Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως 260 πάρα πολλά είναι.Τι να πω ενδεχομένως κάποιους δεν τους έχει ακουμπήσει η κρίση.120 ένας καλός θερμοσίφωνας.140 για μισό μεροκάματο περίπου.Ποιος είσαι;;;;

Αντιναύαρχος.:D

Παιδιά και βεβαίως δεν θα έκοβα οπλισμό από κολώνα ή δοκάρι.Ένα 8αράκι ή 10αράκι σε σινάζι (ενδιάμεσα από τούβλα) που τα κάνουν περισσότερο για πρέκια σε πόρτες και παράθυρα ήταν που πολλές φορές οι χτίστες δεν βάζουν καθόλου ή ρίχνουν κανένα στο πρέκι της πόρτας ή του παράθυρου.Τελικά έστω και δύσκολα το παρέκαμψα και πέρασα την τρύπα πάνω από αυτό χωρίς να χρειαστεί να το κόψω.

΄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Ε πρότεινε του 200€ και αναλόγως τι θα σου πει προχωράς.

Ρωτησα και αλλον εδω στην περιοχή μου. 135€ θερμοσίφωνα και 60€ περαστηκα συν φπα και εξτρα 15€ υλικα. 215€ περιοου χωρις φπα 

Με αυτα και αυτα σκεφτηκα να το βγάλω βαλω μονος μου. Απλά σκεφτομαι τα νερα, ;ν κλεισω την κεντρικη βανα θα εχω θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Ρωτησα και αλλον εδω στην περιοχή μου. 135€ θερμοσίφωνα και 60€ περαστηκα συν φπα και εξτρα 15€ υλικα. 215€ περιοου χωρις φπα 

Με αυτα και αυτα σκεφτηκα να το βγάλω βαλω μονος μου. Απλά σκεφτομαι τα νερα, ;ν κλεισω την κεντρικη βανα θα εχω θεμα;

Μην δοκιμάσεις μόνος σου!

 

Χειρότερα θα σου βγει μετά ;)

+ Μην θεωρείς ότι είναι κάτι εύκολο  (για  εσένα που δεν έχεις γνώσεις + εργαλεια) η αλλαγη του συγκεκριμένου θερμοσίφωνα.

 

 

Γνώμη μου βέβαια....

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω, θεωρω οτι 200€ είναι λογικη τιμη.

Γνώσεις ψιλοεχω γιατι μπορω να καταλαβω απο που έρχεται το νερό τι να κλεισω, οσο για εργαλεια αν δεν θελει φλόγιστρο ή καποιο ειδικα για σπειρωμα, τα εχω. Γαλλικο κλειδι καβουρα και γερμανικα. Μονο αλφαδολαστιχο και μερικα εξαρτηματα αν χρειαστουν.

Εξαλλου σαν μηχανικος ειναι και λιγο εγωιστικο το θεμα, για την τιμη που με είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Liverpool89 είπε

Καταλαβαινω, θεωρω οτι 200€ είναι λογικη τιμη.

Γνώσεις ψιλοεχω γιατι μπορω να καταλαβω απο που έρχεται το νερό τι να κλεισω, οσο για εργαλεια αν δεν θελει φλόγιστρο ή καποιο ειδικα για σπειρωμα, τα εχω. Γαλλικο κλειδι καβουρα και γερμανικα. Μονο αλφαδολαστιχο και μερικα εξαρτηματα αν χρειαστουν.

Εξαλλου σαν μηχανικος ειναι και λιγο εγωιστικο το θεμα, για την τιμη που με είπε.

Αν θεωρείς ότι το έχεις + αγοράσεις αλφαδολαστιχο για άδειασμα κτλπ οι προχωρά.

 

Δεν έχει να κάνει που είσαι μηχανικός,μην το βλέπεις έτσι. Και εγώ κανω ανακαινίσεις και έχω πέρασε χιλιάδες ώρες φτιάχνοντας σπίτια και καταστήματα αλλά πχ γυψοσανίδες και σε κάτι άλλα σπίτι μου φώναξα τους κατάλληλους ;) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Σου είπα τι φοβαμαι μονο. Μια βανα. 

Αν κλεισω το κεντρικο διακοπτη ποσο νερο θα κρατησουν οι βανες;

τιποτα μην σε απασχολει αυτο, μια λεκανιστα ρίχνεις μεσα την ξεβιδωμένη σωλήνα και ασε τις σωληνώσεις να αδειασουν, τα υπόλοιπα οπως στα ειπαν, απλά κλεισε και την παροχή ρευματος

Ο θερμοσίφωνας ειναι μενα απλη υπόθεση αλλα θελει γερα μπράτσα και αν ειναι στο πατάρι και αυτο ειναι και χαμηλό αστα γ@μτα το παίδεμα πάει σύννεφο, ειναι κανονικό καψόνι, χειρότερα απο του στρατού 🙂🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν καταφερεις και κατεβάσεις μόνος σου το 80αρι θερμοσίφωνο πες μου να σε παίρνω μαζί στην δουλειά 😁😁😁

Δεν θα μπορέσεις να τον βγάλεις από το πατάρι μονος σου πάντως να ξερεις +πρέπει να προσέχεις φουλ μην πάει και χτυπήσεις είναι βαρύ.

Καλή τύχη πάντως αν το κάνεις μόνος σου 🤞💪👍

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ναι τον εχω κατεβάσει και ανεβάσει εννοειται

...αλλα αυτη η ταρζανια για μενα εχει βαθμό δυσκολίας 2 στην κλίμακα του 10

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σου φάνηκε και εύκολο; 

Το 10 για εσένα τι είναι ρε Νίκο; Να ανεβάσεις ενα λέβητα μαντέμι στον 6ο μόνος σου; 😂😂

 

Τεσπά ο καθένας ότι θέλει κάνει....

