Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου λέγατε εμένα που σπάω συνέχεια τέτοιους; Χάρισμα σας τους κάνω οπότε μου τυχαίνουν τετοιοι  να έρχεστε να τους παίρνετε.(αν μπορείτε) 😂😂 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ωραίοι αυτοί οι παλιοί νεροχύτες.Βρήκα ένα και τον έβαλα στο εξοχικό έξω στην αυλή.Πολύ βάρος είχα βάλει από κάτω το γρύλο του αυτοκινήτου να τον κουμαντάρω.

Ρε σύ δεν τον έβαλες σε καμία αγγελία. 50-70 ευρώ τους πουλάνε στην Πέτρου Ράλλη (κοντά στον Κηφισό) Είχα πάει να πάρω από εκεί αλλά τελικά βρήκα έναν τζάμπα στην επαρχία.Το πιο πιθανό θα έρχονταν και θα τον κατέβαζαν αυτοί ειδικά αν τον χάριζες.Πάντως με τροχό δεν θα κάνεις δουλειά και θα σε φάει και η σκόνη.Μόνο κοπάνημα με βαρύ σφυρί αλλά να τον έχεις βάλει κάπου να είναι στον αέρα.

Δεν ήταν σε κατάσταση να χρησιμοποιηθεί, δεν έτρεχε καν προς το κέντρο το νερό. Ήθελε να ασχοληθεί κάποιος επαγγελματίας πολύ πάνω του για να τον "συννεφέρει".

Μιλαμε για σπίτι του 60-70.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Δεν ήταν σε κατάσταση να χρησιμοποιηθεί, δεν έτρεχε καν προς το κέντρο το νερό. Ήθελε να ασχοληθεί κάποιος επαγγελματίας πολύ πάνω του για να τον "συννεφέρει".

Μιλαμε για σπίτι του 60-70.

Αν δεν σπάει κοίτα και για κανένα τέτοιο καρότσι να τον κατεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αν δεν σπάει κοίτα και για κανένα τέτοιο καρότσι να τον κατεβάσεις.

Δεν υπάρχει ασανσέρ.

Ότι θα σπάσει θα σπάσει. Απλά ήλπιζα να το κάνω με τη λιγότερη δυνατή φασαρία με πριόνι έστω κάνοντας "μπράτσα" (όπως πχ τα πριόνια για ytong ... οκ εκεί μιλάμε για "αφρό" αλλά κάτι αντίστοιχο) αλλά δε θα τη γλιτώσω που φαίνεται.

fun fact:

Που έκανε τρομερή εντύπωση ότι "κόβεται" τόσο ευκολα το μάρμαρο. ΟΚ τηρουμένων των αναλογιών πάντα. Στα σημεία που είχα σπάσει το εξωτερικό "σκληρό" γυαλισμένο στρώμα από περιέργια πήρα ένα παλιό μαχαίρι κουζίνας και έβλεπες ότι όντως "έκοβε" (έστω και ελάχιστα). Λες τελικά τις πυραμίδες και τις πέτρες στο Saqsaywaman να μη τις φτιάξανε εξωγηiνοι με λέιζερ ?

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrLo είπε
4 ώρες πριν, bill999r είπε

οχύτη τον σπάσαμε με κομπρεσέρ.

 Εννοείς μπευματικό κομπρεσέρ σαν αυτά που έχουν σε έργα

Ναι αυτό το μεγάλο λέω.... Το είχαμε μαζί μας για άλλες δούλειες αλλά μίας κ το βρίσκαμε πρόχειρο .... ;)

Πάντως κ με ενα μικρό κρουστικό θα μπορέσεις να το σπάσεις. Άρχισε από τις άκρες κ πήγαινε προς το κέντρο. Μικρά κομμάτια τη φορά.

Αλλά νομίζω κ με βαριά όπως λέει κ ο Νίκος θα κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, bill999r είπε

Ναι αυτό το μεγάλο λέω.... Το είχαμε μαζί μας για άλλες δούλειες αλλά μίας κ το βρίσκαμε πρόχειρο .... ;)

Πάντως κ με ενα μικρό κρουστικό θα μπορέσεις να το σπάσεις. Άρχισε από τις άκρες κ πήγαινε προς το κέντρο. Μικρά κομμάτια τη φορά.

Αλλά νομίζω κ με βαριά όπως λέει κ ο Νίκος θα κάνεις τη δουλειά σου.

Λοιπόν,

Με κρούστικό και κάποια υπομονή γίνεται αυτό που λες, τουλάχιστον στο κάτω μέρος που φαίνεται να είναι πιο λεπτό.

