Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια ντουλάπα που μου σάπισε από την υγρασία:
https://drive.google.com/file/d/18CZxU7qf4AeWYWYPif3ASqYMtKd4b47C/view?usp=sharing, https://drive.google.com/file/d/1MMdMpq1sK-tIVLU_DVbIgSdi0b-hK_ho/view?usp=sharing, https://drive.google.com/file/d/1P5k-04mRfAMKcswkM1idrx0gYADH8-yd/view?usp=sharing, https://drive.google.com/file/d/1vfnLjFotf3D0Bvhh5LVRwbFo7wp7Peeo/view?usp=sharing

Και ψάχνω έναν τρόπο να μην ξανασυμβεί στην νέα που θα κάνω και γι αυτό σκεύτομαι να βάλω θερμομόνωση πρώτα αλλά ο τεχνικός για να μου μονώσει τον τοίχο απ' έξω μου είπε 1800+ΦΠΑ+Σκαλωσιά για έναν τοίχο ~28τμ.

Έτσι σκεύτομαι την DIY οδό με εσωτερική μόνωση, αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω πετροβάμβακα η πολυουρεθάνη;
Ακόμα η ντουλάπα ποιάνει όλο τον τοίχο και δεν αερίζετε αλλά δεν ξέρω αν είναι ο κακός αερισμός το μόνο αίτιο.

Ξέρετε πως μπορώ να εντοπίσω τα αίτια ανάπτυξης υγρασίας; Έστω για να προσανατολιστώ.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Έχω μια ντουλάπα που μου σάπισε από την υγρασία:
https://drive.google.com/file/d/18CZxU7qf4AeWYWYPif3ASqYMtKd4b47C/view?usp=sharing, https://drive.google.com/file/d/1MMdMpq1sK-tIVLU_DVbIgSdi0b-hK_ho/view?usp=sharing, https://drive.google.com/file/d/1P5k-04mRfAMKcswkM1idrx0gYADH8-yd/view?usp=sharing, https://drive.google.com/file/d/1vfnLjFotf3D0Bvhh5LVRwbFo7wp7Peeo/view?usp=sharing

Και ψάχνω έναν τρόπο να μην ξανασυμβεί στην νέα που θα κάνω και γι αυτό σκεύτομαι να βάλω θερμομόνωση πρώτα αλλά ο τεχνικός για να μου μονώσει τον τοίχο απ' έξω μου είπε 1800+ΦΠΑ+Σκαλωσιά για έναν τοίχο ~28τμ.

Έτσι σκεύτομαι την DIY οδό με εσωτερική μόνωση, αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω πετροβάμβακα η πολυουρεθάνη;
Ακόμα η ντουλάπα ποιάνει όλο τον τοίχο και δεν αερίζετε αλλά δεν ξέρω αν είναι ο κακός αερισμός το μόνο αίτιο.

Ξέρετε πως μπορώ να εντοπίσω τα αίτια ανάπτυξης υγρασίας;

Από τις φωτογραφίες δεν κατάλαβα και πολλά, άλλα απ'ότι βλέπω έχεις σοβαρό θέμα υγρασίας , που δε νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με την διαφορά θερμοκρασίας. Η ντουλάπα συνορεύει με κάποιο μπάνιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, troi.g είπε

Από τις φωτογραφίες δεν κατάλαβα και πολλά, άλλα απ'ότι βλέπω έχεις σοβαρό θέμα υγρασίας , που δε νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με την διαφορά θερμοκρασίας. Η ντουλάπα συνορεύει με κάποιο μπάνιο;

Όχι, δεν συνορεύει αλλά από πίσω ο γείτονας έβαλε γκαζόν και ίσως έχει αυτόματο πότισμα. Η διάταξη του δωματίου μου είναι περίπου όπως δείχνει η εικόνα και η ντουλάπα ποιάνει όλο τον τοίχο χωρίς κενά.

Ο τοίχος που είναι η ντουλάπα είναι ο δυτικός.  Και στα διπλανά δωμάτιο ο ίδιος τοίχος πάλι έβγαλε μούχλα. Όλοι οι τοίχοι είναι από σοβαντισμένο τσιμεντόλιθο χωρίς μόνωση. Ακριβώς πίσω απο τον τοίχο δεν υπάρχει άλλος τοίχος αλλά είναι αυλή με γκαζόν και ένα δέντρο σχετικά κοντά στον τοίχο μου.

Layout.png

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, troi.g είπε

Ισόγειο είσαι;

Ναι βασικά μονοκατοικία και όπως είπα, ακριβώς πίσω από τον τοίχο δεν υπάρχει άλλος τοίχος αλλά είναι αυλή με γκαζόν και ένα δέντρο σχετικά κοντά στον τοίχο μου.

