Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν από Ελλάδα αυτές οι πόντες?

711AieRJUYL._AC_SL1500_.jpg

 

Λέγονται transfer punches και όσο έψαξα από Ελλάδα για πόντες δεν βρήκα τέτοιες. Βέβαια δεν ξέρω το όνομά τους στα ελληνικά (αν υπάρχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν από Ελλάδα αυτές οι πόντες?

711AieRJUYL._AC_SL1500_.jpg

 

Λέγονται transfer punches και όσο έψαξα από Ελλάδα για πόντες δεν βρήκα τέτοιες. Βέβαια δεν ξέρω το όνομά τους στα ελληνικά (αν υπάρχει)

Silverline Σετ Πόντες Μεταφοράς Κτυπήματος 28τμχ 250575

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, yilarakos είπε

Αρχικά ενθουσιάστηκα μέχρι που είδα ότι είναι σε ίντσες :mellow:

Δεν λέει μου φαίνεται. Καλύτερα να πάρω απέξω να είναι μετρικές αλλά δεν ήθελα να μπλέξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Αρχικά ενθουσιάστηκα μέχρι που είδα ότι είναι σε ίντσες :mellow:

Δεν λέει μου φαίνεται. Καλύτερα να πάρω απέξω να είναι μετρικές αλλά δεν ήθελα να μπλέξω

Και αυτό που πόσταρες σε ίντσες είναι 😛
Τεσπά, δε ξέρω από αυτά, απλά το γκούγκλαρα. Πάρε απ' έξω καλύτερα αν δε το βιάζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχουμε στην πόρτα της πολυκατοικίας ένα μηχανισμό κλεισίματος σαν αυτόν

spacer.png

 

Ξέρετε πώς τον ρυθμίζουμε για να κλείνει πιο δυνατά η πόρτα; Γιατί τώρα δεν την ασφαλίζει και μένει ανοιχτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Αρχικά ενθουσιάστηκα μέχρι που είδα ότι είναι σε ίντσες :mellow:

Δεν λέει μου φαίνεται. Καλύτερα να πάρω απέξω να είναι μετρικές αλλά δεν ήθελα να μπλέξω

Δεν είμαι ο ειδικότερος αλλά ποιά η διαφορά μια πόντας από ίντσες σε "μετρικές"?

... η μόνη διαφορά που καταλαβαίνω ότι μετράει στη πράξη - και αν - είναι η γωνία της μύτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δεν είμαι ο ειδικότερος αλλά ποιά η διαφορά μια πόντας από ίντσες σε "μετρικές"?

... η μόνη διαφορά που καταλαβαίνω ότι μετράει στη πράξη - και αν - είναι η γωνία της μύτης. 

Αυτές οι πόντες μπαίνουν σε μια τρύπα χωρίς τζόγο ώστε να την χτυπήσεις και να μεταφερθεί ένα σημαδάκι στην από κάτω επιφάνεια.

Το αν είναι ίντσας ή μετρικές έχει να κάνει με την διάμετρο της τρύπας, και επειδή δεν είμαστε ανώμαλοι σαν τους άγγλους οι τρύπες που θα συναντήσουμε εδώ θα είναι μετρικές οπότε θέλεις και μετρικές πόντες. Πχ σε μια τρύπα 6mm θα βάλεις την 6mm πόντα ώστε το σημάδι να βγει στο κέντρο της τρύπας. Με μη μετρικές πόντες δεν θα είχα τι να βάλω σε τρύπα 6mm.  Το πιο κοντινό νούμερο ή δεν θα έμπαινε ή θα κολύμπαγε. Χώρια τον πονοκέφαλο να μεταφράζω κάθε φορά τις διαστάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Αυτές οι πόντες μπαίνουν σε μια τρύπα χωρίς τζόγο ώστε να την χτυπήσεις και να μεταφερθεί ένα σημαδάκι στην από κάτω επιφάνεια.