έχω κάνει μια "περασιά" από το κάτω μέρος στο πάνω περνώντας από τη κέντρικη

Αλλά θέλει επιμονή ... και ΩΤΟΣΑΣΠΙΔΕΣ (που τις είχα αφήσει σε άλλο σπίτι) γιατί κάπου εκεί άρχησαν να βουιζουν τα αφτιά μου και σταμάτησα.

Τα πλαιά φαίνονται πιο δύσκολα (αριστερά δεξιά παίζει να είναι 10cm).

..

Αλήθεια ... πως τους φτιάχνανε αυτους τους νεροχύτες παλιά. Φαίνεται να είναι από 1 κομμάτι μάρμαρο (από κάτω ήταν όπως το βλέπεις στο νταμάρι, ακανόνιστο, όχι τριμένο) πράγμα που μου φαίνεται περίεργο (δηλαδή τι κάνανε , τρώγανε/τρίβανε όλο το εσωτερικό σιγά σιγά?)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, DrLo είπε

.

Αλήθεια ... πως τους φτιάχνανε αυτους τους νεροχύτες παλιά. Φαίνεται να είναι από 1 κομμάτι μάρμαρο (από κάτω ήταν όπως το βλέπεις στο νταμάρι, ακανόνιστο, όχι τριμένο) πράγμα που μου φαίνεται περίεργο (δηλαδή τι κάνανε , τρώγανε/τρίβανε όλο το εσωτερικό σιγά σιγά?)

Φτιάχνουν ακόμη έστω και λίγους.Αν πας στα μαρμαράδικα στο Μαρούσι πίσω από Υγεία θα δεις αρκετά μαρμαράδικα να έχουν τέτοιους.Βέβαια τώρα με πιο σύγχρονα εργαλεία.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται!

Μου έκαναν δώρο φωτιστικά ράγες με led spots.

Όμως το κάθε SPOT έχει ανεμιστηράκι το οποίο είναι ενοχλητικό!  Τα φωτιστικά προορίζονταν για επαγγελματικό χώρο αλλά δεν χρησιμοποιήθηκαν.

Το ερώτημα είναι:

ΑΝ με κάποιο τρόπο σταματήσω τα ανεμιστηράκια το LED θα καεί άμεσα?

*Να πω οτι τα φώτα αυτά δεν τα ανάβω καθημερινά και όταν ανάψουν θα είναι για 2-3 ώρες το μέγιστο. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον @stelios18120 περισσότερο αλλά και για όποιον άλλον ξέρει. Μπάνιο χωρίς παράθυρο είναι πολύ επίφοβο για υγρασία ε; Εκτός από ανεμιστηράκι θέρμανση και ίσως αφυγραντήρα υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να κάνει κάποιος; 

Επίσης, πόσο δύσκολο είναι να γίνει άλλο μπάνιο σε άλλο σημείο; Οι σωλήνες από που περνάνε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Για τον @stelios18120 περισσότερο αλλά και για όποιον άλλον ξέρει. Μπάνιο χωρίς παράθυρο είναι πολύ επίφοβο για υγρασία ε; Εκτός από ανεμιστηράκι θέρμανση και ίσως αφυγραντήρα υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να κάνει κάποιος; 

Επίσης, πόσο δύσκολο είναι να γίνει άλλο μπάνιο σε άλλο σημείο; Οι σωλήνες από που περνάνε;

Καλησπέρα φίλε zio και καλό τριήμερο.

 

Κοίτα τα μισά μπάνια είναι με παράθυρο (που είναι 100% η καλυτερη λύση) και τα υπόλοιπα δουλεύουν ανεμιστηρακι και προσπαθούν τα καημένα 😋

Πάντως στα μπάνια με ανεμιστηρακι κατά μεγάλο ποσοστό έχω δει ταβάνια με μούχλα και προβλήματα υγρασίας. Καλό θα ήταν αν έχεις μπάνιο με μοτεράκι να βάζεις μετά το μπάνιο εκεί κοντά αφυγραντηρα ώστε να τραβάει πιο γρήγορα το μεγαλύτερο ποσοστό υγρασίας (εννοείται ότι είναι το μπάνιο πάντα βαμμένο με τα κατάλληλα χρώματα κατά της υγρασίας ώστε να αντέξει παραπάνω)

 

 

Μπάνιο γίνεται σε όποιο σημείο θέλεις,αρκεί να είναι κοντά η αποχέτευση,αυτή είναι πάντα το μεγάλο μας πρόβλημα.:) (για τα νερά τραβάμε σωληνωσεις,αλλά πάντα και αυτα σε λογικά πλαίσια)

 

Βρε συ σαββατο βράδυ,αυτά σε απασχολούν; Εγώ προσπαθω να τα ξεχάσω για 1 μέρα 😋😋😋

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιες είναι όλες οι μέρες πάνω κάτω Στέλιο... :) 

Σ'ευχαριστώ, αν και μάλλον δεν θα χρειαστεί να γίνει κάτι. Πάμε για άλλη περίπτωση.

