Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα, κανω ανακαίνιση το σπίτι μου κατασκευής 1988, τα κουφώματα που είχε ηταν χωνευτά συρωμενα μεσα στον τοίχο ο μηχανικός επέμενε να μπουν ή επάλληλα η ανοιγομενα. εν τέλει με τα πολλα με τα λιγα  και απο άλλες συζητήσεις με έπεισαν να βαλω επάλληλα στα μεγάλα ανοίγματα του σαλονιού και στα δωμάτια ανοιγομενα.

το θεμα μου ηταν το κενο αναμεσα στους δυο τοιχους πως θα κλείσει εν τέλει χτίσαμε με τούβλο και κολλα το κενό και αφησαμε 4-5 πόντους και εκεί κολλήσαμε λευκό φελιζολ και εκεί πάτησε το κουφώμα. πως σας φαίνεται;

ο οδηγός βέβαια δε κάλυψε όλο το φελιζολ και στο κομμάτι που δε καλυψε και στον εξωτερικό τοίχο λεω ή να μπει ενα κομμάτι αλουμινίου με μόνωση αν υπάρχει η μια λεπτή μόνωση, δε μπορεί να γυρίσει η εξωτερική μόνωση του σπιτιού που θα γινει μιας και τα ρολα είναι εξωτερικά και ο οδηγος ειναι κολλημένος στον εξωτερικό τοιχο, θα ηθελα και σε αυτό τη γνώμη σας.

IMG_20210727_001750-1.jpg

Θεωρώ ότι τα επάλληλα ήταν λάθος σου γιατί όσο καλή δουλειά και να γίνει πάντα έχουν απώλειες. Εάν ήταν πολύ μεγάλα θα μπορούσες να κάνεις δύο σταθερά στις άκρες και τα τα έκανες ανοιγόμενα που έχουν 100% εφαρμογή. Το έχω κάνει σε ένα μεγάλο του σαλονιού και έγινε τέλεια δουλειά. Σε πιο μικρό συρόμενο που έκανα ανοιγόμενο στο κενό εβαλα 5άρι ντάουν. Στο εσωτερικό μέρος που είχαν ντουλάπα και μύριζε μούχλα από τότε που το έβαλα δεν ξαναμύρισε ποτέ.

Γιατί λευκό φελιζόλ;;;; Πόσο μεγαλύτερη δαπάνη να έβαζες π.χ. 3άρι ντάουν που είναι πιο ανθεκτικό;;; Σίγουρα με κάτι πρέπει να το καλύψεις αφού το βάψεις καλά πριν γιατί πριν περάσει χρόνος τουλάχιστον στην εξωτερική πλευρά θα αρχίσει να ξεφτίζει. Απορώ τι μάστορας ήταν αυτός που σου πρότεινε να βάλεις λευκό φτηνιάρικο φελιζόλ σε ένα τόσο ευαίσθητο σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, zoranb είπε

Πώς λέγονται αυτά τα πλαστικά που συγκρατούν -από τον άνεμο- τα αλουμίνια παντζούρια; Οπως αυτό της φωτογραφίας;

ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ-ΠΙΑΣΤΡΑΚΙ.jpg

Ανεμοστηρίγματα ή απλά στοπ για παντζούρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Εβγαλα το κομματι που ειχε θεμα. Απο οτι βλεπω παιζει να μην ειχε καν κολλα στο σημειο που ειχε θεμα. Παντως βγηκε πολυ ευκολα με λιγο θερμανση. Το μαυρο νομιζω ειναι απο το καπνογονο