Το αν είναι ίντσας ή μετρικές έχει να κάνει με την διάμετρο της τρύπας, και επειδή δεν είμαστε ανώμαλοι σαν τους άγγλους οι τρύπες που θα συναντήσουμε εδώ θα είναι μετρικές οπότε θέλεις και μετρικές πόντες. Πχ σε μια τρύπα 6mm θα βάλεις την 6mm πόντα ώστε το σημάδι να βγει στο κέντρο της τρύπας. Με μη μετρικές πόντες δεν θα είχα τι να βάλω σε τρύπα 6mm.  Το πιο κοντινό νούμερο ή δεν θα έμπαινε ή θα κολύμπαγε. Χώρια τον πονοκέφαλο να μεταφράζω κάθε φορά τις διαστάσεις 

α, οκ

δεν ήξερα καν για ποιό λόγο υπάρχουν διαφορετικές διάμετροι πόντες

έτσι βγάζει νόημα

btw:

Εξαρτάται λίγο και το κλάδο ... πχ στη δουλειά μου, πολλά από τα μηχαήματα που εγκαθιστούμε είναι με αμερικανικες προδιαγραφές. πχ χοντρό παράδειγμα, έχουν ASME φλάντζες. Οπότε ίσως βρίσκονται ανάμεσά μας πολύ περισσότερα "imperial πράγματα" από όσα φανταζόμαστε, ιδιαίτερα σε μεταλλικές κατασκευές. 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

α, οκ

δεν ήξερα καν για ποιό λόγο υπάρχουν διαφορετικές διάμετροι πόντες

έτσι βγάζει νόημα

btw:

Εξαρτάται λίγο και το κλάδο ... πχ στη δουλειά μου, πολλά από τα μηχαήματα που εγκαθιστούμε είναι με αμερικανικες προδιαγραφές. πχ χοντρό παράδειγμα, έχουν ASME φλάντζες. Οπότε ίσως βρίσκονται ανάμεσά μας πολύ περισσότερα "imperial πράγματα" από όσα φανταζόμαστε, ιδιαίτερα σε μεταλλικές κατασκευές. 

Αν κάποιος ασχολείται με μηχανήματα/κατασκευές που έχουν και Imperial τότε θέλει να έχει 2 σετ πόντες. Το σίγουρο είναι ότι μόνο με το ένα δεν κάνεις σωστή/απονοκεφάλιαστη δουλειά όταν θα χρειαστείς το άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

Στο ταβάνι του σπιτιού μετά τον σοβά υπάρχει το παρακάτω υλικό (ξυλομαλλο herakliti) 

http://www.metaxiotis.gr/gr/1-Προιόντα/sort-categories/B.13

Θέλω να κρεμάσω ένα φωτιστικό και τρυποντας κατάλαβα ότι έχει αυτά τα υλικά και μετά το επιβεβαίωσα. Έβαλα κανονικά ουπατ αλλά δεν αισθάνομαι σίγουρος για το δέσιμο. 

Τι ουπατ προτείνετε για αυτό το υλικό; να βάλω γυψονιδας, να βάλω ρητίνη τι να βάλω για να είμαι σίγουρος για το πιάσιμο. Δεν θέλω το φωτιστικό να μας έρθει στο κεφάλι. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Bakxos είπε

Καλημέρα, 

Στο ταβάνι του σπιτιού μετά τον σοβά υπάρχει το παρακάτω υλικό (ξυλομαλλο herakliti) 

http://www.metaxiotis.gr/gr/1-Προιόντα/sort-categories/B.13

Θέλω να κρεμάσω ένα φωτιστικό και τρυποντας κατάλαβα ότι έχει αυτά τα υλικά και μετά το επιβεβαίωσα. Έβαλα κανονικά ουπατ αλλά δεν αισθάνομαι σίγουρος για το δέσιμο. 