Για ανακαίνιση (αρκετά μεγάλη) σπιτιού χρειάζεται να βγει κάποια άδεια; Αν ναι τι κόστος έχει περίπου; Εννοώ να χρειάζεται στην πράξη, όχι να μη βγάζει κανένας και να βγάλω εγώ :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ίδιες είναι όλες οι μέρες πάνω κάτω Στέλιο... :) 

Σ'ευχαριστώ, αν και μάλλον δεν θα χρειαστεί να γίνει κάτι. Πάμε για άλλη περίπτωση.

Για ανακαίνιση (αρκετά μεγάλη) σπιτιού χρειάζεται να βγει κάποια άδεια; Αν ναι τι κόστος έχει περίπου; Εννοώ να χρειάζεται στην πράξη, όχι να μη βγάζει κανένας και να βγάλω εγώ :D 

Αν κάνεις μικροεπισκευές πχ να κάνεις μια ανακαίνιση μπάνιου,κουζίνας η μερικές πόρτες η κανένα πάτωμα δεν χρειάζεται.

 

Αν είναι να ξεκινήσεις να ρίχνεις τοίχους,και να αλλάζεις δωμάτια και διαρρύθμιση μέσα στο σπίτι,τότε βγάλε μία μικρής διάρκειας να είσαι ήσυχος μην έχεις μπλεξίματα με τους γείτονες και με τον νόμο.

Κόστος περίπου 500€ (χοντρικά)

Για να βγει κάνει από 5 έως 15 μέρες (ανάλογα τον φόρτο εργασίας και πόσο γρήγορα δουλεύει στην περιοχή σου η πολεοδομία) :)

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2019 στις 7:11 ΜΜ, DrLo είπε

ξήλωσα σήμερα έναν παλιό μαρμάρινο νεροχύτη από ένα παλιό σπίτι.

Όπως καταλαβαίνετε είναι υποερβολικά βαρής για να τον κατεβάσω κάτω (1ος όροφος) ή ακόμα και να τον κουνήσω 1 μέτρο (με το ζόρι και "πατέντες τον κατέβασα στο πάτωμα).

Μονόδρομος βλέπω να σπάσει/κοπεί στα 2 ή 3.

Δοκίμασα με το κρουστικό αλλά φαίνεται ότι θα πάρει ώρες και πολύ φασαρία.

Περιέργως νιώθω ότι είναι ευκολότερο να "κοπεί" με κάποιο ειδικό πριόνι.

πχ εκεί που το χτύπησα με το κρουστικά βλέπω ότι ακόμα και με το βελόνι αν το "τρίψω" πέρα δώθε αρκετές φορες αφήνει σημάδι και αρχίζει να κάνει κόψιμο.

Ερώτηση λοιπόν.

Υπάρχει κάποιο ειδικό πριόνι για τέτοια υλικά?

Κάποια άλλη ιδέα ?

Το αστείο είναι ότι κάθε φορά που προσπαθούμε να βγάλουμε έναν άθικτο, μας μένει στα χέρια.
Δε φαντάστηκα ποτέ ότι κάποιος θα έχει το αντίστροφο πρόβλημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εγκατεστημενο pvc (προ δεκαετιας) αυτη ηταν η εικονα λογο πλευρικης βροχης (απο αερα). 

Το σημειο που βραχηκε ειναι γυψοσανιδα. 

Αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι βαλω καποια σφραγιστικο απο την εξωτερικη μερια (ακρυλικη μαστιχη; ) στο σημειο που συναντιεται το μαρμαρακι του παραθυρου και το pvc. 

ΥΓ: τα pvc/συγκεκριμενο σπιτι ειναι απιστευτα πονεμενη ιστορια. Ενω απο τα ιδια τα pvc δεν εχω κανενα παραπονο, εχουν εγκατασταθει εντελως σκατα. Σε καποια παραθυρα ειχε μεινει κενο 1 εκατοστο πανω απο το παραθυρο. Εβλεπες ουσιαστικα εξω. Το σπιτι χτίστηκε απο παππου γιαγια οποτε τα μαστορια τοτε τους κοροιδεψαν φουλ.

 

IMG_20190312_201523 (1).jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...