Προς το περιεχόμενο

Συν και Πλην "μισθοδοσίας"


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, tolstoy είπε

Σε όλα ανεξαιρέτως τα σουβλατζίδικα και όχι μόνο (πιτσαρίες, κρεπερί είναι καθεστώς. Βάζουν κάποιο ποσό τον μήνα (3-4 κατοστάρικα ας πούμε), και τα υπόλοιπα μαύρα. Δεν υπάρχει ούτε ένα σουβλατζίδικο που να συμβαίνει κάτι άλλο, τουλάχιστον εδώ γύρω Χαιδάρι, Αιγάλεω, Νίκαια, Περιστέρι, Κορυδαλλό. Αν υπάρχει εξαίρεση (όλα τα ένσημα, δώρα κλπ), δεν την έχω βρει ακόμα!! Στα γκούντις τώρα που βρίσκομαι είναι όλα νόμιμα. Νυχτερινά, σαββατοκύριακα, άδειες, επίδομα γάμου κλπ. Μη φανταστείτε ότι φτάνουμε κάνα σπουδαίο μισθό, αλλά τουλάχιστον είναι κάποια εξασφάλιση (λέμε τώρα). Αλλά και σε λογιστικό γραφείο που δούλευα, έπαιρνα 570 και με δήλωνε για 380.

Από το ύψος του μισθού που ανέφερε ο TS θεώρησα ότι δεν αναφερόταν σε επιχείρηση επισιτισμού, που νομίζω όλοι ξέρουμε για τι κάτεργα είναι

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ποια σοβαρή επιχείρηση προτιμάει να διακινεί ποσά χωρίς να μπορεί να τα περάσει στα έξοδα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, nikolas2000 είπε

ΕΓΩ είχα ανοίξει τέτοιο θέμα αλλά μου το κλειδώσανε.

Εδώ που δουλεύω κι άλλοι τελικά το κάνουν αυτό. Άλλα δηλώνονται κι άλλα παίρνουν στο χέρι.

Κι εγώ σκεφτόμουν τι να κάνω γι αυτό ρώτησα αλλά το κλειδώσανε.

Κι άλλους που ρώτησα, μεγαλύτερους μου είπαν ότι το καλύτερο είναι να φαίνεται ότι "δεν έχω να φάω". Μόνο έτσι επιβιώνεις εδώ. Έρχονται δύσκολα χρόνια και καλύτερα να δημιουργήσεις μια καβάτζα παρά να είσαι νόμιμος και να ελπίζεις να πάρεις σύνταξη. ειδικά εγώ που θα πάρω σε 40 χρόνια. χαχα

Να κάθομαι να δουλεύω από 19 χρ και να πληρώνω τόσα για ποιο λόγο; για να μοιράζουν επιδόματα στον κάθε τεμπέλη που δε θέλει να κόψει την κάρτα ανεργίας και να πάει να δουλέψει;

+1 το καλύτερο νομίζω είναι να δουλεύεις τελείως μαύρα .... και να παίρνεις Κέα, μέρισμα κλπ .... αυτό με τα μισά μισά που λέει ο ts δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω πως για μια 5ετία βγάζεις 500 φανερά και 300-400 μαύρα. Όταν απολυθείς, η αποζημίωσή σου θα είναι με βάση τα 500 φανερά. Επίσης αν τα κάνεις πλακάκια με το αφεντικό, πέρα από τα φανερά δεν θα μπορείς να διεκδικήσεις τίποτα. Αν καθυστερήσει κάμποσους μήνες τα δεδουλευμένα, όταν τον πας στα δικαστήρια το πολύ να πάρεις τα φανερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nikolas2000 είπε

ΕΓΩ είχα ανοίξει τέτοιο θέμα αλλά μου το κλειδώσανε.

Εδώ που δουλεύω κι άλλοι τελικά το κάνουν αυτό. Άλλα δηλώνονται κι άλλα παίρνουν στο χέρι.

Κι εγώ σκεφτόμουν τι να κάνω γι αυτό ρώτησα αλλά το κλειδώσανε.

