Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

^

Χαχααα ωραία δουλεια έκανε ο αλουμινας

Μάρμαρο δεν εχει απο κάτω

Μαρμαροποδια λέγετε και την βάζουμε από πριν ώστε να πατήσουν τα αλουμινια επάνω  :);)

(εσύ είσαι μάστορας τα ξέρεις αυτά )

:)

 

 

1 ώρα πριν, CptBill είπε

σε εγκατεστημενο pvc (προ δεκαετιας) αυτη ηταν η εικονα λογο πλευρικης βροχης (απο αερα). 

Το σημειο που βραχηκε ειναι γυψοσανιδα. 

Αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι βαλω καποια σφραγιστικο απο την εξωτερικη μερια (ακρυλικη μαστιχη; ) στο σημειο που συναντιεται το μαρμαρακι του παραθυρου και το pvc. 

ΥΓ: τα pvc/συγκεκριμενο σπιτι ειναι απιστευτα πονεμενη ιστορια. Ενω απο τα ιδια τα pvc δεν εχω κανενα παραπονο, εχουν εγκατασταθει εντελως σκατα. Σε καποια παραθυρα ειχε μεινει κενο 1 εκατοστο πανω απο το παραθυρο. Εβλεπες ουσιαστικα εξω. Το σπιτι χτίστηκε απο παππου γιαγια οποτε τα μαστορια τοτε τους κοροιδεψαν φουλ.

IMG_20190312_201523 (1).jpg

Τι χαλια είναι αυτα;

Κάποιος να του μάθει τις μαρμαροποδιες και που πατάνε τα αλουμινια 😛

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CptBill είπε

σε εγκατεστημενο pvc (προ δεκαετιας) αυτη ηταν η εικονα λογο πλευρικης βροχης (απο αερα). 

Το σημειο που βραχηκε ειναι γυψοσανιδα. 

Αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι βαλω καποια σφραγιστικο απο την εξωτερικη μερια (ακρυλικη μαστιχη; ) στο σημειο που συναντιεται το μαρμαρακι του παραθυρου και το pvc. 

ΥΓ: τα pvc/συγκεκριμενο σπιτι ειναι απιστευτα πονεμενη ιστορια. Ενω απο τα ιδια τα pvc δεν εχω κανενα παραπονο, εχουν εγκατασταθει εντελως σκατα. Σε καποια παραθυρα ειχε μεινει κενο 1 εκατοστο πανω απο το παραθυρο. Εβλεπες ουσιαστικα εξω. Το σπιτι χτίστηκε απο παππου γιαγια οποτε τα μαστορια τοτε τους κοροιδεψαν φουλ.

IMG_20190312_201523 (1).jpg

Όπως το σκέφτεσαι φίλε μου.

Από την εξωτερική πλευρά μεταξύ τοίχου κ κουφώματος περνάς σφραγιστικη σιλικόνη κ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Προσοχή στην εφαρμογή για όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα. Καλό είναι η κάλυψη του κουφώματος αλλά κ του τοίχου με χαρτοταινια ώστε το αποτέλεσμα να είναι άψογο.

Επίσης επέλεξε μια καλή επωνυμη σιλικόνη για να μην σου σκάσει στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να αλλάξω βρύση δίποδη από νιπτήρα κλασικό σεβεντίλα. Τα μπουλόνια είναι κλασικά χωμένα πίσω - πίσω και πάνω - πάνω, με αποτέλεσμα ο κάβουρας που ειχα πάρει για να αλλάξω τη μπαταρία να μη φτάνει καν ως εκεί πίσω και πάνω, μαγκώνει.

Ποιο κλειδί θα μου λύσει τα χέρια, έχω μπερδευτεί με όλες αυτές ( και ακριβές ) επιλογές στο σκρουτζ. 😐

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Θέλω να αλλάξω βρύση δίποδη από νιπτήρα κλασικό σεβεντίλα. Τα μπουλόνια είναι κλασικά χωμένα πίσω - πίσω και πάνω - πάνω, με αποτέλεσμα ο κάβουρας που ειχα πάρει για να αλλάξω τη μπαταρία να μη φτάνει καν ως εκεί πίσω και πάνω, μαγκώνει.

