Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , εχω το Η300S με 100αρα απο vodafone  και τις τελευταίες 2 εβδομάδες περίπου μου κανει στιγμιαίες αποσυνδέσεις που στο browsing δεν τις καταλαβαίνεις , αλλά στο gaming (από εκεί το κατάλαβα) σε πετάει κανονιά εκείνη την ωρα. Μου ελέγξανε εξωτερικά την γραμμή γιατί έλειπα αυτές τις μερες και ήτανε ολα κομπλέ . Επίσης στην αποσύνδεση δεν γίνονται κόκκινα τα λαμπάκια , παραμένουνε πράσινα και μετα από δευτερόλεπτα επανέρχεται. Είχε κανεις κατι παρόμοιο; ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@t-k είσαι συνδεμένος με καλώδιο ή ενσύρματα ?

γνωρίζεις την ip του router σου ?
Αν ναι, με το που έχεις κάποια αποσύνδεση δοκίμασε να κάνεις
εντολές στο terminal

ping -t IP_ROUTER
ping -t google.com


είναι δυο διαφορετικές εντολές, η μια θα σου απαντήσει αν δουλεύει το τοπικό δίκτυο
η δεύτερη θα σου απαντήσει αν δουλεύει το internet.

σενάριο 1)
αν για κάποια δευτερόλεπτα δεν απαντάει η IP του router τοτε έχει κάποιο πρόβλημα το τοπικό δίκτυο είτε ασύρματο / είτε καλώδιο (αναφέρω το ίδιο για wifi 5Ghz εδώ)

σενάριο 2)
αν δεν απαντάει το google.com τότε έχεις αποσύνδεση απο τον πάροχο και είναι περίεργο που δεν έχεις κόκκινο λαμπάκι στο router

Επεξ/σία από salida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

salida,  ευχαριστώ καταρχήν. Ενσύρματα με το πισι , αλλά όταν το κάνει αυτό δεν έχω ούτε στο λαπτοπ ούτε στο κινητό που μπαίνω με wifi , θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω!

Επεξ/σία από t-k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@salida την στιγμη της αποσυνδεσης δεν απαντησε το google για λιγο , ενω το ρουτερ απαντουσε , για 2-3 δευτερολεπτα κρατησε 

Επεξ/σία από t-k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, t-k είπε

@salida την στιγμη της αποσυνδεσης δεν απαντησε το google για λιγο , ενω το ρουτερ απαντουσε , για 2-3 δευτερολεπτα κρατησε 

Κάνε το ένα RTFD αφού πάρεις backups από settings και άσε το μια μέρα να δεις πως θα πάει μετά το RTFD.
Αν συνεχίσει άνοιξε ticket στο 13840 και στείλε μου αν θες info για να το δω με τα παιδιά του 2nd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, t-k είπε

Καλησπέρα , εχω το Η300S με 100αρα απο vodafone  και τις τελευταίες 2 εβδομάδες περίπου μου κανει στιγμιαίες αποσυνδέσεις που στο browsing δεν τις καταλαβαίνεις , αλλά στο gaming (από εκεί το κατάλαβα) σε πετάει κανονιά εκείνη την ωρα. Μου ελέγξανε εξωτερικά την γραμμή γιατί έλειπα αυτές τις μερες και ήτανε ολα κομπλέ . Επίσης στην αποσύνδεση δεν γίνονται κόκκινα τα λαμπάκια , παραμένουνε πράσινα και μετα από δευτερόλεπτα επανέρχεται. Είχε κανεις κατι παρόμοιο; ευχαριστώ

Και εγω το ίδιο πρόβλημα είχα απο την ωρα που εφυγα απο wind και μπηκα στο vodafone 100. Δεν καταλαβαινα κάτι στην ταχυτητα , ειχε προβλημα στο streaming κόλαγε ολη μερα το netflix to ertflix και οτι αλλο εβαζα να παιξει online στην tv. Εμενα μέτα απο κανα 2μηνο σχεδόν.. διορθωθηκε και σπανια μπορώ να πω ότι κολάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, teodgeor said:

Και εγω το ίδιο πρόβλημα είχα απο την ωρα που εφυγα απο wind και μπηκα στο vodafone 100. Δεν καταλαβαινα κάτι στην ταχυτητα , ειχε προβλημα στο streaming κόλαγε ολη μερα το netflix to ertflix και οτι αλλο εβαζα να παιξει online στην tv. Εμενα μέτα απο κανα 2μηνο σχεδόν.. διορθωθηκε και σπανια μπορώ να πω ότι κολάει

