Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μπορείτε

στην επιλογή wifi και μετά ρυθμίσεις έχετε 13 κανάλια ή λιγότερα...

πχ εγω σήμερα έχω 11 αντί για 13. Λειπει ο 1 και ο 6 που τα δοκίμασε ο ρουτερ μονος του και δε δούλεψαν (?) και τα εβγαλε

1814385174_vodafoneScreenshot2022-03-23093403.png.699de75b7e2039dcab97af487390b25f.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια,

θέλω να χρησιμοποιησω το H228A της Νοβα αντι το H300s της Voda

Ενω το vdsl παιζει απευθειας, δεν μου κανει register το τηλεφωνο

εχω βαλει

SIP Account: [email protected]

Authorization Username: [email protected]

Password: αυτο που βρηκα απο το H300s

Primary Proxy Server: ngn.hol.net

τι κανω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλο μηνα. 

Μεταφορα απο forthnet 50αρα στη vodafone με 100αρα συνδεση. 

Ολα τελεια. 

Ταχυτητα απο 92 εως 101, ξαφνικα μετα απο 6 μηνες πεφτει στο 56.Μιλαω με το αρμοδιο τμημα, στελνουν τεχνικο, ελεγχει τα παντα και μου λεει ειναι προβλημα απο τον ΟΤΕ. Το δηλωνω σαν βλαβη και θα σας ειδοποιησουν. 

Μετα απο 2 μερες με παιρνουν τηλ και μου λενε οτι δεν γινετε να φτιαξει και απο δω και περα θα εχω ταχυτητα μεχρι 75.Μετα απο παραπονο μου, εκαναν και μια μικρη μειωση στο λογαριασμο της ταξεως των 3 ευρω. 

Προχτες αναβαθμιστηκε το ρουτερ μου και η ταχυτητα μου, πηγε στα 95.

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι μπορει να συμβαινει; 

Ευχαριστω. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dum είπε

Καλημερα και καλο μηνα. 

Μεταφορα απο forthnet 50αρα στη vodafone με 100αρα συνδεση. 

Ολα τελεια. 

Ταχυτητα απο 92 εως 101, ξαφνικα μετα απο 6 μηνες πεφτει στο 56.Μιλαω με το αρμοδιο τμημα, στελνουν τεχνικο, ελεγχει τα παντα και μου λεει ειναι προβλημα απο τον ΟΤΕ. Το δηλωνω σαν βλαβη και θα σας ειδοποιησουν. 

Μετα απο 2 μερες με παιρνουν τηλ και μου λενε οτι δεν γινετε να φτιαξει και απο δω και περα θα εχω ταχυτητα μεχρι 75.Μετα απο παραπονο μου, εκαναν και μια μικρη μειωση στο λογαριασμο της ταξεως των 3 ευρω. 

Προχτες αναβαθμιστηκε το ρουτερ μου και η ταχυτητα μου, πηγε στα 95.

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι μπορει να συμβαινει; 

Ευχαριστω. 

όσο υπάρχει χαλκός στο δίκτυο δεν μπορεί κανείς να ψυχολογήσει το πως θα αποδίδει κατά καιρούς!
λογικά τώρα μένεις με ταχύτητα όσο πιάνει + την καλύτερη τιμή.
υπομονή για ftth όπου δεν θα υπάρχει καν συγχρονισμός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dum είπε

Καλημερα και καλο μηνα. 

Μεταφορα απο forthnet 50αρα στη vodafone με 100αρα συνδεση. 

Ολα τελεια. 

Ταχυτητα απο 92 εως 101, ξαφνικα μετα απο 6 μηνες πεφτει στο 56.Μιλαω με το αρμοδιο τμημα, στελνουν τεχνικο, ελεγχει τα παντα και μου λεει ειναι προβλημα απο τον ΟΤΕ. Το δηλωνω σαν βλαβη και θα σας ειδοποιησουν. 

Μετα απο 2 μερες με παιρνουν τηλ και μου λενε οτι δεν γινετε να φτιαξει και απο δω και περα θα εχω ταχυτητα μεχρι 75.Μετα απο παραπονο μου, εκαναν και μια μικρη μειωση στο λογαριασμο της ταξεως των 3 ευρω. 

