Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Αυτα τα μπλε καλυμματα των σωληνων καλοριφερ εξυπηρετουν καποιο σκοπο? Μπορουμε να τα κοψουμε μεχρι το πλακακι?

image.png.8a64b4b9fda1bdf6f72a0556afa13476.png

Η σωλήνωση αυτή είναι η pipe in pipe. Ουσιαστικά η κανονική σωλήνα είναι μέσα στην εξωτερική όπου η αρχική ιδέα είναι:

1ον εύκολη αντικατάσταση παλιάς ή ελαττωματικής με καινούργια χωρίς να ξηλώνει κανείς πλακάκια και πατώματα

2ον σε περίπτωση όποιας διαρροής πχ άνοιγμα σωλήνας κάπου στο ενδιάμεσο της διαδρομής να τρέξει από τα άκρα της (βλέπε μπλε σωλήνα) και όχι μέσα στα πατώματα όπου θα πάει στο ταβάνι του από κάτω αν είναι σε όροφο κοκ

Το ίδιο βάζουν και στις σωληνώσεις μπάνιου κουζίνας κλπ με μπλε και κόκκινο για κρύο κ ζεστό

Αν το κόψεις προσεχτικά χωρίς να ματωσεις την μέσα σωλήνα δεν έχει πρόβλημα όμως επειδή θα βάλεις σίγουρα η μικρή έργα ή φαλτσέτα κ πολλά μπορούν να πάνε στραβά γιατί είναι περίεργο πλαστικό αυτές οι εύκαμπτες (flexible-spiral) ή ακόμη χειρότερα να το κάνεις με κοφτακι άρα θα καταλήξει σε οδοντοτο, γιατί απλά δεν το βάφεις άσπρο ή κάτι στο χρώμα της σωλήνας (μοιάζει με κρεμ) αφού έτσι κι αλλιώς θα φαίνεται και η μέσα σωλήνα...

 

Εμπειρικά να σου πω πως ότι σου κάθεται στραβά στο μάτι δεν έχει καλή κατάληξη ειδικά με ότι έχει σχέση με υδραυλικά ηλεκτρολογικά κλπ

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, panos4tw said:

Αυτα τα μπλε καλυμματα των σωληνων καλοριφερ εξυπηρετουν καποιο σκοπο? Μπορουμε να τα κοψουμε μεχρι το πλακακι?

image.png.8a64b4b9fda1bdf6f72a0556afa13476.png

Άποψή μου, μην τα πειράξεις, αν τα κόψεις αργά ή γρήγορα θα γεμίσουν εσωτερικά "ξένα σώματα" από σκούπισμα, σφουγγάρισμα κλπ,  στο τέλος θα πιάσει και μάκα (κολλώδες βρωμιά). :)

Επεξ/σία από htaccess
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panos4tw είπε

Αυτα τα μπλε καλυμματα των σωληνων καλοριφερ εξυπηρετουν καποιο σκοπο? Μπορουμε να τα κοψουμε μεχρι το πλακακι?

image.png.8a64b4b9fda1bdf6f72a0556afa13476.png

Συμφωνώ κι εγώ για βάψιμο. Με ένα μικρό πινέλο, λευκό χρώμα νερού πχ ακουαλακερ, βάφεις και το μέσα μέσα και το έξω ως τα ρακόρ, εκεί που είναι τα παξιμάδια δηλαδή. Το μπλε "χτυπάει" κάπως στο μάτι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .Μιας και έχετε πιάσει το θέμα της θέρμνασης , να ρωτήσω και εγώ . Όσοι έχουν θέρμανση κλειστού κυκλωματος , έχουν κάνει έλεγχο στα δοχεία διαστολής ; ( με κρύα εγκατάσταση ) 

Πήρα αερόμετρο ώστε να κάνω έλεγχο και εγω . Αλλά σε όσα λεβητοστάσια έχω πάει στα δοχεία διαστολής τους έχουν βάλει βάνα.  Ώστε να απομονώσουν προσωρινά το δοχείο διαστολής και να το ξεβιδώσουν ,αλλά να μην αδειάζουν όλο το κύκλωμα της εγκαταστασης 

Θα μπώ σε αυτη τη διαδικασία , γιατι πρώτον ο υδραυλικός που ειχε έρθει δέν κάθησε ποτέ να κάνει έλεγχο , και δέυτερον έχω παρατηρήσει οτι 3 σώματα στο κάτω μέρος είναι αρκετά χλιαρά .Τους έκανα εξαέρωση επανήλθαν και ξανά το ίδιο .Η πίεση του δικτύου δέν έχει πέσει. 

