίτερα, πρέπει καταρχάς να δεις γιατί έγινε αυτό. Αν υποτεθεί ότι βρίσκεται η φίσα (ή άλλη παρόμοια) ξέρεις πώς να βγάλεις τους ακροδέκτες / να τους κουμπώσεις στη νέα; Χρειάζεσαι μια πρέσα για να το κάνεις σωστά.

Ανεφερα οτι χαλασε μετα απο αλλεπαλληλες διακοπες ρευματος...οποτε λογικα εγινε μετα απο υπερταση η γενικα ασταθης ταση, κατι που δεν μπορω να κανω κατι. Ολες οι ηλ. συσκευες εδω στην Κρητη εχουν μειωμενη διαρκεια ζωης λογω αυτου.. Δεν μου παει κατι αλλο στο μυαλο.  Δεν θα βαλω οτι βρω μπροστα μου φυσικα, αλλα αν οι διατομες των καλωδιων ειναι ιδιες τοτε δεν νομιζω οτι θα εχω προβλημα. Δεν μ ανησυχουν οι συνδεσεις, θα ηθελα πολυ να βρω ιδια βεβαια αλλιως σκεφτομαι να χρησιμοποισω απλα θερμοσυστελλομενα η κλεμες και να κανω τις συνδεσεις μια μια χωρις την φισα. Τα 5 καλωδια απο αυτα δεν τραβανε μεγαλες τασεις απ οτι διαβαζω, οποτε χρειαζεται μεγαλη προσοχη στα 220 που πρεπει να βρω κατι extra

Επεξ/σία από jimmakoss E30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Μόνο σε αυτήν την τιμή θα το βρείς τώρα. Μη νομίζεις, κι εγώ λίγο φτηνότερο το είχα βρει

Εντιχοιζόμενο καζανάκι θα ήταν καλό να μπεί με κάτι τέτοιο για αποφυγή μελλοντικών προβληματων/σπασιματων πλακιδίων κτλ; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να κάνω κι εγώ ένα εντοιχιζόμενο σε ένα πολύ μικρό μπανάκι για να κερδίσω χώρο. Αλλά τα εντοιχιζόμενα αργά ή γρήγορα θα βγάλουν πρόβλημα

δε το εχω ξαναδει αυτο που λες και δε ξερω αν γινεται.

 

ψάχνω πινακα υδροληψίας με κορνιζα σαν και αυτον π.χ. 

https://www.heliothermiki.gr/index.php/gr/proionta/item/19-pinakes-me-korniza

εχω παει σε 10-15 μαγαζια με υδραυλικα πλακακια κτλ ολοι εχουν τους απλους που δε μου αρέσουν οπτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, someone- είπε

δε το εχω ξαναδει αυτο που λες και δε ξερω αν γινεται.

ψάχνω πινακα υδροληψίας με κορνιζα σαν και αυτον π.χ. 

https://www.heliothermiki.gr/index.php/gr/proionta/item/19-pinakes-me-korniza

εχω παει σε 10-15 μαγαζια με υδραυλικα πλακακια κτλ ολοι εχουν τους απλους που δε μου αρέσουν οπτικά.

Εγω εχω χειροτερους και εχουν χαθει τα καπακια. Θα φτιαξω πορτακι απο μαραγκο και ισως κολησω πανω πλακακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω εχω χειροτερους και εχουν χαθει τα καπακια. Θα φτιαξω πορτακι απο μαραγκο και ισως κολησω πανω πλακακια

εαν φτιαξεις καπακι κ ταιριαζει κ με τα λοιπα επιπλα μπανιου θα ειναι μια χαρα δε θα θελει τιποτα απο πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

εαν φτιαξεις καπακι κ ταιριαζει κ με τα λοιπα επιπλα μπανιου θα ειναι μια χαρα δε θα θελει τιποτα απο πανω...

Θα μπορουσε και αυτο αλλα θα θελει βαψιμο λογικα ιδιο χρωμα οπως τα επιπλα που θα ειναι κοντρα πλακε θαλασης αν και συνηθως βαζουν μελαμινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Θα μπορουσε και αυτο αλλα θα θελει βαψιμο λογικα ιδιο χρωμα οπως τα επιπλα που θα ειναι κοντρα πλακε θαλασης αν και συνηθως βαζουν μελαμινες.

