Προς το περιεχόμενο

Epic Games Store


Despotas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, καμία αντίρρηση Aruil. Bέβαια παίζουν ρόλο οι συγκυρίες, πχ. κάποια στιγμή με τα capital controls είχαν αδειάσει τα paypal wallets και οι προσφορές περνούσαν.

Παντως ο fulgore έγραψε άλλο πράγμα: <<Αν δεν εχει ο αλλος 10ευρω να δωσει για ενα παιχνιδι γενικα και αοριστα...>>. Ελιτισμός είναι αυτό. 10ευρώ έχουν τα μισά πράγματα στο σουπερμάρκετ ας πούμε. Χρειάζεται να τα αγοράσουμε για να σχολιάσουμε αν είναι καλή προσφορά;

Το 10αρικο ως ταρίφα-πάσο για να είμαι valid συζητητής, αυτό με ενοχλεί. Αν πάει έτσι, βάζω κι εγώ ταρίφα τα 300ε το μήνα για παιχνίδια, ποιος το περνάει το όριο; Και σκέψου ότι δεν καταθέτουμε αποδείξεις γι'αυτά που λέμε, πχ. γνωρίζω άτομο που κοροιδεύει άλλους και παινεύεται συχνα-πυκνά οτι είναι μεγάλη παιχτούρα αλλά ούτε τίτλους ούτε playtime έχει. Γι'αυτό λέω ας μη βάζουμε τέτοιους όρους στη συζήτηση, ειδικά όταν είμαστε καμιά 20αριά νοματαίοι μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σωστο αυτο με τις συγκυριες. οι αποφασεις του καθενος για το τι θα αγορασει, επηρεαζονται και απο το περασμα της ζωης. ισως ηθελε να περιμενει πρωτα το παιχνιδι να πεσει η τιμη του, αλλα οταν συνεβει αργοτερα, να μην ειχε την ιδια ορεξη να το παιξει. η μπορει οταν βγηκε η προσφορα, αυτος μαζευε λεφτα για να παιξει το νεο, cool παιχνιδι που εβγαινε τοτε. μπορει να βρηκε γκομενα και μην ειναι για εκεινον προτεραιοτητα πλεον το gaming. χιλιοι δυο λογοι. ειναι λιγο αδικο να τσουβαλιαζουμε τους gamers , και να τους προσαπτουμε μονο συγκεκριμενους λογους για τo πως χειριζονται τα δικα τους λεφτα. η ζωη δεν ειναι μαυρο και ασπρο.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, pigeon said:

Ναι, καμία αντίρρηση Aruil. Bέβαια παίζουν ρόλο οι συγκυρίες, πχ. κάποια στιγμή με τα capital controls είχαν αδειάσει τα paypal wallets και οι προσφορές περνούσαν.

Παντως ο fulgore έγραψε άλλο πράγμα: <<Αν δεν εχει ο αλλος 10ευρω να δωσει για ενα παιχνιδι γενικα και αοριστα...>>. Ελιτισμός είναι αυτό. 10ευρώ έχουν τα μισά πράγματα στο σουπερμάρκετ ας πούμε. Χρειάζεται να τα αγοράσουμε για να σχολιάσουμε αν είναι καλή προσφορά;

Το 10αρικο ως ταρίφα-πάσο για να είμαι valid συζητητής, αυτό με ενοχλεί. Αν πάει έτσι, βάζω κι εγώ ταρίφα τα 300ε το μήνα για παιχνίδια, ποιος το περνάει το όριο; Και σκέψου ότι δεν καταθέτουμε αποδείξεις γι'αυτά που λέμε, πχ. γνωρίζω άτομο που κοροιδεύει άλλους και παινεύεται συχνα-πυκνά οτι είναι μεγάλη παιχτούρα αλλά ούτε τίτλους ούτε playtime έχει. Γι'αυτό λέω ας μη βάζουμε τέτοιους όρους στη συζήτηση, ειδικά όταν είμαστε καμιά 20αριά νοματαίοι μόνο.

Σίγουρα παίζουν ρόλο και οι συγκυρίες, αλλά παύει να είναι και τόσο ζήτημα όταν μιλάμε για 7 χρόνια. Συν ότι για να το παίξεις σαν παιχνίδι θέλεις αρκετά δυνατό μηχάνημα που σημαίνει ότι δεν είσαι τσίμα τσίμα στα οικονομικά σου. Δεν λέω να μην το πάρεις το παιχνίδι αφού είναι τσάμπα. Προφανώς και θα το τσιμπήσεις, δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνεις. Αλλά το γεγονός ότι δεν το έχεις πάρει τόσο καιρό σημαίνει ότι δεν ήταν και τόσο προτεραιοτητά σου.

