Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να και ενας προτοτυπος τροπος, δεν τον εχω δοκιμασει αλλα απο οτι λεει δεν ξανα μπερδεύεται με τιποτα. Οδηγίες προς ναυτιλλομένους

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και από μένα.

Χτες βράδυ είχαμε δυσάρεστες εκπλήξεις από το πατρικό. Κομμάτι του σοβά της κουζίνας έπεσε, ευτυχώς χωρίς να προκαλέσει παράπλευρες απώλειες.

Η κατασκευή της πλάκας είναι μυστήρια, έχει τούβλα από κάτω, τα σίδερα έχουν φανεί και φαίνεται να δουλεύει αρκετό καιρό η οξείδωση τους.

Το προβλημα λογικά έχει δημιουργηθεί από χρόνια λόγω υγρασιων που έχουν εισχωρήσει από την ταράτσα. Πλέον στο δομα έχει περαστεί μόνωση με hyperdesmo και θα περαστεί ένα φρεσκάρισμα το καλοκαίρι που θα έχει κλείσει 3 χρόνια.

Οι ερωτήσεις μου προς τους γνωστές:

Ποιος(οι ποιοι) είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος επισκευής του ταβανιου; Παρακαλώ αναφέρετε περιληπτικά την διαδικασία (σίδερα οξύ, μινιαρισμα κοκ).

Ποιος είναι ο ειδικός που θα κάνει εκτίμηση και επισκευής της ζημιάς;

Το hyperdesmo, για να περαστεί χέρι από πάνω, εκτός από πολύ καλό πλύσιμο, θα χρειαστεί πέρασμα ξανά με αστάρι;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

βάζω και μια ενδεικτική φώτο που βρήκα από το διαδίκτυο που αποτυπώνει την ζημιά

IMG_20180510_015450.thumb.jpg.0ed3ae9a3805be32147ebdbc39a3972d.jpg

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Ρε παιδιά ένα ερώτημα που με βασανίζει κυρίως για παντρεμένους.😜

Χρειαστήκατε ποτέ μπαλαντέζα την οποία να έχει μαζέψει την προηγούμενη φορά η σύζυγος  και να ξετυλίγεται εύκολα;; Εγώ κάθε φορά παιδεύομαι κανένα τέταρτο να την ξετυλίξω. Απορώ πως καταφέρνει και κάνει τόσους πολλούς κόμπους.🤣

papoys1  δεν εχεις δικιο Η συζυγος δεν ειναι για να μαζευει μπαλαντεζες ;)  αφ ενος , αφ ετερου  αν ο μαστορας δεν εκπαιδευσει σωστα  το βοηθο θα το βρει μπροστα του :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Χτες βράδυ είχαμε δυσάρεστες εκπλήξεις από το πατρικό. Κομμάτι του σοβά της κουζίνας έπεσε, ευτυχώς χωρίς να προκαλέσει παράπλευρες απώλειες.

Η κατασκευή της πλάκας είναι μυστήρια, έχει τούβλα από κάτω, τα σίδερα έχουν φανεί και φαίνεται να δουλεύει αρκετό καιρό η οξείδωση τους.

Εννοείς έπεσε κομμάτι του ταβανιού όπως στη φωτογραφία; αυτό με τα τούβλα δεν το κατάλαβα.

Θα το φτιάξετε μόνοι σας; 

Αν ναι, κατέβασμα όλος ο σοβάς, ξύσιμο τα σίδερα με συρματόβουρτσα, πέρασμα με ειδικό υλικό τσιμεντοειδές για τον οπλισμό και επισκευαστικό υψηλών απαιτήσεων για το μπετό. Σοβά να βάλετε πάλι, θα είναι επίφοβο να ξαναπέσει αργά ή γρήγορα. Ίσως ψευδοροφή με γυψοσανίδα να ήταν καλύτερα και μπορεί να μπει και κάποιο μονωτικό ενδιάμεσα.

Αυτά είναι γνώμη ερασιτέχνη μαστροχαλαστή, επίσημα θα απαντήσει μηχανικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Καλημέρα και από μένα.

Χτες βράδυ είχαμε δυσάρεστες εκπλήξεις από το πατρικό. Κομμάτι του σοβά της κουζίνας έπεσε, ευτυχώς χωρίς να προκαλέσει παράπλευρες απώλειες.

Η κατασκευή της πλάκας είναι μυστήρια, έχει τούβλα από κάτω, τα σίδερα έχουν φανεί και φαίνεται να δουλεύει αρκετό καιρό η οξείδωση τους.

