Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Thresh είπε

Μια  χαρά γίνονται, αρκεί να πάρεις μηχανικούς που έχουν εμπειρία από ΝΖΕΒ.

Σιγά μην ασχοληθούν αυτοί με διαμερισματακια η απλά σπιτια πόσο μάλλον λίγοι μπορούν να πληρώσουν ότι χρειάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Just now, ΠάρηςΓ said:

Σιγά μην ασχοληθούν αυτοί με διαμερισματακια η απλά σπιτια πόσο μάλλον λίγοι μπορούν να πληρώσουν ότι χρειάζεται. 

Άλλο αυτό κι άλλο "δεν γίνονται στην Ελλάδα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά ρε @ΠάρηςΓ δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα! Το μόνο θέμα είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις, ασχολούνται μόνοι τους οι ιδιώτες και δεν παίρνουν μηχανικό για να επιμεληθεί και να επιβλέψει, μια κατασκευή θερμοπρόσοψης. Ένα καλό συνεργείο που ξέρει την δουλειά του, δεν του είναι τίποτα να φτιάξει την θερμομόνωση by the book και να μην χάνει το σπίτι από πουθενά!!! Υπάρχουν όλα τα συστήματα και τα παρέχουν οι εταιρείες.
Δες τον οδηγό εφαρμογής της sto, για παράδειγμα...είναι σαν να φτιάχνεις lego ρε φίλε, πραγματικά!

https://www.stohellas.gr/wp-content/uploads/StoTherm_Application.pdf


Τώρα σε διαμερίσματα κλπ, αν δεν κάνει όλη η πολυκατοικία θερμοπρόσοψη, δεν γίνεται σωστή δουλειά όπως και να το κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να στηρίξω στον τοίχο ένα ράφι mdf 150 εκατοστών επί 12 εκατοστών. Έλεγα να χρησιμοποιήσω μια ανισοσκελή γωνία αλουμινίου. Δεν τοποθετήσω βάρος πάνω στο ράφι. Σε τι διαστάσεις θα είναι οκ να κοιτάξω; 2εκ x 4εκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lofter είπε

Καλησπέρα, θέλω να στηρίξω στον τοίχο ένα ράφι mdf 150 εκατοστών επί 12 εκατοστών. Έλεγα να χρησιμοποιήσω μια ανισοσκελή γωνία αλουμινίου. Δεν τοποθετήσω βάρος πάνω στο ράφι. Σε τι διαστάσεις θα είναι οκ να κοιτάξω; 2εκ x 4εκ;

Εννοείς προφίλ αλουμινίου που να τρέχει σε όλο το μήκος του ραφιού? Δώσε λινκ ή φωτογραφία για να καταλάβουμε ακριβώς τι γωνία λες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν θα βάζεις πάνω βάρος, και μια ψιλή γωνία να χρησιμοποιήσεις αρκετή θα είναι για να κρατάει το ίδιο το ξύλο και κανα κερί κλπ.

Το 2x4 που λες πάντως είναι υπερβολικά μικρό. Σε πλάτος 2 πόντων θα χωρέσει ίσα ίσα να μπει μια σειρά από βίδες αλλά δεν θα είναι αρκετό για να πατάει καλά το ξύλο και να είναι σταθερό

Προσωπικά θα έβαζα μερικές γωνιές τέτοιου τύπου https://www.skroutz.gr/c/3279/gonies_rafiwn.html?keyphrase=στηριξης&o=γωνιες+στηριξης

Από την στιγμή που το ξύλο έχει πλάτος 12cm, μια γωνία με μήκος πλευράς 6 ή 8 cm θα ήταν μια λογική λύση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lofter είπε

Καλησπέρα, θέλω να στηρίξω στον τοίχο ένα ράφι mdf 150 εκατοστών επί 12 εκατοστών. Έλεγα να χρησιμοποιήσω μια ανισοσκελή γωνία αλουμινίου. Δεν τοποθετήσω βάρος πάνω στο ράφι. Σε τι διαστάσεις θα είναι οκ να κοιτάξω; 2εκ x 4εκ;

αόρατη  στήριξη

https://www.buyforhome.gr/vaseis-stiriksis-rafion/1589-stirigma-xonefto-aoratis-stiriksis-120.html

https://www.buyforhome.gr/vaseis-stiriksis-rafion/1595-stirigma-vasi-etazeras-514.html

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hp8 είπε

Καλή ιδέα αν και σε mdf λίγο δύσκολο να μπει γιατί σπάει εύκολα εκτός αν είναι πολύ χοντρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Καλή ιδέα αν και σε mdf λίγο δύσκολο να μπει γιατί σπάει εύκολα εκτός αν είναι πολύ χοντρό

 M8  είναι Βαζει 16ρι 18ρι Το μήκος το κόβει η  για 10ρι

Στηρίγματα  Εταζέρας

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ένα ερώτημα που με βασανίζει κυρίως για παντρεμένους.😜

Χρειαστήκατε ποτέ μπαλαντέζα την οποία να έχει μαζέψει την προηγούμενη φορά η σύζυγος  και να ξετυλίγεται εύκολα;; Εγώ κάθε φορά παιδεύομαι κανένα τέταρτο να την ξετυλίξω. Απορώ πως καταφέρνει και κάνει τόσους πολλούς κόμπους.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ρε παιδιά ένα ερώτημα που με βασανίζει κυρίως για παντρεμένους.😜

Χρειαστήκατε ποτέ μπαλαντέζα την οποία να έχει μαζέψει την προηγούμενη φορά η σύζυγος  και να ξετυλίγεται εύκολα;; Εγώ κάθε φορά παιδεύομαι κανένα τέταρτο να την ξετυλίξω. Απορώ πως καταφέρνει και κάνει τόσους πολλούς κόμπους.🤣

Παρε μια μπαλαντέζα καρουλι και ξεμπέρδεψες. Γιατι δεν ειναι καλο να κομπιάζει και να στρίβει συνεχεία το καλώδιο. Κάποια στιγμη η θα σου κοπει εσωτερικά η μπορει ακομη και να σου βραχυκυκλώσει.

Screenshot from 2022-01-29 10-06-39.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Παρε μια μπαλαντέζα καρουλι και ξεμπέρδεψες. Γιατι δεν ειναι καλο να κομπιάζει και να στρίβει συνεχεία το καλώδιο. Κάποια στιγμη η θα σου κοπει εσωτερικά η μπορει ακομη και να σου βραχυκυκλώσει.

Screenshot from 2022-01-29 10-06-39.png

Ευχαριστώ Πέτρο για τη συμβουλή σου αλλά άλλο ήταν το ερώτημά μου.😇

Να είσαι σίγουρος ότι και τέτοια μπορεί να την μπερδέψει.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ρε παιδιά ένα ερώτημα που με βασανίζει κυρίως για παντρεμένους.😜

Χρειαστήκατε ποτέ μπαλαντέζα την οποία να έχει μαζέψει την προηγούμενη φορά η σύζυγος  και να ξετυλίγεται εύκολα;; Εγώ κάθε φορά παιδεύομαι κανένα τέταρτο να την ξετυλίξω. Απορώ πως καταφέρνει και κάνει τόσους πολλούς κόμπους.🤣

Αυτες ειναι αντρικές δουλείες χαχα. Παντα την μαζευω εγω ,συνήθως αγκώνας παλάμη και την κρεμάω ώστε να μην μπερδευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...