Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, DrLo είπε

θέλω να "ταπώσω" τις βάνες
υπάρχει τυφλό θυληκό  γι αυτή τη δουλεια 

κατι τετοιο βολευει ? η αγορασε 1 Διακόπτης Καλοριφέρ χρησιμοποιησε αυτο που εχει μεινει στο σωμα και βαλε και 1 ταπα 1/2 θηλυκη

Spoiler

1237394266_.png.6b147086ed53d8f8f93369d6850328e7.png

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, hp8 είπε

κατι τετοιο βολευει ?

  Απόκρυψη περιεχομένων

1237394266_.png.6b147086ed53d8f8f93369d6850328e7.png

 

χμ,

δε το είχα σκεφτεί.

θα το δοκιμασω, thanks

τη φώτο τη βρήκες ή την μονταρες εσύ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, hp8 είπε

την μονταρα   Πρόσθεσα κατι στην απαντηση

Thanks

22 λεπτά πριν, hp8 είπε

η αγορασε 1 Διακόπτης Καλοριφέρ χρησιμοποιησε αυτο που εχει μεινει στο σωμα και βαλε και 1 ταπα 1/2 θηλυκη

Το σκέφτηκα και αυτό, αλλά

τότε πάλι δεν επαφίομαι στη στεγ΄νωση στοστείπρωμα πχ με τεφλον κλπ ; ...

τότε γιατι να μη βάλω μια απλή τάπα σαν αυτή που έδειξες παραπάνω;

θα είναι οκ?

μετά τη ζημιά ήθελα  να είμαι όσο πιο σίγουρος ότι δε θα ξαναστάξει τίποτα.

image.png

αυτό

1237394266_.png.6b147086ed53d8f8f93369d6850328e7.png

μου φαίνεται η καλυτερη λύση ίσως με κάτι τέτοιο μεσα

https://b2b.kanellakis-sa.gr/ydreysi/lastichafimper/epdm-special-120-c-3-4-24-14-2-5

η κάπιο "full face" λάστιχο που να πιάνει όλη την επιφάνεια του τυφλού.

Ήπλιζα να υπάρχει τάπα με αντίστοιχη κονικήδιαμορφωση με τη βάνα μέσα αλλά και αυτό αν πιάνει όλο το πρόσωπο της βανας στο λάστιχο (αντί για το εσωτερικό) λογικά θα κάνει δουλειά.

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, DrLo είπε

η κάπιο "full face" λάστιχο που να πιάνει όλη την επιφάνεια του τυφλού.

Ήπλιζα να υπάρχει τάπα με αντίστοιχη κονικήδιαμορφωση με τη βάνα μέσα αλλά και αυτό αν πιάνει όλο το πρόσωπο της βανας στο λάστιχο (αντί για το εσωτερικό) λογικά θα κάνει δουλειά.

εγω εχω αυτον πανω και ειναι με λαστιχο Τον εχω καβατζα

Spoiler

picture00001.jpg.c9f2d58a4e7c87e84dc6355316376ff1.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, hp8 είπε

εγω εχω αυτον πανω και ειναι με λαστιχο Τον εχω καβατζα

picture00001.jpg.c9f2d58a4e7c87e84dc6355316376ff1.jpg

εννοεις έχεις 2 βάνες σε σειρά;

ή ότι έχει κάνει αυτο που περιγράφεις ποιο πάνω, ο έξτρα μαστος και η τάπα 1/2 στο μαστό;

..

χάχνοντας βρήκα αυτό

https://www.kalogiropoulos.gr/24x19-brass-form-30.html

που μοιάζει να είναι κάτι σαν αυτό που φανταζόμουν.

το 24χ19 τι είναι ; σε τι αντιστοιχεί

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

εννοεις έχεις 2 βάνες σε σειρά;

ή ότι έχει κάνει αυτο που περιγράφεις ποιο πάνω, ο έξτρα μαστος και η τάπα 1/2 στο μαστό;

καβατζα εννοω οτι παντα βασταω ενα επιπλεον εξαρτημα απο αυτα που εχω στις συσκευες μου Ναι εχει να κανει με αυτο ο έξτρα μαστος και η τάπα 1/2 στο μαστό;

image.png.b7ce44298f800155e1355944b9574202.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα , ηθελα να βαψω τα εσωτερικα ξυλινα κουφωματα και πορτες αλλα δεν ξερω πως να ξεχωρισω το ειδος του προηγουμενου λευκου χρωματος γιατι οπου πηγα να παρω με ρωταγαν αν ειναι βαμμενα με λαδομπογια ή πλαστικο. εβαλα λιγο πλαστικο που ειχα σε ενα σημειο και με ξισιμο με το νυχι βλεπω οτι φευγει. φυσικα χθες βραδυ το εβαλα ,σημερα το ξυνω. εχει να κανει με την υφη ; αν ειναι λεια ή σαγρε; καποιο βοηθεια για να το ξεχωρισω ; ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, GeG είπε