 

Καμιά ιδέα πως μπορώ να χαρτογραφήσω την υγρασία;

Ακόμα σαν λύση η μάνα μου πρότεινε να χτίσω έναν τοίχο παράλληλα στον δικόν μου με φελιζόλ ενδιάμεσα εξωτερικά, αλλά δεν ξέρω αν όντως είναι η λύση. Αυτό λόγο ότι έχω ένα διάκενο 10cm αυλής γείτονα και τοίχου μου. Ακόμα δεν ξέρω αν το χτίσιμο όντως θα δώσει λύση.

Άλλη λύση πρότεινα να βάλω απ' έξω πάνελ αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι η λύση.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2021 στις 9:36 ΠΜ, paylidis είπε

To laminate δε σου αρεσει σαν λυση; με ενα καλό θα σου βγει συνολο γυρω στα 10 ευρω το μετρο...

 

το παρκε παει περιπου 3-4 φορες επανω απο οσο θυμαμαι (ισως κ παραπανω πλεον, πριν 10 χρονια ειχα ρωτησει)

Ναι ίσως έχεις δίκιο έχει μεγάλο κόστος. Ίσως μπορέσω να το επισκευάσω και να του αλλάξω ύφος αν πάλι δε γίνεται ίσως βάλω πλακάκι. Laminate με τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Ναι ίσως έχεις δίκιο έχει μεγάλο κόστος. Ίσως μπορέσω να το επισκευάσω και να του αλλάξω ύφος αν πάλι δε γίνεται ίσως βάλω πλακάκι.

Υπάρχουν πλακάκια (πολλά) που δεν ξεχωρίζουν στην όψη από ξύλινο πάτωμα. Για υπνοδωμάτιο είναι ότι καλύτερο. (άποψη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Ναι βασικά μονοκατοικία και όπως είπα, ακριβώς πίσω από τον τοίχο δεν υπάρχει άλλος τοίχος αλλά είναι αυλή με γκαζόν και ένα δέντρο σχετικά κοντά στον τοίχο μου.

 

Καμιά ιδέα πως μπορώ να χαρτογραφήσω την υγρασία;

Ακόμα σαν λύση η μάνα μου πρότεινε να χτίσω έναν τοίχο παράλληλα στον δικόν μου με φελιζόλ ενδιάμεσα εξωτερικά, αλλά δεν ξέρω αν όντως είναι η λύση. Αυτό λόγο ότι έχω ένα διάκενο 10cm αυλής γείτονα και τοίχου μου. Ακόμα δεν ξέρω αν το χτίσιμο όντως θα δώσει λύση.

Άλλη λύση πρότεινα να βάλω απ' έξω πάνελ αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι η λύση.

Εάν έχεις κήπο ακριβώς κολλητά σου, πιστεύω ότι εκεί βρίσκεται το πρόβλημα ,για αυτό και έχεις υγρασία και στα διπλανά δωμάτια. Την υγρασία την εντοπίζεις από κάτω χαμηλά ; ή έχεις και ψηλά σημεία;

Για μένα η σωστή λύση είναι να σκάψεις ένα μεγάλο χαντάκι στον κήπο,  παράλληλα με το σπίτι σου , και περίπου ένα μέτρο κάτω . Να το μονώσεις με καλό υλικό , π.χ ιπερντεσμο , και να βάλεις από πάνω μια μεμβράνη ώστε να μην περνάει το νερό. 

Εάν η ζημιά είναι κάτω από το σπίτι , το να χτίσεις τοίχο ή να κάνεις εξωτερική θερμομόνωση μάλλον είναι πεταμένα λεφτά. Πρέπει να βρεις την αιτία. Καλύτερα να πάρεις τη γνώμη ενός μηχανικού , ή έστω από κάποιον που κάνει μονώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Εάν έχεις κήπο ακριβώς κολλητά σου, πιστεύω ότι εκεί βρίσκεται το πρόβλημα ,για αυτό και έχεις υγρασία και στα διπλανά δωμάτια. Την υγρασία την εντοπίζεις από κάτω χαμηλά ; ή έχεις και ψηλά σημεία;

Για μένα η σωστή λύση είναι να σκάψεις ένα μεγάλο χαντάκι στον κήπο,  παράλληλα με το σπίτι σου , και περίπου ένα μέτρο κάτω . Να το μονώσεις με καλό υλικό , π.χ ιπερντεσμο , και να βάλεις από πάνω μια μεμβράνη ώστε να μην περνάει το νερό. 