Ποιο κλειδί θα μου λύσει τα χέρια, έχω μπερδευτεί με όλες αυτές ( και ακριβές ) επιλογές στο σκρουτζ. 😐

Δουλεια θα κανεις εκει με ενα κλειδι αυτου του τυπου.Προσεξε γιατι κυκλοφορουν καποια πιο φτηνα αλλα χοντρα και πιθανως δεν θα χωρεσουν εκει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, CptBill είπε

σε εγκατεστημενο pvc (προ δεκαετιας) αυτη ηταν η εικονα λογο πλευρικης βροχης (απο αερα). 

Το σημειο που βραχηκε ειναι γυψοσανιδα. 

Αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι βαλω καποια σφραγιστικο απο την εξωτερικη μερια (ακρυλικη μαστιχη; ) στο σημειο που συναντιεται το μαρμαρακι του παραθυρου και το pvc. 

ΥΓ: τα pvc/συγκεκριμενο σπιτι ειναι απιστευτα πονεμενη ιστορια. Ενω απο τα ιδια τα pvc δεν εχω κανενα παραπονο, εχουν εγκατασταθει εντελως σκατα. Σε καποια παραθυρα ειχε μεινει κενο 1 εκατοστο πανω απο το παραθυρο. Εβλεπες ουσιαστικα εξω. Το σπιτι χτίστηκε απο παππου γιαγια οποτε τα μαστορια τοτε τους κοροιδεψαν φουλ.

IMG_20190312_201523 (1).jpg

Τι λες τώρα.Αντίγραφο με το δικό μου.:lol: Και ο υπολογιστής στην ίδια θέση.Μήπως με αντιγράφεις;;;;;;.Από το Leroy  το πήρα αλλά έκανα μόνος την τοποθέτηση και ευτυχώς δεν έχω τα δικά σου αποτελέσματα.Πολλοί μαστόροι μόνο το όνομα έχουν.:P

Παιδιά μάρμαρο πιθανώς έχει όπως και το δικό μου που το έβαλα o ίδιος με ελάχιστη κλίση προς τα έξω φυσικά αλλά δεν φαίνεται διότι υπάρχει το γύρω - γύρω περβάζι.

Λοιπόν δύο είναι τα ενδεχόμενα.Πρώτο σου έβαλε το μάρμαρο με κλίση προς τα μέσα και έτσι φέρνει τα νερά μέσα.Προσωπική άποψη μακάρι με τις σιλικόνες να το λύσεις αλλά δύσκολο.

Για το δεύτερο τώρα δες τα νερά σου τα φέρνει κάτω από το περβάζι ή στο σημείο που κλείνει το παραθυρόφυλλο και εφάπτετε με το κάσωμα;;;;;

Μην περιμένεις βροχή.Κάνε τεστ. :DΠάρε ένα λάστιχο πες σε κάποιον να ρίχνει απέξω και κάτσε μέσα να βλέπεις.Εάν έρχεται από κάτω από το παραθυρόφυλλο και όχι κάτω από το περβάζι ενδεχομένως ο "μάστορας" δεν έχει κάνει τρύπα στο κάσωμα (αποχέτευση το λένε) να φεύγουν τα νερά έξω όπως στη δεύτερη φωτογραφία που φαίνεται μία τρυπούλα στη γωνία κάτω δεξιά.

Μου το είχε κάνει και μένα ένας μαλακο-μάστορας στο εξοχικό (για αυτό μου την έδωσε και πλέον δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανένα) μου έφερνε τα νερά μέσα και έσπασαν τα νεύρα μου μέχρι να το βρώ.

 

IMG_2353-horz.jpg

54 λεπτά πριν, dalain είπε

Δουλεια θα κανεις εκει με ενα κλειδι αυτου του τυπου.Προσεξε γιατι κυκλοφορουν καποια πιο φτηνα αλλα χοντρα και πιθανως δεν θα χωρεσουν εκει.

Έχει μία παρόμοια περίπτωση η πεθερά μου με μία βρύση στο νιπτήρα του μπάνιου που δεν δουλεύει και έλεγα πως μπορεί να ξεβιδωθεί για να αλλάξει.👍👍

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας ενα κρουστικο δραπανοκατσαβιδο ~1000watt, μπορω να προσθεσω σε αυτο ενα εξαρτημα αναδευτηρα για να φτιαξω λασπη απο τσιμεντοκονιαμα ή χρειαζεται να παρω το ξεχωριστο εργαλειο αναδευτηρα (που δεν προκειται να το κανω) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panos4tw είπε

Εχοντας ενα κρουστικο δραπανοκατσαβιδο ~1000watt, μπορω να προσθεσω σε αυτο ενα εξαρτημα αναδευτηρα για να φτιαξω λασπη απο τσιμεντοκονιαμα ή χρειαζεται να παρω το ξεχωριστο εργαλειο αναδευτηρα (που δεν προκειται να το κανω) ?

