Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχω χωνευτα κουφωματα. Επειδη δεν εχουν στοπ στη ραγα μερικές μπορει να πεσει η σιτα μεσα στο τοιχο ή το παντζουρι πιο σπανια. Η κλασικη δοκιμασμενη ελληνικήλυση ειναι τρυπα και μπετοβεργα. Το μονο μειωνεκτημα που βρισκω ειναι πως ανοιγεις τρυπα στο τοιχο και κανεις μερεμετι. Εναλλακτικά σκέφτομαι μηπως χωσω κομματια πολυστερίνης στο τελος εως καποιο υψος πχ 10cm ετσι ωστε να φρεναρει και γλυτωνω τρυπα κτλ. 

Εχει κανεις καμια ιδεα;

Μετράς καλά την απόσταση ανοίγεις μία τρύπα με 8αράκι ή 10αράκι από την έξω ή από τη μέσα πλευρά όπου βολεύει μετράς καλά την απόσταση με μία βέργα από την τρύπα μέχρι τον απέναντι τοίχο κόβεις ένα 8αράκι ή  10αράκι σίδερο ένα πόντο πιο μικρό ώστε να μπει λίγο πιο μέσα στοκάρεις , βάφεις  και είσαι εντάξει.

Εγώ έτσι το έκανα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μετράς καλά την απόσταση ανοίγεις μία τρύπα με 8αράκι ή 10αράκι από την έξω ή από τη μέσα πλευρά όπου βολεύει μετράς καλά την απόσταση με μία βέργα από την τρύπα μέχρι τον απέναντι τοίχο κόβεις ένα 8αράκι ή  10αράκι σίδερο ένα πόντο πιο μικρό ώστε να μπει λίγο πιο μέσα στοκάρεις , βάφεις  και είσαι εντάξει.

Εγώ έτσι το έκανα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Και πως το στερεωσες το σιδερο στην απεναντιη μερια? την απο μέσα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Μετράς καλά την απόσταση ανοίγεις μία τρύπα με 8αράκι ή 10αράκι από την έξω ή από τη μέσα πλευρά όπου βολεύει μετράς καλά την απόσταση με μία βέργα από την τρύπα μέχρι τον απέναντι τοίχο κόβεις ένα 8αράκι ή  10αράκι σίδερο ένα πόντο πιο μικρό ώστε να μπει λίγο πιο μέσα στοκάρεις , βάφεις  και είσαι εντάξει.

Εγώ έτσι το έκανα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Αν δε πετύχει αυτο που θελω να χώσω πολυστερίνης θα το δοκιμάσω. Βεβαια χρωμα δεν εχω απλα θα μεινει στοκαρισμενο απεξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Amaretos είπε

Και πως το στερεωσες το σιδερο στην απεναντιη μερια? την απο μέσα? 

 

1 ώρα πριν, Doubt είπε

"Καρφωτό" μπαίνει, το χτυπάς με σφυράκι.

Εγώ θα έκανα και μια μικρή (όχι διαμπερή) τρύπα στην απέναντι πλευρά όπου θα "θυλάκωνε" 

Όταν κάνες τη πρώτη τρυπα στον εσωτερικο "μισό τοίχο" μπορέις να ακουμπήσεις το τρυπάνι απέντι και να σημειώσει +1cm πάνω ή αν έχει το τυπάνι το ίδιο "στοπ" να το ρυθμίσεις για 1cm ακόμα 

.

αν και θα προσπαθο΄τσα να αποφύω τη λύση με τη τρύπα γενικότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ρε παιδιά έχω μπλεχτεί, στα Leroy ή στα Praktiker σου κόβουν ράφι στη διάσταση που θες ; 

Και στα 2, έχω την εντύπωση.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Amaretos είπε

Και πως το στερεωσες το σιδερο στην απεναντιη μερια? την απο μέσα? 

Δεν χρειάζεται. Εγώ το έβαλα από την έξω. 10 πόντους το τούβλο , 2-3 ο σοβάς 4-5 η μόνωση το σίδερο από τη στιγμή πατάει στο απέναντι τούβλο και χωνεύει 1 πόντο μέσα ίσα ίσα να στοκαριστεί δεν κουνιέται. Μένει σταθερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Ρε παιδιά έχω μπλεχτεί, στα Leroy ή στα Praktiker σου κόβουν ράφι στη διάσταση που θες ; 

Εξαρτάται τι εννοείς "Ραφι"

Στο Leroy μπορείς να ζητήσεις από τα μεγάλα πανελ που έχουν ότι διάσταση θες και πληρώνεις αυτη. Αυτό όμως δεν είναι "ράφι". Στο site του LEroy Merlin , πριν το χαλάσουν εδώ και κάποιους μηνες και γίνει το πιο αντι-λειοτουρικο / ΓΤΠ site που έχω ει ποτέ, ήταν στη κατηγορία "πανελ ξύλου" τα "ράφια" ήταν στη κατηφορία νομίζω "ραφια μελαμινης"  ή κάπς έτσι και είναι αυτά που έρχονται σε στανταρ διαστάσεις και το αγοράζει με το κομμάτι, όχι με το τ.μ (αλλά αν θες το αγοράζει και τους λες να στο κόψουν κι όλας). Το "ράφι έχεις και από "μαμά" σόκορο

