Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έχεις ανοίξει πρώτα την τρύπα κατάλληλης διαμέτρου για το πάσο που θες να φτιάξεις (π.χ. τρύπα Φ2.5mm για πάσο M3, ή τρύπα Φ3.2mm για πάσο M4, κλπ), μετά ξεκινάς το κολαούζο.
Φροντίζεις το κολαούζο να έχει ευθυγραμμιστεί με τον άξονα της τρύπας, ώστε να μην ξεκινήσεις στραβό πάσο, γιατί εκτός των άλλων όσο προχωράς θα σπάσει το κολαούζο.
Ανάλογα το υλικό και το μήκος του πάσου που θέλεις να ανοίξεις, χρησιμοποιείς το κατάλληλο λιπαντικό στο κολαούζο (λάδι μηχανής για σίδερο, πετρέλαιο για αλουμίνιο, κλπ).
Όσο βιδώνεις το κολαούζο στην τρύπα και φτιάχνει τα πάσα, κάθε δυο ή τρεις δεξιές στροφές, κάνεις και μια ανάποδη στροφή για να σπάσεις τα γρέζια.

Γενικά υπάρχουν τα κολαούζα "ενός περάσματος", και τα διαδοχικά (σετ από 2 ή 3 κολαούζα για το ίδιο πάσο). Στα κολαούζα μιας περασιάς, απλά το περνάς μέχρι τέλους.
Στα διαδοχικά σετ κολαούζων, φαίνεται εύκολα ποιο είναι το πρώτο κολαούζο (ελαφρό πάσο), δεύτερο (πιο έντονο πάσο) κλπ, και ξεκινάς φυσικά από το πρώτο. Φυσικά χρειάζεσαι βιδολόγο μην πας να το κάνεις με το χέρι. Και προσοχή στην ευθυγράμμιση

Αν θελεις άπλα να βαλεις βιδες και δεν εχεις την απαίτηση να κανεις μεγαλη τρυπα, μπορεις και με αυτοδιατρητη βίδα (τις λενε και τρυπανοβιδες) να κανεις την δουλειά σου αφου εχεις τρυπήσει πρωτα με ενα λιγότερο μικρο τρυπανι το σιδερο. Μέτα ξεκινάς με χαμηλές στροφές και βιδώνεις και όταν βρεις έντονη κοντρα στην βιδα ξεβιδώνεις και μετα παλι απο την αρχη. Ετσι σιγα σιγα θα φτιαξεις σπειρωμα. Προσοχή μην την ζορίσεις μονο πολυ και σπασει.
Το ποσο ευκολο θα ειναι εχει να κανει με το παχος του σιδηρου που θελεις να κανεις το πασο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στην κουζίνα έχουμε σποτ χωνευτά από τα παλαιού τύπου όπου οι λάμπες για τα σποτ έχουν ακιδάκια πίσω και όχι τα στρογγυλά που έχουν οι GU10. 
Αγόρασα κανούργια ντουί και λάμπες αλλά έπεσα σε δυο προβλήματα.

1) Χρειάζομαι καινούργια σποτ γιατί οι καινούργιες λάμπες έχουν μεγαλύτερο βάθος αν και ίδιο πλάτος. Αυτό λύνεται εύκολα.

2) Οι παλιές λάμπες είναι συνδεδεμένες με τέτοιο τρόπο από παλιά, όπου πριν από κάθε μία υπάρχει ξεχωριστό κουτάκι (μετασχηματιστής?). Οι καινούργιες λάμπες δε δουλεύουν με ή χωρίς αυτά όσο το δοκίμασα. Εδώ είναι που χρειάζομαι βοήθεια. Χρειάζεται να πάρω άλλα ανταλλακτικά ή θέλει άλλο τρόπο σύνδεσης μεταξύ τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Στην κουζίνα έχουμε σποτ χωνευτά από τα παλαιού τύπου όπου οι λάμπες για τα σποτ έχουν ακιδάκια πίσω και όχι τα στρογγυλά που έχουν οι GU10. 
Αγόρασα κανούργια ντουί και λάμπες αλλά έπεσα σε δυο προβλήματα.

1) Χρειάζομαι καινούργια σποτ γιατί οι καινούργιες λάμπες έχουν μεγαλύτερο βάθος αν και ίδιο πλάτος. Αυτό λύνεται εύκολα.