Μια φθηνη μελαμινη θα ειναι μια χαρα ουτε βαψιμο ουτε τιποτα, εχει αρκετα χρωματα για να διαλεξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ηλεκτρολογικη εγκατασταση της κουζινας παντα ηταν προβληματικη, καθως μια στο τοσο, ειδικοτερα οταν χρησιμοποιουσα πολλες συσκευες επεφτε η ασφαλεια (της γραμμης της κουζινας). Τωρα τελευταια ομως το προβλημα εχει γινει πιο συχνο καθως σε καθημερινη βαση, εφοσον εχω το ψυγειο συνδεδεμενο σε οποιαδηποτε πριζα της γραμμης της κουζινας, πεφτει το ρελε ολου το σπιτιου ακομα και αν δεν λειτουργει καμια αλλη συσκευη στην κουζινα.

Το περιεργο ειναι οτι αν συνδεσω το ψυγειο σε αλλη πριζα, π.χ. σαλονιου, τοτε ολα δουλευουν απροβληματιστα. Αντιστοιζα, αν συνδεσω π.χ. ηλεκτρικη σκουπα στην πριζα του ψυγειου, τοτε ολα καλα. Τι να φταιει, το ψυγειο, η παροχη ρευματος του ψυγειου ή κατι αλλο?:X

Το όλο θέμα γίνεται ακόμα πιο περίεργο γιατί αν συνδέσω το ψυγείο μέσω ενός απλου καλωδίου προέκτασης στην πριζα , τότε η ασφάλεια δεν πεφτει. Αν το συνδέσω απευθείας, τότε πέφτει πλέον αμεσως...

 

 

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Εγώ θα κοίταζα πρώτα την πρίζα του ψυγείου.

Προσθεσα καποιες επιπλεον πλήροφοριες, αν συνδεσω αλλη συσκευση σε πριζα του ψυγειου, τοτε επισης ολα καλα. Ειναι σαν το προβλημα να εμφανιζεται μονο οταν συγκεκριμενα το ψυγειο συνδεεται συγκεκριμενα σε πριζα της γραμμης της κουζινας.

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panos4tw είπε

Η ηλεκτρολογικη εγκατασταση της κουζινας παντα ηταν προβληματικη, καθως μια στο τοσο, ειδικοτερα οταν χρησιμοποιουσα πολλες συσκευες επεφτε η ασφαλεια (της κουζινας). Τωρα τελευταια ομως το προβλημα εχει γινει πιο συχνο καθως σε καθημερινη βαση, εφοσον εχω το ψυγειο συνδεδεμενο σε οποιαδηποτε πριζα της γραμμης της κουζινας, πεφτει το ρελε ολου το σπιτιου ακομα και αν δεν λειτουργει καμια αλλη συσκευη στην κουζινα.

Το περιεργο ειναι οτι αν συνδεσω το ψυγειο σε αλλη πριζα, π.χ. σαλονιου, τοτε ολα δουλευουν απροβληματιστα. Αντιστοιζα, αν συνδεσω π.χ. ηλεκτρικη σκουπα στην πριζα του ψυγειου, τοτε ολα καλα. Τι να φταιει, το ψυγειο, η παροχη ρευματος του ψυγειου ή κατι αλλο?:X

Για να πέφτει καπου υπάρχει διαρροη ρευματος. Με πολλά παρακάλια ισως και να ασχοληθει καποιος ηλεκτρολογος. Αν εισια τυχερος θα στο βρει ο πρωτος αλλα μπορει να θες και 4-5 διαφορετικούς.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλεγξε και μια την κλέμα του φούρνου (ασφάλεια του φούρνου εννοείς όταν λες ασφάλεια κουζίνας, σωστά;).

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panos4tw είπε

Προσθεσα καποιες επιπλεον πλήροφοριες, αν συνδεσω αλλη συσκευση σε πριζα του ψυγειου, τοτε επισης ολα καλα. Ειναι σαν το προβλημα να εμφανιζεται μονο οταν συγκεκριμενα το ψυγειο συνδεεται συγκεκριμενα σε πριζα της γραμμης της κουζινας.

Αν εννοείς κάποια απαιτητική συσκευή κι όχι μιξεράκι του φραπέ π.χ. τότε δεν έχω εξήγηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...