Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Απο τα 8.1 και μετα δε χρειαζεσαι καν κλειδι.............. δουλευουν για παντα.

Από που το συμπεραίνεις αυτό; Ρωτάω γιατί από τότε που βγήκαν τα Windows 8 εμφανίστηκε ένα νέο σύστημα όπου το κλειδί αποθηκεύεται απευθείας στο bios του υπολογιστή και όχι σε αυτοκόλλητο έξω από τον υπολογιστή. Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης τα Windows διαβάζουν αυτόματα το κλειδί και ενεργοποιούνται χωρίς πολλά πολλά. Το κλειδί δεν χρειάζεται να το βάλεις χειροκίνητα σε κανένα βήμα και πολλοί νομίζουν ότι δεν υπάρχει κλειδί, μήπως το μπερδεύεις με αυτό;  Αν ο υπολογιστής είχε αγοραστεί με προεγκατεστημένα Windows τότε έχει σίγουρα αυθεντικό κλειδί, απλώς είναι αποθηκευμένο στο bios, δεν το βλέπεις πουθενά.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, evaki80 είπε

Τραγικό ποστ... Να σε λυπηθούμε που είσαι παράνομος και η κακή Microsoft αντί να σου κάνει τεμενάδες, σε τιμωρεί.

Βασικά αυτό έγινε πριν πολλά χρόνια. Πλέον ακόμα και νομικά αν παραδεχθώ ότι έβαλα σπασμένα δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό που μου έκανε η Microsoft είναι νόμιμο, γιατί κλείδωσε όλα μου το λειτουργικό χωρίς προειδοποίηση και νομίζω με άφησε περιθώριο να αγοράσω νόμιμο κλειδί για να συνεχίσω να βλέπω και τα αρχεία μου.

Δεν θα το συνεχίσω πολύ γιατί το θέμα είναι Windows 10 και θα κουράσω αρκετούς. Προσωπικά θα το ευχαριστιόμουν αν έκλεινε κιόλας η Microsoft και κυριαρχούσαν τα Linux. Αν κλείσει η Microsoft ή θέλει να βάλει τρελές τιμές έχει σπάσει πλέον το σχεδόν μονοπώλιο. Πρόσφατα έμαθα ότι μπορώ και με κάτω από 10 ευρώ να έχω Windows 10 νόμιμα. Παρόμοια ανάφερε και ο gokuthelegend.

Σκέφτομαι σοβαρά αυτό που λένε μερικοί ότι η Microsoft θέλει να υπάρχουμε και εμείς οι πειρατές για να κυριαρχεί. Αλλιώς ας ανέβαζε λίγο ακόμα το κόστος και ας κλείδωνε το λειτουργικό της με hardware κλειδί και άντε σπάσ' το μετά...

Παλιά είχα αγοράσει με τον υπολογιστή Windows XP και μετά από χρόνια έβαλα καινούργια κάρτα γραφικών και η Microsoft νόμιζε πως ήταν άλλος υπολογιστής και δεν μου επέτρεπε την επανεγκατάσταση των ΧΡ! Μόνη νόμιμη λύση ήταν το τηλέφωνο στην Microsoft στην Ελλάδα. Πήρα επανειλημμένως και δεν το σήκωνε κανείς. Έβαλα σπασμένα και ησύχασα τότε. Δεν είχα κανένα πρόβλημα από ιούς και χάκερς, χωρίς Windows update για χρόνια, αλλά πρόσεχα τον browser διαδικτύου, το antivirus και το τείχος προστασίας.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Απο τα 8.1 και μετα δε χρειαζεσαι καν κλειδι.............. δουλευουν για παντα.