Μελαμίνη με το τ.μ και σε χρώμα/υφή εκτός το απλό ασπρο δε θα βρεις. είναι με το κομμάτι

το Leroy έχει πανελ λευκά μελαμινη μόνο 8mm / το Πρακτικερ kai 8 και 16

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrLo είπε

Εξαρτάται τι εννοείς "Ραφι"

Στο Leroy μπορείς να ζητήσεις από τα μεγάλα πανελ που έχουν ότι διάσταση θες και πληρώνεις αυτη. Αυτό όμως δεν είναι "ράφι". Στο site του LEroy Merlin , πριν το χαλάσουν εδώ και κάποιους μηνες και γίνει το πιο αντι-λειοτουρικο / ΓΤΠ site που έχω ει ποτέ, ήταν στη κατηγορία "πανελ ξύλου" τα "ράφια" ήταν στη κατηφορία νομίζω "ραφια μελαμινης"  ή κάπς έτσι και είναι αυτά που έρχονται σε στανταρ διαστάσεις και το αγοράζει με το κομμάτι, όχι με το τ.μ (αλλά αν θες το αγοράζει και τους λες να στο κόψουν κι όλας). Το "ράφι έχεις και από "μαμά" σόκορο

Μελαμίνη με το τ.μ και σε χρώμα/υφή εκτός το απλό ασπρο δε θα βρεις. είναι με το κομμάτι

το Leroy έχει πανελ λευκά μελαμινη μόνο 8mm / το Πρακτικερ kai 8 και 16

https://www.leroymerlin.gr/gr/apothikeusi-taktopoiisi/rafia-rafieres/diakosmitika-rafia-/rafi-m80xp35-cm-61961186

Κάτι τέτοιο ήθελα, απλά στα 35 φάρδος που ψάχνω δεν υπάρχει σε έτοιμο το μήκος που με εξυπηρετεί (50-55 max)

Θα πάρω 2 τέτοια αν τα κόβουν να τελειώνω, εξάλλου σε χώρο που κάνει Π θα τα βάλω, δε με νοιάζει το σόκορο πλην της "φάτσας"
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, DrLo είπε

Εξαρτάται τι εννοείς "Ραφι"

Στο Leroy μπορείς να ζητήσεις από τα μεγάλα πανελ που έχουν ότι διάσταση θες και πληρώνεις αυτη. Αυτό όμως δεν είναι "ράφι". Στο site του LEroy Merlin , πριν το χαλάσουν εδώ και κάποιους μηνες και γίνει το πιο αντι-λειοτουρικο / ΓΤΠ site που έχω ει ποτέ, ήταν στη κατηγορία "πανελ ξύλου" τα "ράφια" ήταν στη κατηφορία νομίζω "ραφια μελαμινης"  ή κάπς έτσι και είναι αυτά που έρχονται σε στανταρ διαστάσεις και το αγοράζει με το κομμάτι, όχι με το τ.μ (αλλά αν θες το αγοράζει και τους λες να στο κόψουν κι όλας). Το "ράφι έχεις και από "μαμά" σόκορο

Μελαμίνη με το τ.μ και σε χρώμα/υφή εκτός το απλό ασπρο δε θα βρεις. είναι με το κομμάτι

το Leroy έχει πανελ λευκά μελαμινη μόνο 8mm / το Πρακτικερ kai 8 και 16

 

 

 

Θα συμφωνήσω και όχι μόνο στο σάιτ. Και η εξυπηρέτηση χάλια και καμία σχέση με πριν 2-3 χρόνια. Βέβαια σε λίγο καλύτερη θέση από τα praktiker αλλά καμία σχέση με το παλιό leroy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Παντως δε κοβει καλα το πριονι του leroy τουλαχιστον στο αεροδρομιο ο δισκος θελει ακονισμα. 

Πειραιώς θα πάω :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Πειραιώς θα πάω :P 

 

κοβει κανονικα το λερου, για το πρακτικερ δε ξερω δε το ειχα καν υποψη μου οτι εχει τμημα ξυλειας να σου πω την αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, paylidis είπε

κοβει κανονικα το λερου, για το πρακτικερ δε ξερω δε το ειχα καν υποψη μου οτι εχει τμημα ξυλειας να σου πω την αληθεια

Kόβει, επιβεβαιώνω, πήρα χτες 2 ράφια έτοιμα και μου τα ξύρισαν στο μήκος που θέλω :)

@papoys1 μια χαρά ήταν το πριόνι !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...