Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Alejandro είπε

Γιατί ο επαγγελματίας είναι κερατάς;

Εσύ τι δουλειά κάνεις, αν επιτρέπεται;

Μια δουλειά για την οποία υπέρφορολογούμαι για να πληρωθούν οι παροχές υγειασ Και συνταξιοδότησης των ελευθεριών επαγγελματιών που δουλεύουν σε μεγάλο ποσοστό μαύρα και άραχνα. Και φυσικά φορολογούμαι έως το τελευταίο cent 

4 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Φίλε μου καταρχήν δεν έλεγα για εσένα (δεν είναι το μοναδικό φόρουμ που γράφω η βοηθάω κοσμο με συμβουλές σε λογικά πλαίσια πάντα!)

Δεύτερον κερατάς είναι ο ελ.επαγγελματιας που παλεύει καθημερινά για το μεροκάματο; 

Συγνώμη φίλε μου αλλά δεν συμφωνώ και λυπάμαι αν το εννοείς πραγματικά η ίσως να μην καταλαβαίνω εγώ πως το εννοείς αλλά κερατάς δεν είναι ο άνθρωπος που δουλεύει για να πάρει το μεροκάματο σε βροχες,κρύα,καύσωνες και οτιδήποτε άλλο και να έχεις μετά το ωραίο μας κράτος να σου παίρνει το 60-70% και να μένεις με ψίχουλα για να ζήσουν οι βολεμενοι!

Κερατάς για εμένα είναι ο βολεμενος και γλυφτης που χώθηκε και είναι αραχτος στα ζεστά του και μήνας μπει μήνας βγει έχει χρήμα στην τράπεζα.

Δεν μου αρέσουν οι χαρακτηρισμοί γ αυτό καλύτερα να μην λέμε τέτοιες κουβέντες.....

Κερατάς δεν είναι ο σωστοσ μάστορας  τιμιοσ Μεροκαματιάρης αλλά είναι ο αγιογδυτης που έρχεται με την πουκαμισια και στο παίζει εργολάβος και «άμα θες» και φυσικά δε θα έρθει καν αυτός και θα σου στείλει ένα πιτσιρίκι που του δίνει 20€ μεροκάματο-ξεροκόμματο. Έψαξα για ένα μεροκαματιάρη άνθρωπο όπως το λες και κανέναν δε βρήκα, όλοι ήθελαν να με εκμεταλλευτούν και για 1,5 μέρα δουλειάς να πάρουν 1,5 μηνιάτικο μου που σπούδαζα 10 χρόνια.

Ε όχι δε θέλω και το ξαναλέω δεν είναι καμία επιστήμη αυτή η δουλειά! Σε αντίθεση με τον ηλεκτρολόγο πχ που το μεγαλύτερο ποσοστό τους πλέον έχει σπουδάσει 4 χρόνια σε ένα ΤΕΙ και όσα και να μου ζητήσει εφόσον ξέρω ότι θα κάνει σωστή δουλειά θα τα πάρει. Αυτά που είδα και άκουσα για αυτό που ήθελα να κάνω (εξαιρετικά απλό πράγμα) ήταν ανήκουστα!

επισης επειδή στο παρελθόν τα έχουμε ξαναπεί ανακαίνισα σπίτι στην Αθήνα (και σκόπευα να ανακαινισω κι άλλο και είχαμε μιλήσει για να συνεργαστούμε αλλά δεν έκατσε το δεύτερο) και πήρα προσφορές και έκανα τη δουλειά μου άριστα καθώς υπήρχε πληθώρα μαστόρων σοβαρών και μη. Στην επαρχία που ήθελα λοιπόν να κάνω την ανωτέρω εργασία μόνο πονηριά αντιμετώπισα όσους και αν πήρα. Και δε το έκανα μόνος μου για τα λεφτά αλλά για το γαμωτο.  

τωρα τέλος για το τι παίρνει το κράτος και ποιους πληρώνει μου είναι παντελώς αδιάφορο γιατί και εμένα που είμαι μισθωτός μου κρατάνε το 40% για ένα καρό αρλούμπες και δε μπορώ να πάω σε ένα σοβαρό γιατρό ή νοσοκομείο 

 

απο εκεί και πέρα δεν εχω κάτι άλλο να προσθέσω - σέβομαι τη δουλειά κάθε σοβαρού επαγγελματία (και ουδέποτε έχω κάνει σε κάποιον επαγγελματία παζάρια) αλλά απαιτώ και αυτός να με σέβεται ως πελατη και όχι να με πατάει στον καλο. Τέλος το θέμα εδώ είναι για diy Μαστοριες και όχι αντιπαράθεση μαστόρων-ερασιτεχνών μάστορατζων όποτε αρκετά με το offtopic 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδή τι βάζουν στο ταβάνι

Κόλλα βάζαμε τότε που τα σπίτια εμπαζαν απο 100 μεριές, για να αερίζονται και καλά

.

