Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, sarakats85 είπε

Πιθανότατα εισαι υδραυλικος για να απάντησες έτσι και μάλιστα σωχάδας..

Η απάντησή σου είναι άτοπη για δύο λόγους.. Αν δεν ήξερα να την αλλάξω θα ρωτούσα πώς την αλλάζουμε..Επίσης έχει 100 διαφορετικές διαστάσεις μόνωσης και ποιότητας.Επίσης ήδη έχω ανέβει στη σκεπή είναι κάποια μαύρα κομμάτια πάνω χωρίς νούμερα..

 εννοείται έχουν διαλυθεί τελείως από τα χρόνια..Πιθανολογώντας λοιπόν χρειάζομαι αρμαφλεξ 9x22. Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει.Αλλιως μη χαλιομαστε..το θέμα αυτό φτιάχτηκε ακριβώς για αυτόν τον λόγο..

Αφού έχουν φθαρεί τα προηγούμενα , τσεκαρε τι γράφουν πάνω οι σωλήνες. Μονωτικά πάρε άσπρα για ηλιακούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πετρέλαιο θέρμανσης στους πόσους βαθμους παγώνει; 

Αξιζει να ρίξω μεσα τώρα που ειναι γεματη η δεξαμενή;

Οι πρατηριουχοι βαζουν καποιο αντιπαγωτικο; Γιατι και αυτο που είναι στο φορτηγο τους ειναι εκτεθειμένο.

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Το πετρέλαιο θέρμανσης στους πόσους βαθμους παγώνει; 

Αξιζει να ρίξω μεσα τώρα που ειναι γεματη η δεξαμενή;

Οι πρατηριουχοι βαζουν καποιο αντιπαγωτικο; Γιατι και αυτο που είναι στο φορτηγο τους ειναι εκτεθειμένο.

Δεν το φυλάνει στο βυτίο αλλά σε υπόγεια ή προστατευμένη δεξαμενή .

Τι θες να ρίξεις μέσα τώρα;Αντιπαγωτικό;

Οχι δεν ρίχνουν τίποτα στα πρατήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να μην παγώσει. Η δεξαμενη ειναι στο μπαλκονι. 

Ναι αντιπαγωτικο λογικα. Απλα διαβασα οτι επρεπε να το ριξω ενω εβαζε, αλλα δεν το σκέφτηκα καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Θελω να μην παγώσει. Η δεξαμενη ειναι στο μπαλκονι. 

Ναι αντιπαγωτικο λογικα. Απλα διαβασα οτι επρεπε να το ριξω ενω εβαζε, αλλα δεν το σκέφτηκα καθολου.

Σε ποια πόλη βρίσκεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Θελω να μην παγώσει. Η δεξαμενη ειναι στο μπαλκονι. 

Ναι αντιπαγωτικο λογικα. Απλα διαβασα οτι επρεπε να το ριξω ενω εβαζε, αλλα δεν το σκέφτηκα καθολου.

Ναι και εμένα έτσι μου είχαν πει. Ότι πρέπει να ρίξεις αντιπαγωτικό πριν σου γεμίσει την δεξαμενή όχι κατά την διάρκεια ή μετά. Από μόνοι τους δεν βάζουν πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, troi.g είπε

Σε ποια πόλη βρίσκεσαι;

Χαλκιδική οχι ομως βορεια. 

8 ώρες πριν, kax54638 είπε

Ναι και εμένα έτσι μου είχαν πει. Ότι πρέπει να ρίξεις αντιπαγωτικό πριν σου γεμίσει την δεξαμενή όχι κατά την διάρκεια ή μετά. Από μόνοι τους δεν βάζουν πάντως.

Ε τωρα οπως διαβασα και γω ειναι δωρο αδωρο. Μονο θα με πουλησει παπα για να το αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, ειμαι να σκασω με τον υδραυλικό που έμπλεξα. απο δικο μου λαθος πηρα ενα εντοιχιζόμενο καζανακι geberit για λεκάνη επιδαπέδια η χαζομάρα μου ηταν πως επελεξα χαμηλού ύψους που τα βάζουν κατω απι παράθυρα χωρίς ύψος. ο υδραυλικός ενω οταν το αγορασα μου ειπε πως ειναι μια χαρα το τοποθετεισε, δε πηγε καν το ματι μου οτι ειναι τοσο χαμηλα το μπουτον, ετρεχα με ποσες άλλες δουλειές στην ανακαίνιση και δε παρατήρησα κατι που ηταν τοσο μπροστά στα μάτια μου. ερχεται και ο πλακας ξεκιναει βαζει πλακακια και την ιδια μέρα έρχεται η αδερφή της γυναίκας και λεει "ρε παιδια ειναι πολύ χαμηλά" το αποτελεσμα ειναι το καπάκι της τουαλέτας οταν είναι ανεβασμένο καλύπτει το κουμπι και καθε φορά πρέπει να κανω μπροστά το καπάκι να το πατήσω. σκέφτεστε κάποια λύση; είμαι να σκάσω, θελω να ξηλώσω ολο το μπάνιο. το βλέπω και τρελενομαι.