1,5 χρόνο τώρα με voda 100 και αυτό το router, όλα τα προβλήματα είχα εκτός από αυτό. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, comfuzio είπε

Κάνε το ένα RTFD αφού πάρεις backups από settings και άσε το μια μέρα να δεις πως θα πάει μετά το RTFD.
Αν συνεχίσει άνοιξε ticket στο 13840 και στείλε μου αν θες info για να το δω με τα παιδιά του 2nd

Εμένα μου δείχνει τα κανάλια του wifi2.4  μόνο του δεν το έχει δει κανένας στη vodafone.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Εμένα μου δείχνει τα κανάλια του wifi2.4  μόνο του δεν το έχει δει κανένας στη vodafone.....

Καλό είναι να τα δηλώνετε αυτά στις βλάβες για να τα βλέπουν οι supervisors, τα δίνω και εγώ αλλά πιο καλά να υπάρχουν τικετ με καταγραφές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, coyote2 είπε

μου τον έχουν αλλάξει μία φορά είπαν και για δεύτερη.

Τους λεω...

Το κάνει από μόνος του?

Δε ξέρει το προσωπικό της vodafone πως δουλεύει.... 

 

είναι πολύ λίγοι αυτοί που είναι της τεχνολογίας και που ψάχνονται οπότε μην περιμένεις και πολλά και ειδικά με τα τόσο χαμηλά target που έχουν για το πόσο να κρατάει μια κλήση πριν αρχίσουν τα "έλα πάμε ready".

Το κοίταξα χθες αν υπάρχουν και άλλες αναφορές για κάτι πιθανά γενικότερο αλλά πέραν των cases που είδα εδώ δεν μπορέσαμε να βρούμε άλλες αναφορές. Δεν λέω ότι δεν είναι κάτι γενικότερο αλλά αν δεν το δηλώνει ο κόσμος δύσκολα να το δουν!

Τώρα πάλι το h300s σου έστειλαν; Μήπως να στέλναν το zte H267A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω πάρει 2 φορές H300s και το χρησιμοποιώ το δεύτερο.

Μου είπαν ευγενικά να πάρω το Η267Α αλλά δουλεύει τέλεια στο 5γίγα. Γιατί να το χαλάσω για το 2,4 που σε λίγο καιρό δε θα έχει νόημα

Περιμένω το νέο software. Μόλις το κατεβάσει και το δοκιμάσω και κάνει τα ίδια θα πάρω πάλι τηλ να τα δώσω πίσω

Χτες του απαγόρευσα να βάλει το κανάλι 11. Εβαλε το 1 και δε μπορούσε να μπει κανένας. Σε εσάς το κανάλι ένα δουλεύει? Το βλέπετε?

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μικρή βοήθεια . έχω Vodafone 100mpbs (έχω ένα H300 και δύο Η267Α). έβαλα το ένα Η267Α σε bridge mode για να μπορώ να έχω pppoe pasthrough.Ως εδώ καλά. Έβαλα το mikrotik μου μετά και όλα καλά εκτός της τηλεφωνίας.

Έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να συνδέσω παράλληλα με το mikrotik το Η300 ή το άλλο Η267Α ώστε να έχω και τηλεφωνία; 

Από το mikrotik κάνω με δικά μου credentialscrendetials

Επεξ/σία από koropo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφωνία θα πάρεις από το router που κάνει το sync (H267A) καθώς αυτό θα πάρει το vlan της τηλεφωνίας.
Αν δεν τραβάει την 10άρα ip κάνε το ένα RTFD για να τραβήξει πάλι τα info και μετά κλείσε του το PPPoE για να το κάνεις bridge

6 ώρες πριν, koropo είπε

Μια μικρή βοήθεια . έχω Vodafone 100mpbs (έχω ένα H300 και δύο Η267Α). έβαλα το ένα Η267Α σε bridge mode για να μπορώ να έχω pppoe pasthrough.Ως εδώ καλά. Έβαλα το mikrotik μου μετά και όλα καλά εκτός της τηλεφωνίας.

Έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να συνδέσω παράλληλα με το mikrotik το Η300 ή το άλλο Η267Α ώστε να έχω και τηλεφωνία; 

Από το mikrotik κάνω με δικά μου credentialscrendetials

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...