Προχτες αναβαθμιστηκε το ρουτερ μου και η ταχυτητα μου, πηγε στα 95.

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι μπορει να συμβαινει; 

Ευχαριστω. 

Ασε φιλε, ο,τι θελουν κανουν..και εγω μια απο τα ιδια..

50αρα με μεταφορα σε 100αρα με εκπτωση γτ μαξιμουμ πιανει τα 77..

Πολλαπλες αποσυνδεσεις και επειδη ειναι voip η γραμμη,προβλημα και με το συναγερμο..

Δηλωνω βλαβη - ερχονται τεχνικοι και απο βοντα και απο συναγερμο αλλα χαιρι δεν ειδα.

Ελεγξα εσωτερικη/εξωτερικη καλωδιωση,εβαλα ρουτερ στη κεντρικη γραμμη ,μαζι με συναγερμο,εγιναν πολλαπλοι ελεγχοι μεσα & εξω απο το σπιτι αλλα μπα...

Μια μερα μας παιρνουν και μας λενε οτι κατι θα κανει ο ΟΤΕ στο καφαο μας και θα μας αλλαξει θεση και για καποια ωρα δεν θα εχουμε γραμμη....εκτοτε ΚΑΜΜΙΑ μα ΚΑΜΜΙΑ αποσυνδεση και 74-77 ταχυτητα ΣΥΝΕΧΕΙΑ για πανω απο ενα 6μηνο..

Σημειωτεον οτι η αναβαθμιση του ρουτερ μου εχει γινει κανα 2μηνο τωρα αν θυμαμαι καλα

Απο διημερου λοιπον η ταχυτητα εχει πεσει στο 26-52 μαξιμουμ και παιρνω τηλ και μου λενε ετσι θα παει φιλε,εχει προβλημα η γραμμη σου και να κανεις reset το ρουτερ και κατι τετοια..

Αυτο μου το ειπε ενας μαγκιωρος χθες στο τηλεφωνο αλλα επειδη μου εκανε απομακρυσμενα reset επεσε η γραμμη και εφυγα και πηγα δουλεια και δε προλαβα να τον στολισω..

Το προβλημα ειναι στο καφαο,ειμαι σιγουρος-δε παιζει να με αλλαζουν θεση και ως δια μαγειας να μην ξαναεχω καμμια αποσυνδεση απο περυσι!!!!!

Δε ξερω τι να πω , υπομονη και επιμονη στο τηλεφωνο μπας και βγαλουμε καμμια ακρη μεχρι να ερθει το FTTH οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ για να κάνει αλλαγή πόρτας θα πρέπει να έχετε μέσα στο 24ώρο το ελάχιστο 10 αποσυγχρονισμούς, για vodafone 4+ την μέρα είναι βλάβη και στέλνουν τεχνικό αλλά ο τεχνικός τους δεν μπορεί να επέμβει στο κομμάτι του δικτύου που δεν ανοίκει σε εκείνους ή στον πελάτη οπότε ΑΝ η βλάβη βγει ότι είναι στο κομμάτι του ΟΤΕ για να κάνει κάτι ο ΟΤΕ πρέπει να δει 10 αποσυγχρονισμούς το ελάχιστο (ή ολική απώλεια).
Δούλευα για καιρό στο τεχνικό κέντρο της VF, αν κάποιος θέλει κάποια έξτρα βοήθεια ας μου στείλει να δω τι μπορώ να κάνω με τα παιδιά που ξέρω.
Υ.Γ. το λέω το από πάνω για να βοηθήσω σε λογικά πλαίσια, μην με αρχήσετε στις γκαρίδες και απειλές κτλ γιατί 1) δεν εργάζομαι πλέον εκεί και ότι (θα) κάνω είναι επειδή μου αρέσει να βοηθάω, 2)Θα αφιερώσω χρόνο που θα μπορούσα να αφιερώσω σε κάτι άλλο και 3) δεν περνάνε σε μένα αυτά :) 
Υ.Γ. 2 Μην με αρχήσετε και για wifi, είναι αδύνατο να ξέρω διάταξη χώρου, εξοπλισμό, θέσεις, εμπόδια κτλ ethernet, ethernet, ethernet. Οι ταχύτητες που δίνουν όλοι οι πάροχοι είναι για μέτρηση με ethernet πάνω στο router.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ο ΟΤΕ για να κάνει αλλαγή πόρτας θα πρέπει να έχετε μέσα στο 24ώρο το ελάχιστο 10 αποσυγχρονισμούς, για vodafone 4+ την μέρα είναι βλάβη και στέλνουν τεχνικό αλλά ο τεχνικός τους δεν μπορεί να επέμβει στο κομμάτι του δικτύου που δεν ανοίκει σε εκείνους ή στον πελάτη οπότε ΑΝ η βλάβη βγει ότι είναι στο κομμάτι του ΟΤΕ για να κάνει κάτι ο ΟΤΕ πρέπει να δει 10 αποσυγχρονισμούς το ελάχιστο (ή ολική απώλεια).
Δούλευα για καιρό στο τεχνικό κέντρο της VF, αν κάποιος θέλει κάποια έξτρα βοήθεια ας μου στείλει να δω τι μπορώ να κάνω με τα παιδιά που ξέρω.

