Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/1/2022 στις 11:49 ΜΜ, Jimys2008 είπε

Το προβλημα παραμενει και με το νεο ρουτερ. 😒 Καμία ιδέα;;

το ίδιο πρόβλημα για 3+ μήνες με δυο διαφορετικά H300s τα speedtest  δινουν 50/10 και τα ρουτερ 106/10 με αλλαγη σε zte 267a speedtest 95/10 και ρουτερ 105/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, btcminer22 είπε

το ίδιο πρόβλημα για 3+ μήνες με δυο διαφορετικά H300s τα speedtest  δινουν 50/10 και τα ρουτερ 106/10 με αλλαγη σε zte 267a speedtest 95/10 και ρουτερ 105/10

Καλημέρα κ απο εμένα! Το ίδιο θέμα είχα κ γω μετα την αναβαθμιση απο 50αρα σε 100αρα, ενω το  Modem εδειχνε ταχύτητα 98-100 στο speedtest τερματιζε με 52-54 είτε με καλώδιο είτε ασυρματα...τελικά πάνω που πήγα να κάνω αίτημα για υποστήριξη λυθηκε μόνο του....δεν ξέρω αν επαιξε καποια αναβαθμιση στο firmware, αλλα πλέον παίζει κανονικά. 

Το θέμα είναι οτι πλεον μου δημιουργει πρόβλημα το repeater που τον τελευταιο χρόνο δούλευε κανονικα χωρίς καμία αποσυνδεση. Κάνει ανα τακτα διαστήματα 35-40 λεπτων αποσυνδεση και μου πεταει ολες τις συσκευες smart home που έχω συνδεδεμένες πάνω στο repeater εκτος...! το πρόβλημα λύνεται αν βγάλω απ την πρίζα το repeater κ το ξαναβάλω. Δουλεύει όμως μονο για μιση ωρα πάλι κ μετα αρχιζουν τα προβληματα με αποσυνδεσεις. Δεν παίζει κανέναν ρολο που βρισκεται το repeater...είτε το βάλω δίπλα στο modem είτε εκει που το είχα τον τελευταιο ενα χρόνο...τα ίδια κάνει. 

Μπορεί κάποιος να με καθοδηγησει για το Η300s να δώσω σταθερη ip στο repeater μήπως και δουλέψει έτσι? Το repeater είναι ενα TP-Link RE450 v3.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosv7 είπε

Μπορεί κάποιος να με καθοδηγησει για το Η300s να δώσω σταθερη ip στο repeater μήπως και δουλέψει έτσι? Το repeater είναι ενα TP-Link RE450 v3.

Κάνε ένα reset στο repeater και δοκίμασε το σε κάποιο άλλο ρούτερ. Αν σου κάνει τα ίδια μπορεί να έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2022 στις 3:24 ΜΜ, Jimys2008 είπε

Ακριβώς αυτό ζήτησα. Επιβεβαίωσαν πως είναι NGA100 και το sync/attainable ειναι σωστο. Αναμένω τον εξοπλισμό και βλέπουμε.

Screenshot 2022-01-06 152834.png

Screenshot 2022-01-06 153106.png

το ίδιο πρόβλημα για μήνες επιλύθηκε μετά από αναβάθμιση στο τελευταίο firmware τώρα speedtest και ένδειξη στο router ταυτίζονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα!! Έκανα χθες την χειροκίνητη αλλαγή του DNS μέσω superuser σε 1.1.1.1 και 1.0.0.1 και ενώ στο laptop μου την παίρνει κανονικά στην τηλεοράση μου LG C1 και στο xbox series X όταν κάνω αυτόματη επιλογή DNS  συνεχίζει να παίρνει το 192.168.2.1 Κάνω κάτι λάθος?? Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, comfuzio είπε

Τα (g)tp-link repeaters έχουν θέμα με το H300s με το DHCP, θα πρέπει να το κλείσετε από το repeater για να μην κάνει αποσυνδέσεις

Κάτι τέτοιο διάβασα κ στην υποστηριξη της TPLINK, απλά μου κάνει εντύπωση, πώς 1 χρονο και κατι λειτουργούσε κανονικα το repeater κ ξαφνικα σταματησε και αρχισε τα κουλά. Τελικά χθες του εκανα reset και το συνέδεσα στο asus ax82u και δουλεύει κομπλέ. 

Αβυσσος η ψυχη του H300s....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 9:39 ΠΜ, JohnTheReaper89 είπε

Καλημέρα στην παρέα!! Έκανα χθες την χειροκίνητη αλλαγή του DNS μέσω superuser σε 1.1.1.1 και 1.0.0.1 και ενώ στο laptop μου την παίρνει κανονικά στην τηλεοράση μου LG C1 και στο xbox series X όταν κάνω αυτόματη επιλογή DNS  συνεχίζει να παίρνει το 192.168.2.1 Κάνω κάτι λάθος?? Ευχαριστώ!!

Και ετσι σωστο ειναι... ορισμενες συσκευες βαζουν dns το gateway αυτοματα. Εαν εχεις βαλει dns στο router αυτες οπου αναφερεις παραπανω τοτε αυτες ισχυουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα με το tplink. Έχω το RE650. Διάβασα τις οδηγίες που έχετε δώσει εκτος από το update του firmware του router(μιλησα με Vodafone και μου είπαν ότι το κάνει αυτόματα το update) και συνέχεια έχω αποσυνδεσεις ή αν συνδεθεί συνδέεται με πολύ δυσκολία. 

Εχω Vodafone 100 οπτική ίνα.

Σκέφτομαι να αλλάξω Router. Η συγκεκριμένη έκδοση του 7590AX είναι η international? Ή να πάω στη σίγουρη λύση του 7590? Επίσης αλλάζοντας το Router χρειάζεται να εφαρμόσω κάποιες ρυθμίσεις ή παρεμετροποιησεις. 

AVM Router FRITZ!BOX 7590 AX Dual Band Mesh Wi-Fi 6 (20002929)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχετε πάει στο wifi μετά ρυθμίσεις να δείτε πόσα κανάλια έχετε στα 2,4

Εχει στο 2,4 13 κανάλια αλλά εμφανίζονται λιγότερα.

Σε εμένα 2 μοντέλα που έβαλα τώρα τελευταία έχουν σταθερά 11 κανάλια

Επίσης έχετε δοκιμάσει να βάλετε το κανάλι 1

Το βλέπουν οι συσκευές σας αν το βάλετε με το χέρι?

Το ένα εμείς δε το βλέπουμε στα λαπτοπ και κινητά με τίποτα.

 

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...