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα, ειμαι να σκασω με τον υδραυλικό που έμπλεξα. απο δικο μου λαθος πηρα ενα εντοιχιζόμενο καζανακι geberit για λεκάνη επιδαπέδια η χαζομάρα μου ηταν πως επελεξα χαμηλού ύψους που τα βάζουν κατω απι παράθυρα χωρίς ύψος. ο υδραυλικός ενω οταν το αγορασα μου ειπε πως ειναι μια χαρα το τοποθετεισε, δε πηγε καν το ματι μου οτι ειναι τοσο χαμηλα το μπουτον, ετρεχα με ποσες άλλες δουλειές στην ανακαίνιση και δε παρατήρησα κατι που ηταν τοσο μπροστά στα μάτια μου. ερχεται και ο πλακας ξεκιναει βαζει πλακακια και την ιδια μέρα έρχεται η αδερφή της γυναίκας και λεει "ρε παιδια ειναι πολύ χαμηλά" το αποτελεσμα ειναι το καπάκι της τουαλέτας οταν είναι ανεβασμένο καλύπτει το κουμπι και καθε φορά πρέπει να κανω μπροστά το καπάκι να το πατήσω. σκέφτεστε κάποια λύση; είμαι να σκάσω, θελω να ξηλώσω ολο το μπάνιο. το βλέπω και τρελενομαι.

Αυτό που λες είναι λίγο περίεργο. Αφού το καζανάκι είναι εντοιχισμένο, έχει συγκεκριμένο ύψος που μπαίνει , για να ταιριάξει με την λεκάνη. Έχεις κάποια φωτό από το εντοιχισμένο τμήμα , και από το τελικό αποτέλεσμα;

Πόσους πόντους είναι το πάνω μέρος της λεκάνης από το δάπεδο; (Χωρίς τό καπάκι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα, ειμαι να σκασω με τον υδραυλικό που έμπλεξα. απο δικο μου λαθος πηρα ενα εντοιχιζόμενο καζανακι geberit για λεκάνη επιδαπέδια η χαζομάρα μου ηταν πως επελεξα χαμηλού ύψους που τα βάζουν κατω απι παράθυρα χωρίς ύψος. ο υδραυλικός ενω οταν το αγορασα μου ειπε πως ειναι μια χαρα το τοποθετεισε, δε πηγε καν το ματι μου οτι ειναι τοσο χαμηλα το μπουτον, ετρεχα με ποσες άλλες δουλειές στην ανακαίνιση και δε παρατήρησα κατι που ηταν τοσο μπροστά στα μάτια μου. ερχεται και ο πλακας ξεκιναει βαζει πλακακια και την ιδια μέρα έρχεται η αδερφή της γυναίκας και λεει "ρε παιδια ειναι πολύ χαμηλά" το αποτελεσμα ειναι το καπάκι της τουαλέτας οταν είναι ανεβασμένο καλύπτει το κουμπι και καθε φορά πρέπει να κανω μπροστά το καπάκι να το πατήσω. σκέφτεστε κάποια λύση; είμαι να σκάσω, θελω να ξηλώσω ολο το μπάνιο. το βλέπω και τρελενομαι.

Φιλε μου θέλουν πολύ μελέτη κανονικα αυτά πριν τα αγοράσεις... Εγω θα άλλαζα πολλα αν εκανα ανακαινηση ξανα καθώς εκανα λαθάκια γιατι εμπιστευτηκα υδραυλικους κτλ. Αν δεν εχεις χρονο θέλει καποιον εμπειρο να τα αναλαβει, να κανει σχεδιο κτλ.

Τωρα αν εχεις πλακάκια μπορεις να αλλαξεις καζανακι κτλ αλλα δε ξερω αν θες να δωσεις χρηματα. Πατέντα να κανεις χλωμο..

