Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Ο απορροφητήρας αλλάζει εύκολα ή έχει φασαρία;

Έχω αλλάξει και ελεύθερο και εντοιχισμένο δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Ισως ήταν λίγο πιο μπελάς ο εντοιχισμένος λόγω «κρυμμένων βιδών» αλλά σε κάθε περίπτωση δε μου έφαγε όλη η διαδικασία πάνω από 20-25’

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ άλλαξα εντοιχισμένο τέτοιου στύλ και έβαλα καμινάδα.Είχε λίγη μανούρα να βγει ο παλιός αλλά  ο καινούργιος  δε με δυσκόλεψε.Δύο βίδες ήταν zio10 βάλε φώτο να σου πούμε.

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση υδραυλική:

Έχω μία βρύση με ξεχωριστά ποδαράκια για κρύο - ζεστό σε νιπτήρα εξίσου παλιό με την ίδια. Έχει αρχίσει και στάζει από τις ρουμπινοειδείς βίδες που έχει στα μπράτσα (ή από κάπου εκεί τελοσπάντων).

Αξίζει (με βάση τις τιμές) να την αλλάξω νομίζω, παρά να παιδεύομαι με επιδιορθώσεις πραγμάτων 30ετίας.

Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να βάλω μείκτη, ή αν πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξω και το νιπτήρα για να γίνει αυτή η δουλειά. Ο μείκτης με ενδιαφέρει λόγω της αμεσότητας με την οποία λειτουργεί, σε αντίθεση με τη χειροκίνητη σπαζοκεφαλιά της κλασικής βρύσης με τους δύο λεβιέδες.  Δε με πειράζει να μείνει μία τρύπα στο νεροχύτη αχρησιμοποίητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Ερώτηση υδραυλική:

Έχω μία βρύση με ξεχωριστά ποδαράκια για κρύο - ζεστό σε νιπτήρα εξίσου παλιό με την ίδια. Έχει αρχίσει και στάζει από τις ρουμπινοειδείς βίδες που έχει στα μπράτσα (ή από κάπου εκεί τελοσπάντων).

Αξίζει (με βάση τις τιμές) να την αλλάξω νομίζω, παρά να παιδεύομαι με επιδιορθώσεις πραγμάτων 30ετίας.

Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να βάλω μείκτη, ή αν πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξω και το νιπτήρα για να γίνει αυτή η δουλειά. Ο μείκτης με ενδιαφέρει λόγω της αμεσότητας με την οποία λειτουργεί, σε αντίθεση με τη χειροκίνητη σπαζοκεφαλιά της κλασικής βρύσης με τους δύο λεβιέδες.  Δε με πειράζει να μείνει μία τρύπα στο νεροχύτη αχρησιμοποίητη.

Για να βάλεις αναμεικτικη μπαταρία εκει θα πρέπει να ανοίξεις μια τρυπα στο ενδιάμεσο των αλλων δυο και να ταπωσεις τις υπάρχουσες τρύπες.Πρεπει να δεις απο τη κατω μερια του νιπτήρα που υπάρχει σημάδι για την τρύπα κ μετα απο πάνω με ένα βελόνι και υπομονή να χτυπήσεις την πορσελανη έως ότου φύγει όλο το κομμάτι και βγινει η τρύπα για να μπει η καινούρια σου μπαταρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνεται

Ανοίγεις τρύπα στην μέση (με υπομονή και σιγά σιγά γιατί αν ραγίσει η σπάσει η πορσελάνη άντε γεια μετά) και βάζεις την βρύση που θελεις,και ταπωνεις δεξιά και αριστερά.

Μην επισκευαζεις τέτοια πράγματα 30ετιας δεν αξίζει,απλά άλλαζε τα με καινούργια

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και εγώ άλλαξα εντοιχισμένο τέτοιου στύλ και έβαλα καμινάδα.Είχε λίγη μανούρα να βγει ο παλιός αλλά  ο καινούργιος  δε με δυσκόλεψε.Δύο βίδες ήταν zio10 βάλε φώτο να σου πούμε.

Δεν είναι εύκολο να βάλω φωτογραφία, μένει άλλος στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, dalain είπε

Για να βάλεις αναμεικτικη μπαταρία εκει θα πρέπει να ανοίξεις μια τρυπα στο ενδιάμεσο των αλλων δυο και να ταπωσεις τις υπάρχουσες τρύπες.Πρεπει να δεις απο τη κατω μερια του νιπτήρα που υπάρχει σημάδι για την τρύπα κ μετα απο πάνω με ένα βελόνι και υπομονή να χτυπήσεις την πορσελανη έως ότου φύγει όλο το κομμάτι και βγινει η τρύπα για να μπει η καινούρια σου μπαταρία

 

50 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Γίνεται

Ανοίγεις τρύπα στην μέση (με υπομονή και σιγά σιγά γιατί αν ραγίσει η σπάσει η πορσελάνη άντε γεια μετά) και βάζεις την βρύση που θελεις,και ταπωνεις δεξιά και αριστερά.

Μην επισκευαζεις τέτοια πράγματα 30ετιας δεν αξίζει,απλά άλλαζε τα με καινούργια

 

Σας ευχαριστώ πολύ! Άλλος τρόπος για άνοιγμα της τρύπας εκτός από βελόνι, υπάρχει; Δεν έχω ούτε το αναλώσιμο, ούτε τη συσκευή.

