Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπαθοσεγα έχει να προτείνει κάνεις κανένα καλό μοντέλο που έχει; (Μέχρι 100€)

 

Για πείτε καμιά καλή.

 

 

Και κατι ακόμα

Θέλω να πάρω ένα πιεστικό δυνατό,αξιόπιστο και να παίρνει αρκετά έξτρα επάνω (πχ ξεβουλωμα,βούρτσες για χαλια,να πετάει αφρό για το αμαξι και άλλα τέτοια) γενικα να είναι all around 😎

Τιμή μέχρι 150-200€ ποιο προτείνετε;

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Σπαθοσεγα έχει να προτείνει κάνεις κανένα καλό μοντέλο που έχει; (Μέχρι 100€)

Για πείτε καμιά καλή.

Και κατι ακόμα

Θέλω να πάρω ένα πιεστικό δυνατό,αξιόπιστο και να παίρνει αρκετά έξτρα επάνω (πχ ξεβουλωμα,βούρτσες για χαλια,να πετάει αφρό για το αμαξι και άλλα τέτοια) γενικα να είναι all around 😎

Τιμή μέχρι 150-200€ ποιο προτείνετε;

Είχε το lidl πρόσφατα πιεστικό, νομίζω άκουσα καλά λόγια. 

Στο πατρικό έχουμε ένα karcher, μια χαρά μου φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, zio10 είπε

Είχε το lidl πρόσφατα πιεστικό, νομίζω άκουσα καλά λόγια. 

Στο πατρικό έχουμε ένα karcher, μια χαρά μου φαίνεται. 

Από lidl δεν ψωνιζω sorry 😁

 

Karcher ποιο μοντέλο; Θυμάσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κατάλαβα

Είδα μερικά μοντέλα έτσι σχετικά φθηνά αλλά είναι λίγο αδύναμα

 

Μάλλον θα παίξω με κάτι πιο δυνατός καθώς θέλω να μπορώ να πλένω και ταράτσες για τις μονώσεις και λοιπές εργασίες 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Ναι κατάλαβα

Είδα μερικά μοντέλα έτσι σχετικά φθηνά αλλά είναι λίγο αδύναμα

Μάλλον θα παίξω με κάτι πιο δυνατός καθώς θέλω να μπορώ να πλένω και ταράτσες για τις μονώσεις και λοιπές εργασίες 

Αυτό που σου λέω πάντως παλιό τσιμέντο ας πούμε το γυαλίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα

Πάντως θέλω ένα να πλένω ταράτσες και γενικά να βγαίνει η μπιχλα που έχει πιάσει πατωμα-ταρατσα και γενικά τέτοιες δουλειές.

 

Αν μπορώ να πλύνω και το αμάξι βέβαια δεν θα με χαλάνε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω μια έρευνα αγοράς πρώτα και μετά θ αγορασω.

Μέχρι 150 άντε βαριά 200€ (ανάλογα τα εξαρτήματα βέβαια που δίνει μαζί και την ποιότητα) 

Θέλω δύναμη (όχι κάτι τρελό αλλα να μην μου βγάζει το λάδι ώστε να καθαρίσω) , αξιοπιστία (μην χαλάσει σε 1-2 μηνες), εξαρτηματα (για ελαφριά απόφραξη,χαλια,αμάξι και ότι άλλο υπάρχει διαθέσιμο είτε μαζί ως πακέτο,είτε για μετέπειτα αγορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, stelios18120 said:

Karcher μόνο δηλαδή ε;

Αρκετοί πάντως στο section των προσφορών δεν προτείνουν τις "φτηνές" Karcher γιατί δεν έχουν αντλίες αλουμινίου.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αρκετοί πάντως στο section των προσφορών δεν προτείνουν τις "φτηνές" Karcher γιατί δεν έχουν αντλίες αλουμινίου.

Ναι έχω ακούσει ότι πρέπει ένα πιεστικό να έχει αντλία αλουμινίου και γενικά όχι πλαστικά γιατί σπάνε και χαλάνε εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Karcher μόνο δηλαδή ε;

Επειδή είχα δει και κάτι lavor και nilfisk πολύ δυνατά και με αρκετά εξτραδακια

Τα nilfisk νομίζω θεωρούνται επώνυμα και αξιόπιστα πάντως. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, divo είπε

αυτο που εχω παντως μια χαρα ειναι για τα χρονια του, οσο αφορα την πιεση του. 

Στα Nilfisk αυτο που ειδα ειναι οτι δεν εχει αντιπροσωπο εδω παρα μονο εμπορους που κανουν εισαγωγες. 

Δηλαδή εφόσον δεν έχει αντιπρόσωπο εδώ,αν πάθει κάτι που πάει για service? Έχουν κάποιο συμβεβλημένο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Ναι έχω ακούσει ότι πρέπει ένα πιεστικό να έχει αντλία αλουμινίου και γενικά όχι πλαστικά γιατί σπάνε και χαλάνε εύκολα

Έχω το Κ-4  και το Κ-3 . Το Κ-4 σίγουρα δυνατό εγγυημένο εργαλείο το Κ-3 λίγο κατώτερο.

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα.Τα μικρά δεν έχουν καλό σέρβις.Αν θες μεγάλο επαγγελματικό ναι θα πας Karcher γιατί είναι τα μοναδικά που έχουν ακριβό αλλά καλό  σέρβις.Από μικρά θα έλεγα μακριά.Από τη χρήση μου χάλασε ένα μικρό πλαστικό από την κάνη του Κ-4 το πήγα στην karcher και μου λέει δεν έχουμε πρέπει να πάρεις όλη την κάνη με 37 ευρώ.:o

Πήγα leroy ευτυχώς τότε είχε αντάπτορα με ένα ευρώ που μετέτρεπε το πίσω μέρος της υποδοχής κάνης από karcher σε strerwins (γερμανικό και αυτό).Πήρα ένα και μία κάννη sterwins με μόλις 8 ευρώ (+ 1 ο αντάπτορας) η οποία κάνει την ίδια δουλειά που έκανε η karcher.Επίσης με 20 ευρώ πήρα 10μετρη σωλήνα καθαρισμού αποχέτευσης την ίδια η karcher 75 ευρώ.

