Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Όχι, αλλά δε με έχει απασχολήσει αυτό. Ίσως υπάρχει τρόπος, αλλά είναι πέρα από τις ικανότητες τις δικές μου.

Ε το σταθερο ειναι απαραιτητο δυστυχως...

Οπως και να εχει εφοσον εξαρχης μου λες οτι δεν ειναι μαυρο χαλι,δε πιστευω να εχω προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2021 στις 10:31 ΠΜ, PC_MAGAS είπε

@orani92
Αυτό το βρήκες μέσω custom tr69 client?

Αυτό το βρήκα μέσα από ssh από το H300. Αν κάποιος καταφέρει και μπει στο router με ssh τότε μπορεί να αξιοποιήσει όλες τις δυνατότητες. Αυτό βέβαια προϋποθέτει να έχει και κάποιες γνώσεις δικτύων. Για να χρησιμοποιηθεί ένα άλλο router και να έχει κάποιος όλες τις λειτουργίες που έχει και στο H300 θα πρέπει να γίνουν τα παρακάτω (μιλάω πάντα για την δική μου περίπτωση που έχω FTTH).

 

1. Θα πρέπει να βρει την mac address του wan interface.

2. Θα πρέπει να την χρησιμοποιήσει στο wan interface του νέου router. 

3. Θα πρέπει μέσα από debug του web interface του Η300 να βρει τα username/password της γραμμής του καθώς και όλα τα στοιχεία του VoIP account του και να τα καταχωρήσει αυτούσια στο νέο router.

4. Στο νέο router θα πρέπει να δημιουργήσει τα vlan 835 για Internet και 837 για VoIP.

Με αυτές τις ενέργεις μπορείς να περάσεις την γραμμή είτε σε νέο router voip είτε ακόμα και σε softphone είτε και σε PBX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

47 λεπτά πριν, orani92 είπε

Αυτό το βρήκα μέσα από ssh από το H300. Αν κάποιος καταφέρει και μπει στο router με ssh τότε μπορεί να αξιοποιήσει όλες τις δυνατότητες. Αυτό βέβαια προϋποθέτει να έχει και κάποιες γνώσεις δικτύων. Για να χρησιμοποιηθεί ένα άλλο router και να έχει κάποιος όλες τις λειτουργίες που έχει και στο H300 θα πρέπει να γίνουν τα παρακάτω (μιλάω πάντα για την δική μου περίπτωση που έχω FTTH).

 

1. Θα πρέπει να βρει την mac address του wan interface.

2. Θα πρέπει να την χρησιμοποιήσει στο wan interface του νέου router. 

3. Θα πρέπει μέσα από debug του web interface του Η300 να βρει τα username/password της γραμμής του καθώς και όλα τα στοιχεία του VoIP account του και να τα καταχωρήσει αυτούσια στο νέο router.

4. Στο νέο router θα πρέπει να δημιουργήσει τα vlan 835 για Internet και 837 για VoIP.

Με αυτές τις ενέργεις μπορείς να περάσεις την γραμμή είτε σε νέο router voip είτε ακόμα και σε softphone είτε και σε PBX

Άρα ένα άλλο router θα πρέπει να spoffάρει την MAC Address, την λαμβάνει μέσω serial από το router (αλλά θέλει άνοιγμα το router και κολλητήρι/Καλάι).

Αλλά νομίζω τα credentials είναι για το Http Endpoint των settings για TR-69 δλδ αθυετνικοποιθείτε μέσω Http σε settings server της vodafone και απο εκεί λαμβάνει credentials για VOIP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/10/2021 στις 9:18 ΜΜ, DjTony είπε

Τους κωδικους τηλεφωνίας μπορούμε με το πρόγραμμα να τους βρούμε τελικά η κλειδώθηκε; 

Έχουν γίνει αναφορές ότι μετά την τελευταία αναβάθμιση που πήρε το H300s, το πρόγραμμα δεν εμφανίζει τους κωδικούς VoIP.

Υπάρχει όμως κι άλλος τρόπος.

Δες μια τα παρακάτω ποστ, ίσως σε βοηθήσουν

https://www.adslgr.com/forum/threads/1014169-Εμπειρίες-από-router-ZTE-ZXHN-H267A?p=6877240#post6877240

https://www.adslgr.com/forum/threads/1074686-Vodafone-H-300s-router?p=6739075#post6739075

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα και απο εμενα...

αυτη την στιγμη εχω 100αρα γραμμη vodafone με το Η300s. Λογω streaming θελω να ενεργοποιησω vpn και προφανως το συγκεκριμενο δεν εχει τετοια δυνατοτητα...οπως επισης αν καταλαβα καλα δεν υπηρχε  δυνατοτητα να συνδεσω καποιο αλλο πανω (πχ asus ac68u) , ωστε να περασω vpn εκει, σωστα? Εχει αλλαξει κατι σε αυτο ή θα πρεπει να δω καποιο αλλο ρουτερ οπως πχ το ΖΤΕ Η267Α?

Περαν του παραπανω, υπαρχει δυνανατοτητα να αλλαξω παροχο αμεσα, και σκεφτομουν την Wind (αφενος λογω κοστους, αφετερου στη περιοχη μου ολοι οι παροχοι παιρνουν απο κουτι ΟΤΕ οποτε δεν προβλεπεται διαφοροποιηση στη ποιοτητα υπηρεσιων). Υπαρχει ρουτερ της Wind για 50αρα γραμμη, που να μπορει να κανει bridge στο Asus?? 

