Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

Στέλιο το δεύτερο δε ξέρω εάν το λες για εμένα αλλά εγώ μια χαρά το κατάφερα αγόρασα ωστόσο αναβατόριο... δεν είναι και καμία επιστήμη τα μερεμέτια εω τελειώσαμε πολυτεχνεία. Οι μάστορες παντως που τους παρακαλαγα να έρθουν δεν ερχόταν γιατί δεν ήταν δουλειά που θα βγάλουν χοντρά φράγκα ή οποίοι ήρθαν ζήτησαν εντελώς κουλά ποσά. Εγώ 16-18€ για πέρασμα μόνο γυψοσανιδα στο ταβάνι δε θα τα έδινα σε κανέναν κερατά, στα 10-12 τμ έβγαλα τα έξοδα που έκανα για εργαλεία και τα υπόλοιπα 60 τετραγωνικά που πέρασα ήταν καθαρό κέρδος στην τσέπη μου. 

Τωρα για μια βρύση προσωπικά μάλλον υδραυλικό θα έπαιρνα γιατί είμαι αμπαλος 

Φίλε μου καταρχήν δεν έλεγα για εσένα (δεν είναι το μοναδικό φόρουμ που γράφω η βοηθάω κοσμο με συμβουλές σε λογικά πλαίσια πάντα!)

Δεύτερον κερατάς είναι ο ελ.επαγγελματιας που παλεύει καθημερινά για το μεροκάματο; 

 

Συγνώμη φίλε μου αλλά δεν συμφωνώ και λυπάμαι αν το εννοείς πραγματικά η ίσως να μην καταλαβαίνω εγώ πως το εννοείς αλλά κερατάς δεν είναι ο άνθρωπος που δουλεύει για να πάρει το μεροκάματο σε βροχες,κρύα,καύσωνες και οτιδήποτε άλλο και να έχεις μετά το ωραίο μας κράτος να σου παίρνει το 60-70% και να μένεις με ψίχουλα για να ζήσουν οι βολεμενοι!

 

Κερατάς για εμένα είναι ο βολεμενος και γλυφτης που χώθηκε και είναι αραχτος στα ζεστά του και μήνας μπει μήνας βγει έχει χρήμα στην τράπεζα.

 

Δεν μου αρέσουν οι χαρακτηρισμοί γ αυτό καλύτερα να μην λέμε τέτοιες κουβέντες.....

 

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, gsisr είπε

πάρε ένα μάστορα ρε φίλε! σε μερικά πράματα πρέπει να δίνεις και κάνα φράγκο. όλα τσάμπα δε γίνονται

Γι' αυτό ρώτησα ποια είναι η διαδικασία, να δω αν γίνεται τεχνικά από εμένα.

Πέρσι πχ είχα αλλάξει μόνος μου μπαταρία μπάνιου, λειτουργεί 1 χρόνο άψογα με 0 διαρροή, και το 30άρι της τοποθέτησης το έκανα κάβουρα των 8ε και τα 22 τα ήπια μπύρες. ;)

Η συγκεκριμένη διαδικασία είναι δύσκολη, και με τα υδραυλικά δεν έχω την εξοικείωση που έχω με τα ξύλα, τα έπιπλα και τις βαφές.

Οπότε μάλλον θα πάω σε απλή αντικατάσταση της δίποδης βρύσης με άλλη, είναι νομίζω ο πιο cost effective τρόπος να λύσω τη διαρροή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Έλεγα να το πω,αλλά επειδή έχει γίνει πλέον ο καθένας "μάστορας" επειδή είδε μερικά βίντεο στο youtube πλέον δεν ασχολούμαι....

Εδώ ο άλλος ήθελε να βάλει γυψοσανίδες στο ταβάνι λες και είναι κάτι εύκολο επειδή είδε βίντεο στο youtube. 

Όπως και εδώ,εγώ είπα τι να κάνει,βέβαια αν το θεωρεί εύκολο ας το κανει.....πάντως κακό δεν είναι να δίνεται και μερικά €€€ για τέτοιες εργασίες.....