Σίγουρα υπάρχουν και μερικοί άνθρωποι που είναι σε συνεχόμενη χάλια κατάσταση από τότε μέχρι τώρα χάρις στην οικονομική κατάσταση της χώρας, αλλά στα ποσοστά των accounts του EGS είναι απειροελάχιστοι. Συν ότι στην Ελλάδα είμαστε με ότι συνεπάγεται αυτό.

Είναι λίγο σαν τα παιχνίδια που παίρνω από το Humble Monthly. Κάποια από αυτά ήταν στη wishlist μου εδώ και καιρό και λέω καλή φάση που τα πήρα έτσι και ίσως τα παίξω και λιγάκι αλλά προφανώς για να μην τα έχω πάρει τόσο καιρό με ενδιέφεραν άλλα περισσότερο.

Αυτό που θέλω να πω είναι, ότι πιστεύω ο Fulgore δεν το εννοούσε αυτό που είπε με τον τρόπο που το εξέλαβες. Μπορεί να κάνω και λάθος, φυσικά.

28 minutes ago, KilliK said:

σωστο αυτο με τις συγκυριες. οι αποφασεις του καθενος για το τι θα αγορασει, επηρεαζονται και απο το περασμα της ζωης. ισως ηθελε να περιμενει πρωτα το παιχνιδι να πεσει η τιμη του, αλλα οταν συνεβει αργοτερα, να μην ειχε την ιδια ορεξη να το παιξει. η μπορει οταν βγηκε η προσφορα, αυτος μαζευε λεφτα για να παιξει το νεο, cool παιχνιδι που εβγαινε τοτε. μπορει να βρηκε γκομενα και μην ειναι για εκεινον προτεραιοτητα πλεον το gaming. χιλιοι δυο λογοι. ειναι λιγο αδικο να τσουβαλιαζουμε τους gamers , και να τους προσαπτουμε μονο συγκεκριμενους λογους για τo πως χειριζονται τα δικα τους λεφτα. η ζωη δεν ειναι μαυρο και ασπρο.

Ναι και όλα αυτά ισχύουν, αλλά εμπίπτουν στο δεν το ήθελε και τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν παρατησε το gaming δεν εμπιπτει σε αυτο που λες. ουτε οτι απλως το ξεχασε, αφου καινουργια παιχνιδια βγαινουν συνεχως και δεν θα χει το μυαλο τουσ το τι ηθελε να παιξει πριν 2 χρονια. και ουτε σημαινει, οτι δεν θα το παρει καποια στιγμη. μπορει να το παρει μετα απο 20 χρονια. τι σημαινει αυτο; εγω οπως ειπα και πιο πανω, πιο πολυ retro games στο GOG αγοραζω πλεον. στην τελικη, αν το ηθελε τοσο πολυ, θα το αγοραζε εξαρχης δεν θα περιμενε 7 χροονια για να το βρει στα 10ε να το παρει. οπως ειπα, το τι και γιατι αποφασιζει ο καθενας να κανει, κατι δεν μπαινει σε συγκεκριμενα καλουπια.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, KilliK said:

αν παρατησε το gaming δεν εμπιπτει σε αυτο που λες. ουτε οτι απλως το ξεχασε, αφου καινουργια παιχνιδια βγαινουν συνεχως και δεν θα χει το μυαλο τουσ το τι ηθελε να παιξει πριν 2 χρονια. και ουτε σημαινει, οτι δεν θα το παρει καποια στιγμη. μπορει να το παρει μετα απο 20 χρονια. τι σημαινει αυτο; εγω οπως ειπα και πιο πανω, πιο πολυ retro games στο GOG αγοραζω πλεον. στην τελικη, αν το ηθελε τοσο πολυ, θα το αγοραζε εξαρχης δεν θα περιμενε 7 χροονια για να το βρει στα 10ε να το παρει. οπως ειπα, το τι και γιατι αποφασιζει ο καθενας να κανει, κατι δεν μπαινει σε συγκεκριμενα καλουπια.

