Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να φανταστώ τριγυρναγες με μπλοκακι και στυλό,και με γουρλωμενα ματιά πίσω συνέχεια από τον μάστορα και κατέγραφες όλες τις κινήσεις του; Η είχες βάλει καμερες;

 

😂😂😂

 

Ασφαλώς και σου κάνω πλάκα,πάντως να εκεί περίπου θέλει καμιά ώρα η αλλαγή αν όλα πάνε καλά.

Τον αναψατε; Δουλεύει οκ; Είδες μην έχει πουθενά διαρροές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι τον αναψαμε ολα καλα, χτες ανεβηκα στο πατάρι να δω αν εχει πουθενά διαρροη. Δεν ειδα κατι. Θα κοιταξω και σημερα αν βρω χρονο.

Πάντως πέρα από την πλακα δεν ηθελα να ασχολειθω μαζί του, τον αφησα να κάνει την δουλειά του. Ομως ελεγε για να μην κατεβαινω δωσε μου το αλφαδολαστιχο, ενα πιατο βαθυ, χαρτι κουζινας, το κοφτακι. Ηθελα να το πω μεροκαμματο θα παίξει ή τζάμπα κανω τον χαμαλι, συν οτι τον βοηθησα να τον κατεβασει ως την εξοδο της πολυκατοικίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Ναι τον αναψαμε ολα καλα, χτες ανεβηκα στο πατάρι να δω αν εχει πουθενά διαρροη. Δεν ειδα κατι. Θα κοιταξω και σημερα αν βρω χρονο.

Πάντως πέρα από την πλακα δεν ηθελα να ασχολειθω μαζί του, τον αφησα να κάνει την δουλειά του. Ομως ελεγε για να μην κατεβαινω δωσε μου το αλφαδολαστιχο, ενα πιατο βαθυ, χαρτι κουζινας, το κοφτακι. Ηθελα να το πω μεροκαμματο θα παίξει ή τζάμπα κανω τον χαμαλι, συν οτι τον βοηθησα να τον κατεβασει ως την εξοδο της πολυκατοικίας

Τελικά πόσο πήγε το πακέτο;;;

Εγώ σήμερα τελείωσα με την τοποθέτηση του νέου μπόιλερ  μάρκας NEWton 152 λίτρων πού πήρα από κάποιον μέσω του φόρουμ.

Βέβαια το ξήλωμα του παλαιού κάποιες ψιλομετατροπές γιατί το καινούργιο δεν ήταν το ίδιο ακριβώς με το παλαιό με παίδεψαν αρκετά, δεν είμαι και κανένας μάστορας :D αλλά σήμερα το μεσημέρι ήταν στη θέση του.Γεμίστηκε με ειδικό αντιψυκτικό υγρό ανοίχτηκε το νερό όλα καλά.Προς το παρόν λειτουργία μόνο με ρεύμα περιμένω και τον ήλιο.

Κόστος 200 το μπόιλερ με απόδειξη φυσικά,9 το αντιψυτικό και 12 ευρώ κάτι εξαρτηματάκια καινούργια και κάποια που έγιναν αλλαγή.Σύνολο 221.:P

Και μία φωτογραφία λίγο πριν συνδέσω το ρεύμα.

 

IMG_1878.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πολύ δύσκολο να μαντέψουμε από ποιον το πήρες μέσω του φόρουμ 😂😂😂

 

Όνομα και όνομα ηλιακού ίδια όλα!! 

 

Καλά μπάνια μίστερ ✌️😁👍

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τελικά πόσο πήγε το πακέτο;;;

Εγώ σήμερα τελείωσα με την τοποθέτηση του νέου μπόιλερ  μάρκας NEWton 152 λίτρων πού πήρα από κάποιον μέσω του φόρουμ.

Βέβαια το ξήλωμα του παλαιού κάποιες ψιλομετατροπές γιατί το καινούργιο δεν ήταν το ίδιο ακριβώς με το παλαιό με παίδεψαν αρκετά, δεν είμαι και κανένας μάστορας :D αλλά σήμερα το μεσημέρι ήταν στη θέση του.Γεμίστηκε με ειδικό αντιψυκτικό υγρό ανοίχτηκε το νερό όλα καλά.Προς το παρόν λειτουργία μόνο με ρεύμα περιμένω και τον ήλιο.

Κόστος 200 το μπόιλερ με απόδειξη φυσικά,9 το αντιψυτικό και 12 ευρώ κάτι εξαρτηματάκια καινούργια και κάποια που έγιναν αλλαγή.Σύνολο 221.:P

Και μία φωτογραφία λίγο πριν συνδέσω το ρεύμα.

IMG_1878.JPG

Η διπλή βάνα στην παροχή του κρύου τι εξυπηρετεί;

Γνώμη μου είναι να μην ζορίζεις τόσο τους σωλήνες (κρύο, ζεστό) "τραβώντας" τους τόσο πολύ πλάγια με το που "φεύγουν" από τα εξαρτήματα σύνδεσης. Δεν σημαίνει ότι θα πάθουν κάτι αλλά είναι ένα στρεσάρισμα που δεν χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, haris_216 είπε

Η διπλή βάνα στην παροχή του κρύου τι εξυπηρετεί;

 

Δεν είναι βάνα το πάνω άλλα βαλβίδας ασφαλείας (εκτόνωσης) συν ότι ο πάππους έχει βάλει και βρύση για όταν κάνει δουλείες στη ταράτσα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DZ-Photographer είπε

Δεν είναι βάνα το πάνω άλλα βαλβίδας ασφαλείας (εκτόνωσης) συν ότι ο πάππους έχει βάλει και βρύση για όταν κάνει δουλείες στη ταράτσα.