Βεβαια η πλάκα είναι ότι ξεκινάνε τέτοιες δύσκολες εργασίες να τις κάνουν μόνοι τους,τα κάνουν χάλια η σπάνε κάτι και μετά μας φωνάζουν 😂😂😂

Γιατι εσύ πιστεύεις ότι η ψευδοροφη  είναι κάτι δύσκολο??   Δεν σου λέω να κάνεις κρυφούς φωτισμούς κτλ απλά ένα ταβάνι... που πήρε έναν ο αδερφός μου για το μπάνιο το έκανε σε 2-3 ώρες του πήρε 150 ευρώ και σε 3 μήνες έχουν ανοίξει όλες οι ενώσεις... καλύτερα μόνος Γιατί είναι δικό  σου και θα το κάνεις με αγάπη Όχι απλά για να πας να τσεπωσεις τα λεφτά Και να φύγεις.... άσε που όλοι ήταν μπογιατζιδες  και τώρα (2-3 Χρόνια)  που πουλάει η γυψοσανιδα  έχουν γίνει όλοι γυψοσανιδαδες, από που και ως που ? Πήγαν σε κάποιο σεμινάριο?  Το έμαθαν κάπου? Όχι!!! Οπότε αν ποιανούν τα χέρια σου λίγο δες κάνα βίντεο ρωτά και κάποιον  που "ξερει"   και στην τελική αν κάνεις μαλάκια θα ξέρεις ότι την έκανες εσύ Όχι ότι πλήρωσες κάποιον να στην κάνει... άποψη μου βέβαια, πλέων δεν υπάρχουν μαστοριά!!! Και αν υπάρχουν κάποιοι θα έχουν εργάτες να δουλεύουν και αυτοί θα κοιτάνε ή  θα πηγαίνουν να κλείνουν άλλες δουλειές!!! 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stefanosnik είπε

Γιατι εσύ πιστεύεις ότι η ψευδοροφη  είναι κάτι δύσκολο??   Δεν σου λέω να κάνεις κρυφούς φωτισμούς κτλ απλά ένα ταβάνι... που πήρε έναν ο αδερφός μου για το μπάνιο το έκανε σε 2-3 ώρες του πήρε 150 ευρώ και σε 3 μήνες έχουν ανοίξει όλες οι ενώσεις... καλύτερα μόνος Γιατί είναι δικό  σου και θα το κάνεις με αγάπη Όχι απλά για να πας να τσεπωσεις τα λεφτά Και να φύγεις.... άσε που όλοι ήταν μπογιατζιδες  και τώρα (2-3 Χρόνια)  που πουλάει η γυψοσανιδα  έχουν γίνει όλοι γυψοσανιδαδες, από που και ως που ? Πήγαν σε κάποιο σεμινάριο?  Το έμαθαν κάπου? Όχι!!! Οπότε αν ποιανούν τα χέρια σου λίγο δες κάνα βίντεο ρωτά και κάποιον  που "ξερει"   και στην τελική αν κάνεις μαλάκια θα ξέρεις ότι την έκανες εσύ Όχι ότι πλήρωσες κάποιον να στην κάνει... άποψη μου βέβαια, πλέων δεν υπάρχουν μαστοριά!!! Και αν υπάρχουν κάποιοι θα έχουν εργάτες να δουλεύουν και αυτοί θα κοιτάνε ή  θα πηγαίνουν να κλείνουν άλλες δουλειές!!! 

Εντάξει εντελώς λάθος λογική....

Με την ίδια λογική μην πας σε γιατρό,όλοι κομπογιαννίτες είναι, και στην τελική αν πεθάνεις τουλάχιστον θα ξέρεις ότι εσύ έκανες μαλάκια.

Φυσικά υπάρχουν φυρες όπως σε όλα μα όλα τα επαγγέλματα.

Αλλά κ εμείς οι καταναλωτές όταν ψάχνουμε γυψοσανίδα ανασφαλιστο χωρις εμπειρία με 1 ευρώ το τετραγωνικό ,ε τα θέλει ο πωπος μας...

Κ τέλος όσοι είμαστε ερασιτέχνες κ κάνουμε μόνοι μας μερεμετια δεν το κάνουμε για να μην πληρώσουμε μαστόρους αλλά γιατί μας αρέσει και γουστάρουμε να μαθαίνουμε.

Φυσικά αν πρέπει κάτι να φτιαχτεί σωστά εξαρχής ή για κάτι που δεν έχουμε καμία εμπειρία πας στον ειδικό κ τερμα.

Επίσης τα βίντεο στο youtube είναι ενημερωτικά εκπαιδευτικά κ δεν απευθύνονται σε εντελώς ανίδεους που θέλουν να γλυτώσουν 20 ευρώ μεροκάματο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος πάντων δεν θέλω να συνεχίσω την κουβέντα αυτή γιατί είναι και offtopic αλλα να ξέρετε ότι με μερικά βίντεο η "να πιάνουν λίγο τα χέρια σου" δουλειά δεν κάνεις! 