Κι άλλους που ρώτησα, μεγαλύτερους μου είπαν ότι το καλύτερο είναι να φαίνεται ότι "δεν έχω να φάω". Μόνο έτσι επιβιώνεις εδώ. Έρχονται δύσκολα χρόνια και καλύτερα να δημιουργήσεις μια καβάτζα παρά να είσαι νόμιμος και να ελπίζεις να πάρεις σύνταξη. ειδικά εγώ που θα πάρω σε 40 χρόνια. χαχα

Να κάθομαι να δουλεύω από 19 χρ και να πληρώνω τόσα για ποιο λόγο; για να μοιράζουν επιδόματα στον κάθε τεμπέλη που δε θέλει να κόψει την κάρτα ανεργίας και να πάει να δουλέψει;

Λούμπεν εμετούλης

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ένα πράγμα που επίσης θα πρέπει να βάλεις κατά νου είναι και τα τεκμήρια που μπορεί να βρεις κάποια στιγμή μπροστά σου, και να χρειαστείς κεφάλαιο ώστε να κάνεις ανάλωση

Επίσης στα 800€ καθαρά ο φόρος (πλην του ΦΜΥ) δεν είναι τόσο μεγάλος όσο λες, κάνα 500αρι βγαίνει περίπου 

Αυτό που λες είναι εντελώς παράλογο. 

Δηλαδή για να μη σε πιάσουν τα τεκμήρια να φανερώσεις και φορολογηθεί τεκμαρτά πχ για 10 αντί για 8 είναι  καλύτερα να φανερώσεις από την αρχή 10?

Για να μη το έχεις έννοια ας πούμε?

Ontopic

Εξαρτάται τη περίπτωση. Αν είσαι ένας απλός υπάλληλος σαν τους χιλιάδες άλλους τριγυρω καλύτερα τα φανερά για τους λόγους που αναφέρθηκαν (δικής σου εξασφάλισης).

Από την άλλη υπάρχουν περιπτώσεις πχ σίγουρα οι μπλοκακιδες όπως εγώ ή πιο "σίγουρους" επαγγελματιες στους οποίους συνιστώ 100% μαύρα κι αραχνα. Φυσικά όσο μεγαλύτερη η αμοιβή σου τόσο περισσότερο συνιστάται να τα παίρνεις όλα πάνω από ένα ποσό μαύρα. Δυστυχώς δεν είναι εύκολο πάντα αυτό.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lightsout είπε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ποια σοβαρή επιχείρηση προτιμάει να διακινεί ποσά χωρίς να μπορεί να τα περάσει στα έξοδα της.

Αυτή που για να βρει από πού ανάβει η ταμειακή χρειάζεται το manual.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikolas2000 είπε

Κι άλλους που ρώτησα, μεγαλύτερους μου είπαν ότι το καλύτερο είναι να φαίνεται ότι "δεν έχω να φάω". 

 

1 ώρα πριν, nikolas2000 είπε

Να κάθομαι να δουλεύω από 19 χρ και να πληρώνω τόσα για ποιο λόγο; για να μοιράζουν επιδόματα στον κάθε τεμπέλη που δε θέλει να κόψει την κάρτα ανεργίας και να πάει να δουλέψει;

Φίλε ειλικρινά, βλέπω η ανατροφή σου είναι υποδειγματική και σε έκανε λαμπρό νέο, παράδειγμα προς μίμηση. Εύγε.

4 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Παιδιά κάποιος που παίρνει μισθό 1500 καθαρά θα πάρει μεγαλύτερη σύνταξη από αυτόν με 1000? Πώς υπολογίζεται?

Όχι, ίδια θα πάρουν. Αυτός με τα 1500 πλήρωνε για την ψυχή της μάνας του (ή μάλλον για να δουλεύουν μαύρα κάποιοι άλλοι που νομίζουν ότι είναι έξυπνοι αλλά όταν περνούν αργότερα στη ζωή τους από το ταμείο = σύνταξη μη έχοντας πληρώσει στη ζωή τους δεκάρα τσακιστή σε σχέση με άλλους, ζητούν μετά ίση μεταχείριση).