Όποιος έχει κάνει τη συγκεκριμένη διαδικασία ας γράψει .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, panos4tw είπε

Αυτα τα μπλε καλυμματα των σωληνων καλοριφερ εξυπηρετουν καποιο σκοπο? Μπορουμε να τα κοψουμε μεχρι το πλακακι?

image.png.8a64b4b9fda1bdf6f72a0556afa13476.png

Ο υδραυλικός με το κιλό τα αγόραζε τα μπλε σπιράλ!!! Κανονικά ήθελε μπλε - κόκκινο :) για σήμανση...
ΜΗΝ τα πειράξεις ζημιά θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, meletis_m είπε

Καλησπέρα .Μιας και έχετε πιάσει το θέμα της θέρμνασης , να ρωτήσω και εγώ . Όσοι έχουν θέρμανση κλειστού κυκλωματος , έχουν κάνει έλεγχο στα δοχεία διαστολής ; ( με κρύα εγκατάσταση ) 

Πήρα αερόμετρο ώστε να κάνω έλεγχο και εγω . Αλλά σε όσα λεβητοστάσια έχω πάει στα δοχεία διαστολής τους έχουν βάλει βάνα.  Ώστε να απομονώσουν προσωρινά το δοχείο διαστολής και να το ξεβιδώσουν ,αλλά να μην αδειάζουν όλο το κύκλωμα της εγκαταστασης 

Θα μπώ σε αυτη τη διαδικασία , γιατι πρώτον ο υδραυλικός που ειχε έρθει δέν κάθησε ποτέ να κάνει έλεγχο , και δέυτερον έχω παρατηρήσει οτι 3 σώματα στο κάτω μέρος είναι αρκετά χλιαρά .Τους έκανα εξαέρωση επανήλθαν και ξανά το ίδιο .Η πίεση του δικτύου δέν έχει πέσει. 

Όποιος έχει κάνει τη συγκεκριμένη διαδικασία ας γράψει .

 

Την καλύτερη δουλειά αποφάσισες να κάνεις γιατί δύσκολα θα βρεις σωστό θερμουδραυλικό που θα πρέπει να το κάνει αντί για εσένα. 

Αν τα τελευταία σώματα της εγκατάστασης σου είναι κρύα, υπάρχει πρόβλημα πίεσης στην εγκατάσταση σου και πρώτος ένοχος είναι το δοχείο διαστολής.

Απομόνωσε το δοχείο (αν έχει βάνα) από την υπόλοιπη εγκατάσταση και λύσε το ρακόρ του για να εκτονωθεί και να πάρεις σωστή μέτρηση. Χοντρικά η πίεση που θα το πληρώσεις πρέπει να είναι 0,2 Bar κάτω από την πίεση νερού που δίνεις στον λέβητα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Την καλύτερη δουλειά αποφάσισες να κάνεις γιατί δύσκολα θα βρεις σωστό θερμουδραυλικό που θα πρέπει να το κάνει αντί για εσένα. 

Αν τα τελευταία σώματα της εγκατάστασης σου είναι κρύα, υπάρχει πρόβλημα πίεσης στην εγκατάσταση σου και πρώτος ένοχος είναι το δοχείο διαστολής.

Απομόνωσε το δοχείο (αν έχει βάνα) από την υπόλοιπη εγκατάσταση και λύσε το ρακόρ του για να εκτονωθεί και να πάρεις σωστή μέτρηση. Χοντρικά η πίεση που θα το πληρώσεις πρέπει να είναι 0,2 Bar κάτω από την πίεση νερού που δίνεις στον λέβητα σου.

Τα νεότερα. Κάθησα το μεσημέρι που δέν είχα ανάψει θέρμανση . Άδειασα το κύκλωμα , είχα κλείσει αυτόματο πλήρωσης ήδη. Ξεσύνδεσα και τα 2 δοχεία διαστολής . Τα φούσκωσα στο 1, 5 bar και τόν αυτόματο πλήρωσης ρυθμίστηκε όπως και πρίν στο 1,7 bar . Έκανα και μια εξαέρωση ολα τα σώματα με κρύα εγκατάσταση . Κανένα σώμα δέν έβγαλε αέρα , ούτε το τελευταίο . 

