Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, JLEE είπε

Ειδικός δεν είμαι αλλά κάνω έρευνα για την δική μου ταράτσα.

Το ασφαλτόπανο πλέον είναι απο τις χειρότερες επιλογές. Σε περίπτωση που δεν τοποθετηθεί σωστά θα έχεις μεγάλα προβλήματα με τις υγρασίες.

Αυτό συμβαίνει διότι η υγρασία θα "μπαίνει" απο κάπου πχ κάποια ρωγμή, απο το πλάι κτλ. και δεν θα μπορεί να βγεί. Δλδ θα εγκλωβίζεται και θα "δουλεύει" συνέχεια με συνέπεια να επιταχύνεις την αλλοίωση της πλάκας σου.

Και τι μόνωση προτείνεις σε αυτή την περίπτωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, zaq1 είπε

ειναι παλαιο , δηλ ξυλινο χωρισμα. δηλ στο κατω χωρο ειδα μεγαλα δοκαρια, σε αρκετα καλη κατασταση και απο πανω τους το πατωμα.

 

1 ώρα πριν, zaq1 είπε

ειναι ξυλινο..

 

Εγώ θα έμενα μακριά. Εννοώ δεν θα αγόραζα τέτοιο σπίτι, εκτός αν ήμουν διατεθειμένος να κάνω μεγάλες (και ακριβές) επισκευές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Και τι μόνωση προτείνεις σε αυτή την περίπτωση; 

Δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις να σου προτείνω κάτι. Απλά σε ενημερώνω τι μου είπαν 2-3 εγκαταστάτες και φίλος μηχανικός. Προς το παρόν εμείς δεν έχουμε καταλήξει γιατί είμαστε πολύ κοκόροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

 

 

Εγώ θα έμενα μακριά. Εννοώ δεν θα αγόραζα τέτοιο σπίτι, εκτός αν ήμουν διατεθειμένος να κάνω μεγάλες (και ακριβές) επισκευές.

 ποιο πιστευεις οτι ειναι το κυριως *προβλημα*, η μονωση? οι απωλειες? οι τοιχοι?

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, zaq1 είπε

 ποιο πιστευεις οτι ειναι το κυριως *προβλημα*, η μονωση? οι απωλειες? οι τοιχοι?

ευχαριστω!

Το έγραψα και πριν, σκεπή και πατώματα (ξύλινος όροφος).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μόνωση στο σπίτι του χωριού το οποίο βρίσκεται σε υψόμετρο 960μ. Έχει χιόνι πολύ και γενικά κακοκαιρία.

Μου πρότειναν να βάλω μόνωση με ασφαλτοπανο. 

Υπάρχει κανείς που μπορεί να μου πει τι υλικά θα χρειαστώ για 18m συνολικά;

14m Μήκος και 3-3.50m φάρδος. Στο Praktiker μου είπαν για το ασφαλτοπανο θέλω 120€ για 20m σύνολο. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Τι έχεις να μονώσεις; Ταράτσα; Θα είναι επισκέψιμη; Θες και θερμομόνωση ή μόνο υγρομόνωση;; 

Λοιπόν η υγρομόνωση είναι άθλημα για απαιτητικούς... βασικά γιατί έχεις να αντιμετωπίσεις τον νούμερο ένα διαλύτη, το νερό. Το μπάτζετ που αναφέρεις είναι πολύ χαμηλό για υγρομόνωση της προκοπής.

Για εμένα με αυτά τα δεδομένα πέρνα 2 χέρια καλό τσιμεντοειδές penetron/sika και θα έχεις βέλτιστη συμπεριφορά μέχρι να κάνεις κάτι πιο καλό.

Επίσης το πιο σημαντικό είναι να δώσεις κλίσεις ώστε να διώχνεις τα νερά γρήγορα προς τις υδρορροές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μπορείτε να μου προτείνετε ένα βερνίκι ξύλου για αδιαβροχοποίηση ενός μικρού τραπεζιού και 2 καρεκλών ξύλου κήπου ; Τα έχω ήδη τρίψει. Θέλω να είναι απόλυτα ματ και εντελώς διάφανο. Βασικά το τελικό αποτέλεσμα θέλω να είναι όπως τώρα που φαίνεται φυσικό το ξύλο από τρίψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ενα δύο συστατικών διαλυτου, εχε υπόψιν σου οτι υπάρχει και το σατινε, ειναι ματ αλλα αναδεικνύει ακομα περισσότερο το ξυλο.

Εμένα το σατινε μου αρέσει πολυ.

https://www.skroutz.gr/c/1894/Vernikia/m/18591/ER-LAC.html?keyphrase=2+συστατικων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πάρε ενα δύο συστατικών διαλυτου, εχε υπόψιν σου οτι υπάρχει και το σατινε, ειναι ματ αλλα αναδεικνύει ακομα περισσότερο το ξυλο.

Εμένα το σατινε μου αρέσει πολυ.

https://www.skroutz.gr/c/1894/Vernikia/m/18591/ER-LAC.html?keyphrase=2+συστατικων

 

Βρήκα στην αποθήκη ένα που είχε περισσέψει. Κάνει αυτό;

IMG_20210923_103611.jpg.d9dd97f92862474e7e6a832309fca03b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βρήκα στην αποθήκη ένα που είχε περισσέψει. Κάνει αυτό;

IMG_20210923_103611.jpg.d9dd97f92862474e7e6a832309fca03b.jpg

Μπορεί και σου κάνει σαν υλικό αλλά, αν κρίνω από την οξείδωση στο καπάκι, δεν πρέπει να είναι και σε πολύ καλή κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μπορεί και σου κάνει σαν υλικό αλλά, αν κρίνω από την οξείδωση στο καπάκι, δεν πρέπει να είναι και σε πολύ καλή κατάσταση.

Μέσα είναι εντάξει. Οκ ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Βρήκα στην αποθήκη ένα που είχε περισσέψει. Κάνει αυτό;

IMG_20210923_103611.jpg.d9dd97f92862474e7e6a832309fca03b.jpg

Η εταιρεία συνηθως λεει οχι αλλα στη πραξη τα χρησιμοποιει πολυς κοσμος ακομα και 10+ χρονια μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Να ρωτήσω. Όταν λέει Αραίωση : 5-10% σε όγκο με νερό, σημαίνει πχ 9 μέρη βερνίκι και 1 μέρος νερό σωστά; Όχι το αντίθετο.

σημαίνει οτι αν έχεις 100 L βερνίκι και αραίωση  5-10% θα πάρεις τελική ποσότητα προϊόντος 105 - 110 L

Επεξ/σία από hp8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...