Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Guys εχω αυτήν τη ledoταινια και θελω να τησυνδέσω με τον μετασχηματιστή. Ηταν ενωμενη αλλα ξεκολλησε, παιζει να υπαρχει κατι σε αντάπτορα ή κατι τετοιο? Δεν ξερω πως να την κολλησω..

20190218_083423.jpg.960a19d5352281687e93fdda5005cdc8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stormrain είπε

Guys εχω αυτήν τη ledoταινια και θελω να τησυνδέσω με τον μετασχηματιστή. Ηταν ενωμενη αλλα ξεκολλησε, παιζει να υπαρχει κατι σε αντάπτορα ή κατι τετοιο? Δεν ξερω πως να την κολλησω..

20190218_083423.jpg.960a19d5352281687e93fdda5005cdc8.jpg

Γενικά με κολληση καλαι θα έκανες τη δουλειά σου εάν ψιλό πιάνει το χέρι σου. Ειδάλλως έχει κάτι ανταπτορακια που τα κουμπωνεις στην ταινία που εμένα ωστόσο μου κάθονται στο λαιμό καθώς αν κουνηθούν λίγο δε κάνουν καλά επαφή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, stormrain είπε

Guys εχω αυτήν τη ledoταινια και θελω να τησυνδέσω με τον μετασχηματιστή. Ηταν ενωμενη αλλα ξεκολλησε, παιζει να υπαρχει κατι σε αντάπτορα ή κατι τετοιο? Δεν ξερω πως να την κολλησω..

20190218_083423.jpg.960a19d5352281687e93fdda5005cdc8.jpg

Αν παρεις αυτό κανεις δουλεια;και αν θες παρεμβαλεις ενα διακοπτακι εκει που θα ενωθούν τα καλωδια.Βεβαι σαν την κόλληση δεν έχει...

Επεξ/σία από dalain
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eυχαριστω παιδες! Ειμαι τελειως αμπαλος, οποτε εφυγα για ανταπτορα. Τι διακοπτακι ειναι αυτο που λες @dalain ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stormrain είπε

Eυχαριστω παιδες! Ειμαι τελειως αμπαλος, οποτε εφυγα για ανταπτορα. Τι διακοπτακι ειναι αυτο που λες @dalain ?

Κατι τέτοιο ελεγα μηπως σε βολεψει να κάνεις εκει μεσα τις ενώσεις και να σου μείνει και σαν διακοπτης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, dalain είπε

Κατι τέτοιο ελεγα μηπως σε βολεψει να κάνεις εκει μεσα τις ενώσεις και να σου μείνει και σαν διακοπτης.

Α κλασικο διακοπτακι. Θα βολεψει οντως :) Και παλι ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σας βάλω μια δύσκολη εργασία την οποία έχω κάνει 2-3 φορές στο παρελθόν με κολλητήρι της πλάκας και πολύ λεπτή μύτη..Η μύτη εχει αχρηστευτεί πλέον και δεν κάνει για κολλήσεις και την εχω μόνο για αυτή την δουλειά

Έχουμε λοιπόν τον 25πινο κοννέκτορα της φωτογραφίας (25 ανοιχτές τρύπες και μια κλειστή). Τις προηγούμενες φορές με το κολλητήρι άνοιγα αυτή την κλειστή τρύπα μέχρι ένα συγκεκριμένο βάθος μιας και η μητρική που θα έμπαινε ο κοννέκτορας ήταν με 26pins ( απλά αυτό  το ένα που ανοιγα δεν χρησιμοποιείται)

Σκεφτόμουν να φτιάξω μια ιδιοκατασκευή σταθερή με μια πλανισμένη επιφάνεια μικρού μήκους  (περίπου 10cm) σε οριζόντια θέση με 2 πηχάκια δεξιά και αριστερά τα οποία να ειναι οι οδηγοί του κοννέκτορα (να οδηγάνε τον κοννέκτορα δεξιά και αριστερά χωρίς να υπάρχει κενο).

