Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, φαντάζομαι ότι ένα τρυπάνι χρειάζεται και κάποιο έλεγχο ανά διαστήματα. Τι πρέπει να κοιτάω και τι συντήρηση χρειάζεται; Είναι bosch κρουστικό δράπανο των 700W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις μια δουλειά να το καθαρίσεις και να το φυσάς ώστε να φεύγουν σκόνες και βρωμιες από επάνω του (και ειδικά προσοχή στα ανοίγματα που αερίζεται το μοτέρ)

 

Επισεις αν είναι με καρβουνακια να τα αλλάζεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Γενικά άλλες δουλειές εξωτερικά (η  εσωτερικα) δεν μπορείς να τις κάνεις εσύ,αλλά εξειδικευμένο μαγαζι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2019 στις 3:37 ΜΜ, JTRGamer είπε

ακυρο

ok τελικά μου το φτιάξανε απ την ΔΕΗ .Είχανε κοπεί κάτι καλώδια απο τον στύλο

Οπως το προέβλεψα. Σου είχε κοπεί ο ουδέτερος ή μέρος αυτού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/2/2019 στις 11:06 ΜΜ, zio10 είπε

Όχι, ένα κενό που αφήνει συρόμενη πόρτα θέλω να κλείσω και σκέφτηκα μήπως το κάνω έτσι. Αλλά θέλω να βάλω και κάτι στην πόρτα ώστε να μην κολλήσει πάνω της. Να το βγάλω μετά δηλαδή και να μείνει μόνο το κενό καλυμμένο ενώ η πόρτα να ανοιγοκλείνει κανονικά. 

Βρες ρε συ φίλε  ένα κομμάτι αφρολέξ και κόλατο στον τοίχο ή ένα κομμάτι φελιζόλ 2,3,5 εκατοστών και κόψε λωρίδα που θες.Με τον αφρό θα τα κάνεις όλα χάλια. Κολλάει παντού και μετά είναι σαν ξερατό.:P

7 ώρες πριν, panostom είπε

Καλησπέρα, φαντάζομαι ότι ένα τρυπάνι χρειάζεται και κάποιο έλεγχο ανά διαστήματα. Τι πρέπει να κοιτάω και τι συντήρηση χρειάζεται; Είναι bosch κρουστικό δράπανο των 700W

Ότι είπε ο Στέλιος.Γενικά δεν χρειάζεται κάποια συντήρηση παρά μόνο μπορεί να χρειαστεί αλλαγή στα καρβουνάκια. Ορισμένα εργαλεία όπως μεγάλοι τροχοί ή μεγάλα κρουστικά έχουν τα καρβουνάκια σε εξωτερική θέση και τα αλλάζεις απλά με ένα ίσιο κατσαβίδι.

Τα μικρά τρυπάνια δυστυχώς τα έχουν μέσα και πρέπει να τα ανοίξεις κάνοντάς τους εγχείριση.Ένα καλό βιντεάκι για καρβουνάκια και άλλες βλάβες έχει ανεβάσει κάποιος εδώ.Καρβουνάκια έχει δύο ίδια υπόψιν.Το άλλο επειδή δεν το δείχνει θα το βρεις συνήθως στην απέναντι πλευρά.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή μου αρέσει το DIY τόσο για να γλυτώνω χρήματα αλλά κυρίως γιατί θέλω να δοκιμάζω να κάνω πράγματα μόνος νοιώθοντας ικανοποίηση αποφάσισα να κατεβάσω και να καθαρίσω μόνος την τέντα μου από την οποία  είχαν ξηλωθεί πολλές ραφές από τον τελευταίο δυνατό αέρα. Επίσης λόγω της ηλικίας της (11 χρόνων είχε μαυρίσει σε αρκετά σημεία)

Βιντεάκι ανέβασα εδώ https://www.youtube.com/watch?v=JUqYsx8BnM8&feature=youtu.be  Είπαμε δεν με ενδιαφέρουν τα like απλά πριν 4-5 μήνες αποφάσισα να δοκιμάσω να το μάθω και αυτό.:P

 

Δυστυχώς δεν τράβηξα βίντεο ή εικόνες κατά το κατέβασμα.Είναι πολύ απλό και μπορεί να το δείξω με εικόνες ή απλό βιντεάκι αν δω ότι κάποιοι  ενδιαφέρονται και δεν το έχουν.☺️.

