Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kva21 είπε

Αν και επανέρχομαι πολύ καθυστερημένα, 

σε vdsl 100 της Vodafone θα είναι plug and play ? Δεν θα χρειαστεί τίποτα κωδικούς ή ρυθμίσεις για το voip τηλέφωνο; (h267 τώρα) 

Αν και πάει καιρός από τότε που το έκανα δοκιμή, ναι ήταν plug & play. Είχε δώσει και η VF σε 200 τυχερούς σαν αντικατάσταση Fritz που είχανε μείνει από Ιταλία και αυτά παίζαν με την μία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πήγα στην vodafone και παρέλαβα ένα h300s 

Πριν είχα ένα παλιό Huawei της cosmote

Πάνω είχα συνδεδεμένο ένα καταγραφικό και έβλεπα από το κινητό τις κάμερες 

Τώρα με το νέο ρούτερ δεν βλέπω κάτι 

Στην εφαρμογή φαίνονται οι κάμερες με μια μορφή 192.168.χ.χ και θύρα 8000

Έχει κάποιος λύση σε αυτό το θέμα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από επικοινωνία με την Vodafone για λύση σχετικά με το wake on lan με το ρούτερ τους Sercomm h300s, με ενημέρωσαν σαν λύση να κάνω back-to-back σύνδεση με ένα άλλο ρούτερ που υποστηρίζει arp binding σε μια θύρα Lan του Sercomm h300s ώστε να μην χάσω την τηλεφωνία. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό; Ευχαριστώ

Επεξ/σία από panoss14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανόν το ρουτερ της cosmote έχει την IP: 192.168.1.1, το h300s έχει την 192.168.2.1

Το καταγραφικό σου ίσως έχει static IP 192.168.1.ΧΧΧ:8000 , δες το και ενημερωσε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομαδα και μπραβο για καθε προσπαθεια στην επιλυση προβληματων.Απο εβδομαδα θα αναβαθμισω τη γραμμη απο 24 σε 100 mbps και τοσα χρονια δουλευω με ενα ρουτερακι asus n17u πραγματικα σκυλι μαυρο εχει βγαλει καθε ευρω της αγορας του.Εχω βγαλει τα ρημαδια τα ματακια μου και ακομα δεν εχω καταλαβει αν με το τελευταιο firmware γινεται να μπει σε bridge mode!Στη τεχνικη εξυπηρετηση μου ειπαν πως γινεται αλλα δε τους πολυ πιστευω εχει καποιος εμπειρια να μου πει αν γινεται?Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον μπει στο κοπο να απαντησει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

F*** yeah BABE!!!!!!!!!!!! Έτσι, έτσι, the app is ON κατεβάστε την ΤΩΡΑ και λάβε τον έλεγχο του router ξανά όχι πλέον shitty Η300s πλεον και ΣΥ μπορείς να λάβεις τα VOIP credentials στο Android.


https://f-droid.org/en/packages/pcmagas.vodafone_fu_h300s/

/me smokes last cigar kicks vf to balls kicks the door rides on the Harley Davinson and leaves.

Στις 12/1/2022 στις 10:57 ΠΜ, panoss14 είπε

Μετά από επικοινωνία με την Vodafone για λύση σχετικά με το wake on lan με το ρούτερ τους Sercomm h300s, με ενημέρωσαν σαν λύση να κάνω back-to-back σύνδεση με ένα άλλο ρούτερ που υποστηρίζει arp binding σε μια θύρα Lan του Sercomm h300s ώστε να μην χάσω την τηλεφωνία. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό; Ευχαριστώ

Έχω δοκιμάσει να συνδέσω ένα wrt router σε VDSL αλλά ποτέ δεν κατάφερα να συνδέσω asterisk στο voip.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On the other hand νέα έκδοση:
https://github.com/pc-magas/sercommH300sVoipCredentialsRecovery/releases/tag/v20220129

Στo F-droid θα αργήσει να εμφανιστεί:
https://f-droid.org/packages/pcmagas.vodafone_fu_h300s/

Έφτιαξα ένα bug που το router με έκοβε απροσδόκητα στο TCP όταν κατέβασα τα settings (πατάω σε Http που πατά TCP).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

Έχω VF 100αρα και το άθλιο H300s με Firmware Ver: Vodafone-H-300s-v1.0.11.00

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Δημιουργώ ένα Port Mapping (για ποιο λόγο δεν το είπανε Port Forwarding δεν το κατάλαβα ποτέ!) το οποίο είναι το εξής:

2051520678_.png.367284efb7f4a91912f1540e67924871.png

Με το που θα πατήσω apply, αρχίζουν τα reboot ανα 5λεπτο.

Το έχει συναντήσει άλλος αυτό ή μόνο εγώ είμαι ο τυχερός?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να κάνεις Port Forward, το κάνεις σε λάθος σημείο. Το Port Mapping είναι διαφορετικό. Κανονικά Port Forwarding θυμάμαι να το γράφει ή Απεικόνιση Θυρών στα Ελληνικά.

Άκυρο μάλλον, το μπέρδεψα μάλλον με το Port Triggering που έχει πιο κάτω...

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω σαν κάτοχος και εγώ του Η300s , μένω σε μεζονέτα και στον επάνω όροφο το σήμα δεν είναι καλό 1-2 γραμμές θα ήταν καλύτερα να πάρω ένα ρουτερ και να το σύνδεσμο με το modem ή access points; Για ρουτερ σκέφτομαι το xiaomi ax3600. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα. Μετακόμισα σε περιοχή όπου η COSMΟΤΕ είναι γεμάτη και δίνει μόνο 24άρες πλέον και έτσι αναγκαστικά VODAFONE 100 Mbps και τσουπ να σου το h300s με το οποίο είχα φριχτές εμπειρίες παλιότερα σε εξοχικό ώσπου άλλαξα σε COSMΟΤΕ. Οπότε το ερώτημα που θέτω είναι το εξής: Θέλω να κάνω bridge το H300s και να βάλω δικό μου router χωρίς τηλεφωνία, ΜΟΝΟ ιντερνετ. Φανταζόμουν ότι θα γινόταν γιατί δεν με νοιάζει το τηλέφωνο αλλά δεν βρίσκω το πώς! Ξέρει κανείς? 🙈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...