Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Μια ερωτηση απο περιεργεια. Για κουζινα απο μελαμινη σε σχημα Γ διαστασεις 374x170 περίπου ποσο θα θεωρούσατε οτι παει; Χωρις ηλεκτρικες συσκευες. Και ποσο παει περιπου η εγκατάσταση. Ρωταω γιατι ειδα κατι τιμες απο 2 διαφορετικους που ειναι αστειες

έχουν ακριβύνει και τα υλικά και τα μεροκάματα

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/kouzina/epipla-kouzinas/

δες αν μπορείς να βολευτείς με κάτι "έτοιμο"

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

έχουν ακριβύνει και τα υλικά και τα μεροκάματα

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/kouzina/epipla-kouzinas/

δες αν μπορείς να βολευτείς με κάτι "έτοιμο"

Σε καμια περιπτωση. Λόγω "σκαλιου" που περναει σωληνας απο κατω πρεπει να γινει custom. Απλα θελω να εχω μια εικονα τι παιζει απο τιμες γιατι ακουω κατι τρελα ποσα και δεν ξερω αν ειναι να βαλω τα γελια η τα κλαμματα.. Αλλιως θα περιμενω το χειμωνα που δεν θα χει κανεις δουλεια και τοτε θα ψαχνουν τους πελατες με τα κυαλια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Σε καμια περιπτωση. Λόγω "σκαλιου" που περναει σωληνας απο κατω πρεπει να γινει custom. Απλα θελω να εχω μια εικονα τι παιζει απο τιμες γιατι ακουω κατι τρελα ποσα και δεν ξερω αν ειναι να βαλω τα γελια η τα κλαμματα.. Αλλιως θα περιμενω το χειμωνα που δεν θα χει κανεις δουλεια και τοτε θα ψαχνουν τους πελατες με τα κυαλια

Αν σε παίρνει περίμενε. Έχει πάρει η ξυλεία και τα υλικά 100% επάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αν σε παίρνει περίμενε. Έχει πάρει η ξυλεία και τα υλικά 100% επάνω.

Με τις τιμες που ακουω δεν την κανω την αλλαγη σε καμια περιπτωση! Δηλαδη φτασαμε να μου βγει πιο φτηνο να φερω ανθρωπο απο απεναντι (Γιαννενα πχ) απο το να μου τα κανει καποιος εδω.

 

Παντως η ερωτηση παραμενει στο τι τιμες παιζουν περιπου για να εχω μια εικονα

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Αν σε παίρνει περίμενε. Έχει πάρει η ξυλεία και τα υλικά 100% επάνω.

Δεν ξέρω ρε παιδιά τι παίζει. Η αγορά όμως σε πολλά πράγμα έχει πετάξει στην κυριολεξία . Δεν ξέρω αν φταίει το 20μηνο λουκέτο ή αν ακρίβυναν τα πράγματα. Πάντως το πετρέλαιο και παλαιότερα βρισκόταν πολύ πιο ψηλά αλλά δεν υπήρχε αυτή εικόνα. Είχα πάει leroy για ξυλεία να φτιάξω κάτι και καράφλιασα. Υλικά που είχα πάρει παλαιότερα πάνω από 50% , σε πολλά πιστεύω τεχνητή έλλειψη που μυρίζει αυξήσεις , άρα να περιμένουμε δύσκολες καταστάσεις. Από την άλλη συνεχίζεται αδυσώπητα και λυσσαλέα το μπραντεφέρ κυβέρνησης με το 40% που αρνούνται να εμβολιαστούν και τις παρενέργειες τις πληρώνουμε όλοι.

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Παντως η ερωτηση παραμενει στο τι τιμες παιζουν περιπου για να εχω μια εικονα

Για απλά ντουλάπια απλούς μηχανισμούς αν πούμε ότι είναι 11 μέτρα με αυτά που γράφεις με μία καλή τιμή 180 το μέτρο γύρω στις 2.000.

Από τα λεγόμενά σου  και για τα συγκεκριμένα μέτρα μπορεί να σου ζήτησαν και πάνω από 4.000 ευρώ;;;;;😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spect~ είπε

Μια ερωτηση απο περιεργεια. Για κουζινα απο μελαμινη σε σχημα Γ διαστασεις 374x170 περίπου ποσο θα θεωρούσατε οτι παει; Χωρις ηλεκτρικες συσκευες. Και ποσο παει περιπου η εγκατάσταση. Ρωταω γιατι ειδα κατι τιμες απο 2 διαφορετικους που ειναι αστειες

Μόλις μίλησα με μαραγκό, γνωστό μου. Αθήνα μια μέση τιμή για μελαμίνη ειναι τα 200-250 ευρώ το τρέχον μέτρο, κομπλέ με εγκατάσταση χωρίς να περιλαμβάνει τα χερούλια. Εσύ έχεις κοντά στα 7 μέτρα(3.7 πάνω συν 3.7 κάτω). Φυσικά όπως μου εξήγησε υπάρχουν μελαμίνες και μελαμίνες και παίζουν ρόλο πολλά. Ενδεικτικά μου είπε για ποιότητα μελαμίνης,  στρογγυλεμα στις άκρες, μηχανισμοί, ποιότητα μεντεσέ κα.