Στο τέλος να υπάρχει μια κάθετη επιφάνεια στην οποία να βρίσκει στοπ. Σε αυτή την κάθετη επιφάνεια να υπάρχει μια τρύπα στην οποία με κάποιο τρόπο θα έχει προσαρμοστεί κάποιο εργαλείο πχ δραπανοκατσάβιδο το οποίο θα είναι με κάποιο τρόπο σταθερό και το οποίο θα δουλεύει συνεχώς ωστε εγώ μόλις τερματίζω μέσα τον κοννέκτορα να τρυπιέται κατευθείαν το κλειστό σημείο στο βάθος που θέλω.

Από εργαλεία υπάρχουν τα εξής αν σας βοηθάει

Dremel, δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας, μέγγενη, τρυπανάκι θέλει γύρω στο 1-1,5mm

Το θέμα ειναι οτι με βολεύει και το κολλητήρι αλλά λόγω χειμώνα είναι ανθυγιεινό να τρυπάω πλαστικό μέσα σε κλειστό χώρο. Το καλοκαίρι ειχα φτιάξει αρκετά τέτοια στο μπαλκόνι . Τον οκτώβριο που πέρασε τα εκανα με μάσκα εκτός σπιτιού (στην γκαρσονιερα). Τωρα σκέφτομαι να τα κάνω στην δουλειά αλλά με κολλητήρι θα βρωμίσει ο τόπος...Οπότε κάτι λιγότερο ανθυγιεινό.

Lamaki.jpg

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, DrLo είπε

Ροδάκια του παρακάτω τύπου (όχι αυτά με πλάκα και βίδες) ... πως τοποθετούνται πχ στο κάτω μέρος ενός επίπλου/κουτιού?

820E8862D03118AEF487E47EC019D104.jpg

Το συγκεκριμένο δεν φαίνεται στον εικόνα αλλά έχει μία τρύπα στη μέση και βιδώνεις με μία βίδα από την κάτω μεριά.Πρέπει όμως εκεί που θα το τοποθετήσεις να έχεις χοντρή βάση ξύλου και όχι 2 εκατοστά γιατί φυσικά δεν θα πιάσει με μία βίδα.Εάν έχεις λεπτό ξύλο θα πάρεις τα άλλα που πιάνουν με τέσσερα βιδάκια στις γωνίες.

9 ώρες πριν, zio10 είπε

Με τι εργαλείο μπορώ να κόψω πολυκαρβονικό (σε ευθεία και σε καμπύλη) ;

Κάποιο πριονάκι ή ίσως με το τύπου dremel των lidl;

Αφού το σημαδέψεις καλά μπορείς να το κόψεις με μικρό ηλεκτρικό τροχό όπως είπα και ο μαστρο-  divo ☺️ στον οποίο θα τοποθετήσεις τον πολύ λεπτό τροχό (1 χιλιοστό περίπου) που είναι για να κόβεις ανοξείδωτα , το οποίο δεν είπε ο μαστρο - divo :lol:

Σε πέντε λεπτά έχω κόψει πολυκαρβονικό μήκους 6  χ 2,10 στη μέση γιατί ήθελα δύο κομμάτια 1,05 το καθένα.Κόπηκε πολύ καθαρά και τέλεια χωρίς την παραμικρή βλάβη.Με πριόνι μη δοκιμάσεις γιατί θα του κάνεις ζημιά.Εγώ το έκοψα με απλό τροχό.Αν έχεις πάρει και του lidl που έχει μειωτή στροφών θα εργαστείς ακόμη πιο άνετα αν και με τον άλλο μια χαρό το έκοψα.

Καμπύλη δεν έκοψα σίγουρα θα γίνεται και εκεί με τροχό απλά θα θέλει πιο πολύ προσοχή και υπομονή,και ενδεχομένως να βγάλεις και κάποια κομμάτια για πέταμα ώστε να βγει πιο όμορφη η καμπύλη που χρειάζεσαι.