 

15 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Από που το συμπεραίνεις αυτό; Ρωτάω γιατί από τότε που βγήκαν τα Windows 8 εμφανίστηκε ένα νέο σύστημα όπου το κλειδί αποθηκεύεται απευθείας στο bios του υπολογιστή και όχι σε αυτοκόλλητο έξω από τον υπολογιστή. Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης τα Windows διαβάζουν αυτόματα το κλειδί και ενεργοποιούνται χωρίς πολλά πολλά. Το κλειδί δεν χρειάζεται να το βάλεις χειροκίνητα σε κανένα βήμα και πολλοί νομίζουν ότι δεν υπάρχει κλειδί, μήπως το μπερδεύεις με αυτό;  Αν ο υπολογιστής είχε αγοραστεί με προεγκατεστημένα Windows τότε έχει σίγουρα αυθεντικό κλειδί, απλώς είναι αποθηκευμένο στο bios, δεν το βλέπεις πουθενά.

@gokuthelegend

Δεν μπερδεύεται, αυτό εννοεί ο @M@dB0x. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Krusty είπε

Προσωπικά θα το ευχαριστιόμουν αν έκλεινε κιόλας η Microsoft και κυριαρχούσαν τα Linux.

Να είχαμε, να λέγαμε... Ακυρώνεις μόνος σου τα λεγόμενά σου. Μπορούσες να βάλεις Linux αλλά προτίμησες τα σπασμένα Windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jangos είπε

@gokuthelegend

Δεν μπερδεύεται, αυτό εννοεί ο @M@dB0x. 😉

Τα Windows 10 έχω την εντύπωση ότι όντως δουλεύουν επαόριστον ακόμη και χωρίς κλειδί, αλλά είναι κλειδωμένες κάποιες επιλογές στον πίνακα ελέγχου. Επίσης, έχω κάνει εγκατάσταση των 10 κυριολεκτικά δεκάδες φορές και έχω διαπιστώσει ότι αν δεν υπάρχει κλειδί τότε μπορεί να προχωρήσει η εγκατάσταση τους ακόμη και χωρίς αυτό.

Στα Windows 8.1 όμως όσες φορές έχω δοκιμάσει να κάνω εγκατάσταση και δεν υπάρχει κλειδί τότε δεν προχωράει, δεν σε αφήνει καν να τα εγκαταστήσεις. Σε αυτή τη περίπτωση πως τα εγκαθιστάς; Έχω "αιτηθεί" κλειδί για δοκιμαστική περίοδο από την MS, αλλά προφανώς είναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα, νομίζω 60 ή 90 μέρες. Δεν το έχω κρατήσει τόσο πολύ για να δω τι γίνεται μετά το τέλος της περιόδου.

Να σημειώσω ότι προφανώς μιλάμε για νόμιμα iso των Windows 8.1 και όχι για πειραγμένα που σε αφήνουν να τα εγκαταστήσεις ακόμη και χωρίς κλειδί.

2 ώρες πριν, Krusty είπε

Πλέον ακόμα και νομικά αν παραδεχθώ ότι έβαλα σπασμένα δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό που μου έκανε η Microsoft είναι νόμιμο, γιατί κλείδωσε όλα μου το λειτουργικό χωρίς προειδοποίηση και νομίζω με άφησε περιθώριο να αγοράσω νόμιμο κλειδί για να συνεχίσω να βλέπω και τα αρχεία μου.

Η MS καλά έκανε και κλείδωσε το πρόγραμμά της όταν διαπίστωσε ότι έχει αποκτηθεί με παράνομο τρόπο. Και από την στιγμή που γνώριζες ότι τρέχεις πειρατικό λογισμικό θα έπρεπε και εσύ να είσαι υποψιασμένος και έτοιμος για τυχόν αντίποινα. Επίσης, τεχνικώς τα αρχεία σου είναι ακόμη προσβάσιμα, αρκεί να αφαιρέσεις τον δίσκο και να τον τοποθετήσεις σε έναν άλλο υπολογιστή που έχει ξεκλείδωτο λειτουργικό σύστημα, ή αν δεν θες να μπεις στην διαδικασία του βιδώματος-ξεβιδώματος μπορείς να τρέξεις και Linux live στον ίδιο υπολογιστή. Αν και τα σημαντικά αρχεία πρέπει να τα έχεις και backup για οποιονδήποτε λόγο.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φρεσκα iso της 1809, ενημερωμενα μεχρι και το Μαρτιο, build 17763.379