2) Οι παλιές λάμπες είναι συνδεδεμένες με τέτοιο τρόπο από παλιά, όπου πριν από κάθε μία υπάρχει ξεχωριστό κουτάκι (μετασχηματιστής?). Οι καινούργιες λάμπες δε δουλεύουν με ή χωρίς αυτά όσο το δοκίμασα. Εδώ είναι που χρειάζομαι βοήθεια. Χρειάζεται να πάρω άλλα ανταλλακτικά ή θέλει άλλο τρόπο σύνδεσης μεταξύ τους;

Καλησπέρα, απο οτι κατάλαβα οι παλαιές σου λαμπες ειναι με μετασχηματιστή 12Vac. Αν οι καινούριες (LED φαντάζομαι), ειναι 220Vac τοτε πρεπει να βγαλεις τους μετασχηματιστές και να γεφυρώσεις την γραμμη με κλεμα οπου υπαρχει τετοιος μετασχηματιστής. Για να μην σου δουλεύουν προφανώς κατι δεν κανεις καλα. Αν θέλεις ανέβασε φώτο απο τα (κουτάκια) και τις καινούριες λάμπες να σου πω καλύτερα. Απο τις (MR16) θέλω απλα να μου πεις την ταση λειτουργίας τους. Αλλη περιπτωση τωρα που το σκέπτομαι ειναι μην ειναι drivers LED αυτα τα κουτακια για παλιες σου λαμπες GU10, βαλε φωτο να δω τι ειναι και θα σου πω

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Καλησπέρα, απο οτι κατάλαβα οι παλαιές σου λαμπες ειναι με μετασχηματιστή 12Vac. Αν οι καινούριες (LED φαντάζομαι), ειναι 220Vac τοτε πρεπει να βγαλεις τους μετασχηματιστές και να γεφυρώσεις την γραμμη με κλεμα οπου υπαρχει τετοιος μετασχηματιστής. Για να μην σου δουλεύουν προφανώς κατι δεν κανεις καλα. Αν θέλεις ανέβασε φώτο απο τα (κουτάκια) και τις καινούριες λάμπες να σου πω καλύτερα. Απο τις (MR16) θέλω απλα να μου πεις την ταση λειτουργίας τους. Αλλη περιπτωση τωρα που το σκέπτομαι ειναι μην ειναι drivers LED αυτα τα κουτακια για παλιες σου λαμπες GU10, βαλε φωτο να δω τι ειναι και θα σου πω

 

Πολύ κατατοπιστικός, ευχαριστώ και για τη γρήγορη απάντηση.

Λοιπόν, οι παλιές MR16 ελιναι 12V όπως γράφουν επάνω. 
Οι μετασχηματιστές όπως και οι νέες λάμπες φαίνονται παρακάτω.

Θα ήθελα μια επεξήγηση για τη γεφύρωση των καλωδίων με κλέμα μπας και εντωπίσω το λάθος μου.

 

IMG_20201211_204133-min.jpg

IMG_20201211_205552-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Λοιπόν, οι παλιές MR16 ελιναι 12V όπως γράφουν επάνω. 
Οι μετασχηματιστές όπως και οι νέες λάμπες φαίνονται παρακάτω.

Θα ήθελα μια επεξήγηση για τη γεφύρωση των καλωδίων με κλέμα μπας και εντωπίσω το λάθος μου.

Τα καλώδια που πάνε στην είσοδο του μετασχηματιστή, τα αποσυνδέεις και τα συνδέεις στο καινούργιο ντουί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαταρχας θα σου πω οτι το σκέφτηκα πολυ αν πρεπει να σου απαντήσω η οχι.

Η συνδεσμολογία ειναι ΑΣΤΕΙΑ. Προφανώς προσπαθείς να κάνεις τον ηλεκτρολόγο. Για το σπίτι σου φυσικά.

Πριν συνεχίσω, να ξερεις οτι δεν θελω να σε προσβάλω σε καμιά περίπτωση, σέβομαι όλα τα μέλη, -αλλιώς δεν θα έγραφα στο φορουμ-,όλοι προσπαθούμε να μαστορέψουμε κάτι στο σπίτι μας, να γλυτώσουμε λεφτα, δύσκολοι καιροί καραντίνα.. ΟΚ, Οφείλω όμως να -ενημερώσω-.