Αν όντως κάποιος θέλει να το κάνει και επειδή τεντάς δύσκολο να σας κάνει τη χάρη να κάνει καινούργιες ραφές (θα θέλει όλο το πακέτο) βρήκα μία κυρία που έχει κατάλληλη μηχανή και ράβει ας μου στείλει π.μ. να του δώσω διεύθυνση-τηλέφωνο..

Ο σύζυγός της έφτιαχνε τέντες απεβίωσε και αυτή ασχολείται μόνο με τέτοιες επισκευές, δεν βάζει καινούργιες.Μου πήρε για τη συγκεκριμένη μήκους 6 μέτρων περίπου της οποίας ξήλωσε όλες τις ραφές και έραψε καινούργιες 20 ευρώ.Δεν της έκανα παζάρι γιατί είδα ότι τα είχε απόλυτη ανάγκη.☺️

EDIT. Επειδή τα βιντεάκια μου στο youtube δεν είναι και τόσο ωραία,θα ήθελα μέσα από εδώ να ευχαριστήσω δημόσιο κάποιο μέλος (ξέρει αυτός) που προθυμοποιήθηκε να με βοηθάει αλλά τα προτιμώ έτσι να με εκφράζουν πραγματικά και να δείχνουν αυτό που είμαι.Είπαμε δεν με ενδιαφέρουν τα like την πλάκα μου κάνω και πάντα με ευχαριστεί να δοκιμάζω καινούργια πράγματα ας μην είναι και τέλεια.☺️

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξήλωσα σήμερα έναν παλιό μαρμάρινο νεροχύτη από ένα παλιό σπίτι.

 

Όπως καταλαβαίνετε είναι υποερβολικά βαρής για να τον κατεβάσω κάτω (1ος όροφος) ή ακόμα και να τον κουνήσω 1 μέτρο (με το ζόρι και "πατέντες τον κατέβασα στο πάτωμα).

Μονόδρομος βλέπω να σπάσει/κοπεί στα 2 ή 3.

Δοκίμασα με το κρουστικό αλλά φαίνεται ότι θα πάρει ώρες και πολύ φασαρία.

Περιέργως νιώθω ότι είναι ευκολότερο να "κοπεί" με κάποιο ειδικό πριόνι.

πχ εκεί που το χτύπησα με το κρουστικά βλέπω ότι ακόμα και με το βελόνι αν το "τρίψω" πέρα δώθε αρκετές φορες αφήνει σημάδι και αρχίζει να κάνει κόψιμο.

Ερώτηση λοιπόν.

Υπάρχει κάποιο ειδικό πριόνι για τέτοια υλικά?

Κάποια άλλη ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα κρουστικό με μεγάλο τρυπάνι ή με το σκαπτικό κ  το βελόνι κάνε διαμπερείς τρυπες στο μάρμαρο . Μετά με μια βαριά άρχισε να το σπας σε κομμάτια.

Σε αντίστοιχη περίπτωση σε ανακαίνιση στο χωριό μου τον μαρμάρινο νεροχύτη τον σπάσαμε με κομπρεσέρ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, DrLo είπε

ξήλωσα σήμερα έναν παλιό μαρμάρινο νεροχύτη από ένα παλιό σπίτι.

Όπως καταλαβαίνετε είναι υποερβολικά βαρής για να τον κατεβάσω κάτω (1ος όροφος) ή ακόμα και να τον κουνήσω 1 μέτρο (με το ζόρι και "πατέντες τον κατέβασα στο πάτωμα).

Μονόδρομος βλέπω να σπάσει/κοπεί στα 2 ή 3.

Δοκίμασα με το κρουστικό αλλά φαίνεται ότι θα πάρει ώρες και πολύ φασαρία.

Περιέργως νιώθω ότι είναι ευκολότερο να "κοπεί" με κάποιο ειδικό πριόνι.

