Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Shyn είπε

Καλημερα, 

Πως σας φαινεται το κοστος για 27 κυβικα μπετο (35μ μαντρα) 4500€ συνολο (μαζι με σιδερα και μεροκαματα δλδ) ? 

Τι είδους περίφραξη;

Δηλαδή με συρματόπλεγμα ανοξείδωτο και σωλήνες ανοξείδωτους.

Εάν έχεις προηγούμενα με γείτονα για να είσαι 100% νόμιμος θές και άδεια μικρής κλίμακας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Papakitou είπε

Καλησπερα, μιας και αναφερθηκαν οι "νεοι " ετοιμοι σοβαδες που κυριαρχουν στο εμποριο τα τελευταια χρονια, απο την εμπειρια σου ποια μαρκα θα προτεινες ;

Οχι για ειδικες εφαρμογες, σοβατισμα σε εσωτερικο τοιχο και σε εξωτερικο..

Δεν εχω ιδιαίτερα θετικη αποψη για τους έτοιμους ουτε και σημαντική εμπειρια, παρα μονο σε 4-5 σπιτια που εφτιαξα, αλλα οι Marmoline/marmodom νομιζω γενικά ειναι απο τους καλυτερους και αν δεν απατώμαι ελληνικης παραγωγής...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, meletis_m είπε

Τι είδους περίφραξη;

Δηλαδή με συρματόπλεγμα ανοξείδωτο και σωλήνες ανοξείδωτους.

Εάν έχεις προηγούμενα με γείτονα για να είσαι 100% νόμιμος θές και άδεια μικρής κλίμακας 

 

Τα 35μ θα γινουν με μπετο. Δηλαδη η προσοψη του σπιτιου και ενα κομματι στο πλαινο μερος. Το υπολοιπο θα γινει με συρματοπλεγμα και σωληνες οπως αναφερεις!

Το κοστος για την προσοψη ειναι περιπου 4500€. Για τους σωληνες και το συρματοπλεγμα περιπου 800€. 

 

Εβγαλα μια προσωρινη αδεια. Κοστισε 300€ σε τοπογραφο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, paylidis είπε

εξαρταται απο πολλα, κυριως απο το μαστορα αλλα και το κλιμα... 

οι πι οομορφες περιφραξεις που εχω δει ειναι με εμφανη μπετά που φαινονται σα να ειναι γυαλι αν δεν ειναι γυφτος ο μαστορας και εχει σωστη ξυλεια... με ενα τριψιμο, στοκαρισμα σε τυχον κενα και βαψιμο ειναι αψογη και δε θελει τιποτα περαιτερω για συντηρηση για δεκαετίες. Ομοιως εχω δεί αψογες σοβατισμένες αλλα τις περισσοτερες φορες οι σοβατισμένες ειναι τραγικα φτιαγμενες και σκάνε στα 4-5-6 χρονια ειδικ ασε περιοχες με κρυο ...

Εγω εχω σχεδον 80 μετρα αλλα δε το λες και εμφανη ακριβως μιας και σε μερικα σημεια εχει ταβλες αντι μπετοφορμ και σε μερικα σημεια ειχαν μεινει ξυλα που διαπερνουν το τοιχο. Σκεφτομουν τριψιμο και στοκαρισμα με καποιο κονιαμα για φινιρισμα μικρου παχους αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι καλυτερο απο σοβατισμα που βγαινει πιο φτηνο για 1εκ παχος σε σχεση με 5mm φινιρισμα.

9 ώρες πριν, Papakitou είπε

Καλησπερα, μιας και αναφερθηκαν οι "νεοι " ετοιμοι σοβαδες που κυριαρχουν στο εμποριο τα τελευταια χρονια, απο την εμπειρια σου ποια μαρκα θα προτεινες ;

Οχι για ειδικες εφαρμογες, σοβατισμα σε εσωτερικο τοιχο και σε εξωτερικο..