( > Σαν τεχνικος που ειμαι και εργάζομαι πανω στο ρεύμα, νιώθω οτι έχω αυτήν την υποχρέωση..)

Σε αντίθεση λοιπόν με ενα αλλο πρόβλημα πχ υδραυλικό, οπού εκει αν κατι δεν παει καλα θα έχουμε μετα να μαζέψουμε τα νερα. Στο ρεύμα όμως ειναι αλλιώς τα πράγματα...αν κατι δεν παει καλα τοτε :

1) Κίνδυνος ηλεκτροπληξίας (Πολύ οι λόγοι- κίνδυνος απώλειας ζωής)

2) Πυρκαγιά στον χώρο ή σπινθήρα από μη σωστές συνδέσεις λόγω σπινθηρισμών από χαλαρές συνδέσεις.

3) Η λίστα μπορεί να ειναι ακόμα πιο μεγάλη....

Το αν μπορεις να τα συνδέσεις λοιπόν, εγω δεν μπορω να το ξερω. Απλα θα σου πω οτι αν δεν εισαι σιγουρος η δεν το εχεις ξανακανει (Ναι υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν εμπειρία απο άπλες ηλεκτρολογικές ενώσεις, που δεν εχουν πιασει ποτε πχ εναν κοφτή να ξεγυμνώσουν πότε ενα καλωδιο κτλπ.

Αν εισαι σε αυτην την Α κατηγορια που λεμε, φωναξε εναν ηλεκτρολογο. Για να ξέρεις οτι θα γινει σωστά.Αν εισαι στην Β μπορείς να το κανεις μονος σου.

Άπλα δεν ευθύνομαι εγω αν δεν κανεις κάτι σωστά η προκληθεί το οποιοδήποτε ατύχημα.

Για να μην μακρηγορώ και συγνωμη για τον μεγαλο πρόλογο αν έγινα κουραστικός, θέλω να ειμαι ξεκάθαρος.

Παραθέτω λοιπόν ενα σχέδιο (Απλό ηλεκτρολογικό) με την συνδεσμολογία.

Μερικές διευκρινήσεις

1) Θεωρώ οτι η παροχη ειναι μια, αν ειναι δυο, δηλαδή απο δυο μεριές ερχαιτε ταση απο αλλη γραμμή τοτε μοιράζουμε τις λαμπες πχ αν ειναι 6, 3 + 3, ή 5 3 + 2.

2) Χρησιμοποιείς κλεμες για τις συνδεσεις. Κανεις σωστα τις διακλαδωσεις. Δεν μπερδεύεις ετσι ώστε συνδέσεις την Φάση με τον ουδέτερο γιατι θα κάνεις βραχυκύκλωμα. Τα καλώδια πρεπει να ειναι μωνομενα και σε καλή κατάσταση. Αν ειναι σύρματα να μην εχει φθαρεί η μόνωση τους. Γιατι αυτοι οι Μ/Τ καίνε και οι λάμπες που είχες πριν επίσης (Halogen).

φιλικά και χωρις παρεξήγηση, οτι έγραψα επειδή δεν σε ξερω, πρεπει να διατυπώσω την απάντηση μου σαν παράδειγμα. Συγνώμη για το μακροσκελες ποστ, αν θελουν οι moderators μπορούν να σβήσουν την δημοσίευση μου. Υπαρχει το ελεύθερο απο εμενα που λέμε.

Καλη επιτυχία λοιπόν αν το κανεις, και να κλείσεις το ρεύμα απο πριν. Θα δώσεις ρεύμα στο τελος αφου εχεις κάνει όλες τις συνδέσεις και εχεις βαλει τις λάμπες. ΠΡΟΣΟΧΗ στο ρεύμα

 

121212.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέτρο απόλυτα σωστά.

Σε όσους μας αρέσει να μαστορεύουμε μία απλή σύνδεση  λάμπας ενός διακόπτη μία επισκευή πρίζας που έχει βγει μπορούμε πιστεύω να την κάνουμε ακίνδυνα σε πιο πολύπλοκες συνδέσεις που δεν καταλαβαίνουμε και δεν ξέρουμε τη συνδεσμολογία καλό είναι να φωνάξουμε ένα ηλεκτρολόγο γιατί  το ρεύμα δεν συγχωρεί λάθη.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πέτρο απόλυτα σωστά.