Επίσης, μιλάμε για νιπτήρες 30-40 ετών. Θα έχουν σίγουρα ένδειξη για το πού πρέπει να γίνει η τρύπα; Δεν έχω μπροστά μου τώρα το νιπτήρα για να τσεκάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Ερώτηση υδραυλική:

Έχω μία βρύση με ξεχωριστά ποδαράκια για κρύο - ζεστό σε νιπτήρα εξίσου παλιό με την ίδια. Έχει αρχίσει και στάζει από τις ρουμπινοειδείς βίδες που έχει στα μπράτσα (ή από κάπου εκεί τελοσπάντων).

Αξίζει (με βάση τις τιμές) να την αλλάξω νομίζω, παρά να παιδεύομαι με επιδιορθώσεις πραγμάτων 30ετίας.

Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να βάλω μείκτη, ή αν πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξω και το νιπτήρα για να γίνει αυτή η δουλειά. Ο μείκτης με ενδιαφέρει λόγω της αμεσότητας με την οποία λειτουργεί, σε αντίθεση με τη χειροκίνητη σπαζοκεφαλιά της κλασικής βρύσης με τους δύο λεβιέδες.  Δε με πειράζει να μείνει μία τρύπα στο νεροχύτη αχρησιμοποίητη.

Βάλε ένα νιπτήρα καινούργιο ξεκινάνε από 20 ευρώ https://www.skroutz.gr/c/1149/washbasin.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Θα φαίνεται χαλια με την κενή τρύπα, συν οτι θα πέφτουν εύκολα νερα στο πάτωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Γιατί να μην βάλει την μπαταρία στην μία τρύπα και να ταπώσει την άλλη?

Μπορει να κάνει κι αυτο. Αλλά αρχικά θα φαίνεται λιγο άσχημα με την βρύση στο πλάι, συν οτι πρέπει να πάρει ταπα και σιλικόνη για να σφραγίσει την τρύπα.

Εγω παντως θα έβαζα νιπτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάρε ένα μάστορα ρε φίλε! σε μερικά πράματα πρέπει να δίνεις και κάνα φράγκο. όλα τσάμπα δε γίνονται

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, gsisr είπε

πάρε ένα μάστορα ρε φίλε! σε μερικά πράματα πρέπει να δίνεις και κάνα φράγκο. όλα τσάμπα δε γίνονται

Έλεγα να το πω,αλλά επειδή έχει γίνει πλέον ο καθένας "μάστορας" επειδή είδε μερικά βίντεο στο youtube πλέον δεν ασχολούμαι....

Εδώ ο άλλος ήθελε να βάλει γυψοσανίδες στο ταβάνι λες και είναι κάτι εύκολο επειδή είδε βίντεο στο youtube. 

Όπως και εδώ,εγώ είπα τι να κάνει,βέβαια αν το θεωρεί εύκολο ας το κανει.....πάντως κακό δεν είναι να δίνεται και μερικά €€€ για τέτοιες εργασίες.....

Βεβαια η πλάκα είναι ότι ξεκινάνε τέτοιες δύσκολες εργασίες να τις κάνουν μόνοι τους,τα κάνουν χάλια η σπάνε κάτι και μετά μας φωνάζουν 😂😂😂

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Έλεγα να το πω,αλλά επειδή έχει γίνει πλέον ο καθένας "μάστορας" επειδή είδε μερικά βίντεο στο youtube πλέον δεν ασχολούμαι....

Εδώ ο άλλος ήθελε να βάλει γυψοσανίδες στο ταβάνι λες και είναι κάτι εύκολο επειδή είδε βίντεο στο youtube. 

Όπως και εδώ,εγώ είπα τι να κάνει,βέβαια αν το θεωρεί εύκολο ας το κανει.....πάντως κακό δεν είναι να δίνεται και μερικά €€€ για τέτοιες εργασίες.....

Στέλιο το δεύτερο δε ξέρω εάν το λες για εμένα αλλά εγώ μια χαρά το κατάφερα αγόρασα ωστόσο αναβατόριο... δεν είναι και καμία επιστήμη τα μερεμέτια εω τελειώσαμε πολυτεχνεία. Οι μάστορες παντως που τους παρακαλαγα να έρθουν δεν ερχόταν γιατί δεν ήταν δουλειά που θα βγάλουν χοντρά φράγκα ή οποίοι ήρθαν ζήτησαν εντελώς κουλά ποσά. Εγώ 16-18€ για πέρασμα μόνο γυψοσανιδα στο ταβάνι δε θα τα έδινα σε κανέναν κερατά, στα 10-12 τμ έβγαλα τα έξοδα που έκανα για εργαλεία και τα υπόλοιπα 60 τετραγωνικά που πέρασα ήταν καθαρό κέρδος στην τσέπη μου. 

Τωρα για μια βρύση προσωπικά μάλλον υδραυλικό θα έπαιρνα γιατί είμαι αμπαλος 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, paylidis είπε

δε θα τα έδινα σε κανέναν κερατά

Γιατί ο επαγγελματίας είναι κερατάς;

Εσύ τι δουλειά κάνεις, αν επιτρέπεται;

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...