Οταν ειχα , ειχα πανω απο 10 σιγουρα , εαν σου πω ονομα κ τετοια , οι τεχνικοι εχουν τον φακελο μας αλλα μας ειπαν οτι ενω φταιει ο ΟΤΕ αυτοι νιπτουν τας χειρας τους μεχρι που εγινε τελειως random αυτο που σου ειπα με το καφαο..

Απλα τωρα ξαφνικα εχω τραγικα αργη γραμμη και μιλωντας τηλεφωνικα μου ειπε ο κυριος οτι η γραμμη μου ειναι βαφτισμενη ελλατωματικη κ δε γινεται κατι κ γι αυτο λεει μονο με hard reset θα φτιαχνει και αν..

Γι αυτο νευριασα και γι αυτο τα γραφω..

Μπραβο σου που θελεις να βοηθησεις , ευχαριστουμε πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mAs_81 είπε

Οταν ειχα , ειχα πανω απο 10 σιγουρα , εαν σου πω ονομα κ τετοια , οι τεχνικοι εχουν τον φακελο μας αλλα μας ειπαν οτι ενω φταιει ο ΟΤΕ αυτοι νιπτουν τας χειρας τους μεχρι που εγινε τελειως random αυτο που σου ειπα με το καφαο..

Απλα τωρα ξαφνικα εχω τραγικα αργη γραμμη και μιλωντας τηλεφωνικα μου ειπε ο κυριος οτι η γραμμη μου ειναι βαφτισμενη ελλατωματικη κ δε γινεται κατι κ γι αυτο λεει μονο με hard reset θα φτιαχνει και αν..

Γι αυτο νευριασα και γι αυτο τα γραφω..

Μπραβο σου που θελεις να βοηθησεις , ευχαριστουμε πολυ..

Παίζει ρόλο και σε ποιον agent θα πέσεις, μόνο το h300s έχεις σαν εξοπλισμό; Εγώ θα έλεγα ΑΝ δεν στο έχουν στείλει, να σου στείλουν το Η267Α, εγώ σε πολλές περιπτώσεις που ο ΟΤΕ έλεγε καλώς και δεν υπάρχει βλάβη, όταν έκανα μια τέτοια αλλαγή, πήγαιναν λίγο καλύτερα τα πράγματα. Αλλά όπως έλεγα και στον κόσμο είναι ανάλογα σε τι καμπίνα θα πέσει κανείς, δεν υπάρχει ένα standard ότι το ένα router είναι πιο καλό του άλλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, comfuzio είπε

Παίζει ρόλο και σε ποιον agent θα πέσεις, μόνο το h300s έχεις σαν εξοπλισμό; Εγώ θα έλεγα ΑΝ δεν στο έχουν στείλει, να σου στείλουν το Η267Α, εγώ σε πολλές περιπτώσεις που ο ΟΤΕ έλεγε καλώς και δεν υπάρχει βλάβη, όταν έκανα μια τέτοια αλλαγή, πήγαιναν λίγο καλύτερα τα πράγματα. Αλλά όπως έλεγα και στον κόσμο είναι ανάλογα σε τι καμπίνα θα πέσει κανείς, δεν υπάρχει ένα standard ότι το ένα router είναι πιο καλό του άλλου!

