Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Εγώ πριν 2 εβδομάδες έκανα ακριβώς το ίδιο με πολυεργαλείο (τύπου dremel από lidl) έφαγα τη βίδα (σταυρός) και άνοιξα "καινούρια" αυλάκια (για ίσιο καταβίδι)

Θεόδωρε κάθε φορά που το βλέπω λέω να το πάρω αλλά σκέφτομαι μήπως είναι τελείως μάπα.

Εσύ που το έχεις έτσι για απλές δουλίτσες κάνει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, papoys1 said:

Θεόδωρε κάθε φορά που το βλέπω λέω να το πάρω αλλά σκέφτομαι μήπως είναι τελείως μάπα.

Εσύ που το έχεις έτσι για απλές δουλίτσες κάνει;;;;

Πρίν λίγο καιρό το πήρα (3 εβδομάδες το είχε βγάλει νομίζω). Πρίν από αυτό είχα ένα (ίδιας τιμής χωρίς την ελαστική προέκταση που έχει του lidl) το οποίο έσπασε η ασφάλεια για να κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις τις μύτες. Το παλιό το έλυσα και το έβγαλα από εκεί μέσα το κομματάκι και μπορώ να το κλειδώνω με μια πρόκα. Τεσπα, αρκετά με το παλιό.

Γενικά για απλές δουλειές κανουν αυτά, απλά θέλει σίγουρα άλλους μικρους τροχούς γιατί αυτά που έχουν μέσα είναι γελοία και εντελώς της πλάκας. Το αστείο είναι ότι και οι έξτρα τροχοί που πήρα, είναι από το lidl και ποιοτικά είναι κλάσεις ανώτεροι από αυτά που έχουν στο πακέτο μέσα (δε μπορώ να τους συγκρίνω με άλλους της αγοράς γιατί είναι οι μόνοι που έχω). Τώρα που το χρειάστηκα για να κόψω κάτι μεταλικά κομμάτια (~2 χιλιοστά) όλο έσπαγαν οι τροχοί γιατί είχα ξεχάσει να πάρω μαζί μου τους έξτρα και είχα μόνο αυτούς από το πακέτο.

 

Υ.Γ. Γενικά τα εκτιμώ τα εργαλεία του lidl, για την τιμή τους (και με την 3ετή εγγύηση) νομίζω ότι είναι πολύ τίμια και κάνουν για απλή χρήση

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

με κανενα ντρεμελ αν δοκιμαζες να βγαλεις τη μπογια;;

Δεν έχω , αλλά εάν κάνει δουλειά να πάω να αγοράσω ένα . Γιατί και στις 4 πόρτες το ίδιο έχει κάνει. Έχω συρματοβουρτσα αλλά δεν θέλω να τη χρησιμοποιήσω θα κάνει σημάδια στο ξύλο , όσο και να προσέχεις . Άμα το είχα προσέξει εξ αρχής δεν θα παιδευομουν

2 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Εγώ πριν 2 εβδομάδες έκανα ακριβώς το ίδιο με πολυεργαλείο (τύπου dremel από lidl) έφαγα τη βίδα (σταυρός) και άνοιξα "καινούρια" αυλάκια (για ίσιο καταβίδι)

Δεν έχω τετοιο εργαλείο. Το ίδιο έχει κάνει και στις 4 πόρτες. Εμένα έχει ισια βίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, meletis_m said:

Δεν έχω , αλλά εάν κάνει δουλειά να πάω να αγοράσω ένα . Γιατί και στις 4 πόρτες το ίδιο έχει κάνει. Έχω συρματοβουρτσα αλλά δεν θέλω να τη χρησιμοποιήσω θα κάνει σημάδια στο ξύλο , όσο και να προσέχεις . Άμα το είχα προσέξει εξ αρχής δεν θα παιδευομουν

Δεν έχω τετοιο εργαλείο. Το ίδιο έχει κάνει και στις 4 πόρτες. Εμένα έχει ισια βίδα

Η κλειδαριά καλό είναι να βγαίνει για να βαφτεί η πόρτα, αλλιώς είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα γίνει "ζημιά".

Αν θες για πιο οικονομικά (αν το θες μόνο γι αυτή τη δουλειά), τότε ίσως με κάποιο σκαρπέλο να μπορείς να κάνεις το ίδιο (για τη λύση που αναφέρομαι εγώ λεώ, γιατί μπορεί να έχει εισχωρήσει η μπογιά περιμετρικά της βίδας και να την έχει κολήσει ~ στη δική περίπτωση ήταν και χαλασμένες οι κεφαλές από τις βίδες βέβαια). Αλλιώς και με ένα καθάρισμα θα γίνει δουλειά όπως σου προτείνουν.