Θεωρητικα ειναι καλυτεροι μιας και ειναι ετιμο μειγμα και οχι στο περιπου μιας και εχει προδιαγραφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω εχω σχεδον 80 μετρα αλλα δε το λες και εμφανη ακριβως μιας και σε μερικα σημεια εχει ταβλες αντι μπετοφορμ και σε μερικα σημεια ειχαν μεινει ξυλα που διαπερνουν το τοιχο. Σκεφτομουν τριψιμο και στοκαρισμα με καποιο κονιαμα για φινιρισμα μικρου παχους αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι καλυτερο απο σοβατισμα που βγαινει πιο φτηνο για 1εκ παχος σε σχεση με 5mm φινιρισμα.

ειναι case by case αυτες οι περιπτωσεις... κανονικά επρεπε να στην κανει σωστη με ολο εμφανή και οπου (σε ενωσεις) χρειαζεται με ενα τριψιμο με τροχο να ειναι κουκλα... Στην περίπτωση σου θα προτιμουσα όσο λιγότερο υλικό γινεται να μπει επάνω. Α, και φυσικα το καταλληλο υποστρωμα (ασταρι) προτου κανεις οτιδήποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, paylidis είπε

ειναι case by case αυτες οι περιπτωσεις... κανονικά επρεπε να στην κανει σωστη με ολο εμφανή και οπου (σε ενωσεις) χρειαζεται με ενα τριψιμο με τροχο να ειναι κουκλα... Στην περίπτωση σου θα προτιμουσα όσο λιγότερο υλικό γινεται να μπει επάνω. Α, και φυσικα το καταλληλο υποστρωμα (ασταρι) προτου κανεις οτιδήποτε...

Το εχω σκεφτει αλλα δεν ξερω. Σκεφτομουν χαλαζιακο ασταρι και απο πανω σοβα μιας στρωσης αλλιως καποιο ρητινουχο στοκο αλλα μιας και ειχα δοκιμασει τσιμεντοστοκο( granular) ηταν δυσκολο στην εφαρμογη μιας και κολλαγε πολυ αν και το αποτελεσμα βγηκε καλο.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

 οι Marmoline/marmodom νομιζω γενικά ειναι απο τους καλυτερους και αν δεν απατώμαι ελληνικης παραγωγής...

Είναι όντως ελληνικής παραγωγής 👍

Και πιο φθηνοί με περισσότερο προϊόν ανά σακί (Marmoline πχ έχει 40 κιλά το τσουβάλι υλικό, από τα κλασικά 25κιλα) με κόστος 6,5 ευρώ ανά σακί. 

Έχουν δικά τους λατομεία γ αυτό και το χαμηλό κόστος 😉

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα

παρακαλώ μια βοήθεια από τους υδραυλικούς του  νήματος.

σε νεόδμητο σπίτι έχει μπει η κουζίνα και οι εστίες ειναι σε νησίδα. ο σωλήνας του φυσικού αερίου έρχεται απ έξω και πρέπει να φτάσει κάτω από την νησίδα (στο σημείο που θα ειναι οι εστίες).

κάτω από τα ντουλάπια καθώς και πίσω απο αυτά υπάρχει κενό που είχε σχεδιαστεί απο τον κουζινά για να περάσει ο σωλήνας του αερίου.

ενώ του είχα δείξει τα σχεδία του υδραυλικού και δεν είχε φέρει αντίρρηση, τώρα μου τα γυρνάει και λέει οτι αναγκαστικά ο σωλήνας πρέπει να περάσει μέσα απο το ντουλάπι ώστε να υπάρχει πρόσβαση στην βάνα αλλιώς δεν θα πάρω έγκριση όταν έρθει ο ελεγκτής. 