Τι ουπατ προτείνετε για αυτό το υλικό; να βάλω γυψονιδας, να βάλω ρητίνη τι να βάλω για να είμαι σίγουρος για το πιάσιμο. Δεν θέλω το φωτιστικό να μας έρθει στο κεφάλι. 

Ευχαριστώ 

Να βάλεις πιο μακρύ ουπα να πιάσεις στο μπετόν της πλάκας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και αναφέρθηκε το ξυλομαλλο, να εκφράσω μια απορία που έχω. Είναι το προτιμότερο υλικό για θερμομόνωση πλάκας μπετού κάτω από κεραμοσκεπή; Το σκέφτομαι ως εναλλακτικό του πετροβάμβακα που έχει προβλήματα όταν αναπτυχθεί υγρασία.

Θα προτιμούσα να βάλω πολυστερίνη (φελιζόλ) αλλά ο ξύλινος σκελετός της κεραμοσκεπής το κάνει εξαιρετικά δύσκολο. Δεκτή και άλλη πρόταση αν υπάρχει. Το κόστος δεν είναι ιδιαίτερος παράγοντας αφού τα τετραγωνικά είναι πολύ λίγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Κάνω ανακαίνιση στο γραφείο. 

Οι εσωτερικές πόρτες των δωματίων έχουν Τετράγωνο τζάμι πάνω. (όπως ειναι οι πόρτες του μπανιου συνηθως που έχουν τετράγωνο τζάμι πάνω) 

έχετε καμια ιδέα πως να το αλλάξω να φαίνεται πιο μοντέρνο; πχ αλλαγή με άλλο τύπου τζαμιού ή υπάρχει τρόπος να φύγει το τζάμι και να καλυφθεί με κατι να μοιαζει ενιαία η πόρτα?

 

Επεξ/σία από manosbr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Μια και αναφέρθηκε το ξυλομαλλο, να εκφράσω μια απορία που έχω. Είναι το προτιμότερο υλικό για θερμομόνωση πλάκας μπετού κάτω από κεραμοσκεπή; Το σκέφτομαι ως εναλλακτικό του πετροβάμβακα που έχει προβλήματα όταν αναπτυχθεί υγρασία.

Θα προτιμούσα να βάλω πολυστερίνη (φελιζόλ) αλλά ο ξύλινος σκελετός της κεραμοσκεπής το κάνει εξαιρετικά δύσκολο. Δεκτή και άλλη πρόταση αν υπάρχει. Το κόστος δεν είναι ιδιαίτερος παράγοντας αφού τα τετραγωνικά είναι πολύ λίγα. 

Η θερμομόνωση πού θα γίνει; Είναι ξύλινος φορέας στέγης (πηδάλια και καδρόνια) επί κεκλιμένης πλάκας από μπετόν, ή υπερκατασκευή ξύλινης στέγης επί επίπεδης πλάκας από μπετόν; Η στέγη, βάζει υγρασίες; Γιατί αν βάζει, τότε η απώλεια μόνωσης του πετροβάμβακα λόγω εισχώρησης υγρασίας, είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σε απασχολεί. Αν δεν βάζει, τότε ίσα ίσα ο πετροβάμβακας, βοηθά στην εκβολή των υδρατμών μέσω διαπνοής. Επιπλέον, προσφέρει το πλεονέκτημα της πυραντοχής και της αυξημένης ηχομόνωσης.

Και η πολυστερίνη πάντως, μπαίνει, δεν υστερεί κάπου. Αυτή δεν επηρεάζεται από τυχόν εισχώρηση υγρασίας, δεν διαπνέει όμως. Αυτό μπορεί να πειράζει, μπορεί και να μην πειράζει όμως, υπάρχουν περιπτώσεις όπου χρησιμοποιείται και ως φράγμα υδρατμών.

Το ξυλόμαλλο προτιμάται περισσότερο για τις οικολογικες του ιδιότητες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...