Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι και θέμα κόστους.

Αν κοστίζει 20 ευρώ το ετήσιο σέρβις, σε 5 χρόνια παίρνεις καινούργιο. Συνήθως όμως κρατάνε 10-15 χρόνια ή και παραπάνω, χωρίς σέρβις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Είναι και θέμα κόστους.

Αν κοστίζει 20 ευρώ το ετήσιο σέρβις, σε 5 χρόνια παίρνεις καινούργιο. Συνήθως όμως κρατάνε 10-15 χρόνια ή και παραπάνω, χωρίς σέρβις.

Ετσι ακριβώς. Αν ξερεις να την κανεις μονος σου τοτε αξίζει. Αλλιως σε βάθος χρόνου θα σου βγει οσο ενας καινούριος. Πχ εγω κάνω μονος το service και στον ηλ/κο θερμοσίφωνο αλλά και στο boiler που εχω. Το πόσο συχνά θα κάνεις service εξαρτάτε και απο την ποιότητα νερου της περιοχής σου (άλατα) αλλα και την χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αδειάζει ο θερμοσίφωνας από νερό, τα μεγάλα διαστήματα που λείπει κανείς από το σπίτι (αν π.χ. πρόκειται για εξοχικό), κάτι τέτοιο μπορεί να συμβάλλει στο να αντέχει μεγαλύτερο διάστημα ο θερμοσίφωνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Εάν αδειάζει ο θερμοσίφωνας από νερό, τα μεγάλα διαστήματα που λείπει κανείς από το σπίτι (αν π.χ. πρόκειται για εξοχικό), κάτι τέτοιο μπορεί να συμβάλλει στο να αντέχει μεγαλύτερο διάστημα ο θερμοσίφωνας;

Όχι, το πιθανότερο είναι ότι θα υπάρχει το αντίθετο αποτέλεσμα, θα σκουριάσει κτλ.

Ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που δεν το χρησιμοποίησα λόγω παρουσίας ηλιακού, το άφησα γεμάτο και λειτούργησε κανονικά μετά από 7 έτη. Μόνο πρόβλημα που κόλλησαν τα ανεπιστροφα από τα άλατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Εάν αδειάζει ο θερμοσίφωνας από νερό, τα μεγάλα διαστήματα που λείπει κανείς από το σπίτι (αν π.χ. πρόκειται για εξοχικό), κάτι τέτοιο μπορεί να συμβάλλει στο να αντέχει μεγαλύτερο διάστημα ο θερμοσίφωνας;

ΔΕΝ πρεπει να αδειάζει για κανένα λόγο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zoranb είπε

Γιατί το λες αυτό;

γιατι σκουριαζει και σαπιζει σε χρονο dt.... απαξ και μπει νερο μια φορά σε θερμοσίφωνο δε πρεπει ποτε να αδειάσει (παρα μονο για λιγη ωρα στα πλαισια συντηρησης - άντε το πολυ 1-2 μερες, μετα αναλαμβανει η σκουρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Doubt είπε

Είναι και θέμα κόστους.

Αν κοστίζει 20 ευρώ το ετήσιο σέρβις, σε 5 χρόνια παίρνεις καινούργιο. Συνήθως όμως κρατάνε 10-15 χρόνια ή και παραπάνω, χωρίς σέρβις.

Πάνω σε αυτό...εξαρτάται! Αν το αφήσεις χωρίς σέρβις, και τρυπήσει, και σου γεμίσει υγρασίες το πατάρι, χαλάσουν πράγματα, μουχλιάσουν τοίχοι, κλπ... τότε το κόστος είναι πολύ παραπάνω από ένα καινούργιο απλά...
(πάντως κι εγώ ομολογώ ότι δεν έχω κάνει σέρβις ποτέ θερμοσίφωνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να βγάλω το θερμοσίφωνα από το πατάρι που φαίνεται στη φωτογραφία που πόσταρα πιο πριν (τρύπησε) αλλά είναι γεμάτος νερό κ ασήκωτος! Πώς μπορώ να τον αδειάσω ώστε να ελαφρύνει; Υπάρχει τρόπος;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zoranb είπε

Θέλω να βγάλω το θερμοσίφωνα στο πατάρι που φαίνεται στη φωτογραφία που πόσταρα πιο πριν αλλά είναι γεμάτος νερό κ ασήκωτος! Πώς μπορώ να τον αδειάσω ώστε να ελαφρύνει; Υπάρχει τρόπος;

https://www.google.com/search?rlz=1C1GCEU_elGR843GR843&q=%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1&sa=X&ved=2ahUKEwjhxNOP1Yr0AhWLMewKHd6QBsUQ7xYoAHoECAEQNg&biw=1920&bih=937&shem=ssmd

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ έξυπνο! Το μόνο πρόβλημα είναι πώς θα ρουφήξει κανείς το σκουριασμένο νερό που υπάρχει μέσα;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zoranb είπε

Πολύ έξυπνο! Το μόνο πρόβλημα είναι πώς θα ρουφήξει κανείς το σκουριασμένο νερό που υπάρχει μέσα;

Εχει βιντεο που το δειχνει... Εψαξες και δε βρηκες τιποτα...; Πολυ απλοικα βαζεις ενα αλφαδολάστιχο μεσα στο θερμοσιφωνα στην υποδοχη του ζεστου και εμεινα αδειαζει λόγω βαρύτητας αφου ρουφήξεις λιγο αερα απο το λαστιχο για να ξεκινησει η ροη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, zoranb είπε

Πολύ έξυπνο! Το μόνο πρόβλημα είναι πώς θα ρουφήξει κανείς το σκουριασμένο νερό που υπάρχει μέσα;

Μόνος σου θα αλλάξεις θερμοσίφωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Μόνος σου θα αλλάξεις θερμοσίφωνα;

Αν κάποιου πιάνουν λίγο τα χέρια του και δεν μπερδέψει το ζεστό - κρύο δεν είναι κάτι δύσκολο. Έχω αλλάξει πρόσφατα στο πατάρι χωρίς καμία δυσκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερετε αν μπορω να βαλω καποιο εξαρτημα-ανιχνευτη για να δω αν υπαρχει διαρροη απο εναν εξαεριστη που ειναι σε "δυσβατο" σημειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...