Μπορείς

αν είναι Sds-plus το κρουστικό σου 

https://www.skroutz.gr/c/3142/anadeytires-koniamatwn.html?keyphrase=αναδευτήρας+sds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, divo είπε

Μπορείς να βάλεις οτι θες απο αναδευτήρα. Υπάρχουν και για sds και απλοί εξάγωνοι. Μονο εχε υποψη σου οτι καταπονειτε. Αν το θες για ερασιτεχνικη χρηση δεν θα παθει τιποτα ανακατεβοντας μια κολλα ή ενα τσιμεντοκονιαμα. Για επαγγελμιατικη χρηση ομως.....Δεν. Θα του βγαλει τα ματια

Σας ευχαριστω, ενα απλο τις Einhell ειναι οποτε απ' οτι καταλαβαινω δεν ειναι sds και θα παω με τον απλο. Μιλαμε για την πλεον ερασιτεχνικη χρηση, για να ετοιμασω το επισκευαστικο ρητινουχο κονιαμα που θα χρειαστει στην παρακάτω φωτο:

https://1drv.ms/u/s!Ar_De368oWY8jvIQjUwtEZMihj2yHg

Δεδομενου οτι σε καποια σημεια το παχος του κονιαματος που θα μπει δεν ειναι ουτε 10mm που συνηθως προτεινεται, πιστευετε θα εχω προβλημα σταθεροτητας και θα πρεπει να το "φαω" περισσοτερο; Μηπως απλα να επαιρνα επισκευαστικο σοβα για τοσο λιγο?

 

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

Μπορείς να βάλεις οτι θες απο αναδευτήρα. Υπάρχουν και για sds και απλοί εξάγωνοι. Μονο εχε υποψη σου οτι καταπονειτε. Αν το θες για ερασιτεχνικη χρηση δεν θα παθει τιποτα ανακατεβοντας μια κολλα ή ενα τσιμεντοκονιαμα. Για επαγγελμιατικη χρηση ομως.....Δεν. Θα του βγαλει τα ματια

Έχω ένα τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/435789/Makita-HR2470.html

και το έχω χρησιμοποιησει αρκετές φορές με αναδευτήρα χωρίς κάποιο πρόβλημα (οκ όχι τόσο συχνά όσο ένα επαγγελματίας ... but still)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, divo είπε

Δεν χρειαζεται να φας τιποτα. Εχεις πολυ μεγαλύτερο πάχος σε άλλα σημεία που θα στο κρατήσει. Από ότι βλεπω ειναι και εύκολο σημείο έχεις δυο λύσεις για γέμισμα κατ εμε. Η μια ειναι αυτη ειναι λίγο ακριβή αλλά ξενιαζεις με τις αναμίξεις και η άλλη άμμο τσιμέντο αναλογια 2/1,  νεράκι του θεουλη και αν θες γαλάκτωμα 1 λιτρο. Προσωπικα θα εβαζα και λιγο χαλικι μεσα ή καμια μπετοβεργα ψιλη μεσα για να δεσουν ολα μαζι.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το γαλακτωμα, το αραιώνεις 1:2 μεχρι 1:3 και το χρησιμοποιεις πρωτα για να περασεις με ενα πινελο το τσιμενο το παλιο για να εχεις καλυτερη πρόσφυση και  το υπολοιπο μεσα στη λασπη για ομογενοποιηση του κονιαματος.. 

Το επομενο σταδιο ειναι εύκολο😁. ενα ξυλο λειο οσο το δυνατο στο πλάι για καλουπι και ρίχνεις το μιγμα μεσα. Αν το κανεις λιγο αραιό θα αργισει πιο πολυ ωρα να στεγνωσει αλλα θα απλωσει πιο καλα και θα γίνει πιο λειο😉😉. Δεν θα χρειαζεσαι μετα ουτε καν στοκαρισμα.