Το προβλημα λογικά έχει δημιουργηθεί από χρόνια λόγω υγρασιων που έχουν εισχωρήσει από την ταράτσα. Πλέον στο δομα έχει περαστεί μόνωση με hyperdesmo και θα περαστεί ένα φρεσκάρισμα το καλοκαίρι που θα έχει κλείσει 3 χρόνια.

Οι ερωτήσεις μου προς τους γνωστές:

Ποιος(οι ποιοι) είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος επισκευής του ταβανιου; Παρακαλώ αναφέρετε περιληπτικά την διαδικασία (σίδερα οξύ, μινιαρισμα κοκ).

Ποιος είναι ο ειδικός που θα κάνει εκτίμηση και επισκευής της ζημιάς;

Το hyperdesmo, για να περαστεί χέρι από πάνω, εκτός από πολύ καλό πλύσιμο, θα χρειαστεί πέρασμα ξανά με αστάρι;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

βάζω και μια ενδεικτική φώτο που βρήκα από το διαδίκτυο που αποτυπώνει την ζημιά

IMG_20180510_015450.thumb.jpg.0ed3ae9a3805be32147ebdbc39a3972d.jpg

Έμπειρο ΠΟΛΙΤΙΚΟ μηχανικό ΧΘΕΣ, ο οποίος αφού κάνει μακροσκοπικό έλεγχο θα πρέπει να κάνει και ένα εργαστηριακό για ενανθράκωση, χλωριόντα κλπ. για να προτείνει την κατάλληλη λύση. Χωρίς να είμαι ειδικός αλλά παρακολουθώ με ενδιαφέρον αντίστοιχα θέματα, από την εμφανή διάβρωση των οπλισμών η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται οπωσδήποτε να μπουν ανόδια για την μη περαιτέρω εξάπλωση της διάβρωσης. Το πόσα και τι ανόδια, θα το πει μελέτη μηχανικού.

ΜΗΝ βασιστείτε στην γνώμη του όποιου μάστορα, εργολάβου κλπ αν δεν θέλετε όλο το ταβάνι να σας έρθει στο κεφάλι. Σοβαρά μιλάω. ΜΗΝ βάλετε τίποτα επάνω πριν το δει μηχανικός, μακρυά από μίνια κλπ!!! Ζητώ άδεια να ποστάρω την φωτο σε σχετικό (ιδιωτικό) group στο fb για γνώμες, και να επανέλθω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

[...]

1. Η κατασκευή της πλάκας είναι μυστήρια, έχει τούβλα από κάτω, τα σίδερα έχουν φανεί και φαίνεται να δουλεύει αρκετό καιρό η οξείδωση τους.

2. Το προβλημα λογικά έχει δημιουργηθεί από χρόνια λόγω υγρασιων που έχουν εισχωρήσει από την ταράτσα. Πλέον στο δομα έχει περαστεί μόνωση με hyperdesmo και θα περαστεί ένα φρεσκάρισμα το καλοκαίρι που θα έχει κλείσει 3 χρόνια.

Οι ερωτήσεις μου προς τους γνωστές:

3. Ποιος(οι ποιοι) είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος επισκευής του ταβανιου; Παρακαλώ αναφέρετε περιληπτικά την διαδικασία (σίδερα οξύ, μινιαρισμα κοκ).

Ποιος είναι ο ειδικός που θα κάνει εκτίμηση και επισκευής της ζημιάς;

[...]

IMG_20180510_015450.thumb.jpg.0ed3ae9a3805be32147ebdbc39a3972d.jpg

1. Αν κάνεις μια «βόλτα» στο https://www.michanikos.gr/forums/ θα βρεις παλαιότερο θέμα με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και κατασκευή της πλάκας.

2. Αν και δεν είμαι εξειδικευμένος Μηχανολόγος ή Πολ. Μηχανικός, είναι κομμάτι δύσκολο να έχει γίνει παλαιότερα σωστή μόνωση για την υγρασία της ταράτσας και να πέσει τώρα το ταβάνι. Εγώ θα φώναζα εξειδικευμένο (το ξαναλέω) Μηχανικό και …θα ήμουν έτοιμος να ξηλώσω την παλιά μόνωση της ταράτσας και να κάνω νέα.

3. Υπάρχουν πολλά θέματα στο διαδίκτυο (με video κλπ) που δείχνουν και σωστούς και λάθος τρόπους επισκευής, πρέπει να ψάξεις. Το «μίνιο» ξέχασέ το, είναι ο λάθος τρόπος, και η χρήση διαλυμάτων που περιέχουν οξύ χρειάζεται εμπειρία και συγκεκριμένες τεχνικές γνώσεις.