Ναι μονο αυτο λεει δινουν σε 100αρες..Εκανα αιτηση τηλεφωνικα για καινουργιο , και μου στειλανε 2ο h300s ,λολ

Αν εχω χιλιοπαρακαλεσει να με αλλαξουν καμπινα φιλε μου,ειδικα τοτε με τις αποσυνδεσεις που εχανα και το συναγερμο..Δουλευω αρκετα βραδια και ειχα και τη γυναικα εγκυο τοτε και ειχα απηυδησει !!

Εαν πιστευεις οτι θα αλλαξει κατι να σου στειλω σε ΡΜ αριθμο κ τετοια αλλα αν δεν αλλαξω καμπινα νμζ δεν εχω πολλες ελπιδες βελτιωσης :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι δεν ειχα αποσυνδεσεις, η γραμμη πηγαινε καρφι πανω απο 90 για ενα 6μηνο και ξαφνικα εγινε αυτο. Ο τεχνικος της βοντα, μου ειπε οταν εκανε τον ελεγχο(βλεπω οτι εχει μεινει η παλια σου συνδεση πανω στην καινουρια.Δεν ειναι τιποτα θα το φτιαξει ο Οτε.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι πόρτα αλλάζουν και όχι καμπίνες, μόνο σε ακραιές περιπτώσεις που έπεσε αμάξι επάνω της κτλ το κάνουν αυτό. Και ναι, είχαμε τέτοιες βλάβες!
Όταν το ελέγχει ο ΟΤΕ ως την εισαγωγή και μετά ο τεχνικός της vf(ή του όποιου παρόχου) και δεν βγάλουν άκρη, θα έλεγα όπου αυτό είναι εφικτό να γίνει αλλαγή καλωδίωσης.
Για μένα, και πάντα ανάλογα την περίπτωση και το πως είναι το κτήριο κτλ, αν μπορείτε περάστε ένα εξωτερικό καλώδιο, έστω πρόχειρα -αρκεί να μην εμποδίζει άλλους ή προκαλέσει ζημιά/τραυματισμό- που να ενώνει την εισαγωγή με το router απ'ευθείας. Λίγο πολύ όλοι μας ξέρουμε 2-3 πράγματα ή ξέρουμε κάποιον ηλεκτρολόγο για να μας το κάνει. Το καλώδιο σαν καλώδιο είναι φθηνό (stp cat 6).

Το βάζετε να παίξει έτσι για 2-3 μέρες, καλό θα ήταν βέβαια να είναι και μια βλάβη ενεργή στο 2nd και να ξέρει το παιδί που έχει αναλάβει ότι θέλετε 2-3 μέρες να το τεστάρετε για να μπορέσει να κρατήσει και από την πλευρά του στατιστικά.

Επίσης αν η βλάβη πάει ΟΤΕ και από ΟΤΕ είναι κλασικά "ΚΑΛΩΣ" (τράβαγα τα μαλλιά μου πολλές φορές) αλλά το πρόβλημα παραμένει(10+ αποσυγχρονισμοί γιατί αλλιώς για τον ΟΤΕ δεν είναι βλάβη), ζητήστε αν δεν το πει μόνος του ο agent να πάνε σε Συνδιαστικό Ραντεβού έτσι ώστε να δουν την γραμμή στο όλο της, ακόμα και η βλάβη υπαιτιότητα VF να είναι και όχι ΟΤΕ, θα βοηθήσει να δει ο τεχνικός τα λεγόμενα "τυφλά σημεία" που δεν μπορεί να τα δει αλλιώς. Υπόψιν αν έχετε σκοπό το Σ/Ρ με τον ΟΤΕ, καλέστε εσείς πιο νωρίς το τεχνικό τμήμα, 1 ώρα μετά που έφυγε ο τεχνικός του ΟΤΕ για να έχει ανεβάσει την απάντηση του έτσι ώστε να δοθεί νωρίς και εντός διορίας 

Επεξ/σία από comfuzio
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...