Οι τιμές μου είπε οτι είναι φουσκωμένες λόγω αυξημένων μεταφορικών, έχουν ανέβει πολύ και κάπου πρέπει να βγει η διαφορά όποτε περνάει στα υλικά. Γιατί φουσκώνουν τόσο οι μεταφορές το έθεσε ως ανεξήγητο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μόλις μίλησα με μαραγκό, γνωστό μου. Αθήνα μια μέση τιμή για μελαμίνη ειναι τα 200-250 ευρώ το τρέχον μέτρο, κομπλέ με εγκατάσταση χωρίς να περιλαμβάνει τα χερούλια. Εσύ έχεις κοντά στα 7 μέτρα(3.7 πάνω συν 3.7 κάτω). Φυσικά όπως μου εξήγησε υπάρχουν μελαμίνες και μελαμίνες και παίζουν ρόλο πολλά. Ενδεικτικά μου είπε για ποιότητα μελαμίνης,  στρογγυλεμα στις άκρες, μηχανισμοί, ποιότητα μεντεσέ κα.

Οι τιμές μου είπε οτι είναι φουσκωμένες λόγω αυξημένων μεταφορικών, έχουν ανέβει πολύ και κάπου πρέπει να βγει η διαφορά όποτε περνάει στα υλικά. Γιατί φουσκώνουν τόσο οι μεταφορές το έθεσε ως ανεξήγητο.

Γιατί δεν υπάρχουν κοντεινερ. Πλέον δημοπραττουνται...

Κοντεινερ από Κίνα προ της όλης κατάστασης κόστιζε 2.500$. Την προηγούμενη βδομάδα δόθηκε κοντεινερ 13.500$ 

Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, πραγματικά νούμερα δυστυχώς...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει γίνεται της π...νας! Επίσης υπάρχει θέμα με τις διαθεσιμότητες γιατί πλέον με τέτοιο ράλι τιμών κανένας δεν στοκάρει! Πάνε βάσει παραγγελιας, σε τρέχουσες τιμές, για να δουν πού θα κάτσει η μπίλια. Αν κάνουν έτσι ακόμα και οι εισαγωγείς, και οι μεγάλες εταιρείες, φανταστείτε το μικρό κατάστημα υλικών και ο μικρός τεχνίτης!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, zio10 είπε

@Spect~δεν μπορείς να πάρεις έτοιμη και να κόψεις όπου χρειάζεται;

Οχι. Θα θελει αρκετο μονταρισμα μετα και θα βγει μια για αλλη. Θα περιμενω για χειμωνα να ηρεμησουν λιγο τα πραγματα. Δεν βιαζομαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Spect~ είπε

Μια ερωτηση απο περιεργεια. Για κουζινα απο μελαμινη σε σχημα Γ διαστασεις 374x170 περίπου ποσο θα θεωρούσατε οτι παει; Χωρις ηλεκτρικες συσκευες. Και ποσο παει περιπου η εγκατάσταση. Ρωταω γιατι ειδα κατι τιμες απο 2 διαφορετικους που ειναι αστειες

Εμενα μου φαίνονταν ακριβά και πριν 1 χρονο για 10m ειχα προσφορες με σκουπίδια απο 3.000 εως 25.000€ συνηθως 6-9.000€. Μου φαίνονται πολλα λεφτα για νοβοπαν γενικα. Παίζουν ρολο και οι μηχανισμοί οι ποιότητες και πολλα. Γενικα νομιζω εχουν ξεφύγει σε πολλα οι τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
43 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εμενα μου φαίνονταν ακριβά και πριν 1 χρονο για 10m ειχα προσφορες με σκουπίδια απο 3.000 εως 25.000€ συνηθως 6-9.000€. Μου φαίνονται πολλα λεφτα για νοβοπαν γενικα. Παίζουν ρολο και οι μηχανισμοί οι ποιότητες και πολλα. Γενικα νομιζω εχουν ξεφύγει σε πολλα οι τιμές. 

Εμενα ενας μου εδωσε προσφορα 1300€ για την ξυλεια χωρις συναρμολογηση και τοποθετηση (με πιο πλουσιο σχεδιο και μεσαιας κατηγορια μηχανισμους) και ενας αλλος με πιο ευκολο σχεδιο και λιγοτερα πραγματα ηθελε 2500 συν ΦΠΑ με τοποθετηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Spect~ είπε

Εμενα ενας μου εδωσε προσφορα 1300€ για την ξυλεια χωρις συναρμολογηση και τοποθετηση (με πιο πλουσιο σχεδιο και μεσαιας κατηγορια μηχανισμους) και ενας αλλος με πιο ευκολο σχεδιο και λιγοτερα πραγματα ηθελε 2500 συν ΦΠΑ με τοποθετηση.

Προσφορά τι προσφορά σου έδωσε,μόνο για τα κουτιά?Τα πορτακια θα είναι από μελαμίνη?Πάντως η έγχρωμη η μελαμίνη της alfa wood έχει περάσει το 100αρικο η πλάκα νομίζω όταν πριν την γαμωκριση είχε βαριά 70€.Γενικα έχουν ξεφύγει τα πράγματα,μου έλεγε ένας γνωστός που έχει μάντρα οικοδομών ότι πούλαγε το σίδερο 40 λεπτά και τώρα το αγοράζει πάνω από ευρώ.Μπορεις να φανταστείς για τι αύξηση μιλάμε και δυστυχώς είναι παντού το κακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζητώ κάποιους σωλήνες σπειραλ όπως είναι αυτοί που συνδέονται στο μπάνιο για το τηλέφωνο του μπάνιου. Το ειδικό χαρακτηριστικό που ψάχνω όμως είναι ότι θέλω κάποιον σωλήνα πολύ κοντό πχ 10cm η και λιγότερο για μια συγκεκριμένη δουλειά. Δεν ξέρω αν υπάρχουν τόσο μικροί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...