3 ώρες πριν, divo είπε

Το αγαπημενο μου υλικο☺️. Δεν σπαει αλλα κοβεται.  

θεωρω οτι λες κυψελωτο πολυκαμπονικο. Με τροχό. Δεν αφήνει τίποτα και κανει και καλη δουλεια.Δεν αφήνει ουτε γρεζια ουτε κανει καψιμο σαν το plexiglas.  Απο εκει και περα ακομα και με φαλτσετα κοβεται. Αν βαλεις τροχο σημαδεψε το πρωτα με μαρκαδορο και μετα κοφτο, αν το κοψεις με φαλτσετα βαλε ενα σιδερο για να παρεις ευθειες και κοφτο στο πατωμα, πατώντας το σιδερο. πρόσεξε μονο μην χαράζεται το πάτωμα (ξυλο ή μωσαϊκό) γιατι μετα εχει .....γκρίνια....☺️☺️☺️☺️

Με ντρεμελ δεν εχω δοκιμασει, αλλά άμα έχεις να κόψεις μεγάλο φιλο, θεωρώ ότι θα ειναι παίδεμα.

Έχω πάρει στην επαρχία και έφτιαξα και εγώ κάτι κατασκευές.Πήρα το χοντρό με τις διπλές κυψέλες πολύ γερό ,όντως αγαπημένο υλικό και σε πολύ καλή τιμή.Το πήρα και σε φιμέ.

Ήθελα κάτι να φτιάξω εδώ Αθήνα και χτες είχα πάει leroy αλλά έχει μόνο κομμάτια 3χ1,05 ενώ εγώ θέλω  3χ2,10 να το κόψω στα 70 εκατοστά και τιμές στο θεό σε σχέση με επαρχία που πήρα. Κοίταξα και ίντερνετ ίδιες διαστάσεις βλέπω.Ξέρεις κάποια πηγή με καλύτερες τιμές στη διάσταση που θέλω;;;Μεταφορά μη σε απασχολεί.Υπάρχει μέσο.

Α και το ροδάκι που απάντησα στην αρχή του μηνύματος  εκεί το είδα χτες που είναι ίδιο με τρύπα στη μέση είναι περιστρεφόμενο και όχι σταθερό .☺️

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΙΚΟ.Για ηλεκτρονικά είμαι γκαγκά και δεν μπορώ να απαντήσω με πιάνετε αδιάβαστο.:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@divo, @papoys1 ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω τροχό όμως, αυτός που πήρα από lidl ήταν για δώρο. Θα δω τι θα χρησιμοποιήσω, θέλω μια εξωτερική κατασκευή να κάνω. Ίσως βάλω κόντρα πλακέ θαλάσσης.

@ΜΑΝΩΛΗΣ1 να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, zio10 είπε

@divo, @papoys1 ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω τροχό όμως, αυτός που πήρα από lidl ήταν για δώρο. Θα δω τι θα χρησιμοποιήσω, θέλω μια εξωτερική κατασκευή να κάνω. Ίσως βάλω κόντρα πλακέ θαλάσσης.

@ΜΑΝΩΛΗΣ1 να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να κάνεις!

Γεια σου φιλαράκι. 

Ένα ξύλινο πλαίσιο φαντάσου στο οποίο να μπαίνει μέσα ο πλαστικός ακροδέκτης με τις τρύπες και στο σημείο που είναι χωρίς τρύπα να υπάρχει στην κάθετη πλευρά του ξύλινου πλαισίου μια τρύπα στην οποία να μπορώ να προσαρμόζω ένα τρυπάνι ενός χιλιοστού και να τρυπάει τον ακροδέκτη σε ένα συγκεκριμένο βάθος.