0290d3d4530a0bcb82d03ea8d6237a32e32416df
en_windows_10_consumer_editions_version_1809_updated_march_2019_x86_dvd_925d4f15.iso

e448fd3ceb724a924a2afce17d80739329c30c74
en_windows_10_consumer_editions_version_1809_updated_march_2019_x64_dvd_72376bfd.iso

Και αυτη τη φορα τα σκατωσε ο rte του φορουμ, αλλα τα σκατωσε λιγο, γιαυτο διορθωσα το ποστ.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, M@dB0x είπε

Τιποτα δε κλειδωνει σε κανενα λειτουργικο............. απλα συνεχιζουν και παιζουν και σου βγαζουν μηνυμα μια στο τοσο οτι θελουν κλειδι.

Σε Windows XP κάποια περίοδο δεν σε άφηνε να μπεις καθόλου αν τα είχες πειρατικά, και όντως δεν είχες πρόσβαση στον υπολογιστή σου. Παθών εδώ και ξέρω. Κάποια στιγμή πρέπει να έβγαλαν κάποια ενημέρωση και πλέον απλώς σου έβγαζε μήνυμα ότι έχεις πειρατικό λογισμικό. Το λογισμικό συνέχιζε να παίζει αλλά απλώς έτρωγες στην μάπα συνεχώς το μήνυμα περί πειρατείας.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2019 στις 5:20 ΜΜ, fearless είπε

Mετα απο πολυ καιρο δοκιμασα ξανα insiders μεχρι να βγει το update του Απριλιου. 🙂

Πως πηγες στην 18860; Eγω εχω την 18362.1 και δεν δινει καποια ενημερωση.

bro !!! θεωρω οτι εισαι  σεταρισμενος  skip ahead  ετσι για να πας παρακατω σε build !!!;)

 

cfcvhcv.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

bro !!! θεωρω οτι εισαι  σεταρισμενος  skip ahead  ετσι για να πας παρακατω σε build !!!;)

 

Εμενα δεν επιτρεπει ακομη να μπως σε skip ahead. Προς το παρον το εχω σε Fast και περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fearless είπε

Εμενα δεν επιτρεπει ακομη να μπως σε skip ahead. Προς το παρον το εχω σε Fast και περιμενω.

Ενταξει το εκανα, ακολουθησα αυτον τον οδηγο:

https://pureinfotech.com/download-windows-10-insider-builds-skip-ahead-closed/

Πιστευω να μην με κανει κανενα χαζο

Capture.PNG.767c26c0c26fbb8814ee5807c064bd43.PNG

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, jim_p είπε

Φρεσκα iso της 1809, ενημερωμενα μεχρι και το Μαρτιο, build 17763.379


0290d3d4530a0bcb82d03ea8d6237a32e32416df
en_windows_10_consumer_editions_version_1809_updated_march_2019_x86_dvd_925d4f15.iso

e448fd3ceb724a924a2afce17d80739329c30c74
en_windows_10_consumer_editions_version_1809_updated_march_2019_x64_dvd_72376bfd.iso

Και αυτη τη φορα τα σκατωσε ο rte του φορουμ, αλλα τα σκατωσε λιγο, γιαυτο διορθωσα το ποστ.

Αυτα τα iso τα δινει και η ms για κατεβασμα κανονικα, για οποιον δεν εμπιστευεται τορρεντ κλπ. Και τα εχει και στις λιστες του rg-adguard.net, επιλεγοντας στο δευτερο drop down "windows 10 1809, march 2019, build 17763.379"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα, υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε στα win 10 permanent disable τα updates?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό το έχω δοκιμάσει αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα τα updates ενεργοποιούνται από μόνα τους, θέλω κάτι μόνιμο γιατί υπάρχει θέμα με τον υπολογιστή μου μη επιλύσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...