Αλλά κοντός ψαλμός αλληλούια.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lightsout είπε

Αν έχεις βρει εργοδότη που συμφωνεί να σου δίνει μαύρα 300€/μήνα , τότε είτε είναι άσχετος και αργά ή γρήγορα θα κλείσει, είτε ασχολείται με βρωμοδουλειές, είτε και τα δύο μαζί.

Αυτο εννοουσα. Το επιασες σωστα...δηλ ο εργοδοτης ειναι λαμογιο μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Παιδιά κάποιος που παίρνει μισθό 1500 καθαρά θα πάρει μεγαλύτερη σύνταξη από αυτόν με 1000? Πώς υπολογίζεται?

Βάλε αληθινά ποσά και όχι επιστημονικής φαντασίας. 😀

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι δουλειές που δεν έχεις την επιλογή αυτή και φαίνονται όλα,στην πλειοψηφία εταιρίες που δίνουν όλα τα νόμιμα.

Ομως δεν περίμενα να είμαι σε εταιρία που υποτίθεται πως είναι σοβαρή,να δίνει όλα τα νόμιμα και να μας "τρώει" κάθε μήνα 15,25,30, 60€,όσα θέλει.Οσοι παραπονέθηκαν στο λογιστήριο καταθέτοντας το εκκαθαριστικό και τις δεδουλεμένες ώρες ή δεν πήραν απάντηση η δεν έβγαλαν άκρη ακούγοντας δικαιολογίες η τους είπαν θα σας ενημερώσουμε.

Ποιό το νόημα να ζητήσω το εκαθαριστικό και τις ώρες προγράμματος απο το λογιστήριο και να τους τα στείλω αφού το ίδιο το λογιστήριο τα βγάζει;Κανονικό τρολλάρισμα.Θα έπρεπε απλά με 1 τηλέφωνο να τους πω οτι έχει γίνει λάθος.Μόνο λάθος δεν είναι,αν ήταν θα υπήρχε διαφορά και προς τα πάνω.Το κάνουν αυτό σε 1000+ άτομα και βγάζουν αρκετές χιλιάδες €.Πολλοί παραιτούνται αλλά βρίσκουν άλλους σε λίγες ώρες ή ημέρες,εκεί βασίζονται.

Δυστυχώς δεν το ήξερα πιο πριν,δεν θα έμπλεκα.Είμαι σε αυτούς κανά τρίμηνο και πρέπει πάλι να βρώ άλλη εταιρία.Αλλες εταιρίες δίνουν πιο πολλά € την ώρα αλλά χωρίς δώρα η και χωρίς προσαυξήσεις.Απο τον Απρίλιο του 2018 είναι η 3η εταιρεία που μπήκα,η προηγούμενη που ήταν μικρή και έδινε όλα τα νόμιμα χωρίς να τρώει λεφτά με είχε σε χάλια πόστο που δεν άξιζε ούτε για 1000€ και δεν μου έδινε την επιλογή αλλαγής πόστου.

Δεν μιλάμε για μισθό πχ 800-1000€ αλλά για μισθό μετά βίας 600€.Έχω απελπιστεί,δεν φτάνουν αυτά τα χρήματα για να ζήσω σωστά.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AntiCambeR είπε

Δεν μιλάμε για μισθό πχ 800-1000€ αλλά για μισθό μετά βίας 600€.Έχω απελπιστεί,δεν φτάνουν αυτά τα χρήματα για να ζήσω σωστά.

Μην απελπίζεσαι και ψάχνε πάντα για κάτι καλύτερο. Δεν ξέρω τι προσόντα έχεις αλλά σκέψου την λύση του εξωτερικού (όχι ότι εκεί θα βρεις τον επίγειο παράδεισο αλλά τέτοια χάλια δεν θα έχει). Η Ελλάδα σε λίγα χρόνια θα είναι μια χώρα  λαθρομεταναστών, δημοσίων υπαλλήλων και γέρων. Βάλτα κάτω και συζήτησε με την οικογένεια σου τα επόμενα βήματα, απελπισίες και μοιρολόγια δεν βγάζουν πουθενά. Το μυαλό πρέπει να είναι καθαρό και ψύχραιμο όταν παίρνει αποφάσεις.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, esertas είπε

Βάλε αληθινά ποσά και όχι επιστημονικής φαντασίας. 😀

Τόσα έπαιρνα στην προηγούμενη και τόσα περίπου στην νυν . Αληθινά είναι 

6 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Είναι δουλειές που δεν έχεις την επιλογή αυτή και φαίνονται όλα,στην πλειοψηφία εταιρίες που δίνουν όλα τα νόμιμα.