Φαντάσου ένα δράπανο σταθερό που δουλεύει κάθετα με την διαφορά ότι το θέλω οριζόντια

Θα δοκιμάσω αύριο και με το dremel να δω μήπως δεν χρειάζεται οδηγός . Απλά σε αυτή την περίπτωση θέλει σταθερο χέρι για να επιτύχω το συγκεκριμένο βάθος τρυπήματος και να μην χαλάσω την καλωδιοταινία 

 

Επειδή μιλάτε για τροχούς και τέτοια εγώ πήρα πριν λίγο καιρό πάλι ένα πολυεργαλειο τύπου dremel της krausmann στα 30 ευρώ το οποίο παίρνει όλα τα εξαρτήματα του dremel

Έχω κόψει από λαμαρίνα μέχρι ξύλο και πλαστικό. Με ρυθμιστή στροφων. Από 1 ως 6 . Για λεπτοδουλειες είναι καταπληκτικο

 

Επειδή μιλάτε για πιλυκαρβονικα μιλήστε και με το e-metalshop . Έχει επιλογές και για 3m μηκος

https://www.e-metalshop.gr/polikarviko-fillo-10mm-diafano

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Γεια σου φιλαράκι. 

Ένα ξύλινο πλαίσιο φαντάσου στο οποίο να μπαίνει μέσα ο πλαστικός ακροδέκτης με τις τρύπες και στο σημείο που είναι χωρίς τρύπα να υπάρχει στην κάθετη πλευρά του ξύλινου πλαισίου μια τρύπα στην οποία να μπορώ να προσαρμόζω ένα τρυπάνι ενός χιλιοστού και να τρυπάει τον ακροδέκτη σε ένα συγκεκριμένο βάθος.

Φαντάσου ένα δράπανο σταθερό που δουλεύει κάθετα με την διαφορά ότι το θέλω οριζόντια

Θα δοκιμάσω αύριο και με το dremel να δω μήπως δεν χρειάζεται οδηγός . Απλά σε αυτή την περίπτωση θέλει σταθερο χέρι για να επιτύχω το συγκεκριμένο βάθος τρυπήματος και να μην χαλάσω την καλωδιοταινία 

Επειδή μιλάτε για τροχούς και τέτοια εγώ πήρα πριν λίγο καιρό πάλι ένα πολυεργαλειο τύπου dremel της krausmann στα 30 ευρώ το οποίο παίρνει όλα τα εξαρτήματα του dremel

Έχω κόψει από λαμαρίνα μέχρι ξύλο και πλαστικό. Με ρυθμιστή στροφων. Από 1 ως 6 . Για λεπτοδουλειες είναι καταπληκτικο

Επειδή μιλάτε για πιλυκαρβονικα μιλήστε και με το e-metalshop . Έχει επιλογές και για 3m μηκος

https://www.e-metalshop.gr/polikarviko-fillo-10mm-diafano

Μου φαίνεται μεγάλη φασαρία αυτό που θες να κάνεις! Καλύτερα με το χέρι και προσοχή, πόσες φορές θα χρειαστεί να το κάνεις κιόλας;

Με σταθερό dremel κάθετο και σταθερή καλωδιοταινία δεν θα μπορέσεις να το κάνεις με το χέρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χίλιες....αυτή τη φορά

Τις άλλες φορές με το κολλητηρι την μια 1000 και την άλλη 500

 

Θα δοκιμάσω αύριο μερικά με το χέρι να δω πως θα παει

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Ωχ! :lol:

Απλά θέλω να μην χρησιμοποιήσω κολλητήρι αυτή την φορά. Η θα το κάνω σε εξωτερικό χώρο και βράδυ και θα ξεπαγιάσω..η μέσα στην γκαρσονιέρα και θα ντουμανιάσω...Για αυτό και ψάχνω αυτή τη λύση. Θα φτιάξω αύριο έναν οδηγό να δείτε πως περίπου θα είναι

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...