Κανένα βίντεο και κανένας ανίδεος δεν μπορεί να αντικαταστήσει μάστορα που ξέρει την δουλειά! Και ναι υπάρχουν ακόμα μάστορες,αλλά πρέπει να τους πληρώσεις για να κάνεις δουλειά,κάτι αεριτζηδες και τζαμπατζιδες που θέλουν να κάνουν τσάμπα την δουλειά τους θα πέφτουν σε λαμόγια και ασχετους μια ζωή.

 

Η καλή και σωστή δουλειά πληρώνεται!! Τσαμπα δουλειά δεν κάνεις! 😉

 

Καλή συνέχεια παιδιά και ας σταματησει το offtopic! 👍😁

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bill999r είπε

Εντάξει εντελώς λάθος λογική....

Με την ίδια λογική μην πας σε γιατρό,όλοι κομπογιαννίτες είναι, και στην τελική αν πεθάνεις τουλάχιστον θα ξέρεις ότι εσύ έκανες μαλάκια.

Φυσικά υπάρχουν φυρες όπως σε όλα μα όλα τα επαγγέλματα.

Αλλά κ εμείς οι καταναλωτές όταν ψάχνουμε γυψοσανίδα ανασφαλιστο χωρις εμπειρία με 1 ευρώ το τετραγωνικό ,ε τα θέλει ο πωπος μας...

Κ τέλος όσοι είμαστε ερασιτέχνες κ κάνουμε μόνοι μας μερεμετια δεν το κάνουμε για να μην πληρώσουμε μαστόρους αλλά γιατί μας αρέσει και γουστάρουμε να μαθαίνουμε.

Φυσικά αν πρέπει κάτι να φτιαχτεί σωστά εξαρχής ή για κάτι που δεν έχουμε καμία εμπειρία πας στον ειδικό κ τερμα.

Επίσης τα βίντεο στο youtube είναι ενημερωτικά εκπαιδευτικά κ δεν απευθύνονται σε εντελώς ανίδεους που θέλουν να γλυτώσουν 20 ευρώ μεροκάματο.

Από αυτά που που είπα αυτό κατάλαβες???   Ο γιατρός ξύπνησε μια μέρα και είπε σήμερα θα πάω να κάνω εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς ?? Όχι πήγε  , σπούδασε, πήρε κάποιον τομέα και ασχολείται  με αυτό... Δεν είπα ααα φέτος είναι της μόδας οι πλαστικές , θα κάνω πλαστικές!!!  Και είσαι τέρμα φάουλ που έφερες  παράδειγμα  με γιατρό....  Και για τα 150 ευρώ που είπα δεν βρήκε έναν στον δρόμο και του είπε ξέρω... πήρε γυψοσανιδα  με το βανακι με επωνυμία κανονικά....   

Μέσα σε 3 χρόνια έχω κάνει 

Φουλ ανακαίνιση   μαγαζί ( Σοφάδες, Ηλεκτρολογικά, υδραυλικά κτλ κτλ ) 

Δεύτερο μαγαζί ανακαίνιση  Όχι όλα από την αρχή 

Και ένα σπίτι 100τ.μ  φουλ και αυτό σοβάδες κτλ κτλ.... 

Από το πρώτο μαγαζί  είχα τέτοιο άγχος  και στεναχώρια όταν γινόταν γιατι κάναν μαλάκιες τα μεγάλα μαστοριά ( μιλάω πάντα για συνεργία που ήξερα ότι κάναν "καλή δουλειά "  και όχι για την πιο χαμηλή προσφορά)  Και δεν έπαιρνε κάνεις την ευθύνη, ο ένας στον άλλο,  να τρέχεις να προλάβεις να έχεις όλα στο μυαλό σου και να έχεις να λύσεις και λάθοι τους !!!! 

Στο δεύτερο μαγαζί τα κάναμε μόνοι μας (3 αδέρφια)  Όλα μα όλα εκτός από το βάψιμο γιατι είχε πολύ δουλειά και δεν με έπαιρνε χρονικά έπρεπε να κάνω αλλά πράγματα ( μιλάμε για όλα από γκαζόν, πλακακια, γκρο μπετο για μια αποθηκη , από αποχετευτικό σύστημα στο οικόπεδο Γιατί κρατούσε σε κάποια σημεία νερά  , διαμορφώσει εξωτερικού χώρου κτλ κτλ )    δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πιο ωραία νιώθαμε που δεν είχαμε το να ψάχνουμε  να λύσουμε λάθοι που κάναν τα μαστοριά...!!! 

Πέρσι τελείωσα και το σπίτι....  Από που να αρχίσω ??  Από τον τούβλα? Από τον σοφατζη? Από πλακατζη ? Από μπογιατζή?  Άσε και μιλάμε για πολλά λεφτά  ξανά λέω όχι για τους πιο φτηνούς( σε πολλές περιπτώσεις και οι πιο ακριβοί από τις προσφορές)  ...