Ομως δεν περίμενα να είμαι σε εταιρία που υποτίθεται πως είναι σοβαρή,να δίνει όλα τα νόμιμα και να μας "τρώει" κάθε μήνα 15,25,30, 60€,όσα θέλει.Οσοι παραπονέθηκαν στο λογιστήριο καταθέτοντας το εκκαθαριστικό και τις δεδουλεμένες ώρες ή δεν πήραν απάντηση η δεν έβγαλαν άκρη ακούγοντας δικαιολογίες η τους είπαν θα σας ενημερώσουμε.

Ποιό το νόημα να ζητήσω το εκαθαριστικό και τις ώρες προγράμματος απο το λογιστήριο και να τους τα στείλω αφού το ίδιο το λογιστήριο τα βγάζει;Κανονικό τρολλάρισμα.Θα έπρεπε απλά με 1 τηλέφωνο να τους πω οτι έχει γίνει λάθος.Μόνο λάθος δεν είναι,αν ήταν θα υπήρχε διαφορά και προς τα πάνω.Το κάνουν αυτό σε 1000+ άτομα και βγάζουν αρκετές χιλιάδες €.Πολλοί παραιτούνται αλλά βρίσκουν άλλους σε λίγες ώρες ή ημέρες,εκεί βασίζονται.

Δυστυχώς δεν το ήξερα πιο πριν,δεν θα έμπλεκα.Είμαι σε αυτούς κανά τρίμηνο και πρέπει πάλι να βρώ άλλη εταιρία.Αλλες εταιρίες δίνουν πιο πολλά € την ώρα αλλά χωρίς δώρα η και χωρίς προσαυξήσεις.Απο τον Απρίλιο του 2018 είναι η 3η εταιρεία που μπήκα,η προηγούμενη που ήταν μικρή και έδινε όλα τα νόμιμα χωρίς να τρώει λεφτά με είχε σε χάλια πόστο που δεν άξιζε ούτε για 1000€ και δεν μου έδινε την επιλογή αλλαγής πόστου.

Δεν μιλάμε για μισθό πχ 800-1000€ αλλά για μισθό μετά βίας 600€.Έχω απελπιστεί,δεν φτάνουν αυτά τα χρήματα για να ζήσω σωστά.

600? 450 δίνω στο ενοίκιο.

 

Ελλάδα για να πεις ότι ζεις με ενοίκιο μόνος θες 2.5κ τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας για να γλιτώσεις 1000 το χρόνο, και μετά θα κλαίγεσαι ότι σου χρωστάει 2000 από μαύρα απλήρωτα 😆. Κάλιο πέντε και στο χέρι δηλωμένα κ να μπορείς να διεκδικήσεις δεδουλευμένα.  

Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι που προτείνω να εφαρμοστεί νόμος να τρώει και ο εργαζόμενος πρόστιμο αν πιαστεί να δουλεύει με μαύρα. 1-2 μηνιάτικα να ναι το πρόστιμο όχι παραπάνω. Να δεις για πότε θεραπεύεται η αρρώστια των απλήρωτων δεδουλευμένων.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας θεωρήσω ότι ο εργοδότης είναι φερεγγυος

Θα προτιμούσα να τα πάρω νόμιμα για να μπορέσω μελλοντικά να πάρω ένα αυτοκίνητο, να βγάλω μια πιστωτική κάρτα, να βάλω 100-200€ στην άκρη και να μην είμαι αναγκασμένος να τα ξοδεύω γιατί δεν βγαίνουν τα κουκιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...