πχ εκεί που το χτύπησα με το κρουστικά βλέπω ότι ακόμα και με το βελόνι αν το "τρίψω" πέρα δώθε αρκετές φορες αφήνει σημάδι και αρχίζει να κάνει κόψιμο.

Ερώτηση λοιπόν.

Υπάρχει κάποιο ειδικό πριόνι για τέτοια υλικά?

Κάποια άλλη ιδέα ?

Βαλε απο κατω δυο ξυλα βάλτον να παταει με τις ακριες πανω στα ξυλα και με την γουρνα προς το έδαφος, τράβα του 3-4 με ενα μεγάλο σφυρί και θα τον πάρεις κομματακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Βαλε απο κατω δυο ξυλα βάλτον να παταει με τις ακριες πανω στα ξυλα και με την γουρνα προς το έδαφος, τράβα του 3-4 με ενα μεγάλο σφυρί και θα τον πάρεις κομματακια

Έτσι τον δοκίμασα αλλά δεν επέμεινα με το κρουστικό γιατί δεν είμουν σίγουρος αν θα γινόταν και δεν ήθελα να κάν πολύ φασαρία.

Θα το δοκιμάσω πάντως.

50 λεπτά πριν, bill999r είπε

Σε αντίστοιχη περίπτωση σε ανακαίνιση στο χωριό μου τον μαρμάρινο νεροχύτη τον σπάσαμε με κομπρεσέρ.

Εννοείς μπευματικό κομπρεσέρ σαν αυτά που έχουν σε έργα οδοποιίας

58 λεπτά πριν, zio10 είπε

 

 έχω την εντύπωση ότι έχω δει να κόβουν μάρμαρο με τροχό.

Κοίταξα στο μεταξύ για δίσκους σε γωνιακό τροχό γι αυτή τη δουλειά αλλά μιλάμε για χοντρο μάρμαρο ~4cm , όχι απλά ένα μαρμαρινο πλακάκι.

(Άσε που βλέπω να συκόνωνται σύννεφα σκόνης)

Θα δοκιμάσω πάντως αν δε πετύχει το σπάσιμο με γωνιακό τροχό και κάποιο δίσκο για μάρμαρο/πέρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ειδικό τροχό κόβεται εύκολα αλλά δεν παίζει να βολεύει γιατί είναι μεγάλα τα κομμάτια.

Με το κρουστικό δεν κατάλαβα γιατί σταμάτησες, θεωρητικά είναι ο καλύτερος τρόπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Με το κρουστικό δεν κατάλαβα γιατί σταμάτησες, θεωρητικά είναι ο καλύτερος τρόπος

Έκανε πολύ φασαρία σε ώρα που δεν ήταν η καταλληλότερη.

Αλλά μάλλον θα το δοκιμάσω έτσι αυριο σε καταλληλότερη ώρα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον σπάω είτε με την βαριά (για αρχή),και επειτα με το σφυρί της δουλειάς σε κομματάκια (η κομμάτια που μπορούμε να κουβαλήσουμε) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίοι αυτοί οι παλιοί νεροχύτες.Βρήκα ένα και τον έβαλα στο εξοχικό έξω στην αυλή.Πολύ βάρος είχα βάλει από κάτω το γρύλο του αυτοκινήτου να τον κουμαντάρω.

Ρε σύ δεν τον έβαλες σε καμία αγγελία. 50-70 ευρώ τους πουλάνε στην Πέτρου Ράλλη (κοντά στον Κηφισό) Είχα πάει να πάρω από εκεί αλλά τελικά βρήκα έναν τζάμπα στην επαρχία.Το πιο πιθανό θα έρχονταν και θα τον κατέβαζαν αυτοί ειδικά αν τον χάριζες.Πάντως με τροχό δεν θα κάνεις δουλειά και θα σε φάει και η σκόνη.Μόνο κοπάνημα με βαρύ σφυρί αλλά να τον έχεις βάλει κάπου να είναι στον αέρα.

Edit.Αν δεν σπάει κοίτα για κανένα τέτοιο καρότσι βαρέου τύπου να τον κατεβάσεις στο δρόμο.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...