Μόλις ανοίξουν τα καταστήματα , θα αγοράσω 2 βάνες με τρελό ρακόρ και θα βγάλω το χερούλι , ώστε να μην τις πειράξει κανένας . Επιπλέον θα δω και το ανόδιο μαγνησίου , εάν χρειαστεί αλλαγή η ράβδος . 

Η καμινάδα καθαρίστηκε πρίν 1 μήνα , καθότι έχω ξυλολέβητα πλέον .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, meletis_m είπε

Τα νεότερα. Κάθησα το μεσημέρι που δέν είχα ανάψει θέρμανση . Άδειασα το κύκλωμα , είχα κλείσει αυτόματο πλήρωσης ήδη. Ξεσύνδεσα και τα 2 δοχεία διαστολής . Τα φούσκωσα στο 1, 5 bar και τόν αυτόματο πλήρωσης ρυθμίστηκε όπως και πρίν στο 1,7 bar . Έκανα και μια εξαέρωση ολα τα σώματα με κρύα εγκατάσταση . Κανένα σώμα δέν έβγαλε αέρα , ούτε το τελευταίο . 

Μόλις ανοίξουν τα καταστήματα , θα αγοράσω 2 βάνες με τρελό ρακόρ και θα βγάλω το χερούλι , ώστε να μην τις πειράξει κανένας . Επιπλέον θα δω και το ανόδιο μαγνησίου , εάν χρειαστεί αλλαγή η ράβδος . 

Η καμινάδα καθαρίστηκε πρίν 1 μήνα , καθότι έχω ξυλολέβητα πλέον .

 

13 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Την καλύτερη δουλειά αποφάσισες να κάνεις γιατί δύσκολα θα βρεις σωστό θερμουδραυλικό που θα πρέπει να το κάνει αντί για εσένα. 

Αν τα τελευταία σώματα της εγκατάστασης σου είναι κρύα, υπάρχει πρόβλημα πίεσης στην εγκατάσταση σου και πρώτος ένοχος είναι το δοχείο διαστολής.

Απομόνωσε το δοχείο (αν έχει βάνα) από την υπόλοιπη εγκατάσταση και λύσε το ρακόρ του για να εκτονωθεί και να πάρεις σωστή μέτρηση. Χοντρικά η πίεση που θα το πληρώσεις πρέπει να είναι 0,2 Bar κάτω από την πίεση νερού που δίνεις στον λέβητα σου.

Φαν του Στρατου; Για τη πιεση υπαρχει φορμουλα αναλογα τη διαφορα υψους μεταξυ λεβητα και τελευταιου σωματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, meletis_m είπε

Τα νεότερα. Κάθησα το μεσημέρι που δέν είχα ανάψει θέρμανση . Άδειασα το κύκλωμα , είχα κλείσει αυτόματο πλήρωσης ήδη. Ξεσύνδεσα και τα 2 δοχεία διαστολής . Τα φούσκωσα στο 1, 5 bar και τόν αυτόματο πλήρωσης ρυθμίστηκε όπως και πρίν στο 1,7 bar . Έκανα και μια εξαέρωση ολα τα σώματα με κρύα εγκατάσταση . Κανένα σώμα δέν έβγαλε αέρα , ούτε το τελευταίο . 

Μόλις ανοίξουν τα καταστήματα , θα αγοράσω 2 βάνες με τρελό ρακόρ και θα βγάλω το χερούλι , ώστε να μην τις πειράξει κανένας . Επιπλέον θα δω και το ανόδιο μαγνησίου , εάν χρειαστεί αλλαγή η ράβδος . 

Η καμινάδα καθαρίστηκε πρίν 1 μήνα , καθότι έχω ξυλολέβητα πλέον .

Εχω την εντύπωση (αν κανω λαθος διορθώστε με) οτι τα δοχεία διαστολής έχουν μεσα άζωτο και οχι αέρα. Ο λόγος ειναι γιατι ο αέρας αλλάζει όγκο οταν αλλάζει και η θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Εχω την εντύπωση (αν κανω λαθος διορθώστε με) οτι τα δοχεία διαστολής έχουν μεσα άζωτο και οχι αέρα. Ο λόγος ειναι γιατι ο αέρας αλλάζει όγκο οταν αλλάζει και η θερμοκρασία.

Έχεις δίκιο , ο κατασκευαστής προτείνει με άζωτο. 