Σε όσους μας αρέσει να μαστορεύουμε μία απλή σύνδεση  λάμπας ενός διακόπτη μία επισκευή πρίζας που έχει βγει μπορούμε πιστεύω να την κάνουμε ακίνδυνα σε πιο πολύπλοκες συνδέσεις που δεν καταλαβαίνουμε και δεν ξέρουμε τη συνδεσμολογία καλό είναι να φωνάξουμε ένα ηλεκτρολόγο γιατί  το ρεύμα δεν συγχωρεί λάθη.

Καλημέρα, ετσι ειναι, χαίρομαι που συμφωνούμε. Απλα να αναφέρω επίσης οτι αν υπάρχει dimmer θα πρέπει να αφαιρεθεί, οι λάμπες αυτες οι LED δεν ειναι dimmable. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,εχω ενα bosch πλυντηριο was20421gr/07 και κοπαναγε ο καδος στο στιψιμο μετα απο χρονια βεβαια λειτουργιας και αφου διαβασα δεξια αριστερα μαλλον τα 
ειχαν παιξει τα αμορτισερ του κάδου. Παραγγέλνω με βάση το πλυντηριο κατι σαν και αυτα 
https://www.in-parts.gr/dso/smbantal.dll/pd?lan=el&pid=9475&ptype=2&pgroup=87
αφου τσεκαρα την λιστα οτι ειναι μεσα το μοντελο μου.

Τα αλλαξα και τα 3 ,την πρωτη εβδομαδα δουλεψε ρολοι ολα καλα, μετα αρχισε να κοπαναει και τωρα στο στιψιμο κοντευει να απογειωθει το πλυντηριο, καμια σχεση με το πως εκανε πριν
του αλλαξω τα μαμισια που ειχε. Εχω την εντυπωση οτι μαλλον αυτα που πηρα δεν "αντεχουν" ειναι για πιο μικρο βαρος και ας τα προτεινουν στα site οτι ειναι συμβατα. Επισης τα εβγαλα να τα δω αυτα που εχω τωρα μηπως ηταν προβληματικα η οτιδηποτε, αλλα τα πιεζω με το χερι και εχουν αντιστασημ ισως δεν ειναι αρκετη.
Τα πρωτα που φοραγε το πλυντηριο ηταν διαφορετικα κατι μαυρα κυλινδρικα σαν αυτα
https://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=58452#tabtech
Αν εχουμε καποιον σχετικο να μας πει την αποψη του. Εχω βαλει και ενα video να δειτε συμπεριφορα.

Video

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Πολύ κατατοπιστικός, ευχαριστώ και για τη γρήγορη απάντηση.

Λοιπόν, οι παλιές MR16 ελιναι 12V όπως γράφουν επάνω. 
Οι μετασχηματιστές όπως και οι νέες λάμπες φαίνονται παρακάτω.

Θα ήθελα μια επεξήγηση για τη γεφύρωση των καλωδίων με κλέμα μπας και εντωπίσω το λάθος μου.

 

IMG_20201211_204133-min.jpg

IMG_20201211_205552-min.jpg

Να πεις ότι ο μετασχηματιστής δεν γράφει τα βολτ που βγάζει όπως και οι λάμπες με τι βολτ δουλευουν.........

23 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Καλημέρα,εχω ενα bosch πλυντηριο was20421gr/07 και κοπαναγε ο καδος στο στιψιμο μετα απο χρονια βεβαια λειτουργιας και αφου διαβασα δεξια αριστερα μαλλον τα 
ειχαν παιξει τα αμορτισερ του κάδου. Παραγγέλνω με βάση το πλυντηριο κατι σαν και αυτα 
https://www.in-parts.gr/dso/smbantal.dll/pd?lan=el&pid=9475&ptype=2&pgroup=87
αφου τσεκαρα την λιστα οτι ειναι μεσα το μοντελο μου.