https://photos.app.goo.gl/w12LjMbSwKPYY28SA

p13etzTbj0Sy0OaEZSBEGzHGiF9N_cqyz8hSlMkBUKH13RdWsWD1DcpQrIqne5NWx2LfrlJaobqstxa-ycRtUpGfW4FGXlg7H0RvvSzwVyVM0V6CH40Qwb1LhZHo3ZESPvPwjgPTxNx322IWTyhGZvI-tkOCov_rshZELnA4hcJPEZjw4ZCS_nyb791lhwyk9lU4RrGOk--pgDFQeA-1ZalHQ43HJqx2sUTlax2qT46gsFMJH8iUuTM1ackZ5jj1C2Tf2ZDaYgyzBEgd40pSLaM8jhpKqz10TwXCP5i6OkjL9P-gVqEm71VuHcPpmv7fqy4cuPqW1JNI131RoY709FhuuiMNW_C4RkObNqwzWFHKOKmQaNLtEdyy57S9WFPiLHWtG-ct4EybxMT60sBmUU7215O7BkS_m8Y2THyYJn4JwdzYM_TC84rvZ1Ox6ZyNiNJe2gugINgZ4CV7xq_-tjxS1pWbyee3iTAFeyS_iygfLkI6T_x4W5mJMn5yfKbKwBdrjJjkqioH6liPk0EK8tSKhiNQpQHiSQxs9pW5YQF_IFS5KUmEGGllpmGsoznLhO1_dql_kuuunXTPeom68CM_2TOFpjZuNfxDcmJ7zDxXok-6SsgjT-CFb8T1yITEIHFqsCPayi00oEWAw72mOfRiFcoCOIt_Ec7vXSst8EB8kXPnzETCWYSwAv8mtOeZDm-0OoJ896syAId2XiqP0396kw=w1853-h837-no?authuser=0

IMG20210727120505.jpg

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xdanger είπε

Ξέρει κανείς πως ξεβιδωνει αυτή βίδα? Από παιδικό καρότσι είναι

IMG-6af8b6e8ffb4bd9963ae6087ac7704f4-V.jpg

σαν πριτσινι μοιαζει  ....σε εναν αλλουμινα πηγαινε να σε βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xdanger είπε

Ξέρει κανείς πως ξεβιδωνει αυτή βίδα? Από παιδικό καρότσι είναι

IMG-6af8b6e8ffb4bd9963ae6087ac7704f4-V.jpg

Δεν είναι φτιαγμένο για να μπαινοβγαίνει. Το τρυπάς με ένα τρυπάνι για να κοπεί και να φύγει, και μετά βάζεις μια βίδα με παξιμάδι ασφαλείας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα, κανω ανακαίνιση το σπίτι μου κατασκευής 1988, τα κουφώματα που είχε ηταν χωνευτά συρωμενα μεσα στον τοίχο ο μηχανικός επέμενε να μπουν ή επάλληλα η ανοιγομενα. εν τέλει με τα πολλα με τα λιγα  και απο άλλες συζητήσεις με έπεισαν να βαλω επάλληλα στα μεγάλα ανοίγματα του σαλονιού και στα δωμάτια ανοιγομενα.

το θεμα μου ηταν το κενο αναμεσα στους δυο τοιχους πως θα κλείσει εν τέλει χτίσαμε με τούβλο και κολλα το κενό και αφησαμε 4-5 πόντους και εκεί κολλήσαμε λευκό φελιζολ και εκεί πάτησε το κουφώμα. πως σας φαίνεται;

ο οδηγός βέβαια δε κάλυψε όλο το φελιζολ και στο κομμάτι που δε καλυψε και στον εξωτερικό τοίχο λεω ή να μπει ενα κομμάτι αλουμινίου με μόνωση αν υπάρχει η μια λεπτή μόνωση, δε μπορεί να γυρίσει η εξωτερική μόνωση του σπιτιού που θα γινει μιας και τα ρολα είναι εξωτερικά και ο οδηγος ειναι κολλημένος στον εξωτερικό τοιχο, θα ηθελα και σε αυτό τη γνώμη σας.

IMG_20210727_001750-1.jpg

Βασικά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι έχετε κάνει, αν θες βάλε μια φωτό με τον οδηγό τοποθετημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Georgegoum είπε

Καλησπέρα, έχει κάποιος εικόνα ποσο παει σχεδόν η αντικατάσταση ενός μηχανισμόυ τέντας;

Αν εννοείς μόνο αυτό που ανεβοκατεβάζει την τέντα κάνει γύρω στα 30 ευρώ βάλε και άλλα τόσα περίπου το μάστορα αν δεν πιάνουν τα χέρια σου.