3β. Η σωστή εκτίμηση της ζημιάς μπορεί να γίνει-όπως είπα και παραπάνω-μόνο από εξειδικευμένους Μηχανικούς, και όχι από όλους και θα ήταν ακόμα καλύτερα αν την αναλάμβανε κάποια εταιρία όπως η «Επιδόμος».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filipN είπε

2. Αν και δεν είμαι εξειδικευμένος Μηχανολόγος ή Πολ. Μηχανικός, είναι κομμάτι δύσκολο να έχει γίνει παλαιότερα σωστή μόνωση για την υγρασία της ταράτσας και να πέσει τώρα το ταβάνι. Εγώ θα φώναζα εξειδικευμένο (το ξαναλέω) Μηχανικό και …θα ήμουν έτοιμος να ξηλώσω την παλιά μόνωση της ταράτσας και να κάνω νέα.

Ξερεις η μόνωση είναι μυστήριο πράγμα! Υπάρχει περίπτωση, να έγινε τέλεια εφαρμογή της μόνωσης, αλλά η συγκεκριμένη μόνωση να είναι ακατάλληλη για την περίσταση... Δηλαδή, ο μηχανισμός διάβρωσης να επιταχύνθηκε, επειδή διακόπηκε η διαπνοή της πλάκας (η υγρή μεμβράνη έγινε φράγμα υδρατμών) και η παραμένουσα υγρασία της πλάκας, να προκάλεσε την αποκόλληση του σοβά και την διάβρωση των οπλισμών.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filipN είπε

1. Αν κάνεις μια «βόλτα» στο https://www.michanikos.gr/forums/ θα βρεις παλαιότερο θέμα με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και κατασκευή της πλάκας.

2. Αν και δεν είμαι εξειδικευμένος Μηχανολόγος ή Πολ. Μηχανικός, είναι κομμάτι δύσκολο να έχει γίνει παλαιότερα σωστή μόνωση για την υγρασία της ταράτσας και να πέσει τώρα το ταβάνι. Εγώ θα φώναζα εξειδικευμένο (το ξαναλέω) Μηχανικό και …θα ήμουν έτοιμος να ξηλώσω την παλιά μόνωση της ταράτσας και να κάνω νέα.

3. Υπάρχουν πολλά θέματα στο διαδίκτυο (με video κλπ) που δείχνουν και σωστούς και λάθος τρόπους επισκευής, πρέπει να ψάξεις. Το «μίνιο» ξέχασέ το, είναι ο λάθος τρόπος, και η χρήση διαλυμάτων που περιέχουν οξύ χρειάζεται εμπειρία και συγκεκριμένες τεχνικές γνώσεις.

3β. Η σωστή εκτίμηση της ζημιάς μπορεί να γίνει-όπως είπα και παραπάνω-μόνο από εξειδικευμένους Μηχανικούς, και όχι από όλους και θα ήταν ακόμα καλύτερα αν την αναλάμβανε κάποια εταιρία όπως η «Επιδόμος».

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τη φώτο την βρήκα από το michanikos,  οπότε το ανάλογο θέμα το διάβασα. Έχω παλιά εγγραφή στο site που δεν ασχολήθηκα να βρω. Είπα απλά να πάρω μια γνώμη αφού έχω δει ότι έχουμε μηχανικούς εδώ μέσα.

Όσο για την υγρομονωση, υπήρχε παλιά πρόβλημα, φαντάζομαι κλείστηκε η υγρασία μέσα και δούλευε προς το κακο.

Έχω μιλήσει ήδη να έρθει μηχανικός να μας πει τι γίνεται, ελπίζω μόνο να μην χρειαστεί να δώσουμε νεφρό και "αναγκαστούμε" να κάνουμε προχειροδουλειές.

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ξερεις η μόνωση είναι μυστήριο πράγμα! Υπάρχει περίπτωση, να έγινε τέλεια εφαρμογή της μόνωσης, αλλά η συγκεκριμένη μόνωση να είναι ακατάλληλη για την περίσταση... Δηλαδή, ο μηχανισμός διάβρωσης να επιταχύνθηκε, επειδή διακόπηκε η διαπνοή της πλάκας (η υγρή μεμβράνη έγινε φράγμα υδρατμών) και η παραμένουσα υγρασία της πλάκας, να προκάλεσε την αποκόλληση του σοβά και την διάβρωση των οπλισμών.