Φίλτρο νερού 5 ευρώ από leroy ακριβώς μα ακριβώς λέμε το ίδιο η karcher 15 ευρώ.

Με λίγα λόγια η karcher πουλάει όνομα το οποίο όντως και έχει παγκοσμίως.Έχει καλά και δυνατά εργαλεία αλλά μόνο για μεγάλα επαγγελματικά συμφέρει.Τα μικρά καλά είναι αλλά τα ανταλακτικά τους και τα  λοιπά εξαρτήματα είναι πανάκριβα.Πέρνα leroy και δες το καινούργιο sterwins το μεγάλο γύρω στα 130 ευρώ κάνει με τριπλή κάνη (φαρδιά - τούρμπο - σαπουνάδα).Ένα καλό εργαλείο πιστεύω ισάξιο αν όχι καλύτερο από το Κ-4 με πολύ φτηνά εξαρτήματα όπως σου είπα.

Εάν δεν είχα και μου έλεγε κάποιος karcher k-4 ή το παραπάνω θα έπαιρνα το παραπάνω.

Edit. Όχι του lidl είναι πολύ μικρό παιχνιδιάρικο και φυσικά δεν κάνει για σένα.Για άλλου ναι είναι πολύ καλό (μη χαλάσουμε και την πιάτσα):D

Edit 2 . Sterwins 150 c  τελικά 160  ευρώ    Karcher K-4  από 183 .Αν δεις τις προδιαγραφές πολύ ανώτερες το πρώτο αλλά είπαμε ότι εκτός των άλλων έχει και πολύ φτηνά τα άλλα παρελκόμενα ενώ το δεύτερο είναι στο θεό.

Edit. 3 Ενιαία τριπλή κάνη για το sterwins 9,50 ευρώ .Μπορείς στη σελίδα να δεις και τα λοιπά εξαρτήματα και τις τιμές τους.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Έχω το Κ-4  και το Κ-3 . Το Κ-4 σίγουρα δυνατό εγγυημένο εργαλείο το Κ-3 λίγο κατώτερο.

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα.Τα μικρά δεν έχουν καλό σέρβις.Αν θες μεγάλο επαγγελματικό ναι θα πας Karcher γιατί είναι τα μοναδικά που έχουν ακριβό αλλά καλό  σέρβις.Από μικρά θα έλεγα μακριά.Από τη χρήση μου χάλασε ένα μικρό πλαστικό από την κάνη του Κ-4 το πήγα στην karcher και μου λέει δεν έχουμε πρέπει να πάρεις όλη την κάνη με 37 ευρώ.:o

Πήγα leroy ευτυχώς τότε είχε αντάπτορα με ένα ευρώ που μετέτρεπε το πίσω μέρος της υποδοχής κάνης από karcher σε strerwins (γερμανικό και αυτό).Πήρα ένα και μία κάννη sterwins με μόλις 8 ευρώ (+ 1 ο αντάπτορας) η οποία κάνει την ίδια δουλειά που έκανε η karcher.Επίσης με 20 ευρώ πήρα 10μετρη σωλήνα καθαρισμού αποχέτευσης την ίδια η karcher 75 ευρώ.

Φίλτρο νερού 5 ευρώ από leroy ακριβώς μα ακριβώς λέμε το ίδιο η karcher 15 ευρώ.

Με λίγα λόγια η karcher πουλάει όνομα το οποίο όντως και έχει παγκοσμίως.Έχει καλά και δυνατά εργαλεία αλλά μόνο για μεγάλα επαγγελματικά συμφέρει.Τα μικρά καλά είναι αλλά τα ανταλακτικά τους και τα  λοιπά εξαρτήματα είναι πανάκριβα.Πέρνα leroy και δες το καινούργιο sterwins το μεγάλο γύρω στα 130 ευρώ κάνει με τριπλή κάνη (φαρδιά - τούρμπο - σαπουνάδα).Ένα καλό εργαλείο πιστεύω ισάξιο αν όχι καλύτερο από το Κ-4 με πολύ φτηνά εξαρτήματα όπως σου είπα.

Εάν δεν είχα και μου έλεγε κάποιος karcher k-4 ή το παραπάνω θα έπαιρνα το παραπάνω.

Edit. Όχι του lidl είναι πολύ μικρό παιχνιδιάρικο και φυσικά δεν κάνει για σένα.Για άλλου ναι είναι πολύ καλό (μη χαλάσουμε και την πιάτσα):D

Edit 2 . Sterwins 150 c  τελικά 160  ευρώ    Karcher K-4  από 183 .Αν δεις τις προδιαγραφές πολύ ανώτερες το πρώτο αλλά είπαμε ότι εκτός των άλλων έχει και πολύ φτηνά τα άλλα παρελκόμενα ενώ το δεύτερο είναι στο θεό.

Edit. 3 Ενιαία τριπλή κάνη για το sterwins 9,50 ευρώ .Μπορείς στη σελίδα να δεις και τα λοιπά εξαρτήματα και τις τιμές τους.

Ωραίος παππού 

 

Θα ρίξω μια ματιά αύριο και θα καταλήξω σε ένα μοντέλο να πάω να το πάρω.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές ✌️👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...