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Δεν έχω , αλλά εάν κάνει δουλειά να πάω να αγοράσω ένα . Γιατί και στις 4 πόρτες το ίδιο έχει κάνει. Έχω συρματοβουρτσα αλλά δεν θέλω να τη χρησιμοποιήσω θα κάνει σημάδια στο ξύλο , όσο και να προσέχεις . Άμα το είχα προσέξει εξ αρχής δεν θα παιδευομουν

Δεν έχω τετοιο εργαλείο. Το ίδιο έχει κάνει και στις 4 πόρτες. Εμένα έχει ισια βίδα

Με ένα μαχαιράκι φάε το χρώμα περιμετρικά της κεφαλής της βίδας και στην εγκοπή για το βίδωμα/ξεβίδωμα. Δοκίμασε πρώτα σε μια κι αν πετύχει προχωράς και στις υπόλοιπες.

Θα παιδευτείς λίγο αλλά είναι δωρεάν.

Ίσως χρειαστεί να κάνεις το ίδιο και περιμετρικά της κλειδαριάς για να βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Με ένα μαχαιράκι φάε το χρώμα περιμετρικά της κεφαλής της βίδας και στην εγκοπή για το βίδωμα/ξεβίδωμα. Δοκίμασε πρώτα σε μια κι αν πετύχει προχωράς και στις υπόλοιπες.

Θα παιδευτείς λίγο αλλά είναι δωρεάν.

Ίσως χρειαστεί να κάνεις το ίδιο και περιμετρικά της κλειδαριάς για να βγει.

Έβαλα το ίσιο κατσαβίδι και σιγά σιγά με ένα μικρό σφυρί καθάρισα τη εγκοπή . Βρίσκομαι στην 3η πόρτα . Θα αλλάξω και πόμολα με τήν ευκαιρία 

1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

Η κλειδαριά καλό είναι να βγαίνει για να βαφτεί η πόρτα, αλλιώς είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα γίνει "ζημιά".

Αν θες για πιο οικονομικά (αν το θες μόνο γι αυτή τη δουλειά), τότε ίσως με κάποιο σκαρπέλο να μπορείς να κάνεις το ίδιο (για τη λύση που αναφέρομαι εγώ λεώ, γιατί μπορεί να έχει εισχωρήσει η μπογιά περιμετρικά της βίδας και να την έχει κολήσει ~ στη δική περίπτωση ήταν και χαλασμένες οι κεφαλές από τις βίδες βέβαια). Αλλιώς και με ένα καθάρισμα θα γίνει δουλειά όπως σου προτείνουν.

Δουλειές του ποδαριού , το σπίτι είχε νοικιαστεί και εγώ τότε που έγινε το βάψιμο ήμουν εκτός .

Τώρα κάνω ιδιοκατοίκηση , και σιγά σιγά φτιάχνω τίς φθορές του. Τίς προηγούμενες ημέρες αλλάχτηκε και ένας θερμοσίφωνας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, meletis_m said:

Έβαλα το ίσιο κατσαβίδι και σιγά σιγά με ένα μικρό σφυρί καθάρισα τη εγκοπή . Βρίσκομαι στην 3η πόρτα . Θα αλλάξω και πόμολα με τήν ευκαιρία 

Δουλειές του ποδαριού , το σπίτι είχε νοικιαστεί και εγώ τότε που έγινε το βάψιμο ήμουν εκτός .

Τώρα κάνω ιδιοκατοίκηση , και σιγά σιγά φτιάχνω τίς φθορές του. Τίς προηγούμενες ημέρες αλλάχτηκε και ένας θερμοσίφωνας 

Τυχερός ήσουν, μιας κι εγώ είχα και χαλασμένες κεφαλές, αλλά και σκουριασμένες βίδες και είχε περάσει και η βαφή εσωτερικά. Με άλλα λόγια έπρεπε να κάνω μεγάλη εγκοπή για να μπεί το ίσιο κατσαβίδι και να μπορώ να βάλω αρκετή δύναμη για να ξεβιδώσουν.

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στο team

Βρισκομαι προ των πυλων ανακαινισης και κοιταζω τις επιλογες μου για πατωμα εχοντας σχεδον αποκλεισει το laminate. Γνωμη για βυνιλικο πατωμα κανεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα αυτό που ανακαινίζεις είναι νοσοκομείο, παιδικός σταθμός ή σχολή χορού, καλή επιλογή. Στο σπίτι μου δεν θα το έβαζα αλλά οκ γούστα είναι αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, idomeneas7 είπε

Άμα αυτό που ανακαινίζεις είναι νοσοκομείο, παιδικός σταθμός ή σχολή χορού, καλή επιλογή. Στο σπίτι μου δεν θα το έβαζα αλλά οκ γούστα είναι αυτά.

Ο λογος ποιος ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλαστικιζει πολύ για τα γούστα μου και αν ένα τμήμα χαλάσει δεν νομίζω να διορθώνεται εύκολα όπως πχ να αλλάξεις μια τάβλα ή ένα κομμάτι laminate. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, idomeneas7 είπε

Πλαστικιζει πολύ για τα γούστα μου και αν ένα τμήμα χαλάσει δεν νομίζω να διορθώνεται εύκολα όπως πχ να αλλάξεις μια τάβλα ή ένα κομμάτι laminate. 

Μπορεί να εννοεί βινυλικά σε πλάκες όπως τα λαμινέιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...