καλησπερα , ηθελα να βαψω τα εσωτερικα ξυλινα κουφωματα και πορτες αλλα δεν ξερω πως να ξεχωρισω το ειδος του προηγουμενου λευκου χρωματος γιατι οπου πηγα να παρω με ρωταγαν αν ειναι βαμμενα με λαδομπογια ή πλαστικο. εβαλα λιγο πλαστικο που ειχα σε ενα σημειο και με ξισιμο με το νυχι βλεπω οτι φευγει. φυσικα χθες βραδυ το εβαλα ,σημερα το ξυνω. εχει να κανει με την υφη ; αν ειναι λεια ή σαγρε; καποιο βοηθεια για να το ξεχωρισω ; ευχαριστω εκ των προτερων

με μια χαρτοπετσέτα βάζεις διαλυτικό (νέφτι) και το τρίβεις , αν χρωματιστεί η χαρτοπετσέτα είναι λαδομπογιά.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

με μια χαρτοπετσέτα βάζεις διαλυτικό (νέφτι) και το τρίβεις , αν χρωματιστεί η χαρτοπετσέτα είναι λαδομπογιά.

το δοκιμασα , μονο η βρομια γυρω απο τα πομολα εβγαινε, αρα ειναι πλαστικο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως λαδομπογιά τις έβαφαν (ριπολίνη ή ντουκοχρωμα). Τωρα αν κάποιος την έβαψε με πλαστικο αυτο ειναι λαθος. Παρε ενα ψιλο γυαλόχαρτο και τρίψε σε ενα σημειο. Αν βγαινει δυσκολα το χρωμα και σε μορφη πούδρας ειναι λαδομπογια. Αν βγαινει ευκολα και σε μορφη γρεζιου ή σβολιαζει ειναι πλαστικό.

Γνωμη μου οτι και να ειναι να την βαψεις με λαδομπογια. Εγω τα εβαψα πριν 4 χρονια με βερνικόχρωμα νερού και οχι διαλυτού, απλα ειναι λιγο ποιο μπελαλίδικο στην εφαρμογή του και στο στρώσιμο.

Γενικά η δουλειά πρεπει να γινει ως εξης για να εχεις καλο αποτέλεσμα :

Τρίψιμο, αστάρωμα, βάψιμο. Αν έχεις χτυπήματα στην επιφάνεια μετα το τρίψιμο βαλε στόκο ακρυλικό για να τα καλύψεις.

Συνηθως στην κασα θα βρεις χτυπήματα.

 

DSC06686.JPG

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Συνήθως λαδομπογιά τις έβαφαν (ριπολίνη ή ντουκοχρωμα). Τωρα αν κάποιος την έβαψε με πλαστικο αυτο ειναι λαθος. Παρε ενα ψιλο γυαλόχαρτο και τρίψε σε ενα σημειο. Αν βγαινει δυσκολα το χρωμα και σε μορφη πούδρας ειναι λαδομπογια. Αν βγαινει ευκολα και σε μορφη γρεζιου ή σβολιαζει ειναι πλαστικό.

Γνωμη μου οτι και να ειναι να την βαψεις με λαδομπογια. Εγω τα εβαψα πριν 4 χρονια με βερνικόχρωμα νερού και οχι διαλυτού, απλα ειναι λιγο ποιο μπελαλίδικο στην εφαρμογή του και στο στρώσιμο.

Γενικά η δουλειά πρεπει να γινει ως εξης για να εχεις καλο αποτέλεσμα :

Τρίψιμο, αστάρωμα, βάψιμο. Αν έχεις χτυπήματα στην επιφάνεια μετα το τρίψιμο βαλε στόκο ακρυλικό για να τα καλύψεις.

Συνηθως στην κασα θα βρεις χτυπήματα.

 

για να μπει ασταρι που λες πρεπει να φυγει ολο το παλιο χρωμα, σωστα; πολυ δυσκολο συν οτι θα γινει ολο το σπιτι ασπρο απο την σκονη γι αυτο σκεφτομαι αν ειναι πλαστικο , να ριξω παλι το ιδιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeG είπε

για να μπει ασταρι που λες πρεπει να φυγει ολο το παλιο χρωμα, σωστα; πολυ δυσκολο συν οτι θα γινει ολο το σπιτι ασπρο απο την σκονη γι αυτο σκεφτομαι αν ειναι πλαστικο , να ριξω παλι το ιδιο .

Οχι δεν χρειαζεται. Το ασταρι θα κανει ενα καλο υπόστρωμα μεταξύ παλαιού και νεου χρώματος, (οτι και να ηταν αυτο). Επισης θα αποτρεψει το ξεφλούδισμα.Τρίβεις με το χερι μονο σε σημεια που εχεις σκασίματα, ρωγμες, σπασίματα κτλπ, και αγριευεις λιγο το παλαιο χρωμα για να κάτσει καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, GeG είπε

το δοκιμασα , μονο η βρομια γυρω απο τα πομολα εβγαινε, αρα ειναι πλαστικο ;

Πλαστικό δύσκολο. Μπορεί να είναι χρώμα υδατοδιαλυτό για ξύλα.

Ριπολίνη νερού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...