 

Πάντως στον φίλο παραπάνω τον συμβουλεύω να έχει και ένα φίλο μαζί του μην δοκιμάσει να τον κατεβάσει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνος του θα τον κατεβάσει, τζάμπα πάει γυμναστήριο;; :P

(Πέρα από την πλάκα πρόσεχε liverpool, καλύτερα να έχεις κι άλλον έναν μαζί).

15 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν επισκευάζεται το πλακάκι.Θα πρότεινα σαν εναλλακτική λύση βγάλε μία φωτογραφία πήγαινε σε ένα μαγαζί που να έχει και παλιά πλακάκια βρες ένα με ντεκόρ ίδιων διαστάσεων που να ταιριάζει κάπως (δεν είναι απαραίτητο να έχει το ίδιο χρώμα-το έχω κάνει και εγώ) γιατί ίδιο είναι δύσκολο να βρεις  βγάλε το παλιό σπασμένο-ξεφλουδισμένο  κόλα το ντεκόρ στη θέση του και είσαι έτοιμος.

Για καλύτερο συνδυασμό μπορείς να πάρεις 2 ή 3 ντεκόρ και να τα τοποθετήσεις με κάποιο σχέδιο.Για να βγάλουμε παλιό πλακάκι με κάτι πολύ μυτερό και με υπομονή βγάζουμε πρώτα τον αρμόστοκο γύρω γύρω γιατί αν το χτυπήσουμε με καλέμι ή σφυρί θα κάνουμε ζημιά και σε κάποιο διπλανό.

Edit.

Και ένα τιπ για να ανοίξουμε τρύπα σε πλακάκι χωρίς να κάνουμε ζημιά.Σημαδεύουμε με μαρκαδόρο παίρνουμε σφυράκι,μία πρόκα και με πολύ μικρά χτυπηματάκια σπάμε σιγά - σιγά το σμάλτο ανοίγοντας μία μικρή τρυπούλα.Μετά παίρνουμε το τρυπάνι ανοίγοντας πρώτα μία μικρή και μετά αν θέλουμε βάζουμε και μεγαλύτερο τρυπανάκι.

Και μια ερώτηση από μένα.

Θέλω να ανοίξω μία τρύπα 15 - 20 χιλιοστών  σε τοίχο όχι στα τούβλα αλλά στο σημείο που είναι το σινάζι, με ανάλογο τρυπάνι μπετού. Εάν ανοίγοντας την τρύπα πετύχω κάποιο σίδερο που έχει μέσα το σινάζι υπάρχει κάποιος τρόπος ή εργαλείο να το περάσω,έστω κόβοντάς το και να συνεχίσω, ή πρέπει να ανοίξω καινούργια τρύπα πάνω ή κάτω από αυτό ;;; Υπόψη ότι το σινάζι είναι πάχους περίπου 25 εκατοστών.

Δεν ενδιαφέρει το αισθητικό κομμάτι εκεί που είναι (πίσω από τη λεκάνη). Απλά θέλω να το καθαρίσω και να το σφραγίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αλλαξω κλειδαρια σε ενα σπιτι, αλλα η μια βιδα εχει σκουριασει(δε βγαινει) και δε μπορω να βαλω το νεο αφαλο. Επειδη θελω να τελειωσω συντομα με αυτο το θεμα, τι ελαχιστο ποσο μπορω να ζητησω απο κλειδαρα; Θα βγω στη γυρα αυριο να ψαξω. Τον αφαλο τον εχω. Κερκυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας 80αρης ειναι σχετικα 35 κιλά περίπου χωρις το νερο μέσα που θα πρεπει να το αδειάσω. Αν οντως ισχυει τον καινούργιο τον ανεβαζω τσακ μπαμ. Θα χω βιδωσει οτι πρεπει κατω να μην με ενοχλούν πάνω. Μονο τις τελικες συνδεσεις πάνω να γίνουν ολα γρηγορα και θα χω την γυναικα μεσα να με οδηγει και να τραβαει.

Δεν με απασχολει αν τον παλιό τον κατεβάσω αμμεσα. Το γιατι; Ειναι μεγαλο το πατάρι και μπορω να τον βαλω διπλα ωσπου να βρω κάποιον να τον κατεβασουμε. 

Αυριο θα πάω να δω μονος μου για θερμοσίφωνα, αν βρω με 140 με βλεπω να το επιχειρω.

Τεχνικες συμβουλές που θα χρειαστω είναι για να μην μεινει χωρις νερο το σπίτι ολο αν δεν τελειωσω την δουλειά σε δυο ωρες πχ. Και πρεπει να ενωσω τους σωληνες θα γινει ως εξη αν τα λεω σωστα. Κρυο παροχης με ζεστο παροχης και κρυο καλοριφέρ με ζεστο σωστα;

Θα ανεβασω και φωτο με αυτο που περιγραφω.

https://www.dropbox.com/s/a1il008xq26iymu/IMG_20181108_205004.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/jkv3t5900c861qn/IMG_20181108_204858.jpg?dl=0

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Θελω να αλλαξω κλειδαρια σε ενα σπιτι, αλλα η μια βιδα εχει σκουριασει(δε βγαινει) και δε μπορω να βαλω το νεο αφαλο. Επειδη θελω να τελειωσω συντομα με αυτο το θεμα, τι ελαχιστο ποσο μπορω να ζητησω απο κλειδαρα; Θα βγω στη γυρα αυριο να ψαξω. Τον αφαλο τον εχω. Κερκυρα.

Αν το μόνο που σε δυσκολεύει είναι η βίδα δοκίμασες να της ρίζεις WD40?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...