Αν θέλεις να τα αλλάξεις όλα να υπολογίζεις ένα 100άρικο πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θεωρώ ότι τα επάλληλα ήταν λάθος σου γιατί όσο καλή δουλειά και να γίνει πάντα έχουν απώλειες. Εάν ήταν πολύ μεγάλα θα μπορούσες να κάνεις δύο σταθερά στις άκρες και τα τα έκανες ανοιγόμενα που έχουν 100% εφαρμογή. Το έχω κάνει σε ένα μεγάλο του σαλονιού και έγινε τέλεια δουλειά. Σε πιο μικρό συρόμενο που έκανα ανοιγόμενο στο κενό εβαλα 5άρι ντάουν. Στο εσωτερικό μέρος που είχαν ντουλάπα και μύριζε μούχλα από τότε που το έβαλα δεν ξαναμύρισε ποτέ.

Γιατί λευκό φελιζόλ;;;; Πόσο μεγαλύτερη δαπάνη να έβαζες π.χ. 3άρι ντάουν που είναι πιο ανθεκτικό;;; Σίγουρα με κάτι πρέπει να το καλύψεις αφού το βάψεις καλά πριν γιατί πριν περάσει χρόνος τουλάχιστον στην εξωτερική πλευρά θα αρχίσει να ξεφτίζει. Απορώ τι μάστορας ήταν αυτός που σου πρότεινε να βάλεις λευκό φτηνιάρικο φελιζόλ σε ένα τόσο ευαίσθητο σημείο.

τα σταθερά δε μου αρεσαν καθόλου και το είχα αποκλείσει, χωνευτά μεσα στον τοίχο είχα πάρει απόφαση να μη τα αφήσω και ετσι εκανα μερικα ανοιγομενα και άλλα επάλληλα.

ο μονωσας που ειχε έρθει μου είπε οτι και το λευκό καλο ειναι και δουλεύεται πιο εύκολα σε τέτοια σημεία.

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Βασικά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι έχετε κάνει, αν θες βάλε μια φωτό με τον οδηγό τοποθετημένο.

βρηκα μια φωτο. το κουφώματα πατάει στην παλια ψευτοκασα και στο μισο κομματι του φελιζολ το αλλο μισο κομματι και τον εξωτερικό τοίχο θα τον ντύσω με λεπτή μόνωση η με κατι αλλο.

IMG_20210727_182057.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, someone- είπε

τα σταθερά δε μου αρεσαν καθόλου και το είχα αποκλείσει, χωνευτά μεσα στον τοίχο είχα πάρει απόφαση να μη τα αφήσω και ετσι εκανα μερικα ανοιγομενα και άλλα επάλληλα.

ο μονωσας που ειχε έρθει μου είπε οτι και το λευκό καλο ειναι και δουλεύεται πιο εύκολα σε τέτοια σημεία.

βρηκα μια φωτο. το κουφώματα πατάει στην παλια ψευτοκασα και στο μισο κομματι του φελιζολ το αλλο μισο κομματι και τον εξωτερικό τοίχο θα τον ντύσω με λεπτή μόνωση η με κατι αλλο.

IMG_20210727_182057.jpg

Κόλα πλέγμα χρωμοσοβά και τελείωσες...τι λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, someone- είπε

τα σταθερά δε μου αρεσαν καθόλου και το είχα αποκλείσει, χωνευτά μεσα στον τοίχο είχα πάρει απόφαση να μη τα αφήσω και ετσι εκανα μερικα ανοιγομενα και άλλα επάλληλα.

ο μονωσας που ειχε έρθει μου είπε οτι και το λευκό καλο ειναι και δουλεύεται πιο εύκολα σε τέτοια σημεία.

βρηκα μια φωτο. το κουφώματα πατάει στην παλια ψευτοκασα και στο μισο κομματι του φελιζολ το αλλο μισο κομματι και τον εξωτερικό τοίχο θα τον ντύσω με λεπτή μόνωση η με κατι αλλο.