πλακιτσα κανουμε?😁😁😁😁. πες μου οτι φοβηθηκες ότι θα χαλάσει το makita.....😂😂😂😂😂😂

Εγω με ενα πανακριβο τρυπάνι κρουστικο🐵 (πρεπει να το ειχα παρει....20-30€ απο carefoure 🤪) που του έβαλα αναδευτήρα έκανα όλη την ανακαίνιση στο σπίτι, μεταφορα δωματιου κουζινας, πριζες καναλια για καλωδια, τρυπες στα ντουβαρια για σωληνες... και σαν κερασακι του βαλα αναδευτηρα και για να φτιάξουμε και σοβα σε 30 τετραγωνικα δωματια. Τα φτυσαν τα καρβουνακια έλιωσαν αλλα άντεξε. σκυλι το σκλι😋 🐕

Σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση. Επειδη ο τοιχος ειναι λευκος, εχω παρει το Durocret που δεν ειναι ινοπλισμενο και βγαινει σε λευκο. Στο λινκ που εδωσες, υπαρχει το Durocret plus που ειναι ινοπλισμενο μεν αλλα βγαινει σε γκρι. Ειναι τοσο σημαντικο να ειναι ινοπλισμενο?

Επισης, μετα την τοποθετηση θελει βρεξιμο οπως το κανονικο κατασκευαστικο τσιμεντο?

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Θέλω να αλλάξω βρύση δίποδη από νιπτήρα κλασικό σεβεντίλα. Τα μπουλόνια είναι κλασικά χωμένα πίσω - πίσω και πάνω - πάνω, με αποτέλεσμα ο κάβουρας που ειχα πάρει για να αλλάξω τη μπαταρία να μη φτάνει καν ως εκεί πίσω και πάνω, μαγκώνει.

Ποιο κλειδί θα μου λύσει τα χέρια, έχω μπερδευτεί με όλες αυτές ( και ακριβές ) επιλογές στο σκρουτζ. 😐

Εγώ από praktiker πήρα ένα κλειδί με 2-3€ και άλλαξα βρύση στο νιπτήρα του μπάνιου.

Στην ουσία σαν σωληνάκι είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εγώ από praktiker πήρα ένα κλειδί με 2-3€ και άλλαξα βρύση στο νιπτήρα του μπάνιου.

Στην ουσία σαν σωληνάκι είναι.

Εσύ πήρες σωληνωτό για τα δύο παξιμάδια που κρατάνε τη μπαταρία στο νιπτήρα.Αυτά όντως με σωληνωτό σφίγγουν ή ξεσφίγγουν. Ο φίλος μιλάει για παλαιού τύπου βρύση που σφίγγει διαφορετικά στο νιπτήρα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, divo είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το γαλακτωμα, το αραιώνεις 1:2 μεχρι 1:3 και το χρησιμοποιεις πρωτα για να περασεις με ενα πινελο το τσιμενο το παλιο για να εχεις καλυτερη πρόσφυση και  το υπολοιπο μεσα στη λασπη για ομογενοποιηση του κονιαματος.. 

 

Εγω με ενα πανακριβο τρυπάνι κρουστικο🐵 (πρεπει να το ειχα παρει....20-30€ απο carefoure 🤪) που του έβαλα αναδευτήρα έκανα όλη την ανακαίνιση στο σπίτι, μεταφορα δωματιου κουζινας, πριζες καναλια για καλωδια, τρυπες στα ντουβαρια για σωληνες... και σαν κερασακι του βαλα αναδευτηρα και για να φτιάξουμε και σοβα σε 30 τετραγωνικα δωματια. Τα φτυσαν τα καρβουνακια έλιωσαν αλλα άντεξε. σκυλι το σκλι😋 🐕

α, οκ αν εννοείς αυτά του ενός χειρός που είναι λίγο μεγαλύερα από καταβιδιέρες οκ

Νόμιζα ότι εννοείς "κανονικά" δραπανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εσύ πήρες σωληνωτό για τα δύο παξιμάδια που κρατάνε τη μπαταρία στο νιπτήρα.Αυτά όντως με σωληνωτό σφίγγουν ή ξεσφίγγουν. Ο φίλος μιλάει για παλαιού τύπου βρύση που σφίγγει διαφορετικά στο νιπτήρα.

Σωστός, τέτοιο πήρα ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...