Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ανεβάσεις την πλάνη τέρμα κόβει πάρα πολύ οπότε όχι δεν θες πολλές περασιες.

Αν πάντως το κάνεις με δισκοπριονο χειρός να το κάνεις προσεκτικά γιατί είναι πολύ επικίνδυνο αν δεν έχεις εμπειρία. Προτιμότερη είναι πχ η σεγα και ας σου πάει και ελαφρώς στραβά. Αλλά πρόσεχε κυρίως τις πρόκες που σου είπα. Χαλάνε τα μαχαίρια

28 λεπτά πριν, DrLo είπε

Με χειροκινητη πλάνη δε θα θέλει ατελιώτες "περασιές" και ... θερμίδες?

Δε ξερω τι δίσκο έχουν τα μαγαζιά αλλά δε μπορεί να είναι πιο αδύνατος από ένα δισκοπρίνο χειρός που πρόκες τις κόβει ευκο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Αν ανεβάσεις την πλάνη τέρμα κόβει πάρα πολύ οπότε όχι δεν θες πολλές περασιες.

Αν πάντως το κάνεις με δισκοπριονο χειρός να το κάνεις προσεκτικά γιατί είναι πολύ επικίνδυνο αν δεν έχεις εμπειρία. Προτιμότερη είναι πχ η σεγα και ας σου πάει και ελαφρώς στραβά. Αλλά πρόσεχε κυρίως τις πρόκες που σου είπα. Χαλάνε τα μαχαίρια

thanks

Πιθανότατα θα αγοράσω μια πλάνη χειρός να δοκιμάσω και άλλωστε καλό είναι να υπάρχει.

Πάντως προσωπικά βρίσκω τον τροχό πολύ πιο ευκολοχρηστο από τη σέγα. Ίσως απλά η σέγα μου να είναι ΓΤΠ.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DrLo είπε

thanks

Πιθανότατα θα αγοράσω μια πλάνη χειρός να δοκιμάσω και άλλωστε καλό είναι να υπάρχει.

Πάντως προσωπικά βρίσκω τον τροχό πολύ πιο ευκολοχρηστο από τη σέγα. Ίσως απλά η σέγα μου να είναι ΓΤΠ.

Αν αγοράσεις καλά μαχαίρια η σεγα σου θα κόβει όσο κακή και να είναι. Απλά τα bosh ειναι λίγο ακριβουτσικα αλλά από τα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, divo είπε

Ένα απαραιτητο εργαλείο για μένα ειναι αυτό (ασχετα με τη μαρκα). Τα κινεζακια όπως τα λένε. Με εχει βολεψει πολλες φορες. Κόβει ολοΐσια και γρήγορα, έχει και πιο λεπτή ανταλλακτική λάμα. Αλλα προσοχη στα δοντακια κοβουν σαν ξυραφι.

Αυτό που λες ίσχυει

 

Με σεγα έκανα  περίπου 4' να κόψω μια κάσα πόρτας ενώ με την λάμα που δείχνεις έκανα περίπου 1' (βέβαια πιο κουραστικό καθότι είναι χειρονακτική εργασία ενώ το άλλο πατάς και κόβει) 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

thanks

Πιθανότατα θα αγοράσω μια πλάνη χειρός να δοκιμάσω και άλλωστε καλό είναι να υπάρχει.

Πάντως προσωπικά βρίσκω τον τροχό πολύ πιο ευκολοχρηστο από τη σέγα. Ίσως απλά η σέγα μου να είναι ΓΤΠ.

Το κόψιμο της πόρτας πρέπει να είναι καθαρό, δηλαδή να μην αφαιρέσει "μυτουλες" κατά το κόψιμο απο την πόρτα, αυτό επιτυγχάνεται μονο με πλάνη εστω και αν έχει προηγηθεί κόψιμο με άλλο εργαλείο όπως δισκοπρίονο.

Αυτό που πρέπει να προσέξες με οποιοδήποτε εργαλείο προσπαθήσεις να την κόψεις είναι να δεις αν υπάρχουν καρφιά και αν ναι να τα αφαιρέσεις.

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι οι πόρτες δεν είναι μασίφ δηλαδή έχουν οριο στο κόψιμο μπορείς να κόψεις 1-2 πόντους

Εκτός αν μιλάμε με για πόρτες εικοσαετίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alejandro είπε

Το φύλλο από την κάσα εννοείς; Η μήπως θέλεις να βγάλεις όλη την κάσα;

Το παράθυρο θέλω να βγάλω, το κομμάτι που ανοιγοκλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε βρε σατανάδες με ψησατε και πήρα και εγώ ένα τροχό του lidl (πέρναγα απ' έξω από ένα lidl και είπα να δοκιμάσω και εγώ)  να το έχω να κάνει παρέα σε άλλους 4 που έχω 😂😂 (makita,bosch, Milwaukee, Dewalt) 

(Θα τον έχω για ψιλοπραγματα και ελπίζω να βγάλει μερικές δουλίτσες εις πέρας) 

 

Παππου μας τα πήρες πάλι €€€ 😋😋

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, divo είπε

κακες συναναστροφες ...τι να κανεις κι εσυ;😂

Εντάξει μωρέ απλά είπα να δω και εγώ τι ψάρια πιάνει (ούτως η άλλως φθηνός είναι,με 25€ δεν θα στεναχωρηθω και πολύ αν χαλάσει 😁) ενώ αν χαλάει ο Milwaukee θα έκλαιγα με μαύρο δάκρυ 😋

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Πέταξέ τους όλους τους άλλους και κράτα μόνο αυτόν! :lol:

Χαχαχαχα καλό,άσε δεν θέλω να χαλάσω την ψυχική ηρεμία μου 😁😁

 

Δεν πετάς εύκολα τέτοια εργαλεία (ειδικά τον Milwaukee και Dewalt) 😉

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, zio10 είπε

Το παράθυρο θέλω να βγάλω, το κομμάτι που ανοιγοκλείνει.

Μια φωτογραφία από τους μεντεσέδες θα βοηθούσε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Λογικά ανοίγεις το φύλλο 90+ μοίρες και το σηκώνεις.

Δεν ανοίγει παραπάνω. Οι μεντεσέδες είναι στη βάση και ανοίγει σαν σε ανάκληση μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν ανοίγει παραπάνω. Οι μεντεσέδες είναι στη βάση και ανοίγει σαν σε ανάκληση μόνο.

Τότε πρέπει να λύσεις το πλαϊνό μπράτσο για να ανοίξει εντελώς το φύλλο. Πιθανότατα θα χρειαστεί να ξεβιδώσεις τους μεντεσέδες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...