Με πρόλαβες και με κάλυψες ταυτόχρονα.

Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή. Φυσικά διαβάζω όλες τις αναρτήσεις για ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα στουντιο που νοικιάζω σε τρίτο 23τμ. σαν δώμα στον 4ο όροφο. Πριν 1,5 έτος έγινε μόνωση καλή με ασφαλτόπανο κτλ. και ενώ πέρασε περίπου 2 χειμώνες χωρίς κάτι ιδιαίτερο σαν πρόβλημα φέτος μου είπε το παιδί (έχει μείνει ο συγκεκριμένος περίπου 9-10 μήνες μέσα) οτι έχει θέμα με υγρασία στο ταβάνι σε βαθμό που έχει νερό σε ένα σημείο, μου έστειλε φωτογραφίες και όντως έχει σε 2-3 σημεία μαύρα στίγματα και σε 1 σημείο (εντός της ντουλάπας!!) σταγονίδια. 

Πήρα τηλέφωνο αυτόν που έκανε την μόνωση (ακούστηκε πολύ συνεργάσιμος), hη εξήγηση που μου έδωσε ήταν οτι έτσι όπως το βλέπει το νερό δεν έρχεται από έξω απο το σπίτι αλλά δημιουργείται μέσα λόγω θερμ.σωμάτων κτλ σαν τον μπάνιο δηλαδή και χρειάζεται αφυγραντήρα. Επειδή ήθελα και δεύτερη γνώμη κάλεσα και έναν 2ο μάστορα, του έστειλα φωτογραφίες και μου είπε , δεν είναι σίγουρος, μπορεί να είναι και απέξω γιατί είναι αρκετή η υγρασία.... το θέμα είναι οτι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω και ούτε μπορώ έτσι για πλάκα να ξαναδώσω 500ε, μπορώ να σας δείξω κ μερικές φωτογραφίες για μια 3-4η γνώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα στουντιο που νοικιάζω σε τρίτο 23τμ. σαν δώμα στον 4ο όροφο. Πριν 1,5 έτος έγινε μόνωση καλή με ασφαλτόπανο κτλ. και ενώ πέρασε περίπου 2 χειμώνες χωρίς κάτι ιδιαίτερο σαν πρόβλημα φέτος μου είπε το παιδί (έχει μείνει ο συγκεκριμένος περίπου 9-10 μήνες μέσα) οτι έχει θέμα με υγρασία στο ταβάνι σε βαθμό που έχει νερό σε ένα σημείο, μου έστειλε φωτογραφίες και όντως έχει σε 2-3 σημεία μαύρα στίγματα και σε 1 σημείο (εντός της ντουλάπας!!) σταγονίδια. 

Πήρα τηλέφωνο αυτόν που έκανε την μόνωση (ακούστηκε πολύ συνεργάσιμος), hη εξήγηση που μου έδωσε ήταν οτι έτσι όπως το βλέπει το νερό δεν έρχεται από έξω απο το σπίτι αλλά δημιουργείται μέσα λόγω θερμ.σωμάτων κτλ σαν τον μπάνιο δηλαδή και χρειάζεται αφυγραντήρα. Επειδή ήθελα και δεύτερη γνώμη κάλεσα και έναν 2ο μάστορα, του έστειλα φωτογραφίες και μου είπε , δεν είναι σίγουρος, μπορεί να είναι και απέξω γιατί είναι αρκετή η υγρασία.... το θέμα είναι οτι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω και ούτε μπορώ έτσι για πλάκα να ξαναδώσω 500ε, μπορώ να σας δείξω κ μερικές φωτογραφίες για μια 3-4η γνώμη...

Πολύ πιθανό να έχει δίκιο ο πρώτος. Κι εγώ τα ίδια είχα (τελευταίος όροφος) και τελικά μόνο με αφυγραντήρα λύνεται το πρόβλημα. Βοηθάει ο αερισμός του χώρου (να ανοίγει και τη ντουλάπα), αλλά αν έχει έξω 5 βαθμούς τι αερισμό να κάνεις χειμωνιάτικα.

Θεωρώ δεδομένο πως δεν διαθέτεις ούτε για θερμομόνωση, που θα βοηθούσε επίσης.