Τη βαλβίδα εκτόνωσης την ΄είδα. Δεν αναφέρθηκα σε αυτή.

Τελικά είναι η βρύση που λες, την οποία δεν πρόσεξα ότι ήταν βρύση και είδα μόνο τη λαβή της. Γι' αυτό και την πέρασα για 2η βάνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παππού 260€ , δεν εκανα παζαρια γιατι με είπε ο ιδιοκτήτης να μην ανακατευτω, αλλα πιστευω οτι ο υδραυλικός τέλος του μηνα θα με ενοχλησει, γιατι εχουν κακια προϊστορία οι δυο τους.

Εχω και γω ηλιακο πάνω που ειδα οτι μπορει να λειτουργησει με ρεύμα απλά δεν εχουν βαλει αντισταση. Τον εχει βαλει ο ίδιος υδραυλικός, απλα δεν μου το πρότεινε σαν λυση, αντι να βάλω μποιλερ να κανω τον ηλιακο διπλής ενέργειας, καθαρα για ευκολια και κερδος.

Να μου πεις ας το πρότεινες εσυ, αλλα εγω το ειδα μεταπειτα οταν ανέβηκα να γυρισω τις βανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω δυο ερωτησεις,

 

η πρωτη - αλλαξαμε μπαταρια νιπτηρα και η καινουρια στο ζεστο της ειναι σαν να κατουρας...!

Πηγα να ξυριστω και εφαγα ηττα... λεω στον υδραυλικο, τι φταιει εδω? και μου λεει πηρες μπαταρια μειωμενης ροης! Επειδη δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο

τι ιστορια ειναι αυτη? και αν θελω να γινει κανονικη η ροη πρεπει να αλλαξω μπαταρια?

 

Η δευτερη, αλλαξαμε ρολλα και το παλιο ηταν σχετικα πλατυ και μου αφησε ενα τεραστιο κενο.

Εχω θεμα καταρχην στο πως θα το καλυψω, σκεφτομαι φυλο μελαμινης (που ειναι και φτηνο) η εναλλακτικα ξυλο ραμποτε.

Τελος επομενο θεμα ειναι τι θα κανω με τις κουρτινες?

 

rolla.jpg

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, tornado είπε

εχω δυο ερωτησεις,

η πρωτη - αλλαξαμε μπαταρια νιπτηρα και η καινουρια στο ζεστο της ειναι σαν να κατουρας...!

Πηγα να ξυριστω και εφαγα ηττα... λεω στον υδραυλικο, τι φταιει εδω? και μου λεει πηρες μπαταρια μειωμενης ροης! Επειδη δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο

τι ιστορια ειναι αυτη? και αν θελω να γινει κανονικη η ροη πρεπει να αλλαξω μπαταρια?

Η δευτερη, αλλαξαμε ρολλα και το παλιο ηταν σχετικα πλατυ και μου αφησε ενα τεραστιο κενο.

Εχω θεμα καταρχην στο πως θα το καλυψω, σκεφτομαι φυλο μελαμινης (που ειναι και φτηνο) η εναλλακτικα ξυλο ραμποτε.

Τελος επομενο θεμα ειναι τι θα κανω με τις κουρτινες?

rolla.jpg

Όταν αλλάζουμε παλιό ρολό σε καινούριο, γεμίζουμε το κενό με πετροβάμβακα και καλύπτουμε με γυψοσανίδα. Μετά στοκάρισμα, βάψιμο και είναι καλύτερο από πριν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alejandro είπε

Όταν αλλάζουμε παλιό ρολό σε καινούριο, γεμίζουμε το κενό με πετροβάμβακα και καλύπτουμε με γυψοσανίδα. Μετά στοκάρισμα, βάψιμο και είναι καλύτερο από πριν.

αμα ειναι να βαλω γυψοσανιδα δεν ξεμπερδευω ουτε με 100 ευρω - βαλε και στοκαρισμα και βαψιμο  που λες, συν οτι θελει και καποιο χτισιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tornado είπε

αμα ειναι να βαλω γυψοσανιδα δεν ξεμπερδευω ουτε με 100 ευρω - βαλε και στοκαρισμα και βαψιμο  που λες, συν οτι θελει και καποιο χτισιμο.

Το κούφωμα ποιος το έβαλε; Όταν αλλάζουμε κούφωμα και έχει τέτοιο θέμα, με χρέωση 30€ κάνουμε τη διαδικασία που σου είπα επάνω. Χτίσιμο γιατί; Επειδή δε βλέπω καθαρά, δεν μπήκε "πρόσωπο" στον μέσα τοίχο το κούφωμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει αυτο το 30αρι που λες, βασικα δεν κανανε κατι τετοιο καθολου ασχετως χρεωσης, παρε μπογιατζη σου λεει.

Το χτισιμο το θελει στις καθετες γωνιες χαμηλα, αριστερα και δεξια, θελουν ισιωμα για να ερθει προσωπο η γυψοσανιδα.

Εν ολιγεις οντως με γυψοσανιδα θα γινονταν σουπερ αλλα αμα θελει οσο τα ρολλα, αστο να μου λειπει.

Με μια μελαμινη λευκη στα 20 ευρω και 5-7 ουπα θα γινει αψογοτατο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, tornado είπε

δεν παιζει αυτο το 30αρι που λες

Μια χαρά παίζει, γιατί τόσο χρεώνουμε εμείς και όλα τα συνεργεία τοποθέτησης που συνεργαζόμαστε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...