Οπότε Ναι αν υπάρχουν ακόμα μαστοριά , που σίγουρα υπάρχουν είναι ελάχιστα!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, stefanosnik είπε

Ο γιατρός ξύπνησε μια μέρα και είπε σήμερα θα πάω να κάνω εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς ?? Όχι πήγε  , σπούδασε, πήρε κάποιον τομέα και ασχολείται  με αυτό... Δ

Έχεις δουλέψει σε νοσοκομείο φίλε μου να δεις τι γίνεται;;;

Εδώ ο άλλος με σεμινάριο ήθελε να βάλει χειρουργείο TAVI,το οποίο κ έβαλε τελικά, κ μάλιστα όταν έγινε ντόρος το έγραψαν κ εφημερίδες.

Αν δεν σου αρέσει το παράδειγμα του γιατρού να σου πω του μηχανικού αυτοκινήτου... Δεν νομίζω το αυτοκίνητο σου να το φτιάχνεις μόνος σου ενώ οι μάστορες αποδεδειγμένα ζητάνε τα μαλλιοκεφαλα σου...;;;;

Κοίτα είμαστε οφτοπικ αλλά σε άπειρα επαγγελματα ειτε χειρωνακτικά είτε "Πολυτεχνοπανεπιστημιακα" ο καθένας ότι δηλώνει είναι. Πολιτικοί μηχανικοί που βγάζουν κ αρχιτεκτονικά σχέδια, μηχανολόγοι που το παίζουν αρχιτέκτονες κ το αντίστροφο, διαιτολόγοι που το παίζουν γιατροί κ το αντίστροφο και πολλά άλλα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όπως σε όλους τους τομείς χρειάζεται έρευνα αγοράς και όχι μου ζήτησε 1000 ευρώ θα το φτιάξω μόνος μου...

Κ εν τέλει η ψευδοοροφη είναι κάτι όντως δύσκολο κ πρέπει να το κατέχεις.

Τώρα χωρίς αλφαδιες κ άρπα κόλλα στο κάνω κ εγώ χωρίς λεφτά...

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2018 στις 11:47 ΜΜ, fastnq2 είπε

Οχι ενταξει δεν εχει υγρασια ευτυχως αρα θα παω στην απλη.Σκεφτομουν να το κανω μονος αλλα ειδα λιγο και yt και το σκεφτομαι.Ποσο μπορει να παρει ενας μαστορας για γκρεμισμα των καλαμιων και τοποθετηση?Ειναι περιπου 25τμ..

Δεν θα βόλευε αντί για γυψοσανίδα να βάλεις ταβάνι ξύλινο ή πλαστικό; Το λέω γιατί τα μικρά κομμάτια δουλεύονται πιο εύκολα, ενώ η γυψοσανίδα είναι βαριά και μεγάλη, είναι δύσκολο να τη δουλέψεις μόνος σου, ειδικά σε ταβάνι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλει στο ταβάνι ξύλο κτλπ να προσέξει για συστολές και διαστολές εκεί που είναι αναλόγως την θερμοκρασία μην πάει και του χαλάσει σύντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Αν βάλει στο ταβάνι ξύλο κτλπ να προσέξει για συστολές και διαστολές εκεί που είναι αναλόγως την θερμοκρασία μην πάει και του χαλάσει σύντομα.

Πλαστικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πλαστικό; 

Πλαστικό δεν θα έβαζα...

 

Βασικά πλαστικό στο ταβάνι; θα Αξίζει σαν ποιότητα; τσαμπα λεφτά μου ακούγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Πλαστικό δεν θα έβαζα...

Βασικά πλαστικό στο ταβάνι; θα Αξίζει σαν ποιότητα; τσαμπα λεφτά μου ακούγεται...

Δηλαδή τι βάζουν στο ταβάνι

Κόλλα βάζαμε τότε που τα σπίτια εμπαζαν απο 100 μεριές, για να αερίζονται και καλά

.

Εδω πλέον τα ταβάνια στοκαρωνται και γίνονται χαρτι και μάλιστα βάφονται με πολύ καλύτερης ποιότητας πλαστικό απο αυτό που βάζεις στον τοίχο, αν θελεις βέβαια να κάνεις καλη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσουν αυτές οι συζητήσεις με την υποτιθέμενη κόντρα μεταξύ ερασιτεχνών και επαγγελματιών μαστόρων. Δεν θα πω την γνώμη μου.

Ας μείνουμε στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...