Ένα μικρό, φθηνό θερμο-υγρόμετρο θα δείξει πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, C(r)y είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα στουντιο που νοικιάζω σε τρίτο 23τμ. σαν δώμα στον 4ο όροφο. Πριν 1,5 έτος έγινε μόνωση καλή με ασφαλτόπανο κτλ. και ενώ πέρασε περίπου 2 χειμώνες χωρίς κάτι ιδιαίτερο σαν πρόβλημα φέτος μου είπε το παιδί (έχει μείνει ο συγκεκριμένος περίπου 9-10 μήνες μέσα) οτι έχει θέμα με υγρασία στο ταβάνι σε βαθμό που έχει νερό σε ένα σημείο, μου έστειλε φωτογραφίες και όντως έχει σε 2-3 σημεία μαύρα στίγματα και σε 1 σημείο (εντός της ντουλάπας!!) σταγονίδια. 

Πήρα τηλέφωνο αυτόν που έκανε την μόνωση (ακούστηκε πολύ συνεργάσιμος), hη εξήγηση που μου έδωσε ήταν οτι έτσι όπως το βλέπει το νερό δεν έρχεται από έξω απο το σπίτι αλλά δημιουργείται μέσα λόγω θερμ.σωμάτων κτλ σαν τον μπάνιο δηλαδή και χρειάζεται αφυγραντήρα. Επειδή ήθελα και δεύτερη γνώμη κάλεσα και έναν 2ο μάστορα, του έστειλα φωτογραφίες και μου είπε , δεν είναι σίγουρος, μπορεί να είναι και απέξω γιατί είναι αρκετή η υγρασία.... το θέμα είναι οτι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω και ούτε μπορώ έτσι για πλάκα να ξαναδώσω 500ε, μπορώ να σας δείξω κ μερικές φωτογραφίες για μια 3-4η γνώμη...

Εξαεριστικά, σου έβαλε στα ασφαλτόπανα; Και ναι 3η γνώμη να πάρεις αλλά οχι από μάστορα αλλά από έμπειρο μηχανικό σε θερμο-υγρομονώσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Πολύ πιθανό να έχει δίκιο ο πρώτος. Κι εγώ τα ίδια είχα (τελευταίος όροφος) και τελικά μόνο με αφυγραντήρα λύνεται το πρόβλημα. Βοηθάει ο αερισμός του χώρου (να ανοίγει και τη ντουλάπα), αλλά αν έχει έξω 5 βαθμούς τι αερισμό να κάνεις χειμωνιάτικα.

Θεωρώ δεδομένο πως δεν διαθέτεις ούτε για θερμομόνωση, που θα βοηθούσε επίσης.

Ένα μικρό, φθηνό θερμο-υγρόμετρο θα δείξει πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα.

 

 

B09F1BA1-D991-4ECA-A8C5-64C4DD6C1719.jpeg

961BE0DB-2FF4-4419-A86E-54FC85665BD1.jpeg

C7D9897F-B33B-4303-A815-4F887062B1E4.jpeg

C4751261-9105-4CCE-A5C2-4F3A753E953A.jpeg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, C(r)y είπε

 

B09F1BA1-D991-4ECA-A8C5-64C4DD6C1719.jpeg

961BE0DB-2FF4-4419-A86E-54FC85665BD1.jpeg

C7D9897F-B33B-4303-A815-4F887062B1E4.jpeg

C4751261-9105-4CCE-A5C2-4F3A753E953A.jpeg

Xωρίς να είμαι μηχανικός, ούτε απόλυτος για αυτό που θα πω, η μούχλα και η υγρασία που δείχνεις θα έλεγα οτι είναι όντως από υγρασία και συμπύκνωση υδρατμών.

Κακός αερισμός, κακή μόνωση, πολύ παγωμένη εκείνη η μεριά...(;)

Ας μιλήσει και κάποιος ειδικός, μην βασιστείς απόλυτα στην γνώμη μου

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια λύση ώστε να επιδιορθωθεί το ξέφτυσμα που έχει το μανίκι; Και δεν λέω να το πάω σε μια μοδίστρα, να το ράψει κλπ, γιατί τότε θα φαίνεται πρόχειρο. Εγώ λέω εάν υπάρχει κάποια λύση που να μην φαίνεται πως ήτανε πριν, αλλά να φτιαχτεί σωστό και όμορφο.

το-μανίκι.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Υπάρχει κάποια λύση ώστε να επιδιορθωθεί το ξέφτυσμα που έχει το μανίκι; Και δεν λέω να το πάω σε μια μοδίστρα, να το ράψει κλπ, γιατί τότε θα φαίνεται πρόχειρο. Εγώ λέω εάν υπάρχει κάποια λύση που να μην φαίνεται πως ήτανε πριν, αλλά να φτιαχτεί σωστό και όμορφο.

το-μανίκι.jpg

Είσαι εκτός θέματος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...