Ωστόσο οι περισσότεροι δέν γνωρίζουν οτι θέλουν κάθε χρόνο έλεγχο τα δοχεία διαστολής και μικρό ποσοστό θερμουδραυλικών κάθεται να ασχοληθεί .

Εμένα δέν με είχε ενημερώσει όυτε ο θερμο υδραυλικός πρίν 5 χρόνια που πέρασε ξυλολέβητα οτι χρειάζεται έλεγχο.

Και όπως αποδείχθηκε χθές ήταν τελειώς ξεφούσκωτο 0,1 bar είχε το δοχείο.

Κάθησα και έψαξα , εκτός απο τα βίντεο ενος συγκεκριμένου που είναι στο Youtube , υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία για κλειστό ή ανοικτό κύκλωμα σε τμήματα μηχανολόγων μηχανικών που το έχουν ως μάθημα . 

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Εχω την εντύπωση (αν κανω λαθος διορθώστε με) οτι τα δοχεία διαστολής έχουν μεσα άζωτο και οχι αέρα. Ο λόγος ειναι γιατι ο αέρας αλλάζει όγκο οταν αλλάζει και η θερμοκρασία.

Όλα τα αέρια αλλάζουν όγκο όταν αλλάζει η θερμοκρασία. Άλλωστε και ο αέρας είναι 80% άζωτο. Απλά το άζωτο είναι αδρανές και δε σκουριάζει το μέταλλο.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

 

Φαν του Στρατου; Για τη πιεση υπαρχει φορμουλα αναλογα τη διαφορα υψους μεταξυ λεβητα και τελευταιου σωματος.

Στη θεωρία υπολογίζεται η πίεση νερού και αέρα στο δοχείο διαστολής από το μανομετρικό ύψος της εγκατάστασης. Αν μείνουμε όμως σε αυτά μόνο θα παγώσουμε γιατί ανεφέρονται σε ιδανικές συνθήκες που δεν έχουν οι εγκαταστάσεις ούτε όταν παραδίδονται καινούριες, πόσο μάλλον με το πέρασμα των ετών.

Ο χρυσός εμπειρικός κανόνας που αναφέρει και ο Στράτος, είναι το ανέβασμα της πίεσης (σε λογικά πλαίσια) σε νερό και ΔΔ, μέχρι το τελευταίο σώμα να λαμβάνει νερό με σωστή πίεση. Διαφορετικά δεν θα ζεσταθείς ποτέ και η κατανάλωση καυσίμου θα είναι στα ύψη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Στη θεωρία υπολογίζεται η πίεση νερού και αέρα στο δοχείο διαστολής από το μανομετρικό ύψος της εγκατάστασης. Αν μείνουμε όμως σε αυτά μόνο θα παγώσουμε γιατί ανεφέρονται σε ιδανικές συνθήκες που δεν έχουν οι εγκαταστάσεις ούτε όταν παραδίδονται καινούριες, πόσο μάλλον με το πέρασμα των ετών.

Ο χρυσός εμπειρικός κανόνας που αναφέρει και ο Στράτος, είναι το ανέβασμα της πίεσης (σε λογικά πλαίσια) σε νερό και ΔΔ, μέχρι το τελευταίο σώμα να λαμβάνει νερό με σωστή πίεση. Διαφορετικά δεν θα ζεσταθείς ποτέ και η κατανάλωση καυσίμου θα είναι στα ύψη. 

γιαυτο και χρειαζεται σωστη μελετη απο μηχανικο πριν το πεταμα των σωματων που κανουν οι υδραυλικοι οπου τους βολευει....εδω εχω δει σε σπιτια δεν εχουν ουτε συλλεκτερ και ολα τα σωματα εν σειρα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

γιαυτο και χρειαζεται σωστη μελετη απο μηχανικο πριν το πεταμα των σωματων που κανουν οι υδραυλικοι οπου τους βολευει....εδω εχω δει σε σπιτια δεν εχουν ουτε συλλεκτερ και ολα τα σωματα εν σειρα....

Εποχές επί Πασόκ , 😃 πολλοί πήγαιναν έπαιρναν λέβητες αρκετά μεγαλύτερους απο τίς ανάγκες του σπιτιού . Και τώρα τους φταίει το μηχάνημα επειδή καίει 

Κοιτάμε πρώτα να βελτιώσουμε την μόνωση του κτιρίου εάν δέν έχουμε καλή , και όταν βάζουμε θέρμανση πάμε σύμφωνα με μελέτη μηχανολόγου .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...