Πως δεν εμπίπτουν αυτά που λες στο ότι δεν το ήθελε και τόσο πολύ? Πέρα από το ότι το ξέχασε δηλαδή, γιατί εντάξει δεν είναι και κανένα underground indie που του ξέφυγε. Όποτε θέλει μπορεί να το πάρει, δεν αλλάζει κάτι σε αυτό που λέω. Δεν είναι καλούπι να πεις ότι δεν το ήθελε και τόσο πολύ. Και δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεσαι τόσο αμυντικός για αυτό το πράγμα. Δεν είναι προσβολή να πεις ότι κάποιος είχε άλλες προτεραιότητες. Δεν υποχρεώνω κανέναν να πάρει τα παιχνίδια τη μέρα που βγαίνουν, αλλά πως να το κάνουμε αν σου πήρε 7 χρόνια να το πάρεις και το πήρες τσάμπα δεν ήταν στις προτεραιοτητές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι, δεν είναι στις προτεραιότητες μου πλεον. οχι εξαρχης. αυτη την διευκρίνιση κανω.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pigeon είπε

Αν δεν εχει ο αλλος 10ευρω να δωσει για ενα παιχνιδι γενικα και αοριστα,εχει σημαντικοτερα πραγματα στην ζωη του να τον απασχολουν(οπως το τι θα φαει) απο το να μπει σε ενα forum για να συμφωνει ή διαφωνει με το κατα ποσο κατι ειναι ή δεν ειναι προσφορα.

δεν παει ετσι, το gaming ειναι χομπυ και οπως σε ολα τα χομπυ οτι λεφτα ριχνεις μπορουν ανετα να χαρακτηριστουν ως πεταμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, KilliK said:

ναι, δεν είναι στις προτεραιότητες μου πλεον. οχι εξαρχης. αυτη την διευκρίνιση κανω.

Δηλαδή ήταν ένα παιχνίδι που ήθελες διακαώς όταν βγήκε, αλλά στο χρόνικό διάστημα που σου πήρε να μαζέψεις τα πόσα ευρώ έκανε το ξέχασες ή άλλαξες προτεραιότητες? Αυτός είναι ο ορισμός του δεν το ήθελες και τόσο πολύ, τελικά. Εκτός και αν μιλάμε για την περίπτωση του μου βγαίνουν τα λεφτά τσίμα τσίμα για τα απολύτως απαραίτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, pigeon είπε

Το 10ευρω που το έχεις για φιλοδώρημα, για αρκετούς εκεί έξω είναι μισό μεροκάματο. Λογικό το βρίσκω να το διαθέτουν όπου θεωρούν οτι θα πιάσει τόπο σύμφωνα με τη φάση που βρίσκονται. Επίσης -δεν θέλω να ταραχτείς- υπάρχουν κάποιοι που δεν πάνε το πάσχα στη Μυκονο και το χειμώνα για σκι στην Αράχωβα.

Spoiler

 

Σορρυ αλλα αυτα που γραφεις δεν εχουν καμια επαφη με την πραγματικοτητα.

Σιγα μην θεωρηθει και πλουσιος αυτος ο οποιος δινει 5 και 10ευρω για να αγορασει ενα video game. Που κολλανε τα περι φιλοδωρηματων και Μυκονου/Αραχωβας με τα 5 και 10ευρω για video games?

Το σχολιο περι 5 και 10ευρω δεν το εγραψα συγκεκριμενα για το δωρεαν GTA.

Εμενα ολα αυτα μου ακουγονται ως φτηνες δικαιολογιες σαν και αυτους που εχουν iphone και την βγαζουν μονο με αναπαντητες γιατι δεν εχουν ποτε λεφτα για καρτα,αν το παμε αναλογα και με το τι  υπολογιστη χρειαζεσαι για να τα τρεξεις αξιοπρεπως αυτα τα παιχνιδια.

Η αληθεια ειναι μια. Γλυκαθηκαν πολλοι απο τα δωρεαν παιχνιδια,και σου λενε ''σιγα μην αγορασω τιποτα.Ασε μπορει αργοτερα να δωθει δωρεαν''. Απλα τα πραγματα.Το οποιο βεβαια δεν ειναι κακο,αρκει να το παραδεχτει ο αλλος. 

Και οχι να διαβαζουμε δικαιολογιες του τυπου''ισως αγορασω κατι αργοτερα απο το Epic Store''λες και τωρα ολα τα παιχνιδια σε αυτο ειναι πανακριβα ή για να αγορασεις παιχνιδια των 5 και 10ευρω,πρεπει να εισαι πλουσιος.

Εκει πηγαινε και η τοποθετηση μου.

 

 

7 ώρες πριν, pigeon είπε

Το 10αρικο ως ταρίφα-πάσο για να είμαι valid συζητητής, αυτό με ενοχλεί.

Spoiler

 

Καμια ταριφα δεν αναφερθηκε πουθενα.

Τα 5 και 10ευρω αναφερθηκαν για τα AAA παιχνιδια του epic games store(πχ  της ubisoft) τα οποια βγαινουν τοσο μαζι με το 10ευρω κουπονι+την εκπτωση.

Κοινως μιλαμε για τα ιστορικα χαμηλα που ψειριζατε καποιοι πιο πισω.