Εδω πλέον τα ταβάνια στοκαρωνται και γίνονται χαρτι και μάλιστα βάφονται με πολύ καλύτερης ποιότητας πλαστικό απο αυτό που βάζεις στον τοίχο, αν θελεις βέβαια να κάνεις καλη δουλειά.

Καλά εγώ άλλο κατάλαβα 

 

Νόμιζα ότι ο zio μιλάει για κάποιου είδους επένδυση στο ταβάνι,επειδή είπε για ξύλινη επένδυση η γυψοσανιδες 

 

Και μετά είπε για πλαστικό και δε κατάλαβα ότι εννοεί πλαστικό χρώμα για βάψιμο,νόμιζα ότι είναι κάποιου είδους επένδυση 😐

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και πλαστική επένδυση. Ραμποτε το λενε;
Είναι πλαστικά κουφια "δοκάρια" που θηλυκωνουν το ένα στο άλλο. Πολύ κιτς δεκαετία 80, σαν να βλέπεις το Ρετιρέ ξανά.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάμε τόσο πολύ με την γυψοσανίδα. Πραγματικά μου φαίνεται εύκολο. Σίγουρα θέλει έναν να βοηθάει να κρατάει τα μακρυά κομμάτια για να βιδωθουν.

Το μόνο δύσκολο είναι η ένωση. Θέλει στρώση του στοκου μετά την ταινία και καπάκι δεύτερη στρώση στοκου με μια φαρδιά σπάτουλα. Ψαχνω αφορμή να κάνω κάποια κατασκευή με γυψοσανίδες και δεν μου βγαινει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Έλεγα να το πω,αλλά επειδή έχει γίνει πλέον ο καθένας "μάστορας" επειδή είδε μερικά βίντεο στο youtube πλέον δεν ασχολούμαι....

Εδώ ο άλλος ήθελε να βάλει γυψοσανίδες στο ταβάνι λες και είναι κάτι εύκολο επειδή είδε βίντεο στο youtube. 

Όπως και εδώ,εγώ είπα τι να κάνει,βέβαια αν το θεωρεί εύκολο ας το κανει.....πάντως κακό δεν είναι να δίνεται και μερικά €€€ για τέτοιες εργασίες.....

Βεβαια η πλάκα είναι ότι ξεκινάνε τέτοιες δύσκολες εργασίες να τις κάνουν μόνοι τους,τα κάνουν χάλια η σπάνε κάτι και μετά μας φωνάζουν 😂😂😂

25 ευρω το τετραγωνικο εργατικα ειναι μερικα €€€?100 ευρω η 150 που ειπε ο φιλος θα τα εδινα αλλα 20 και 25 ευρω το τετραγωνικο?Χιλιες φορες να μην φτιαχτει.

Τεσπα ο καθενας διαλεγει που θα ξοδεψει τα λεφτα του,δεν εχω προβλημα με αυτο.Για παραδειγμα,δεν θα σκαλισω τον λεβητα πετρελαιου,ουτε θα ανοιξω την τηλεοραση να την φτιαξω.Και λογω εργαλειων-υλικων και λογω απολυτης εξιδικευσης που χρειαζεται.Δεν θα πληρωσω ομως καποιον να μου περασει ενα ντουλαπι στον τοιχο,ουτε να σπατουλαρει μια τρυπα.Το ιδιο και με το βαψιμο.Δεν ηξερα να κραταω το πινελο και εχω βαψει 15 σπιτια,χωρις παραπονο.Αλλα εδω υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν τα ικεα να τους συναρμολογησουν το ντουλαπι 20 ευρω.Μαλλον τοσο κοστολογουν την μιση η μια ωρα απο τον χρονο τους,ενω στον κατωτατο μισθο μας αντιστοιχουν 3.5 ευρω την ωρα.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Δεν θα βόλευε αντί για γυψοσανίδα να βάλεις ταβάνι ξύλινο ή πλαστικό; Το λέω γιατί τα μικρά κομμάτια δουλεύονται πιο εύκολα, ενώ η γυψοσανίδα είναι βαριά και μεγάλη, είναι δύσκολο να τη δουλέψεις μόνος σου, ειδικά σε ταβάνι.

Ναι αυτή είναι καλή εναλλακτική. Το ραμποτε ωστόσο χρειάζεται μια συντήρηση κάθε τόσο κ σίγουρα βερνικωμα μετά την εγκατάσταση.

