Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις Sat Nov 10 2018 στις 6:15 ΠΜ, stelios18120 είπε

Εγώ νόμιζα τόσο καιρό ότι ήταν δικό σου το σπίτι όχι ότι είσαι σε ενοίκιο..... Αυτό που έκανες τόσες μέρες το θεωρώ υπερβολή πάντως....

Τεσπά καλά ξεμπερδεματα.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλες.

Αν ηταν δικο μου το σπιτι, θα ειχε αλλαχτει ηδη. Χωρις να περιμένω να με πιασουν το πισινο με χέρι γορίλα. 200€ θεωρω ολα μαζι ειναι μια τιμια τιμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλες.

Αν ηταν δικο μου το σπιτι, θα ειχε αλλαχτει ηδη. Χωρις να περιμένω να με πιασουν το πισινο με χέρι γορίλα. 200€ θεωρω ολα μαζι ειναι μια τιμια τιμη. 

200€ όπως σου είχα πει εγώ ;) :) :)

 

τεσπα μακάρι να βρείτε να το κάνουν,αν τους ζοριζεις λίγο μπορεί να δεχθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Το οτι ο τροχός  ειναι μικρός δεν σημαίνει οτι ειναι για ερασιτέχνες, ο καθε τροχος ειναι για καποια δουλειά

Μίλησες σωστά,υπερθεματιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρύπησε το μπόιλερ του ηλιακού έγινε παραγγελία και αναμένεται το καινούργιο.

Μέχρι να έρθει έκανα την αποσύνδεση του παλαιού και των σχετικών σωληνώσεων.Όταν έβγαλα τις σωλήνες που συνδέονται με τους καθρέπτες  μέσα στο οποίο είναι το κύκλωμα του υγρού αντί για υγρό βγήκε ένα μαύρο πράμα σαν πίσσα.

Κάπως δικαιολογημένα αφού ο ηλιακός τον οποίο έβαλα μεταχειρισμένο πριν από 10 χρόνια από γνωστό που μου τον χάρισε γιατί κατεδάφισε το σπίτι στο οποίο τον είχε από το 1987 όπως μου είπε.(λίγο ακόμα και θα έπιανε την ηλικία μου):D

Υπάρχει κάποιο ειδικό καθαριστικό για καθάρισμα των χαλκοσωλήνων να μην κάνω και ζημιά ή να ρίξω καλύτερα νερό από τη βρύση πριν γεμίσω πάλι το κύκλωμα με ειδικό αντιψυκτικό;;;;;

IMG_1864.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Εγώ λέω να πάρεις καινούργιους συλλέκτες

Και με τη μαυρίλα μέσα Στέλιο είχαν πολύ καλή απόδοση πριν τρυπήσει το μπόιλερ και επιπλέον άντεξαν και την πίεση του κυκλώματος το οποίο  ευτυχώς ξέσπασε αν δεις στη φωτογραφία στην κορυφή του εξαερωτήρα (δεν ξέρω και πως το λένε)

Μάλλον θα βάλω λάστιχο στη βρύση θα ξεσυνδέσω από χαμηλά και ρίχνοντας νερό από πάνω θα γεμίζω και θα αδειάζω το κύκλωμα στους καθρέφτες να φύγει όσο γίνεται περισσότερη βρωμιά.Θα συνδέσω θα ρίξω ειδικό υγρό (προπυλαινογλυκόνη) και συμπλήρωμα απεσταγμένο και αν δω ότι δεν πάνε καλά στο μέλλον παίρνω δύο καινούργιους και τους αλλάζω.Απλά είπα μήπως υπήρχε κανένα ειδικό υγρό για καλίτερο καθάρισμα μέσα αλλά μάλλον θα το αφήσω έτσι μην τους τρυπήσω κιόλας γιατί είναι και ταλαιπωρημένοι.

