Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα μου έστειλε η vodafone to sercomm h300s (firmware v1.2.01.06). Θέλω να αλλάξω στο Settings>WAN> WAN VDSL>HSlv>Obtain DNS servers από automatic σε manual και να τους ορίσω. Όμως η παράμετρος είναι κλειδωμένη. Μίλησα με τη vodafone και μου είπαν ότι είναι κλειδωμένη στο firmware για λόγους ασφαλείας. Βρήκα στο φόρουμ το roothak, το έτρεξα άλλά κάνει fail. Μπορλω να κάνω κάτι άλλο μ'αυτο το ρουτερ ή πρεέπι να χρησιμοποιήσω άλλο? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/2/2023 στις 12:19 ΜΜ, mynam3 είπε

Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ εδώ και 3 μήνες περίπου. 

Κλειδώνει στα 54 down / 5,7 up και η γραμμή είναι 50.

Στο ρούτερ πάνω συνδέεται ΜΟΝΟ μια τηλεόραση και το κινητό, όμως συχνά χάνει το σήμα, δεν ανοίγει σελίδες κοκ.

Τι μπορώ να κάνω;

Σου προτείνω να βάλεις συντηρητικές ρυθμίσεις στο WiFi. Επειδή διάβασα για κάποια προβλήματα του WiFi του H300s, απενεργοποίησα τα πάντα στις ρυθμίσεις WiFi, πλην του Wi-Fi (2,4 GHz), του οποίου ρύθμιση Λειτουργία προστασίας έθεσα ως WPA2. Επιπλέον,  ενεργοποίησα το Διαχωρισμός SSID.
image.png.c0b2fecff4dad34dd8e2cee29eea0d5c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Ναι, έχουν αλλάξει.

Προσπάθησα να δοκιμάσω την μέθοδο στην σελίδα 106 με το back up, αλλά και πάλι μου έβγαζε undefined ήθελα να αλλάξω DNS στο ρούτερ και θυμάμαι το έκανες μέσω wan > wan vdsl > hslv, τώρα ούτε το ipv6 δεν μπορώ να κλείσω.

Μόλις τώρα, Mpekaros είπε

Προσπάθησα να δοκιμάσω την μέθοδο στην σελίδα 106 με το back up, αλλά και πάλι μου έβγαζε undefined ήθελα να αλλάξω DNS στο ρούτερ και θυμάμαι το έκανες μέσω wan > wan vdsl > hslv, τώρα ούτε το ipv6 δεν μπορώ να κλείσω.

*Στο wan έχουν κολλήσει οι DNS της cloudflare και δεν μπορώ να τους αλλάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2023 στις 1:02 ΜΜ, talos_2002 είπε

Σου προτείνω να βάλεις συντηρητικές ρυθμίσεις στο WiFi. Επειδή διάβασα για κάποια προβλήματα του WiFi του H300s, απενεργοποίησα τα πάντα στις ρυθμίσεις WiFi, πλην του Wi-Fi (2,4 GHz), του οποίου ρύθμιση Λειτουργία προστασίας έθεσα ως WPA2. Επιπλέον,  ενεργοποίησα το Διαχωρισμός SSID.
image.png.c0b2fecff4dad34dd8e2cee29eea0d5c.png

Ξέχασα και κάποιες άλλες ρυθμίσεις, στο μενού Wi-Fi > Ρυθμίσεις. Στην ουσία δεν το αφήνω να μπλέξει με ρυθμίσεις (π.χ. legacy ρυθμίσεις/mixed mode), να έχει μόνο την σύγχρονη επιλογή.
image.png.f8e288ad73de5b859f6af52a3fa65d10.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2023 στις 6:11 ΜΜ, Tribal21 είπε

1) το σχόλιο μου είναι για το θέμα συμπεριφοράς προς τα τηλεφωνικά κέντρα και όχι για το τι μπορούν κ τι όχι