Για αποθήκη κ γενικά για χώρους με υγρασία θα πήγαινα σε πλαστικό.

Εύκολο, γρήγορο κ με μηδενική συντήρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε σεις.

 

Τι ραμποτε,κάτι τέτοια τα βάζαμε δεκαετία 80' 

Ντεμοντε και παλιακο μαζί! 😂😂

 

Σιγά μην βάλετε και κουρτινόξυλα 😋😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να λυθεί η παρεξήγηση όντως όταν έγραψα πλαστικό εννοούσα ραμποτέ πλαστικό. Για πιο εύκολα και να μην έχει συστολές - διαστολές. 

@NikosKallithea το έγραψα γιατί αν κατάλαβα σωστά μιλάμε για χώρο που δεν μας ενδιαφέρει τόσο το αισθητικό αποτέλεσμα. Απλά να γίνει η δουλειά.

6 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ναι ρε σεις.

Τι ραμποτε,κάτι τέτοια τα βάζαμε δεκαετία 80' 

Ντεμοντε και παλιακο μαζί! 😂😂

Σιγά μην βάλετε και κουρτινόξυλα 😋😋

Κάτσε τι έχουν τα κουρτινόξυλα;; :P  :lol:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε καλά το κατάλαβα πριν 

Ο Νίκος με μπέρδεψε τότε που είπε για πλαστικό χρώμα! (Ενώ μιλάγαμε για ραμποτε και γυψοσανίδες)

 

Έλα ρε συ, πλέον κουρτινόξυλα (αυτά τα ξύλινα κουτιά με το παλιό στυλ) κανείς δεν τα βάζει πλέον.

(Αφήσαμε τα ραμποτε και πιάσαμε αλλά τώρα 😋😋)

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Οπότε καλά το κατάλαβα πριν 

Ο Νίκος με μπέρδεψε τότε που είπε για πλαστικό χρώμα! (Ενώ μιλάγαμε για ραμποτε και γυψοσανίδες)

Έλα ρε συ, πλέον κουρτινόξυλα (αυτά τα ξύλινα κουτιά με το παλιό στυλ) κανείς δεν τα βάζει πλέον.

(Αφήσαμε τα ραμποτε και πιάσαμε αλλά τώρα 😋😋)

Εγώ είμαι σε παλιό σπίτι και έχει τέτοια. Θα κάνω κι εκείνο το χώρισμα που ήθελα με ραμποτέ, έχω και την crt τηλεόραση, έδεσε όλο! :lol:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εγώ είμαι σε παλιό σπίτι και έχει τέτοια. Θα κάνω κι εκείνο το χώρισμα που ήθελα με ραμποτέ, έχω και την crt τηλεόραση, έδεσε όλο! :lol:

Είσαι old school 

Μ αρέσει zio 

Βάλε και ρετιρέ να δεις 😋

Βγάλε φωτό του χώρου να θυμηθούμε τα παλιά. 😁😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Παιδιά για να λυθεί η παρεξήγηση όντως όταν έγραψα πλαστικό εννοούσα ραμποτέ πλαστικό. Για πιο εύκολα και να μην έχει συστολές - διαστολές. 

@NikosKallithea το έγραψα γιατί αν κατάλαβα σωστά μιλάμε για χώρο που δεν μας ενδιαφέρει τόσο το αισθητικό αποτέλεσμα. Απλά να γίνει η δουλειά.

Κάτσε τι έχουν τα κουρτινόξυλα;; :P  :lol:

Κουρτινοξυλα εννοεί κάτι τέτοια, και αν βάλεις πρόσεχε το air-condition να ανοίγουν οι περσίδες οχι σαν αυτο της φωτό :) :)

 

Screenshot_2018-12-14-18-27-23-740_com.android.chrome.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Κουρτινοξυλα εννοεί κάτι τέτοια, και αν βάλεις πρόσεχε το air-condition να ανοίγουν οι περσίδες οχι σαν αυτο της φωτό :) :)

Screenshot_2018-12-14-18-27-23-740_com.android.chrome.png

Τα δικά μου είναι διπλάσια απ'αυτό! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Κουρτινοξυλα εννοεί κάτι τέτοια, και αν βάλεις πρόσεχε το air-condition να ανοίγουν οι περσίδες οχι σαν αυτο της φωτό :) :)

Screenshot_2018-12-14-18-27-23-740_com.android.chrome.png

:)

Ότι και να λέτε ο τύπος τουλάχιστον έχει βάλει και (κακάσχημο μεν χρήσιμο δε) φως ασφαλείας. Αν μάλιστα τσεκάρει που και που και την μπαταρία/λειτουργία του τότε είναι άρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...