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα, ειμαι να σκασω με τον υδραυλικό που έμπλεξα. απο δικο μου λαθος πηρα ενα εντοιχιζόμενο καζανακι geberit για λεκάνη επιδαπέδια η χαζομάρα μου ηταν πως επελεξα χαμηλού ύψους που τα βάζουν κατω απι παράθυρα χωρίς ύψος. ο υδραυλικός ενω οταν το αγορασα μου ειπε πως ειναι μια χαρα το τοποθετεισε, δε πηγε καν το ματι μου οτι ειναι τοσο χαμηλα το μπουτον, ετρεχα με ποσες άλλες δουλειές στην ανακαίνιση και δε παρατήρησα κατι που ηταν τοσο μπροστά στα μάτια μου. ερχεται και ο πλακας ξεκιναει βαζει πλακακια και την ιδια μέρα έρχεται η αδερφή της γυναίκας και λεει "ρε παιδια ειναι πολύ χαμηλά" το αποτελεσμα ειναι το καπάκι της τουαλέτας οταν είναι ανεβασμένο καλύπτει το κουμπι και καθε φορά πρέπει να κανω μπροστά το καπάκι να το πατήσω. σκέφτεστε κάποια λύση; είμαι να σκάσω, θελω να ξηλώσω ολο το μπάνιο. το βλέπω και τρελενομαι.

Η ενδεδειγμένη λύση σε τέτοιες αστοχίες, ειδικά όταν για να διορθωθούν το κόστος είναι πολύ μεγάλο, είναι just deal with it και τα λέμε στην επόμενη ανακαίνιση.

BUT, και επειδή είναι λίγο θέμα να έχεις το κουμπί πίσω από το καπάκι, το κουμπί αυτό που κάνει είναι να σηκώνει έναν πλαστικό γάντζο, ο οποίος σηκώνει ένα έμβολο (ίσως το λέω λάθος "έμβολο", δε μου έρχεται η σωστη λέξη τώρα) που ανοίγει την τρύπα και φεύγουν τα νερά. Θα μπορούσες θεωρητικά να ανοίξεις μια τρύπα για το κουμπί στο ύψος που θες, που φυσικά θα επικοινωνεί κατακόρυφα και με την υπάρχουσα τρύπα, και να συνδέσεις με ενα πλαστικό ραβδί τον γάντζο του κουμπιού με το έμβολο του μηχανισμού. Την αρχική τρύπα την καλύπτεις με ένα καλαίσθητο καπάκι για να έχεις πρόσβαση (ή ακόμα και με ανοιγόμενο ή αφαιρούμενο πλακάκι, γίνονται όμορφα πράγματα με μαγνήτες).

ΥΓ: είχα καιρό να ανοίξω το δικό μου geberit, τώρα θυμήθηκα ότι συνδέονται το πλαίσιο του κουμπιού με τον υπόλοιπο μηχανισμό, δεν μπορείς τόσο απλά να τα διαχωρίσεις. Με αρκετή όρεξη όμως, και ενδεχομένως αγοράζοντας και ένα δεύτερο σετ κουμπιού (για να αφήσεις ότι χρειάζεται στην κάτω τρύπα για στερέωση και να έχεις έξτρα για την πάνω τρύπα) θα πρέπει να είναι doable

Επεξ/σία από mezger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα, ειμαι να σκασω με τον υδραυλικό που έμπλεξα. απο δικο μου λαθος πηρα ενα εντοιχιζόμενο καζανακι geberit για λεκάνη επιδαπέδια η χαζομάρα μου ηταν πως επελεξα χαμηλού ύψους που τα βάζουν κατω απι παράθυρα χωρίς ύψος. ο υδραυλικός ενω οταν το αγορασα μου ειπε πως ειναι μια χαρα το τοποθετεισε, δε πηγε καν το ματι μου οτι ειναι τοσο χαμηλα το μπουτον, ετρεχα με ποσες άλλες δουλειές στην ανακαίνιση και δε παρατήρησα κατι που ηταν τοσο μπροστά στα μάτια μου. ερχεται και ο πλακας ξεκιναει βαζει πλακακια και την ιδια μέρα έρχεται η αδερφή της γυναίκας και λεει "ρε παιδια ειναι πολύ χαμηλά" το αποτελεσμα ειναι το καπάκι της τουαλέτας οταν είναι ανεβασμένο καλύπτει το κουμπι και καθε φορά πρέπει να κανω μπροστά το καπάκι να το πατήσω. σκέφτεστε κάποια λύση; είμαι να σκάσω, θελω να ξηλώσω ολο το μπάνιο. το βλέπω και τρελενομαι.

 

Κι εμένα μου φαίνεται, ότι αφού είναι εντοιχιζόμενο, είναι fix απόσταση καζανακίου-λεκάνης... Πώς να το ανυψώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2021 στις 9:51 ΠΜ, mechpanos είπε

Αμαν τι βλέπουν τα όμορφα και μπιρμπιλωτά μου ματάκια... σπάσατε κολώνα μέσα από την οποία περνάει αποχέτευση, βρε σατανάδες!!!

Ευτυχώς ΔΕΝ έγινε κάτι τέτοιο.  Δεξιά είναι κολώνα, αριστερά έβαλαν τις σωλήνες και το έντυσαν με τούβλο και γυψωσανίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...