Ευτυχώς που πιάνουν τα χέρια μου και μου κοστίζει τίποτε η εργασία.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πάμε για ολική ανακαίνιση σπιτιού 76τ.μ στην δυτική Θεσσαλονίκη.Μπάνιο,κουζίνα,κουφώματα(4 εξωτερικά κουφώματα,3 εσωτερικές πόρτες,θωρακισμένη,πατώματα,τοιχοι,θέρμανση.Υπάρχει αέριο στην οικοδομή,"απλά" σώματα και το μηχάνημα θα βάλουμε.Πάνω από το μπάνιο έχει πατάρι οπότε θα ανεβάσουμε λίγο το ύψος -γιατί είναι κοντό- λίγο πάνω από 2μ περίπου και θα ρίξουμε τον τοίχο που χωρίζει κουζίνα σαλόνι να κάνουμε ένα ενιαίο χώρο.Μιλάμε για νέα ηλεκτρολογική και υδραυλική εγκατάσταση εξ'ολοκλήρου και χονδρικά σχετικά καλή ποιότητα σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα τους(ας πούμε από γνωστό αλλά όχι και κολλητάρι :P).Η εκτίμηση (αφού είδε το σπίτι) ήταν ~13.000€ .Δεν είμαι γνώστης απλά προσπαθώ να βρω πληροφορίες από γνωστούς και νετ.Έχω διαβάσει αρκετά και εδώ.Προφανώς και θα συζητηθούν λεπτομέριες απλά θα ήθελα σχόλια για την προσφορά και τι να προσέξω.Γενικά προτείνεται να βρω ξεχωριστά μάστορες και ήδη έχω κάνει τις σχετικές ενέργειες για να πάρω μια αναλυτική αντιπρόταση.Όποιος έχει κάνει κάτι ανάλογο ή έχει να προτείνει κάποιον εδώ είμαστε,υπάρχουν και τα π.μ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,Σπύρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπύρο καλησπέρα

 

Πολύ γενικά μας τα είπες 😁

(Το σχετικά καλή ποιότητα που είπες με έκανε και γελασα,με καλή έννοια πάντα) 

Άλλο θεωρώ εγώ σχετικα καλή ποιότητα που είμαι μαστορας και άλλο εσύ και άλλο ο γείτονας.

Πάμε στα βασικά τώρα.

Κουφώματα ποσα; Τι ποιότητα; Υδραυλικά τι σωλήνες θα σου βάλουν; Κουζινα,τι θα κάνεις; Πάγκους;; Ντουλάπια; Πόσα  τμ; Και πολλες ακόμα απορίες έχω παρόμοιες με αυτές που σου είπα. Δώσε info από υλικά και τι θα βάλουν να σου πούμε μια ιδέα 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα είπα,το ξέρω.Απλά δεν ξέρω ακόμη και πολλά.Σήμερα θα πάω να το κουβεντιάσω γιαυτό διαβάζω πρώτα και ποσταρα και εδώ να μου πείτε τι πρέπει να μάθω με ακρίβεια απαραίτητα και τι να μην δώσω τόσο σημασία,αν υπάρχει κάτι που μπορώ να αφήσω πιο χαλαρά.Τα κουφώματα τα είπα μόνο σε αριθμό πάνω,θα μάθω περισσότερα σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, spy94 είπε

Γενικά τα είπα,το ξέρω.Απλά δεν ξέρω ακόμη και πολλά.Σήμερα θα πάω να το κουβεντιάσω γιαυτό διαβάζω πρώτα και ποσταρα και εδώ να μου πείτε τι πρέπει να μάθω με ακρίβεια απαραίτητα και τι να μην δώσω τόσο σημασία,αν υπάρχει κάτι που μπορώ να αφήσω πιο χαλαρά.Τα κουφώματα τα είπα μόνο σε αριθμό πάνω,θα μάθω περισσότερα σήμερα.

Μόλις μάθεις περισσότερα και λεπτομέρειες,τι υλικά και άλλα πολλά ακόμα πες μας.

 

Από αυτά που είπες όλα βασικά είναι,μην αφήσεις κάτι ποιοτικός στην μοίρα του γιατί θα το βρεις στα επόμενα χρόνια μπροστά σου :)

 

Ειδικα μπάνιο και κουζίνα είναι 2 βασικά δωματια που πρέπει να βάλεις ποιοτικά υλικά και σωληνώσεις. + Τα κουφώματα να είναι καλής ποιότητας.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Στέλιο,δίκιο έχεις που θέλεις περισσότερες πληροφορίες,απλά πόσταρα για να ξέρω τι να ρωτήσω και τι να ζητήσω σε ποιότητες και γενικά.Αν έχεις να προτείνεις χονδρικά τι να ζητήσω σε ποιότητες ρίξε καμιά ιδέα.Πχ σκεφτόμαστε για κουφώματα pvc ας πούμε σύμφωνα με αυτά που έχουμε διαβάσει.