ισχύει;

πιστεύεται οτι θα μπορούσε να υπάρχει άλλη λύση για να γλιτώσω τον σωλήνα μέσα απο το ντουλάπι;

IMG_20200626_133753.jpg

Επεξ/σία από stra777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2020 στις 8:28 ΜΜ, meletis_m είπε

Έχει ασχοληθεί κάποιος με ρολά παντζούρια τύπου πλαστικά.

Πρίν 6 μήνες είχα φέρει άνθρωπο αλλάξαμε ιμάντες και το μηχανισμό. Τώρα χάλασε στο άλλο δωμάτιο. Βασικά το άνοιξα και από τη αριστερή έχει ξεκουμπώσει από το ρουλεμάν . Πως μπορώ να το ξανά βάλω . Είδα οτι πάει σέτ το ρουλεμάν στο εμπόριο . Βασικά το κατέβασα και θα το δώ αύριο

 

Στις 25/6/2020 στις 8:58 ΜΜ, papoys1 είπε

Μελέτη εγώ έχω ασχοληθεί μάλιστα έχω τοποθετήσει και πέντε ρολλά εξωτερικά μόνος.

Μιλάς για την κασέτα που μπαίνει εσωτερικά χαμηλά στον τοίχο και μαζεύει μέσα τον ιμάντα.Δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο  η αλλαγή απλά θέλει 2-3  κολπάκια. Δε βλέπω και κανένα βιντεάκι στο youtube. Ήθελα και εγώ να αλλάξω από το ένα το ροδάκι ψηλά στον τοίχο γιατί δεν είναι καλό και γλυστράει μέσα ο ιμάντας αλλά θα το κάνω από Δευτέρα και θα τραβήξω βίντεο.

Αν δεν είναι επείγον και μπορείς περίμενε. Δεν έχει ρουλεμάν μέσα.Ένα ελατήριο έχει όπως έχουν και οι χειρόμιζες π.χ. από αλυσοπρίονα και θέλει λίγο προσοχή κατά το άνοιγμα και την τοποθέτηση να μην φύγει.Δεν είναι ακριβό πάει όλο μαζί κασέτα και ιμάντας 5-6 ευρώ.

Αν είναι ψηλά μέσα στο ρολό που έχεις πρόβλημα εκεί είναι αγγούρι.Άνοιξα ένα μία μέρα  , είμαι και περίεργος, :D και είπα αμάν μετά να το ξαναβάλω στη θέση του.Εκεί μάλλον δεν τον γλυτώνεις το μάστορα.

Τελικά η ζημιά είναι μεγαλύτερη . Πλέον δέν βρίσκεις και τεχνίτες να τα αναλμβάνουν . 

Εν πάσει περίπτωση βρήκα σε κοντινή περιοχή.

Μου έχουν σπάσει το Π, και ο πύρος στο ρουλεμάν και να αλλάξουμε και ρουλεμάν. Ο ιμάντας είναι μια χαρά.

Κόστος μου είπε 80€ .

Και θα γίνει πατέντα γιατί για το συγκεκριμένο δέν βρίσκεις μου είπε εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, lazkalai είπε

τι προτείνετε για να βγει η σκουριά από εδώ;

IusU6y9.jpg

Δεν χρειάζεται να βγει η σκουρια, αυτο ειναι ενα εργαλείο με το άνοιγμα ενος σπειρώματος η σκουριά θα εξαφανιστεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν χρειάζεται να βγει η σκουρια, αυτο ειναι ενα εργαλείο με το άνοιγμα ενος σπειρώματος η σκουριά θα εξαφανιστεί

ναι, αλλά είναι καμία 30ρια τέτοια. δεν μπορώ να κάθομαι να ανοίγω τρύπες μέχρι να καθαρίσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lazkalai είπε

τι προτείνετε για να βγει η σκουριά από εδώ;

IusU6y9.jpg

Ισως αν τα πας καπου για αμοβολη θα γινει τζάμι. Αλλιως δε ξερω ισως καποιο χημικο rust remover η και τριψιμο με βουρτσα με τροχο βαζοντας το σε μεγγενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...