Για το AC Odyssey πχ που απο 60ευρω,το αγοραζεις πλεον στα 10ευρω,το Origins που απο 60ευρω το αγοραζεις πλεον με 5 ευρω,το The Crew 2 παλι απο 60ευρω το βρισκεις με 5ευρω και παει λεγοντας.

Αλλα ειπαμε τα 10ευρω ειναι μισο μεροκαματο.....

Την ιδια στιγμη που οι εταιρειες στις κονσολες ζητανε 60ευρω το χρονο μονο και μονο για να μπορεις να εχεις προσβαση στο online,και εμεις εδω καθομαστε και διαβαζουμε οτι το να δινεις 5 και 10ευρω για video games(κοινως για διασκεδαση)ειναι προνομιο για λιγους......

 

5 ώρες πριν, Aruil είπε

 

Spoiler

 

Μιλαμε για ενα παιχνιδι το οποιο συνεχιζει να πουλαει τρελα στις κονσολες μεχρι και σημερα.

Τον προηγουμενο μηνα ηταν και πρωτο σε πωλησεις σε ολοκληρη την Ευρωπη.Ολα τα αλλα περι ορεξεων και φανταστικων υποθετικων σεναριων ειναι να χαμε να λεγαμε.

https://www.vgchartz.com/article/443431/gtav-tops-the-eu-playstation-store-downloads-in-april-2020-final-fantasy-vii-remake-debuts-in-4th/

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως παιδια, τι ακριβως γινεται με τα saves στο epic store; Αποθηκευονται καπου στον υπολογιστη;

Επισης σχετικα με το 10αρικο, εαν αγορασω ενα παιχνιδι που κανει πχ 5 ευρω, μου μενουν τα υπολοιπα 5; Παντως εχει τρελες προσφορες, κατι θα αγορασω σιγουρα! Ακομα και αν μην το παιξω. Τοσα free games απο epic, steam, ubisoft και δεν εχω ακουμπησει τιποτα ακομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα saves σιγουρα αποθηκευονται στον υπολογιστη το θεμα ειναι να εχουμε και cloud save σε περιπτωση που χαλασει ο ssd. Σκεψουν να εισαι στις 100 ωρες στο witcher 3 και να χαλασει ο ssd και να μην εχεις backup του save. Κλαμα. Χιλιες φορες να το παρω απο steam στα 15 ευρω με τα cloud saves παρα απο store χωρις αυτο το feature. Και δεν γραφουν κιολας σε πια ακριβως παιχνιδια εχουν. Θελω να παρω 3 παιχνδια απο epic αλλα δεν βλεπω καπου αν εχουν σιγουρα cloud save. Αυτα της ubisoft πανε μεσω uplay οποτε ειμαστε κομπλε σε αυτο το κομματι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luxx είπε

Οντως παιδια, τι ακριβως γινεται με τα saves στο epic store; Αποθηκευονται καπου στον υπολογιστη;

Επισης σχετικα με το 10αρικο, εαν αγορασω ενα παιχνιδι που κανει πχ 5 ευρω, μου μενουν τα υπολοιπα 5; Παντως εχει τρελες προσφορες, κατι θα αγορασω σιγουρα! Ακομα και αν μην το παιξω. Τοσα free games απο epic, steam, ubisoft και δεν εχω ακουμπησει τιποτα ακομα!

Αγνωστο ,γιατι γενικα το cloud μπηκε περυσι στο Epic store αλλα δεν ειναι ξεκαθαρο ακομα ποσα παιχνιδια το υποστηριζουν,ουτε φαινεται αυτο εντος του store.

Οσο για το 10ρικο που ειπες ειναι πολυ απλο. Οτι παιχνιδι εχει 14.99 και πανω,με το που πας για αγορα σου βγαζει αυτοματα 10ευρω και ετσι το αγοραζεις 10ευρω φθηνοτερα.

πχ το Witcher 3 που γραφει 15ευρω,μολις πατησεις αγορα στο αφηνει 5ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KilliK είπε

yes. it's called life. αυτο εξηγω.

Λακωνικός ο Killik.

 

2 λεπτά πριν, Aruil είπε

Άρα συμφωνείς ότι δεν το ήθελες και τόσο πολύ?

Φυσικά και δεν το ήθελαν τόσο πολύ. Τον τελευταίο καιρό υπήρξαν ουκ ολίγες ευκαιρίες να το τσιμπήσει κάποιος το παιχνίδι με λιγότερο από ένα δεκάρικο. Τώρα όμως που δίνεται δωρεάν αλλάζει το πράγμα. Κάποιοι θα το τιμήσουν επειδή είναι GTA, κάποιοι θα παίξουν και θα το απολαύσουν και κάποιοι θα το παρατήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...