2) λέω ότι ΙΣΩΣ δεν μπορεί κ όχι ότι ΔΕΝ μπορεί

3) αναφέρομαι στο VOX συγκεκριμένα που αρνούνται να στείλουν κ οχι γενικά σε ρούτερ και είπα κάποιους λόγους που θα μπορούσαν να ισχύουν κ γι'αυτό να αρνούνται

4) από την στιγμή που έχεις δοκιμάσει 3 διαφορετικά μοντέλα γιατί να σου στείλουν και 4ο;

Για να μην έχει λυθεί το όποιο πρόβλημα αντιμετωπίζεις σημαίνει ότι δεν είναι θέμα ρούτερ

5) αποσο ξέρω δεν είναι υποχρεωμένος ο πάροχος να σου στείλει το ρούτερ που θες εσύ αλλά ένα λειτουργικό ρούτερ 

6) στα τηλεφωνικά κέντρα δουλεύουν πολλά άτομα, λογικό να έχει κ καλούς κ άσχετους. Μόνο που για τους άσχετους φταίει η εκάστοτε εταιρεία κ όχι ο ίδιος ο υπάλληλος. 

 

Ναι οντως μου εστειλαν αρκετα ρουτερ αλλα οσα h300s και να μου στειλουν το προβλημα δεν θα αλλαξει, εχουν θεματα πως να το κανουμε. Και γιατι να μην εχω κατι πιο εξελιγμενο πχ το VOX? Γνωριζω οτι αρκετοι το παρελαβαν στο ασχετο και χωρις να το ζητησουν, και απο οτι εμαθα η vod το εκανε πειραματικα (πιλοτικα) σε καποιους για να δουν πως θα τα παει. Εγω βλεπω κριτικες απο Ιταλια και Αγγλια για το ιδιο και ειναι αρκετα καλες, στην Ελλαδα η vod ειναι τα ζωα μου αργα και παντα τελευταιοι σε ολα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2023 στις 11:54 ΜΜ, iliasleon είπε

για εμένα...ναι!

Εμένα μετά από θέμα που είχα με το zxnh267a, μετά από πίεση δέχτηκαν να μου κάνουν αντικατάσταση και μου στείλανε το H300S. Τους έκανα παράπονα πως είναι δυνατόν να μου έστειλαν παλαιότερο ρουτερ από αυτό που έχω, μου απάντησαν ότι αυτό είχαμε στην αποθήκη μας. Δεν βγάζεις άκρη γενικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε εμενα τα ιδια

Σε μια γραμμη εξοχικου που ελεγχω

ειχανε το η268 και χαλασε και εστειλαν το Η300

και η απαντηση οτι αυτο εχουμε αν σας αρεσει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, aler45 είπε

και σε εμενα τα ιδια

Σε μια γραμμη εξοχικου που ελεγχω

ειχανε το η268 και χαλασε και εστειλαν το Η300

και η απαντηση οτι αυτο εχουμε αν σας αρεσει

Με πήραν και τηλέφωνο σήμερα αν το δοκίμασα και είναι όλα εντάξει!τους τα εψαλα για ακόμη μια φορά και η απάντηση ήταν πάλι η ίδια, με διαφορά ότι και καλά μόνο αυτό έχουμε σε απόθεμα στις αποθήκες, μιλάμε για θέατρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2023 στις 11:30 ΠΜ, epicouros είπε

Καλησπέρα, να αλλάξω το H300s με ένα ZTE ZXHN H267A; Είναι καλύτερο;

Αν έχεις 100αρα γραμμή κρατα το  H300s αν έχεις 50αρα το ZTE είναι καλύτερη επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

100 έχω και η αλήθεια είναι τώρα που το έβαλα, κλειδώνει στα 95 mps η ταχύτητα στο ρουτερ, ενώ πριν με το zxnh κλείδωνε στα 83. Το μόνο κακό είναι ότι το interface με τους κωδικούς που δίνει η vodafone είναι χάλια, δεν μπορείς να δεις καν τα errors. Έχουμε κωδικούς μήπως?

Επεξ/σία από tasos_87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...