Να πώ ότι θέλουμε κάτι οικονομικό,όχι σάπιο βέβαια για να μην το βρώ μπροστά μου τα αμέσως επομενα χρόνια.Απλά είναι σπίτι που δεν θα μένω 100% οπότε δεν θα επενδυθούν και πολλά.

Με την καλή ποιότητα γέλασα αυθόρμητα και εγώ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spy94 είπε

Ευχαριστώ πολύ Στέλιο,δίκιο έχεις που θέλεις περισσότερες πληροφορίες,απλά πόσταρα για να ξέρω τι να ρωτήσω και τι να ζητήσω σε ποιότητες και γενικά.Αν έχεις να προτείνεις χονδρικά τι να ζητήσω σε ποιότητες ρίξε καμιά ιδέα.Πχ σκεφτόμαστε για κουφώματα pvc ας πούμε σύμφωνα με αυτά που έχουμε διαβάσει.

Να πώ ότι θέλουμε κάτι οικονομικό,όχι σάπιο βέβαια για να μην το βρώ μπροστά μου τα αμέσως επομενα χρόνια.Απλά είναι σπίτι που δεν θα μένω 100% οπότε δεν θα επενδυθούν και πολλά.

Με την καλή ποιότητα γέλασα αυθόρμητα και εγώ :P

Pvc για οικονομική λύση είναι μια χαρά.

Σε πολλούς (πάρα πολλούς θα έλεγα) πελατες, λόγω κόστους μου λένε να βάλουμε pvc και θεωρώ ότι αξίζει 100% τα χρήματα του από αυτά που έχω δει τα τελευταία χρόνια 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spy94 είπε

Ευχαριστώ πολύ Στέλιο,δίκιο έχεις που θέλεις περισσότερες πληροφορίες,απλά πόσταρα για να ξέρω τι να ρωτήσω και τι να ζητήσω σε ποιότητες και γενικά.Αν έχεις να προτείνεις χονδρικά τι να ζητήσω σε ποιότητες ρίξε καμιά ιδέα.Πχ σκεφτόμαστε για κουφώματα pvc ας πούμε σύμφωνα με αυτά που έχουμε διαβάσει.

Να πώ ότι θέλουμε κάτι οικονομικό,όχι σάπιο βέβαια για να μην το βρώ μπροστά μου τα αμέσως επομενα χρόνια.Απλά είναι σπίτι που δεν θα μένω 100% οπότε δεν θα επενδυθούν και πολλά.

Με την καλή ποιότητα γέλασα αυθόρμητα και εγώ :P

Τα PVC έχουν αυτή τη στιγμή το καλύτερο VFM. Από μάρκες κοιτάς Rehau, Salamander, Kommerling και Aluplast. Οπωσδήποτε να έχουν περιμετρικούς μηχανισμούς (GU, Roto, Siegenia). Εννοείται ενεργειακά τζάμια. Επίσης επειδή παίζει πολύ βουλγάρικο κούφωμα, θα σου πρότεινα να ψαχτείς για ελληνικής κατασκευής. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι ήρθε πέρασε το θερμοσίφωνα.

Η βανα του κρύο, όπως διαπιστωσα και γω δεν έκλεινε. Την αλλαξε.

Κανενα ειδικο κλειδι δεν χρειαστηκε. Έναν κάβουρα ειχε και τα εβγαζε ολα. Μονο η βανα τον ζορισε.

Ακομα και το αλφαδολαστιχο που εβαλε του ηρθε τοσο βολικα που χωρις να ρουφηξει ετρεχε. 

Τον βοηθησα λιγο στο να κατεβασει τον παλιό θερμοσίφωνο, τον νεο πούπουλο, τον εβαλε μόνος. Σχεδόν έτσι όπως τα ειχα βαλει σαν σειρα εργασιων στο μυαλό μου, ετσι τα εκανε.

Συνολικη ωρα τοποθέτησης 1 ωρα περιπου, που η πιο πολύ ηταν να αδειασει το μποιλερ.

Tip: εκλεισε τον γενικο του νερού, ανοιξε μια βρυση να φυγει το νερό που ειχαν οι σωληνες και επειδη η βανα του κρυου ηθελε αλλαγη, το νερο εκτονώθηκε στην βρυση που ειχε σε αναμονη ανοιχτη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...