Εάν η ζημιά είναι κάτω από το σπίτι , το να χτίσεις τοίχο ή να κάνεις εξωτερική θερμομόνωση μάλλον είναι πεταμένα λεφτά. Πρέπει να βρεις την αιτία. Καλύτερα να πάρεις τη γνώμη ενός μηχανικού , ή έστω από κάποιον που κάνει μονώσεις.

Η Υγρασία είναι χαμηλά αλλά παρατηρώ (μέχρι να καληφθούν) με ραμποτέ και φελιζόλ και στο ταβάνι δλδ ξεκινά χαμηλά και πάει ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Ναι βασικά μονοκατοικία και όπως είπα, ακριβώς πίσω από τον τοίχο δεν υπάρχει άλλος τοίχος αλλά είναι αυλή με γκαζόν και ένα δέντρο σχετικά κοντά στον τοίχο μου.

 

Καμιά ιδέα πως μπορώ να χαρτογραφήσω την υγρασία;

Ακόμα σαν λύση η μάνα μου πρότεινε να χτίσω έναν τοίχο παράλληλα στον δικόν μου με φελιζόλ ενδιάμεσα εξωτερικά, αλλά δεν ξέρω αν όντως είναι η λύση. Αυτό λόγο ότι έχω ένα διάκενο 10cm αυλής γείτονα και τοίχου μου. Ακόμα δεν ξέρω αν το χτίσιμο όντως θα δώσει λύση.

Άλλη λύση πρότεινα να βάλω απ' έξω πάνελ αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι η λύση.

σιγουρεψου ότι δεν έχει κάποιο φρεάτιο δίπλα στο τοίχο η βόθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostasbm είπε

σιγουρεψου ότι δεν έχει κάποιο φρεάτιο δίπλα στο τοίχο η βόθρο

Στο Μένιδι έχει αποχετευτικό σύστημα.

2 ώρες πριν, troi.g είπε

 Καλύτερα να πάρεις τη γνώμη ενός μηχανικού.

Πολιτικού μηχανικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Πολιτικού μηχανικού;

Ναι.

Ο τοίχος έχει έστω και στοιχειώδη θερμομόνωση (ο πίσω από τη ντουλάπα) ή τίποτα απολύτως; Έχεις και πρόβλημα με μούχλα στο ίδιο δωμάτιο; Η ντουλάπα σε ποιο ύψος χάλασε; ψηλά ή χαμηλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ναι.

Ο τοίχος έχει έστω και στοιχειώδη θερμομόνωση (ο πίσω από τη ντουλάπα) ή τίποτα απολύτως; Έχεις και πρόβλημα με μούχλα στο ίδιο δωμάτιο; Η ντουλάπα σε ποιο ύψος χάλασε; ψηλά ή χαμηλά;

Όχι, τσιμεντόλιθος σοφαντισμένος είναι, στην ντουλάπα η υγρασία την εντοπίζω χαμηλά εφόσον το πάτωμά της φαγώθηκε και η υγρασία στα διπλανά δωμάτια είναι χαμηλά αλλά είναι καιρό. Ένα εκ των πλαϊνών έχει και στο ταβάνι αλλά αυτό οφείλετε στο ότι δεν έχει παράθυρο το δικό μου έχει ένα που επικοινωνεί με το διπλανό δωμάτιο και είναι ευθυγραμμισμένο με το παράθυρο του διπλανού δωματίου όπως δείχνει το παραπάνω post:
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Όχι, τσιμεντόλιθος σοφαντισμένος είναι, στην ντουλάπα η υγρασία την εντοπίζω χαμηλά εφόσον το πάτωμά της φαγώθηκε και η υγρασία στα διπλανά δωμάτια είναι χαμηλά αλλά είναι καιρό. Ένα εκ των πλαϊνών έχει και στο ταβάνι αλλά αυτό οφείλετε στο ότι δεν έχει παράθυρο το δικό μου έχει ένα που επικοινωνεί με το διπλανό δωμάτιο και είναι ευθυγραμμισμένο με το παράθυρο του διπλανού δωματίου όπως δείχνει το παραπάνω post:
 

 

επειδή ανεφερες τσιμεντόλιθο ......  τα έχει καλά με την υγρασία ο τσιμεντόλιθος για κοίταξε το....έχω γείτονες που είχαν μεγάλα προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισόγειο, επαφή με έδαφος = Ανερχόμενη υγρασία. Δυσκολεύει και ο γείτονας που ποτίζει γιατί σου ανεβάζει υδροφορέα. Βάλε φωτο απ' όξω!
Θες πολιτικό μηχανικό με γνώσεις και αρ..δια... Να σε κατευθύνει και να σου υποδείξει τρόπο επισκευής.

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...