Τα αλλαξα και τα 3 ,την πρωτη εβδομαδα δουλεψε ρολοι ολα καλα, μετα αρχισε να κοπαναει και τωρα στο στιψιμο κοντευει να απογειωθει το πλυντηριο, καμια σχεση με το πως εκανε πριν
του αλλαξω τα μαμισια που ειχε. Εχω την εντυπωση οτι μαλλον αυτα που πηρα δεν "αντεχουν" ειναι για πιο μικρο βαρος και ας τα προτεινουν στα site οτι ειναι συμβατα. Επισης τα εβγαλα να τα δω αυτα που εχω τωρα μηπως ηταν προβληματικα η οτιδηποτε, αλλα τα πιεζω με το χερι και εχουν αντιστασημ ισως δεν ειναι αρκετη.
Τα πρωτα που φοραγε το πλυντηριο ηταν διαφορετικα κατι μαυρα κυλινδρικα σαν αυτα
https://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=58452#tabtech
Αν εχουμε καποιον σχετικο να μας πει την αποψη του. Εχω βαλει και ενα video να δειτε συμπεριφορα.

Video

Μπας και έχει πάρει το ρουλεμάν του κάδου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Καλημέρα, ετσι ειναι, χαίρομαι που συμφωνούμε. Απλα να αναφέρω επίσης οτι αν υπάρχει dimmer θα πρέπει να αφαιρεθεί, οι λάμπες αυτες οι LED δεν ειναι dimmable. 

Απλά να πω πως το L (φαση) δεν έρχεται απευθείας από τον πίνακα λογικά, αλλά μέσω κάποιου διακόπτη. Το Ν (ουδέτερος) ναι.

27 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Καλημέρα,εχω ενα bosch πλυντηριο was20421gr/07 και κοπαναγε ο καδος στο στιψιμο μετα απο χρονια βεβαια λειτουργιας και αφου διαβασα δεξια αριστερα μαλλον τα 
ειχαν παιξει τα αμορτισερ του κάδου. Παραγγέλνω με βάση το πλυντηριο κατι σαν και αυτα 
https://www.in-parts.gr/dso/smbantal.dll/pd?lan=el&pid=9475&ptype=2&pgroup=87
αφου τσεκαρα την λιστα οτι ειναι μεσα το μοντελο μου.

Τα αλλαξα και τα 3 ,την πρωτη εβδομαδα δουλεψε ρολοι ολα καλα, μετα αρχισε να κοπαναει και τωρα στο στιψιμο κοντευει να απογειωθει το πλυντηριο, καμια σχεση με το πως εκανε πριν
του αλλαξω τα μαμισια που ειχε. Εχω την εντυπωση οτι μαλλον αυτα που πηρα δεν "αντεχουν" ειναι για πιο μικρο βαρος και ας τα προτεινουν στα site οτι ειναι συμβατα. Επισης τα εβγαλα να τα δω αυτα που εχω τωρα μηπως ηταν προβληματικα η οτιδηποτε, αλλα τα πιεζω με το χερι και εχουν αντιστασημ ισως δεν ειναι αρκετη.
Τα πρωτα που φοραγε το πλυντηριο ηταν διαφορετικα κατι μαυρα κυλινδρικα σαν αυτα
https://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=58452#tabtech
Αν εχουμε καποιον σχετικο να μας πει την αποψη του. Εχω βαλει και ενα video να δειτε συμπεριφορα.

Video

Τα αμορτισέρ γράφουν πάνω πόσα N (Newton) είναι. Τσεκαρισε τα παλιά και τα καινούρια τι λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Alxnks είπε

Απλά να πω πως το L (φαση) δεν έρχεται απευθείας από τον πίνακα λογικά, αλλά μέσω κάποιου διακόπτη. Το Ν (ουδέτερος) ναι.

Σωστο το σχολιο σου. Δεν εβαλα τον διακόπτη. Ενταξει το σχέδιο ηταν πιο πολυ για την σωστη σύνδεση των λαμπών, καθως τα προηγούμενα (διακόπτης,και παροχή) ειναι αυτονόητα.  😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο στόκος σπατουλαρίσματος για τοίχο κάνει και για ξύλο; Φτιάχνω μια ξύλινη κατασκευή και ξέμεινα από ξυλόστοκο. Να βάλω από τον άλλο για τον τοίχο ή να ψάξω μαγαζί να πάρω ξυλόστοκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...