Επεξ/σία από stav13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γρήγορη ερώτηση έχω ελπίδα να ανοίξω UDP port στο Η 300 s?
δοκιμάζω να ανοιξω UDP δε δουλεύει με τιποτα. μόλις το αλλάξω σε TCP δουλεύει αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχει κανείς θέματα με διακοπές σε τακτά χρονικά διαστήματα του τύπου κάνα δυο τρείς φορές το χρόνο; Καταλήγω πάντα ότι όλα είναι καλα και βραχυκυκλωνει το σπλιτερ.

Το οποίο αλλαζω και ολα καλά. Το θέλω για τον συναγερμό. Όλοι λένε οτι σπάνια να καεί κ εγω είμαι στο τρίτο. Έτσι εμπειρικά ποια είναι η γνώμη σας; Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2021 στις 1:48 ΜΜ, Skatzivas είπε

Καλησπέρα. Έχει κανείς θέματα με διακοπές σε τακτά χρονικά διαστήματα του τύπου κάνα δυο τρείς φορές το χρόνο; Καταλήγω πάντα ότι όλα είναι καλα και βραχυκυκλωνει το σπλιτερ.

Το οποίο αλλαζω και ολα καλά. Το θέλω για τον συναγερμό. Όλοι λένε οτι σπάνια να καεί κ εγω είμαι στο τρίτο. Έτσι εμπειρικά ποια είναι η γνώμη σας; Ευχαριστώ πολύ.



Μου έχει συμβεί και εμένα αυτό που περιγράφεις. Σε κάποια φάση ένας τεχνικός που ήρθε στο σπίτι μου εξήγησε οτι υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες στα Splitter. Αυτά που δίνουν οι πάροχοι συνήθως είναι του κιλού και με είχε συμβουλέψει να αγοράσω μόνος μου κάτι συγκεκριμένο. Νομίζω thomson μου είχε προτείνει (ηταν κιτρινισμένα λες και είχαν βγει απο το μπαούλο τις γιαγιας στο χωριό). Είχα αγοράσει 2 για να έχω και όντως το σύνδεσα και μετά δε ξανα ασχολήθηκα.

Επεξ/σία από salida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, salida είπε



Μου έχει συμβεί και εμένα αυτό που περιγράφεις. Σε κάποια φάση ένας τεχνικός που ήρθε στο σπίτι μου εξήγησε οτι υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες στα Splitter. Αυτά που δίνουν οι πάροχοι συνήθως είναι του κιλού και με είχε συμβουλέψει να αγοράσω μόνος μου κάτι συγκεκριμένο. Νομίζω thomson μου είχε προτείνει (ηταν κιτρινισμένα λες και είχαν βγει απο το μπαούλο τις γιαγιας στο χωριό). Είχα αγοράσει 2 για να έχω και όντως το σύνδεσα και μετά δε ξανα ασχολήθηκα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν δεν σου είναι κόπος κάποια στιγμή στείλε μου το σπλιτερ σου να αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2021 στις 10:54 ΜΜ, yositosi είπε

Ευχαριστώ, ευχαριστώ και πάλι χιλιάδες ευχαριστώ στα παιδιά που το ψάχνουν και μας δίνουν έτοιμες λύσεις!!!!!

Ήρθε σήμερα το Fritzbox 7530 και είδα άσπρη μέρα! Ιντερνετ, τηλεφωνία όλα σεταρίστηκαν μέσα σε 10 λεπτάκια... Έγινε και το χακάρισμα για να κλειδώσει "επιθετικά" και γαζώνει!!! Στα σκουπίδια το H300 και τα errors, οι αποσυντονισμοί και όλο το χάλι του....

image.png.2bd7839f0eb01947b02de539ddd05802.png

σε παρακαλω πάρα πολύ ακριβως το ιδιο router αγόρασα

το internet μια χαρά δουλευει

το τηλεφωνο ομως ΟΧΙ

δεν βρίσκω name & pass  VODAFONE

ΕΣΥ που τα βρήκες

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑ !!!!

Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΔΙΝΕΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΧΡΗΣΤΟΣ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2021 στις 1:48 ΜΜ, Skatzivas είπε

Καλησπέρα. Έχει κανείς θέματα με διακοπές σε τακτά χρονικά διαστήματα του τύπου κάνα δυο τρείς φορές το χρόνο; Καταλήγω πάντα ότι όλα είναι καλα και βραχυκυκλωνει το σπλιτερ.

Το οποίο αλλαζω και ολα καλά. Το θέλω για τον συναγερμό. Όλοι λένε οτι σπάνια να καεί κ εγω είμαι στο τρίτο. Έτσι εμπειρικά ποια είναι η γνώμη σας; Ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα. Εγώ είχα πρόβλημα με χαμηλό συγχρονισμό (43,7) και συνεχείς αποσυνδέσεις (τουλάχιστον 4 την ημέρα).

Με αλλαγή splitter δεν κατάφερα τίποτα.

Το πρόβλημα συγχρονισμού το έλυσα αλλάζοντας πρίζα. Πέταξα την παλιά και έβαλα μια Legrand. Πέτυχα συγχρονισμό σταθερά στα 52,7 (η ταχύτητα στη είσοδο της πολυκατοικίας είναι 55). Οι αποσυνδέσεις συνεχίστηκαν με μικρότερο ρυθμό (σχεδόν 1 την ημέρα).

Το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις λύθηκε τελείως, κουμπώνοντας σταθερές IP σε όσες συσκευές μπορούσα (xbox, wifi extender, raspberry, desktop, ip camera). Προφανώς κάποιο κόλλημα έτρωγε το DHCP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...