IMG_20210727_182057.jpg

πατάτα έκανε μάλλον με τα μέτρα και έβαλε το φελιζόλ και αυτό κακής ποιότητας και μισό. Προσωπικά θα το έκοβα σύριζα στο κάσωμα της μπαλκονόπορτας με κοπίδι και ή θα το στοκάριζα και έβαφα έτσι ή θα έπαιρνα ένα ίδιου πάχους ντάουν  το οποίο θα τοποθετούσα κολητά μέχρι  το κατεβατό για το παντζούρι και θα το έβαφα λευκό φυσικά με κάποια ειδική μπογιά να μην έχει πρόβλημα.

Το ότι έκανε πατάτα με τα μέτρα φαίνεται και από το κατεβατό για το ρολό αλουμινίου το οποίο έπρεπε να είναι περασιά με το σοβά και αυτό είναι 2-3 πόντους προς τα μέσα. Ή είναι για σίτα αυτό το κατεβατό γιατί δεν μπορώ να καταλάβω από τη φωτογραφία;;;;

Επεξεργασία. Α οδηγός για το ρολό είναι το λες και στη φωτογραφία

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/7/2021 στις 1:17 ΜΜ, mixos23 είπε

Χαιρετε,ειμαι σε φαση ολικης ανακαινισης στο σπιτι.. στο επομενο διαστημα ξεκιναει η δημιουργια καινουργιου δικτυου στο σπιτι..πινακας καλωδια μπριζες κλπ... επειδη ειμαι ολιγον ασχετος οποιος μπορει ας γραψει μερικες συμβουλες..
Αν υπαρχει καλυτερη ποιοτητα ακομη και στα καλωδια ,οτιδηποτε.. δεν εχω ιδεα :)
τι να προσεξω,επιλογες που μπορω να προσθεσω.. πχ , μου ειπε ενας δικος μου να βαλω αντικεραυνικο..
Και επειδη θα αγορασω εγω οτι χρειαστει, σαν εταιρειες ? μου abb, legrand? 
Ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες..
Ευχαριστω

General electric για διακόπτες rcb/mcb, legrand για μπριζες, αν σε παίρνει να περάσεις ουδέτερο στους διακόπτες για αυτοματισμούς, σωστή γείωση και καλώδιο cat5e ή καλύτερα από το μόντεμ σου στα δωμάτια.

Επεξ/σία από Son^Goku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, someone- είπε

τα σταθερά δε μου αρεσαν καθόλου και το είχα αποκλείσει, χωνευτά μεσα στον τοίχο είχα πάρει απόφαση να μη τα αφήσω και ετσι εκανα μερικα ανοιγομενα και άλλα επάλληλα.

ο μονωσας που ειχε έρθει μου είπε οτι και το λευκό καλο ειναι και δουλεύεται πιο εύκολα σε τέτοια σημεία.

βρηκα μια φωτο. το κουφώματα πατάει στην παλια ψευτοκασα και στο μισο κομματι του φελιζολ το αλλο μισο κομματι και τον εξωτερικό τοίχο θα τον ντύσω με λεπτή μόνωση η με κατι αλλο.

IMG_20210727_182057.jpg

Εγω νομίζω πως εισαι οκ. Δεν εισαι σε καμια γερμανια κτλ.

Στις 26/7/2021 στις 2:09 ΜΜ, adi32 είπε

Θέλω να φρεσκάρω σιδερένια κάγκελα και γκαραζοπορτα σε παλιό σπίτι. Έχουν σε κάποια σημεία και σκουριές. Είδα κάτι χρώματα που λένε ότι βάφεις πάνω στη σκουριά. Συμφέρουν αυτά ή καλύτερα τρίψιμο μινιο και μπογια? 

 

Οτι και να βάλεις κανενα δε βαφει πανω σε σκουρια. Στις οδηγίες ακομα και αυτα λενε να αφαιρέσεις οσο μπορεις σκουριες. Βεβαια ειναι αδύνατο με το χερι να τα καθαρισεις 100% εκτος αν τριβεις μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια ερωτηση απο περιεργεια. Για κουζινα απο μελαμινη σε σχημα Γ διαστασεις 374x170 περίπου ποσο θα θεωρούσατε οτι παει; Χωρις ηλεκτρικες συσκευες. Και ποσο παει περιπου η εγκατάσταση. Ρωταω γιατι ειδα κατι τιμες απο 2 διαφορετικους που ειναι αστειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...